Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Tramažolė – neprašytas, tačiau labai naudingas augalas. Auginti ar naikinti?

Tramažolė: palikti ar naikinti
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Tramažolė gana plačiai paplitusi visoje Lietuvoje ir yra gana nemėgstama daugelio daržininkų. Nors šis augalas laikomas piktžole, tačiau iš tiesų tai yra vaistinis augalas. Tiesa, šiek tiek nuodingas, bet vis dėlto labai naudingas teisingai jį naudojant. Todėl radus ją savo darže, geriau nepykti, o pasiruošti gydančios arbatos arba panaudoti kaip prieskonį įvairiuose patiekaluose. O jeigu tramažolė pas jus neauga, galbūt sužinoję kuo ji naudinga, paskirsite jai vietelę kur nors sodo kampe?

Tramažolė: išvaizda ir paplitimas

Tramažolė (Glechoma) priklauso notrelinių augalų šeimos genčiai ir yra plačiai paplitusi visoje Europoje bei Azijoje. Augalas mėgsta drėgnas, šešėliuotas vietas, todėl dažnai aptinkamas miškų pakraščiuose, pievose bei soduose. Dėl savo gebėjimo labai greitai išplisti tramažolė yra labai nemėgiama daržininkų bei sodininkų. Tačiau liaudies medicinos atstovai ragina jos neišnaikinti visiškai, o dalį pasilikti dėl vaistinių savybių.

Tramažolė yra daugiametė žolė su ilgais, gulsčiais, ties bambliais įsišaknijančiais stiebais ir stačiais ūgliais, užaugančiais iki 20–40 cm aukščio. Lapai priešiniai, širdiški, rinčiuotu arba dantytu lapalakščio kraštu. Žiedai susitelkę į menturius lapų pažastyse. Žydi balandžio–birželio mėnesiais melsva, mėlyna, rausva arba violetine spalva. Tramažolės vaisius – riešutėlis.

Tramažolė plačiai paplitusi visoje Lietuvoje

Tramažolės rūšys

Pasaulyje priskaičiuojamos 8 tramažolės rūšys, iš jų dvi yra laikomos vaistinėmis:

  • Ilgažiedė tramažolė (Glechoma longituba);
  • Šliaužiančioji tramažolė (Glechoma hederacea).

Lietuvoje paplitusi tik šliaužiančioji tramažolė. Tai savaiminė ir natūraliai mūsų šalyje aptinkama rūšis. Labai dažna. Auga miškuose, pamiškėse, krūmynuose, pievose. Taip pat neretai auginama kaip dekoratyvinis augalas. Ypač dekoratyvi šliaužiančiosios tramažolės veislė „Variegata“, išsiskirianti margais lapais.

Kur naudojama tramažolė?

Taigi tramažolė ne tik piktybinė piktžolė, tačiau ir kur kas naudingesnis augalas nei galime pagalvoti piktai šalindami ją iš savo daržo. Kur ir kaip dar gali būti naudojama tramažolė?

Vaistinės savybės

Tramažolė nuo seno naudojama liaudies medicinoje. Jos vaistines savybes pripažįsta ir tradicinė medicina. Tramažolė pasižymi priešuždegiminėmis, antibakterinėmis ir diuretinėmis savybėmis. Nuoviras iš tramažolės lapų dažnai naudojamas kaip priemonė peršalimui, kosuliui, kvėpavimo takų ligoms gydyti. Taip pat manoma, kad tramažolė gali padėti virškinimui ir sumažinti galvos skausmą.

Kulinarinis panaudojimas

Tramažolės lapai gali būti naudojami kaip prieskonis, suteikiantis gaivų skonį salotoms, sriuboms ir padažams. Augalas pasižymi švelniu, mėtą primenančiu aromatu, todėl puikiai tinka gaivioms vasaros salotoms, kokteiliams, šaltoms arbatoms ir netgi šaltibarščiams gardinti.

Tačiau padauginti šio prieskonio nereikėtų. Ir ne tik dėl skoninių savybių, tačiau ir dėl to, jog tai vaistinis ir šiek tiek nuodingas augalas.

Dekoratyvumas

Tramažolė yra gana populiarus kaip dekoratyvinis augalas dėl savo gražių, apvalių lapų ir žavių žiedų. Ypač dekoratyvi šliaužiančioji tramažolė „Variegata“ su baltai ir žaliai margais lapais. Ji taip pat puikiai tinka kaip šliaužianti žemės danga–„kilimas“, užpildanti tuščias sodo vietas. Be to, gali būti auginama vazonuose, loveliuose kaip svyrantis augalas. Labai gražiai atrodo kompozicijose su vienmetėmis gėlėmis.

Vabzdžiams apdulkintojams

Tramažolės žieduose yra pilna skanaus ir saldaus nektaro, kuris ypač patinka vabzdžiams apdulkintojams. Tad jų auginimas yra puikus būdas pritraukti šių geradarių į savo sodą.

Bitutės taip pat neatsispiria tramažolės nektarui, tad jeigu laikote bites, tramažolė puikiai tiks kaip papildomas nektaro joms šaltinis. Vėliau, ragaudami pavasarinį medų, galbūt pajausite šio augalo aromatą ir skonį.

Tramažolė – naudingas, bet šiek tiek naudingas augalas

Ką reikia žinoti apie tramažolės auginimą?

Tramažolės auginimas yra lengvas ir paprastas. Juk ne veltui ji laikoma piktžole. Tai tikrai lengvai auginamas, gajus ir greitai besidauginantis augalas. Tramažolė visiškai nepretenzinga ir gali augti įvairiomis sąlygomis, tereikia parinkti jai tinkamą vietą ir dirvožemį.

Dirvožemis ir vieta. Tramažolė geriausiai auga drėgname, tačiau gerai drenuojančiame dirvožemyje. Jai tinka tiek dalinis, tiek visiškas šešėlis, todėl idealiai tinka sodams ar balkonams, kur mažai saulės šviesos. Saulėtoje vietoje tramažolė sėkmingai augs, jeigu jai pakaks drėgmės.

Laistymas. Tramažolei reikia vidutinės drėgmės: dirvožemis turėtų būti vidutiniškai drėgnas, tačiau ne per šlapias ir jokiais būdais neužmirkęs, antraip, augalą užpuls šaknų puvinys. Karštomis ir sausomis vasaros dienomis bei auginamas vazonuose ar loveliuose tramažoles teks laistyti dažniau, kad augalui pakaktų drėgmės.

Tręšimas. Jeigu tramažolę laikysime piktžole, tai akivaizdu, kad ji augs bet kokiomis sąlygomis ir papildomų maistinių medžiagų jai nereikės. Vis dėlto norėdami dekoratyvaus, sveiko augalo, turėtume ją patręšti kartą ar du per vegetacijos sezoną. Tręšimui tinkamos kompleksinės, lėto išsiskyrimo, universalios augalų trąšos. Jeigu tramažolės augimas sulėtėja, krenta lapai ar jų augalas išaugina mažiau, rekomenduojama patręšti papildomai.

Genėjimas. Kadangi tramažolė labai greitai plinta, svarbu reguliariai ją genėti, ypač norint suvaldyti jos plitimą bei užtikrinant jog neužgoš kitų augalų. Be to, genėjimas padeda kontroliuoti tramažolės dydį, skatina tankesnį augimą. Tai ypač svarbu vazonuose ar loveliuose auginamiems augalams, kurie svyra per indo kraštus.

Žiemojimas. Tramažolė – labai atsparus augalas, galintis pakelti net smarkius žiemos speigus. Todėl žiemoti ji paliekama atvirame lauke arba balkone. Pridengti žiemai nereikia.

Tramažolės auginimas
Šliaužiančioji tramažolė Variegata

Tramažolės dauginimas

Auginama atviroje dirvoje, tramažolė greičiausiai gana lengvai ir greitai dauginsis pati vegetatyviniu būdu – šliaužiančiais stiebais. Greičiausiai jos plitimą netgi teks riboti. Tačiau jeigu auginate vazone ar norite pasisodinti augalą kitoje vietoje, tramažolė gali būti padauginama tiek sėklomis, tiek vegetatyviai.  

Dauginant sėklomis, jos sėjamos tiesiai į atvirą dirvą pavasarį arba rudenį. Tačiau sėklų daigumas yra gana mažas, tad tai nėra patikimas ir pats efektyviausias augalo dauginimo būdas.

Jeigu dauginama šliaužiančiais stiebais, galima krūmelį su šaknimis arba jo dalį iškasti ir pasodinti į kitą vietą.

Tramažolė – kaip piktžolė vejoje

Be abejo, jeigu tramažolė ima augti darže, ją šaliname kaip visas piktžoles. Tačiau ką daryti jeigu ji pasisėjo ir ima augti jūsų išpuoselėtoje vejoje? Galbūt vienas kitas augalas ir nepakenks, be to, žydinti ji gana gražiai atrodo, tačiau plėsdamasi konkuruoja su vejos žolėmis dėl vandens, šviesos bei maistinių medžiagų ir taip netiesiogiai kenkia vejos išvaizdai.

Patikimiausias būdas kovoti su tramažole vejoje – ją reguliariai išpjauti bei išravėti. Reikia prižiūrėti, kad tramažolės sėklos nespėtų subręsti ir nepasisėtų. Geriausias metas pasirūpinti tramažolės naikinimu vejoje – pavasaris. Tuomet reikia stengtis išrauti kuo daugiau jos šliaužiančių stiebų, taip užkertant kelią augalo plitimui.

Naikinti herbicidais nei tramažolių, nei kitų vejos piktžolių nepatariama, nes galima ne tik kartu išnaikinti vejos žolę, tačiau ir pakenkti vabzdžiams, kitiems naudingiems gyviams. Be to, dėl jų vejoje gali imti rasti samanų.

Vis dėlto tose vietose, kur veja prastai auga (pvz., po medžiais) verta pagalvoti apie vietos užleidimą tramažolėms. Turėsite ir dekoratyvų, ir naudingą kampelį.

Tramažolė – ir piktžolė, ir vaistinis, ir medingas augalas

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/tramazole/
  2. https://plantura.garden/uk/herbs/ground-ivy/ground-ivy-overview
  3. https://www.gardenorganic.org.uk/expert-advice/garden-management/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10707382/
  5. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-26/ground-ivy

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *