Skip to content

Kvepiantys augalai. Ką sodinti prie sodybos, kad priviliotumėte bites?

Ką sodinti prie sodybos, kad priviliotumėte bites?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Medingųosius augalus verta sodinti soduose ne tik dėl jų nuostabių žiedų. Kvepiantys augalai geba pritraukti ir naudingus vabzdžius, kurie turės nuolatinį nektaro ir žiedadulkių šaltinį, o mes turėsime  galimybę stebėti sode besilankančius drugelius, bites ir kamanes. Tiems, kas augina bites (arba planuoja auginti) bus naudinga sužinoti, kokiu augalus labiausiai mėgsta bitės.

Išvardysime keletą vienmečių bei daugiamečių medingųjų augalų, kurie džiugina savo įvairove, spalvomis, kvapais bei yra nektaro šaltinis naudingiesiems vabzdžiams.

Serentis bitėms
Serentis

Serentis

Vienas iš geriausiai žinomų vienmečių medingųjų augalų yra Serentis (lot. Tagetes), kurį galima rasti turbūt kiekviename sode ar darže mūsų kraštuose. Nors augalas kilęs iš Meksikos, puikiai prisitaikė prie mūsų klimato sąlygų. Labiausiai paplitęs yra Gvazdikinis serentis (Tagetes patula), kuris nereikalauja labai derlingo dirvožemio. Jis gerai toleruoja persodinimą per visą vegetacijos sezoną. Populiariausios veislės siekia 15-30 cm aukštį. Tai idealus augalas gėlynams, taip pat tinka sodinimui vazonuose. Verta paminėti Smulkųjį serentį (Tagetes tenuifolia) , kuris turi nedidelius žiedynų krepšelius su vienos eilės žiedlapiais. Žiedai gali būti geltoni, oranžiniai-geltoni arba rausvai-rudi. Žiedai yra atsparūs netgi pirmoms šalnoms, tad suteiks bitėms maisto iki pat vėlyvo rudens.

Dygioji kleomė
Dygioji kleomė

Dygioji kleomė

Dar vienas įdomus vienmetis medingasis augalas yra Dygioji kleomė (Cleome spinosa), kilusi iš Amerikos. Užauga net iki 1,5 m aukščio,  turi stipriai išsišakojusius stiebus su baltų, rausvų arba violetinių žiedų kekėmis. Kleomės gerai atrodo pasodintos didelėmis grupėmis vejos fone. Ją galima naudoti puokštėms ir gėlių kompozicijoms, nes žiedai išsilaiko apie dvi savaites.

Paprastasis ežeinis
Paprastasis ežeinis

Paprastasis ežeinis

Dar vienas augalas, kurio žiedus supa būriai bičių ir kamanių, yra Paprastasis ežeinis (Echium vulgare). Tai dvimetis augalas, ypač rekomenduojamas sodams, taip pat daugiamečių augalų lysvėms. Jis itin greitai sudygsta, auga ir žydi, todėl dažnai būna pirmasis dekoratyvinis augalas daugiamečių augalų lysvėje. Žiedai ant augalo išsilaiko nuo gegužės iki rugsėjo, nusidažo nuo raudonos iki tamsiai mėlynos spalvos. Užauga nuo 25 iki 100 cm aukščio. Mėgsta saulėtą vietą, tada gausiai žydi. Be to, mėgsta neutralią, derlingą ir drėgną dirvą.

Ežiuolių priežiūra
Rausvažiedė ežiuolė

Rausvažiedė ėžiuolė

Dabar pereikime prie daugiamečių augalų. Įdomus medingas daugiametis augalas, viliojantis bites ir drugelius, yra Šiaurės Amerikos Rausvažiedė ežiuolė (Echinacea purpurea). Šis gražus daugiametis augalas žydi nuo birželio iki spalio mėnesio rausvai violetine spalva. Ežiuolė geriausiai auga derlingoje, humusingoje, vidutinio drėgnumo dirvoje, saulėtoje vietoje. Taip pat gerai auga pusiau pavėsyje. Užauga iki 1,5 m aukščio. Puikiai tinka puokštėms ir gėlių kompozicijoms. Taip pat šis augalas plačiai naudojamas farmacijoje, nes turi gydomųjų savybių, iš šio augalo gaminama ežiuolių arbata. Nepaisant to, kad užauga iki tokio aukščio, jam nereikia jokių atramų. Galima dauginti iš sėklų arba dalijant šaknis pavasarį.

Levandų sodinimas, dauginimas
Levanda

Levanda

Aptariant daugiamečius medingųjų augalų augalus neįmanoma nepaminėti levandų (Lavandula angustifolia), kurios naudojamos ne tik eterinių aliejų, kvepalų gamyboje, bet ir turi nepaprastų estetinių savybių. Levandos yra krūmokšniai, esantys ties daugiamečių augalų ir krūmų riba. Jos formuojasi į kompaktiškas, taisyklingas, 45-60 cm aukščio kekes. Turi dekoratyvius sidabrinius lapus ir rožinius, šviesiai violetinius arba mėlynai violetinius žiedus. Žydi nuo birželio iki spalio mėn. Puikiai tinka sodinti daržo ar sodo pakraščiuose arba formuoti žemas gyvatvores.

Baltasis diktonas
Baltasis diktonas

Baltasis diktonas

Dar vienas įdomus daugiametis medingasis augalas yra Baltasis diktonas (Dictamnus albus). Tai itin dekoratyvus augalas, užaugantis iki 60-120 cm aukščio. Baltojo diktono bruožai – puošnūs rausvi arba balti žiedai, žvaigždėti vaisiakūniai ir plunksniški lapai. Jame yra degių eterinių aliejų, dėl kurių jis kvepia kaip citrina. Karšto klimato sąlygomis išskiriami aliejai gali savaime užsidegti, todėl augalas paprastai vadinamas degančiu Mozės krūmu. Žydi nuo gegužės iki liepos mėn. Geriausia jį sodinti saulėtoje vietoje, smėlingoje, kalkingoje dirvoje. Gerai atrodo kaip pavienis augalas, pasodintas tarp dekoratyvinių krūmų arba daugiamečių augalų lysvėse. Baltasis diktonas – tai ištvermingas augalas, žiemos metu nereikalaujantis priedangos.

Žydrasis bandrenis
Žydrasis bandrenis

Žydrasis bandrenis

Vienas iš daugiausiai nektaro vabzdžiams siūlančių augalų yra Žydrasis bandrenis (Echinops ritro), kurio aukštis siekia 120-150 cm. Jo žiedynai atrodo kaip spygliuoti mėlyni burbuliukai, kurie ant augalo išsilaiko nuo liepos iki rugsėjo mėn. Spygliuoti lapai viršuje žali, o apačioje sidabro spalvos. Gerai auga purioje, laidžioje, smėlingoje dirvoje, kurioje gausu kalcio. Bandrenis visiškai nebijo šalčio. Puikiai tinka natūralistiniams želdiniams. Labai gražiai papildo aukštesnius spygliuočių krūmus arba augalus su bordo spalvos lapais, pavyzdžiui, šalia Raugeriškio. Tinka sausoms puokštėms, gėlių kompozicijoms.

Vaistinis šalavijas
Vaistinis šalavijas

Vaistinis šalavijas

Į pabaigą paminėkime porą vaistažolių, kurios irgi gausiai pritraukia bites. Vienas iš medingųjų augalų yra Vaistinis šalavijas (Salvia officinalis) – itin ištvermingas augalas, iš apačios sumedėjęs. Jį reikėtų sodinti į laidžią, mažai kalkingą dirvą. Puikiai tinka alpinariumui ar žolelių lysvėms. Priklausomai nuo veislės, nusidažo nuo aukso žalios iki rusvai raudonos spalvos. Sodininkai mėgsta šį sveikatai naudingą augalą ir kaip vaistažolę, iš kurios gamina šalavijų arbatą.

Vaistinis čiobrelis

Vaistinis čiobrelis

Šaltų žiemų nebijantis  Vaistinis čiobrelis (Thymus vulgaris) yra saulėtose vietose ir skurdžiame dirvožemyje augantis augalas, bet nepakenčiantis kalcio dirvoje. Čiobreliai formuoja nedidelius šliaužiančius arba tiesiai augančius krūmelius. Jis turi kietus mažus lapus ir stiprų kvapą. Čiobrelių žiedai nedideli, blyškiai rausvi arba violetiniai-rausvi, susitelkę lapų kampuose stiebų viršūnėse. Ši vaistažolė auga ne tik laukinėje gamtoje, tačiau mėgstama ir soduose, iš surinktos žaliavos dažniausiai gaminama čiobrelių arbata.

Moksliai tyrimai apie skirtingas gydomąsias savybes iš medaus surinkto iš skirtingų augalų:
https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/194-pasieka-2-2020/2439-badania-nad-aktywnoscia-antybiotyczna-polskich-miodow-odmianowych
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0023643821020363

Kiti šaltiniai:
https://poradnikogrodniczy.pl/rosliny-miododajne-do-ogrodu.php

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *