Chrizantemos – tai vienos populiariausių rudeninių gėlių, džiuginančios savo spalvingais ir įvairiais žiedais, kai kiti augalai jau baigia žydėti. Šios dekoratyvinės gėlės ne tik puošia sodus ir kapines, bet taip pat simbolizuoja ilgaamžiškumą, atsparumą ir viltį. Straipsnyje aptarsime būdus, kaip pratęsti chrizantemų žydėjimą, išlaikant jas sveikas ir stiprias bei pateiksime naudingų patarimų, padėsiančių joms sėkmingai peržiemoti net ir atšiauresnėmis sąlygomis.
Ką daryti, kad chrizantemos žydėtų ilgiau?
Norint, kad chrizantemos žydėtų ilgiau, svarbu pasirūpinti tinkama jų priežiūra. Pirmiausia, reikia reguliariai šalinti nužydėjusius žiedus, kad augalas nešvaistytų energijos sėklų formavimui, o galėtų nukreipti jėgas naujų žiedų formavimui. Taip pat svarbu užtikrinti, kad chrizantemos gautų pakankamai šviesos – rinkitės saulėtas vietas, nes šios gėlės mėgsta šviesą. Tręšimas tinkamomis trąšomis, ypač turinčiomis daugiau kalio ir fosforo, sustiprins augalus ir paskatins intensyvesnį žydėjimą. Be to, saikingas, bet reguliarus laistymas užtikrins, kad šaknys neišdžius, tačiau ir nebus perlaistytos.
Pagrindiniai dalykai, padėsiantys išlaikyti chrizantemų žiedų grožį
- Chrizantemos užsivėrusios žiedais – geriau, nei tik ką prasiskleidusios. Taip pat, turėtumėte atsiminti, kad chrizantemų žydėjimas prasideda dar prieš nusiperkant jas. Tai reiškia, kad nors ir malonu iš karto džiaugtis augalu su daugybę žiedų, norėdami, kad chrizantemos žydėtų ilgiau, turėtumėte rinktis tas, kurios dar nepradėjo žydėti. Rinkitės augalą, kurio pumpurai yra tvirtai užsivėrę. Taip patariame todėl, kad chrizantemos žydi visos iškart. Rinkdamiesi augalus, kurie sezono pradžioje yra uždaroki, užsitikrinsite, kad atsivėrusios chrizantemos ilgiau ždės.
- Suteikite chrizantemoms pastogę. Veikiausiai, jau esate pastebėję, kad chrizantemos itin jautrios stipriam lietui. Pasikartojantis stiprus lietus gali lengvai išplauti chrizantemų žiedų spalvą. Vienos jų gali išblukti, o kitos, jei jų žiedai ryškesnės spalvos, jie gali tapti pastelinės spalvos. Jei planuojate chrizantemas eksponuoti kur nors lauke, prieš smarkesnį lietų turėtumėte jas uždengti arba suteikti kitą pastogę.
- Verta įsidėmėti, kad tiesioginė saulė taip pat pagreitina chrizantemų žydėjimo ciklą. Norėdami kuo ilgiau mėgautis jų žiedų spalvomis, chrizantemas pastatykite tokioje vietoje, kur saulė tik kelias valandas jas apšviestų. Puikus vieta – priekinė veranda, jei ji uždengta, tačiau chrizantemos bus laimingos ir vietoje, kurioje joms bus suteiktas dalinis šešėlis. Tai padės prailginti jų žydėjimo ciklą.
- Neleiskite chrizantemoms išdžiūti. Jei norite, kad chrizantemos visą rudenį ilgai žydėtų, tuomet neleiskite joms išdžiūti. Atminkite, kad ir kokia didelė yra žydinti dalis, visa ji remiasi į gana nedidelį kiekį dirvožemio, kuris išdžiūsta greičiau, nei tikėtumėtės. Užtenka vos vienos ar dviejų dienų, kai dirvožemis išdžiūsta, kad chrizantemos užvertų savo žiedus. Pravartu prisiminti, kad norint išlaikyti sodrią žiedų spalvą, laistyti turėtumėte tiesiai ant dirvos paviršiaus, o ne iš viršaus, pilant vandenį ant žiedų.
Ar chrizantemos gali peržiemoti?
Chrizantemos gali peržiemoti, tačiau jų sėkmė peržiemojant priklauso nuo rūšies ir priežiūros. Duagiamečių chrizantemų rūšys yra atsparios šalčiui ir gali išgyventi lauke, jei jomis bus tinkamai pasirūpinta. Chrizantemų pasiruošimas žiemojimui prasideda atėjus šalnoms. Chrizantemos, veikiamos nuolatinio šalčio, pradės ruduoti ir pamažu numes lapus. Tuo metu galite patrumpinti kiekvieno augalo viršūnes, taip pat pašalinti nurudavusius lapus ar stiebus. Tai padės paruošti vietą lengvam mulčio sluoksniui. Chrizantemoms geriausiai tinka natūralus mulčias, pavyzdžiui, šiaudai, pušų spygliai ar net lapai.
Ar prieš ruošiant chrizantemas žiemai, privalu jas nukirpti?
Chrizantemos turėtų būti genimos tik tada, kai pradeda ramybės periodą. Tai reiškia, kad augalo žiedai paruduoja, o lapai pradeda kristi nuo augalo. Tuomet juos galima nupjauti maždaug 2,5-5 cm aukštyje nuo žemės. Genint chrizantemas, taip pat reikėtų pašalinti ir visas augalines liekanas, kad būtų išvengta ligų atsiradimo ir plitimo.
Ką daryti, kad chrizantemos būtų pasiruošusios peržiemoti?
- Pasodinkite jas į žemę. Jei jūsų chrizantemos jau pasodintos į žemę, tuomet jums tereikia patrumpinti jas. Žiemojimas dirvoje – tai bene paprasčiausias būdas išlaikyti augalus per žiemą. O jei jūsų chrizantemos vazonuose, tinklaraščio „Rural sprout“ vyr. redaktorė T. Besemer pataria jų neišimti iš vazono. Pasak T. Besemer, iškaskite pakankamai didelę duobę, kad joje tilptų vazonas ir įkaskite jį į žemę. Šiek tiek dirvožemio užberkite aplink chrizantemos šonus ir pagrindą. Prasidėjus šaltesniems orams ir trumpėjant dienoms, augalas natūraliai užmigs.
- Įneškite jas į vidų. Neneškite chrizantemų į namus, juose joms bus per šilta, o jūs tikrai norite, kad chrizantemos užmigtų žiemos miegu. Vietoj to, įneškite jas į nešildomą garažą ar sodo pašiūrę. Taip pat, pasirūpinkite, kad ten, kur jas laikysite per žiemą, būtų tamsu. Taip užtikrinsite, kad chrizantemos išliks ramybės būsenoje.
- Jei chrizantemos žiemos jūsų garaže ar kitoje uždaroje vietoje, laistykite jas kartą per mėnesį. Dirvą sudrėkinkite tik tiek, kad sudrėktų šaknys, bet ne tiek, kad augalas supūtų ar pradėtų busti per anksti.
Kaip pažadinti chrizantemas pavasarį?
Pavasarį, pasirodžius pirmiesiems prabudimo ir augimo požymiams, turėtumėte nuo chrizantemų atsargiai pašalinti mulčiaus perteklių. Jei jūsų chrizantemos peržiemojo garaže, prieš išnešdami jas į lauką, suteikite laiko joms aklimatizuotis ir pamažu jas grūdinkite lauke.
Pasirūpinkite, kad chrizantemos būtų pastatytos apsaugotoje sodo dalyje, t.y. dieną chrizantemas laikykite daliniame pavėsyje, o naktį – uždaroje patalpoje, kur vėsiausia. Saugokite stiebus ir lapus nuo vėlyvųjų šalnų. Praėjus šalnų pavojui, patręškite jas žydėjimą skatinančiomis trąšomis.
Šaltiniai:
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/chrysanthemum/wintering-mums.htm
https://www.rainbowgardens.biz/annuals-and-perennials/overwintering-mums-fall-spring-perennials
https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-winterize-mums
Nuotraukos asociatyvinės © Canva