Retai pagalvojame, kad išsausėjusi oda, sloga, kosulys ar prastas miegas gali būti sauso namų oro pasekmės. Šildymo sezono metu namuose oras išsausėja ir prisideda prie mūsų imuniteto bei komforto mažinimo. Oro drėkinimas namų sąlygomis gali padėti, tačiau efektyviausiai šį darbą atliks oro drėkintuvai. Koks geriausias oro drėkintuvas jūsų namams? Kokių jų būna ir į ką atkreipti dėmesį renkantis namų drėkintuvą? Viską ką reikia žinoti apie oro drėkintuvus rasite šiame straipsnyje.
Kaip sausas namų oras gali pabloginti sveikatą
Atėjus šaltajam sezonui prasideda ir ligų sezonas. Taip pat ateina ir šildymo sezonas, kuris sausina namų orą. Neretai šis sausas oras tampa daugeliu mūsų ligų sukėlėju. Sloga, išsausėjusi gerklė, kosulys, sausa oda – tai dažniausi dėl sauso oro atsirandantys simptomai. Mūsų nosis ir gerklė išklota drėgnomis membranomis, dar kitaip vadinama gleivine, kuri padeda sulaikyti dulkes, bakterijas ir virusus. Kai šios membranos išsausėja, jos praranda savo gynybines savybes ir virusai bei bakterijos gali lengviau patekti į plaučius. Išsausėjusi gleivinė sukelia nemalonius pojūčius, niežulį ir nuo išsausėjimo gali sukelti nosies kraujavimą. Taigi šaltuoju metų laiku reikia drėkinti namų orą – taip stiprinsite savo atsparumą ligoms.
Sauso oro sukeliami nepatogumai:
- Pablogėjęs miego ritmas, dažnas galvos skausmas po miego
- Nosies užgulimas, sloga, kosulys
- Skaudanti gerklė
- Sausos sudirgusios akys
- Labiau nei įprastai išsausėjusi oda, lūpos
- Dažnas kraujavimas iš nosies
Kokią oro drėgmę rekomenduojama palaikyti namuose
Lietuvos nacionalinis visuomenės ir sveikatos centras rekomenduoja palaikyti nuo 35 % iki 60 % drėgmę namuose. Geriausia kambariuose būtų palaikyti optimalų apie 50 % oro drėgnumą. Jeigu drėgmė pas jus yra žemiau 40 %, rekomenduojama naudoti oro drėkintuvus. Žinoma per didelė drėgmė (virš 60 %) taip pat netinkama, nes gali pradėti veistis pelėsis bei sparčiau daugintis bakterijos. Kuo optimalesnis oro drėgnumas namuose, tuo geriau mes jaučiamės.
Norint patikrinti, koks oro drėgnumas jūsų namuose, reikėtų įsigyti drėgmės matuoklį. Jie yra gana pigūs ir jų galima įsigyti buitinių prekių parduotuvėje. Kad drėgmės matuoklis rodytų teisingai, laikykite jį maždaug akių lygyje ir šiek tiek toliau nuo sienos, idealiu atveju viduryje kambario. Taip pat oro drėkintuvo nerekomenduojama dėti šalia langų, durų ar oro vėdinimo angų.
Oro drėkinimo mitai
Yra nemažai liaudiškų priemonių, kurios gali padidinti oro drėgnumą namuose. Grindų drėkinimas, indai su vandeniu ar šlapi rankšluosčiai ant radiatorių, skalbinių džiovinimas, vandens virinimas ir panašiai. Visi šie būdai šiek tiek pakels jūsų namų oro drėgnumą, tačiau tik laikinai. Be to, kai kurie iš jų, pavyzdžiui, oro drėkintuvai ant radiatoriaus gali ir pakenkti, nes inde stovintis vanduo gali neišgaruoti pakankamai greitai ir gali pradėti veistis pavojingos bakterijos. Minėti metodai gali laikinai padėti, tačiau šios liaudiškos priemonės tikrai neišspręs ilgalaikių sauso oro problemų. Oro drėkinimui labiausiai tinkamas yra oro drėkintuvas.
Ultragarsinis oro drėkintuvas – pats populiariausias
Ultragarsinis oro drėkintuvas turi ultragarso membraną, kuri vibruodama paverčia vandenį į mikroskopinius lašelius ir vanduo tampa panašus į rūką. Šis prietaisas yra tylus ir sunaudoja mažai elektros energijos. Jų yra įvairių stilių bei dydžių. Taip pat dažnai turi aromaterapijos funkciją, todėl gali būti naudojami kaip kvėpikliai. Ultragarrsinis oro drėkintuvas labai tinkamas naudoti nedidelėje patalpoje arba ten, kur reikia tylios aplinkos, pavyzdžiui miegamasis. Dauguma ultragarsinių drėkintuvų yra skirti patalpoms iki 50 kv.m. Dėl to gali netikti didesniems kambariams drėkinti. Be to, daugumoje modelių reikia dažnai keisti vandenį tam, kad nesikauptų bakterijos ir mikroorganizmai.
Kitos oro drėkintuvų rūšys ir jų ypatybės
Šaltų garų oro drėkintuvas – tai prietaisas, kuris ventiliatoriaus pagalba pučia orą per drėgną kempinę ar filtrą, taip drėkindamas orą. Šio drėkintuvo principas gana primityvus, tačiau pasižymi mažomis elektros energijos sąnaudomis. Jie yra efektyvūs ir aukšto našumo. Šaltų garų oro drėkintuvai turi keičiamus arba plaunamus filtrus, kuriuos reikia prižiūrėti, tam kad neužsikimštų nuo nešvarumų ir kalkių. Modelius su plaunamais filtrais prižiūrėti yra pigiau, tačiau su keičiamais filtrais yra paprastesnė priežiūra.
Karštų garų oro drėkintuvas – šis garintuvas įkaitina vandenį iki virimo temperatūros ir leidžia garus į orą. Karštame vandenyje žūsta visos bakterijos, todėl tinka žmonėms kenčiantiems nuo alergijų. Šis drėkinimo būdas gali būti labai efektyvus, tačiau sunaudoja daug elektros energijos.
Oro drėkintuvas valytuvas – tai prietaisas, kuris įtraukia kambario sausesnį orą bei jį papildomai išvalo per filtrus ir išleidžia atgal švarų, drėgną orą į kambarį. Taip pat neretai turi ir daugiau papildomų funkcijų pagerinti oro kokybei namuose.
Oro drėkintuvas difuzorius – tai mini oro drėkintuvas, kuris skirtas labai mažoms patalpoms palaikyti drėgnumą. Dažnai šis oro drėkintuvas būna su aromaterapijos funkcija.
Jonizavimas – naudinga oro drėkintuvo funkcija
Oro drėkintuvas jonizatorius – drėkindamas kartu jonizuoja orą – tai yra gamina neigiamo krūvio deguonies jonus, taip valydamas ir atgaivindamas jūsų namų orą. Ant teigiamų jonų kaupiasi dulkės, sporos, žiedadulkės, bakterijos ir kiti mikroskopiniai nešvarumai, kurie skraido ore. Neigiami jonai neutralizuoja teigiamus prisijungdami prie jų. Taip pat oro jonizavimas neutralizuoja daiktų įsielektrinimą (pavyzdžiui medžiaginės sofos ar kėdės prie kurių nuolat limpa dulkės ar nešvarumai). Reikia paminėti, kad ši funkcija nerekomenduojama tokiu atveju, jei jūsų imunitetas yra silpnesnis ar sergate viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Taip pat gali padidinti astmos ir alergijos priepuolius. Tačiau oro jonizatoriaus funkciją galima naudoti kartu su dezinfekuojančiu oro valytuvu: taip išvengsite šių nemalonumų.
Oro drėkintuvas – namų kvėpiklis
Oro drėkintuvas su eteriniais aliejais – šią funkciją turi daugelis modernių oro drėkintuvų, tačiau tikrai ne visi. Ši funkcija suteikia jums galimybę naudoti oro kvėpiklius taip pat ir eterinius aliejus, kurie gali suteikti net ir gydantį efektą. Taip pat reikėtų paminėti, kad jeigu oro drėkintuvas neturi šios funkcijos, tai pridėdami tiesiai į garintuvo vandenį, kokių nors kvėpiklių negausite norimo efekto, be to rizikuosite sugadinti prietaisą.
Kokių papildomų funkcijų dar gali turėti oro drėkintuvas?
Nuotolinis valdymas – tai puikus priedas prie oro drėkintuvo. Jei naudojate drėkintuvą miegamajame, jums nereikės keltis iš lovos ir reguliuoti, išjungti ar įjungti drėkintuvo.
Lemputė – oro drėkintuvas vaikams neįsivaizduojamas be šios funkcijos. Su šia funkcija drėkintuvas gali virsti ir naktine lempute vaiko kambaryje. Taip pat tai gali sukurti jaukią atmosferą jūsų miegamajame ar kambaryje, kuriame naudosite prietaisą.
Išvaizda – nors ir nebūtina, tačiau daugeliui reikalinga savybė. Šiuolaikiniai oro drėkintuvai gaminami atsižvelgiant į jūsų poreikius, dėl to jų yra įvairiausių dizainų ir tikrai rasite, kuris tiks prie jūsų namų interjero.
Drėgmės matuoklis, laikrodis, termometras, žadintuvas ar net radijas. Šios papildomos funkcijos yra daugelyje didesnių drėkintuvų. Jos skirtos ne tik suteikti informaciją, bet ir pavyzdžiui: drėgmės matuoklis gali palaikyti nustatytą drėgmės lygį kambariuose. Laikrodžio pagalba galima nustatyti norimas drėkinimo valandas.
Koks oro drėkintuvas jums tinkamiausias? Kaip išsirinkti?
Nuo įvairiausių savybių ir parametrų gali susisukti galva. Štai keletas patarimų, kurie padės tinkamai pasirinkti drėkintuvą.
- Kokio dydžio patalpas reikės drėkinti? Ant daugelio drėkintuvų yra nurodyta, kokio dydžio patalpoms yra skirti. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad nurodoma maksimalia galia veikiančio drėkintuvo našumas. Veikiantis maksimalia galia drėkintuvas sunaudoja daugiau energijos. Tad geriau rinktis didesnio našumo oro drėkintuvą, negu reikia.
- Ar svarbu, kad drėkintuvas veiktų tyliai? Jei taip, rinkitės vieną iš ultragarsinių drėkintuvų, jie veikia ypač tyliai.
- Kokios papildomos funkcijos jums reikalingos? Jei naudosite miegamajame, naudingas būtų nuotolinis valdymas, jei naudosite vaiko kambaryje naudinga turėti modelį su lempute ir pan.
- Pagalvokite, gal papildoma funkcija gali pakeisti kažkurį prietaisą pvz. žadintuvą, laikrodį ar radiją, taip turėsite vieną prietaisą su daug naudingų funkcijų.
- Gal norite, kad drėkintuvas valytų orą? Oro drėkintuvas valytuvas bus puikus pasirinkimas.
Oro drėkintuvų nauda kambariniams augalams
Dauguma kambarinių gėlių kilę iš atogrąžų miškų, kuriuose yra labai daug drėgmės (dažnai arti 100 %). Neskaitant tokių augalų, visi kiti yra taip pat labiau prisitaikę prie lauko oro sąlygų. Atėjus šildymo sezonui drėgmės lygis namuose gali nukristi ir iki 20 %. Tad nieko keisto, kad trūkstant drėgmės augalai pradeda prasčiau augti ir atrodyti.
Sausame ore augalai pradeda garinti daugiau drėgmės per lapus, taip sutrinka vandens balansas juose. Dėl padidėjusio augalų vandens garinimo atsiranda tokie patys požymiai kaip nuo per mažo laistymo: išsausėję lapų galiukai, susiraukšlėję ar susisukę lapai, neišsivysto jauni lapai, pumpurai neišsiskleidžia arba nukrenta. Šiuos požymius dažnai sumaišome su vandens trūkumu ir pradedame dažniau laistyti augalą, ko pasėkoje supūva augalo šaknys ir jis numiršta.
Nors augalai gali valyti orą ir palaikyti patalpų drėgmę, tačiau nuo sauso oro jie kenčia. Todėl patariama drėkinti augalus tiek apipurškiant lapus vandeniu, tiek drėkinti orą oro drėkintuvais. Geriausia drėkintuvo vieta yra šalia augalų, taip augalai galės mėgautis drėgme.
Kuriems augalams oro drėkintuvas padės, o kuriems nepatiks
Tiesa ne visiems augalams patinka purškimas. Štai keletas populiariausių, kurie nemėgsta purškimo: primulė, gloksinija, sanpaulija, begonija, dvispalvis kaladis, streptokarpas.
Nors ir nevisi augalai mėgsta vandens purškimą ant lapų, tačiau visi mėgsta drėgną orą. Štai keletas populiarių augalų kuriems drėgnas oras padės geriau augti: filodendrai, begonijos, kalnarūtė lizdinė, orchidėjos, krotonai, marantos, kaladžiai, anturiai, vėzdūnės, kalijos ir dauguma kitų gėlių augančių jūsų namuose. Visada pasidomėkite kokiame klimate natūraliai auga jūsų kambarinės gėlės ir žinosite kokį orą mėgsta jūsų gėlės.
Šaltiniai:
https://www.healthline.com/health/dry-air#How-can-overly-dry-air-affect-your-health?
https://www.novakheating.com/how-to-tell-if-air-is-dry-in-house/
https://www.snellheatingandair.com/blog/signs-symptoms-dry-air-in-your-house/
https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/houseplant-humidity-guidelines/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.