Cepelinai – neabejotinai vienas populiariausių lietuviškų patiekalų, reikalaujantis ne tik įgūdžių virtuvėje, bet ir tinkamos žaliavos pasirinkimo. Kad cepelinai būtų ne tik skanūs, bet ir lengvai gaminami, būtina pasirinkti tinkamas bulves. Ekspertai pabrėžia, jog svarbiausia – bulvių krakmolo kiekis ir veislės brandumas. Kokios yra skaniausios bulvių veislės cepelinams, sužinosite šiame straipsnyje.
Kodėl svarbu pasirinkti tinkamas bulves?
Verdant cepelinus, viena svarbiausių paslapčių – tinkamas krakmolo santykis bulvių tarkiuose, kuris neleis cepelinams iširti virimo metu. Tad cepelinams geriausiai tinka vėlyvesnės bulvių veislės, kurios sukaupia daugiau krakmolo. Ankstyvosios bulvės genetiškai nesugeba sukaupti reikiamo krakmolo kiekio. Jose gali būti tik apie 14 proc. krakmolo, tuo tarpu vėlyvosiose jo kiekis gali siekti net iki 20 proc.
Kodėl tai svarbu? Krakmolas – pagrindinis ingredientas, lemiantis bulvių masės konsistenciją. Jei bulvės turi per mažai krakmolo, cepelinų tešla bus per minkšta, lipni, ir galutinis rezultatas gali nuvilti. O štai didesnio krakmolo kiekio bulvės užtikrina tešlos tvirtumą ir lengvą formavimą.
Skaniausios bulvių veislės cepelinams
Ne paslaptis, kad lietuviai yra tikri bulvinių patiekalų fanai ir ekspertai, tad nenuostabu, jog turime ir ne vieną lietuvišką bulvių veislę, o tarp jų tikrai yra bent kelios, idealiai tinkamos cepelinams virti. Populiariausios ir skaniausios bulvių veislės cepelinams yra šios:
- ‘Vineta’ – tai labai populiari vėlyva veislė, turinti stabilų krakmolo kiekį ir puikiai sukrentanti virimo metu. Šios bulvės labai miltingos, todėl reikės mažiau pastangų sunkiant skystį iš tarkių. Be to, ši veislė puikiai pakenčia sausrą, nereikli dirvai, atspari rauplėms, puikiai išsilaiko per žiemą. Kadangi ‘Vineta’ priklauso senosios kartos veislės, rekomenduojama ją keisti panašios charakteristikos naujesnėmis. Apie jas žemiau.
- ‘Colomba’ yra labai ankstyva veislė, kuri pagrinde skirta vartoti iki žiemos periodo. Iš šios veislės skaniausi cepelinai pagaminti iš pirmojo derliaus, kuris kasamas vasaros pradžioje. Tuomet gaunami tiesiog šilkiniai, burnoje tirpstantys cepelinai.
- ‘Karelia’ – tai naujesnė ir pranašesnė ‘Vinetos’ versija. Atspari daugeliui ligų, lengvai auginama. Be to, bulvės būna gana didelės, turi mažai akučių, tad jas lengva skusti ir tarkuoti, jeigu tenka tai daryti rankomis. Kadangi ‘Karelia’ bulvių veislė puikiai laikosi per žiemą, iš jos pagamintais cepelinais galima mėgautis iki pat pavasario. Be to, cepelinai, pagaminti iš šių bulvių, būna šviesūs net žiemą, netamsėja.
- ‘Melody’ veislės bulvės pasižymi visomis geriems cepelinams pagaminti būtinomis savybėmis: jos puikiai laikosi žiemą, yra lygios, išvaizdžios, lengvai skutamos, o iš jų pagaminti cepelinai tiesiog tirpsta burnoje.
Universalios bulvių veislės cepelinams
Šių veislių sąrašą puikiai papildo ir tarptautiniu mastu pripažintos veislės. Ekspertai taip pat rekomenduoja rinktis ‘Queen Anna‘ arba ‘Alouette‘. Šios veislės pasižymi miltingumu ir sukaupia pakankamai sausųjų medžiagų, todėl yra tinkamos cepelinams. Tačiau taip pat tinka ir šviežiam vartojimui, salotoms, mišrainėms, kepimui.
- ‘Queen Anna‘ – miltinga veislė, vertinama dėl puikaus skonio. Tai ankstyva veislė, kuri puikiai laikosi ir žiemos metu. Krakmolo šios veislės bulvėse yra net apie 20 proc., tad iš jų pagaminti cepelinai tikrai bus tobuli.
- ‘Alouette‘ – taip pat ankstyva veislė, tačiau žiemą išsilaiko trumpiau nei ‘Queen Anna‘. Tačiau šios veislės bulvės yra atsparios marui, sausrai, todėl idealiai tinka ekologiniams ūkiams. Bulvių odelė lygi, raudona, viduje geltonas minkštimas. ‘Alouette‘ veislės bulvėse krakmolo yra 21,1 proc. Taigi iš jų verdami cepelinai tikrai nesuirs.
Bulvių sėklos keitimas svarbus ir krakmolingumui
Agronomai rekomenduoja ne tik rinktis tinkamas bulvių veisles cepelinams, bet ir reguliariai atnaujinti bulvių sėklą. Jei sėklos nekeičiamos kelerius metus, bulvių derlius gali prarasti savo kokybę, o krakmolo kiekis sumažėti. Tai ypač svarbu, jei siekiate, kad bulvės išlaikytų visas savo geriausias savybes.
Patarimai verdant cepelinus: kaip užtikrinti sėkmę virtuvėje?
Cepelinų virimas – tai procesas, reikalaujantis šiek tiek žinių ir patirties, tačiau laikantis kelių paprastų taisyklių galite išvengti dažniausiai pasitaikančių klaidų. Tad pabaigai keletas naudingų patarimų, kad šis tradicinis lietuviškas patiekalas pavyktų puikiai.
- Pasirinkti tinkamas bulves. Cepelinų pagrindas – tinkamai parinktos bulvės. Kuo krakmolingesnės bulvės, tuo didesnė sėkmės tikimybė. Aptartos skaniausios bulvių veislės suteikia reikiamą tešlos tvirtumą ir padeda išvengti cepelinų irimo.
- Atskirti ir panaudoti krakmolą. Tarkuojant bulves, jas nuspauskite, kad išsiskirtų sultys. Šias sultis palikite nusistovėti, o nusėdusį krakmolą grąžinkite atgal į tarkuotų bulvių masę.
- Tešlos konsistencija. Cepelinų tešla turi būti ne per minkšta ir ne per kieta. Jei ji per minkšta, cepelinai gali suirti, o jei per kieta – patiekalas taps tarsi guminis. Jei reikia, tešlą galite sutvirtinti papildomai įberdami krakmolo arba įmaišyti šiek tiek trintų virtų bulvių minkštumui suteikti.
- Vandens temperatūra. Cepelinus atsargiai sudėkite į verdantį vandenį. Įdėję švelniai pamaišykite mediniu šaukštu, kad jie nepriliptų prie dugno. Virkite ant vidutinės kaitros, nes pernelyg burbuliuojantis vanduo gali sugadinti jų tekstūrą.
- Padažas – svarbi detalė. Neatsiejama cepelinų dalis yra padažas. Tradicinis padažas gaminamas iš spirgučių su grietine, tačiau galite eksperimentuoti su grybų, sviesto ar net daržovių padažais, priklausomai nuo skonio.
Laikydamiesi šių patarimų, galėsite mėgautis puikiais cepelinais, kurie ne tik išsaugos savo formą, bet ir džiugins gardžiu skoniu!
Cepelinų sėkmė prasideda nuo tinkamų bulvių pasirinkimo. Jei norite, kad jūsų cepelinai būtų tvirti, neiširtų verdant, o skonis džiugintų visą šeimą, rinkitės miltingas ir vėlyvesnes veisles. Eksperimentuokite ir atraskite jūsų šeimai skaniausias bulvių veisles cepelinams.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.