Skip to content

Lepšė – po kokiais medžiais jų daugiausia ir kaip skaniai paruošti

  • by
Lepšė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Lepšė (lot. Leccinum scabrum) pasižymi maloniu skoniu ir aromatu, o savo maistinėmis savybėmis prilygsta baravykui. Lepšis, paberžis, težiukas, miškinukas, ožgrybis – kaip tik lepšė nevadinama skirtingose Lietuvos vietovėse. Kuo išsiskiria šis grybas ir kokių naudingų savybių turi, kaip jį paruošti?

Lepšė – stambus ir mėsingas grybas

Lepšė – didelis, mėsingas raudonviršių genčiai priklausantis grybas, kitaip tariant tai viena iš raudonviršių rūšių. Lepšės auga vidutinio klimato juostoje, gausu jų ir mūsų šalies miškuose. Lepšės kepurėlė – pusrutulio formos, dažniausiai pilka, ruda, kartais balta, raudona arba oranžinė. Kepurėlė užauga 5-15 cm skersmens. Jos apačia balta, o senesnių grybų pilka ar pilkai ruda. Lepšės kotelis yra baltas arba pilkšvas, su tamsiais išilginiais plaušeliais, tarsi apšepęs. Kotelis pilnaviduris, kietas, gana plonas – siekia 5-15 cm aukščio ir 1-3 cm pločio, į apačią kiek sustorėja. Grybo vidus baltas arba pilkas, įpjauta lepšė spalvos nekeičia. Nuo kitų raudonviršių genties grybų lepšę skiria kiek plonesnis kotelis ir švelnesnis, minkštesnis grybo kepurėlės vidus.

Lepšę lengva supainioti su nevalgomu aitriuoju pušynbaravykiu. Šie grybai savo išvaizda ir dydžiu yra panašūs, tačiau skirtingai nuo lepšės perlaužto ar perpjauto aitriojo pušynbaravykio vidus ima keisti spalvą, rausvėti.

Lepšė
Aitrusis pušynbaravykis

Kur rasti lepšių

Lepšių prisirinkti nesunku – tai dažni grybai mūsų kraštuose. Lepšių galima aptikti ne tik miškuose, bet ir parkuose ar net soduose. Ypač glaudus lepšių ryšys su beržais, po šiais medžiais ir reikėtų jų ieškoti. Lepšės miškuose pasirodo anksti, tai vieni pirmųjų vasarą randamų grybų. Kartais galima jų aptikti jau gegužės mėnesį. Pražydus ievoms jau galite išmėginti sėkmę ieškant pirmųjų lepšių. Na o šių grybų sezonas pagreitį įgauna liepos viduryje. Dygsta lepšės visą vasarą ir didžiąją dalį rudens – rugsėjį, spalį.

Reikėtų atkreipti dėmesį, į vietas, kur auga renkamos maistui lepšės. Grybai tarsi kempinė sugeria iš aplinkos kenksmingas medžiagas, tad jų rinkti nereikėtų šalia kelių ar kitose užterštose vietovėse.

Lepšės – pilnos vitaminų ir nekaloringos

Lepšėse gausu naudingų maistinių medžiagų. Jos yra puikus baltymų, aminorūgščių, angliavandenių, ląstelienos, vitaminų C, B1, B2, PP, mineralinių medžiagų (geležies, magnio, kalcio, kalio, fosforo) šaltinis. Pagal vitamino PP kiekį šie grybai prilygsta kepenėlėms, o B grupės vitaminų lepšėse daugiau nei baravykuose. Kaip žinome, B grupės vitaminai – vieni reikalingiausių mūsų organizmui, jie teigiamai veikia nervų sistemą ir bendrą žmogaus savijautą. Lepšės padeda pašalinti  iš organizmo kenksmingas medžiagas, šlakus, normalizuoja kraujo spaudimą, pagerina medžiagų apykaitą, imunitetą, naudinga jas valgyti turint inkstų problemų. Lepšėse esantis lecitinas neleidžia kauptis cholesteroliui, o kalcis ir fosforas stiprina kaulus, dantis. Šie grybai turi ir priešuždegiminių, antioksidacinių savybių. Be visų išvardintų privalumų, lepšės dar ir visai nekaloringos – 100 gramų lepšių yra viso labo 20 kilokalorijų.

Nors lepšės priskiriamos vieniems lengviausiai virškinamų grybų, žmonėms, turintiems skrandžio ir žarnyno bėdų, jas reikia vartoti atsargiai. Grybai (lepšės ne išimtis) apsunkina virškinimą dėl juose esančio didelio augalinės ląstelienos kiekio. Dėl šios priežasties nerekomenduojama grybų duoti ir mažiems vaikams, kadangi jų organizmuose dar nėra sklandžiam grybų virškinimui reikalingų fermentų.

Lepšė

Kaip ruošti ir saugoti lepšes

Būdinga lepšių savybė – jos greitai auga ir sensta. Maistui tinkamos yra tik jaunos, sveikos lepšės. Mat senesnės dažnai ne tik ištęžta gaminant, bet ir dažnai būna sukirmijusios. Be to, jaunesni grybai žymiai skanesni. Lepšes tinka valgyti šviežias, džiovinti, marinuoti, sūdyti. Lepšėmis įdaromi įvairūs pyragai, vyniotiniai, jos dedamos ant picų.

  • Prieš gaminant lepšes, reikia tinkamai jas tam paruošti. Apatinė lepšės kotelio dalis nupjaunama. Grybai nuvalomi nuo nešvarumų peiliuku ar kempinėle ir kruopščiai nuplaunami. Nuplautus grybus reikia sudėti į kiaurasamtį ir leisti likusiam vandeniui nutekėti.
  • Jei po virimo lepšes ruošiatės apkepti, jos verdamos 40-50 minučių. Sriubai paruošti verdamos 55-60 minučių. Lepšės metamos į verdantį vandenį, o sūdomos vandeniui antrą kartą užvirus. Šaukštu nurenkama vandens paviršiuje susidaranti puta.
  • Išvirtos lepšės yra slidžios ir glitnios, pajuosta. Norint, kad jos mažiau juoduotų, prieš verdant pusvalandį palaikykite lepšes vandenyje, į kurį įberta šiek tiek citrinos rūgšties.
  • Žinotina, kad naudingųjų grybų medžiagų mažėja juos apdorojant karštoje temperatūroje. Daugiausia mikroelementų ir vitaminų išsaugoma grybus sudžiovinus, o po to sumalus į miltelius. Tokiais grybų milteliais apibarstomi gatavi patiekalai.
  • Šviežios lepšės šaldytuve laikomos tik kelias dienas. Džiovintos laikomos metus hermetiškai uždarytoje talpoje, ne aukštesnėje kaip +15 °C temperatūroje. Užšaldytas šaldiklyje lepšes saugokite ne aukštesnėje kaip -18 °C temperatūroje taip pat ne ilgiau nei metus laiko.
Lepšė

Kaip džiovinti lepšes orkaitėje

Džiovinti grybai išlaiko daugiausia vertingų maistinių savybių. Grybus galima džiovinti įvairiais būdais – nuo tradicinio būdo suveriant juos ant siūlo iki modernių džiovyklių panaudojimo. Jei džiovyklės namie neturite, surinktus grybus galite lengvai išdžiovinti paprastoje orkaitėje. Tai visai nesudėtingas procesas. Paruoštus grybus sudėkite ant kepimo skardos ir įdėkite skardą į orkaitę, įkaitintą iki +50 °C. Kai grybai apdžius ir taps nebelipnūs, temperatūrą padidinkite iki +70 °C. Džiovinkite etapais, periodiškai išjungdami orkaitę. Orkaitės durelės turi būti šiek tiek praviros, kad į vidų patektų oro. Taip džiovinkite lepšes 20–24 valandas. Sudėkite išdžiūvusius grybus į medžiaginius maišelius. Laikyti juos sausoje, tamsioje vietoje.

Keptos lepšės su bulvėmis

Keptos su bulvėmis lepšės – garantuotai skanus ir sotus patiekalas, kuris, be to, nesunkiai paruošiamas. Jums reikės:

  • 300 g lepšių,
  • 0,5 kg bulvių,
  • 1 svogūno,
  • aliejaus,
  • druskos, pipirų ir kitų prieskonių pagal skonį.

Paruošimas. Išvirkite (virimo laikas 40-50 minučių) ir nukoškite grybus. Nuskustas bulves supjaustykite šiaudeliais arba kubeliais. Susmulkintą svogūną apkepkite aliejuje 5 minutes. Tada sudėkite į keptuvę bulves ir kepkite ant lėtos ugnies apie 15 minučių. Įberkite druskos, pipirų ir sudėkite lepšes. Kepkite viską dar 10 minučių. Baigus kepti dar 10 minučių palaikykite patiekalą uždengtoje keptuvėje. Pietūs paruošti!

Kepti grybai su bulvėmis

Marinuotos lepšės – klasikinis receptas

Marinuoti lepšiai – puikus būdas mėgautis šiais grybais ilgą laiką. Tokie grybukai tiks ir Kūčių stalui, ir sotiems eilinio savaitgalio pietums. Pateikiame klasikinį lepšių marinavimo receptą.

Jums reikės:

  • 1 kg lepšių,
  • 1 l vandens marinatui,
  • 40 g rūpios druskos,
  • 40 g cukraus,
  • 125 ml 9 % acto,
  • 3 gvazdikėlių grūdelių,
  • 2 lauro lapelių,
  • 10 kvapniųjų pipirų grūdelių.

Paruošimas. Grybus sudėkite į puodą su vandeniu ir virkite 20–25 minutes. Būtinai šalinkite susidarančias virimo metu putas. Po to nukoškite grybus, nukošto vandens neišpilkite – tai bus lepšių marinatas. Apvirtas lepšes perplaukite, užpilkite 1 litru šviežio verdančio vandens. Vėl užvirinkite ir virkite dar 10 minučių. Tada įberkite druskos ir cukraus, supilkite actą. Toliau pusvalandį virkite ant silpnos ugnies. Taip paruoštus karštus grybus sudėkite į sterilizuotus stiklainius. Užpilkite lepšes stiklainiuose marinatu, kuriame iš pradžių buvo virti šie grybai.

Stiklainius sandariai užsukite dangteliais. Tada apverskite juos ir uždenkite šilta antklode, pūkine striuke ar megztiniu, nes ruošiniai turi atvėsti iš lėto.

Naudoti šaltiniai:
https://honest-food.net/birch-bolete-edible/
https://www.first-nature.com/fungi/leccinum-scabrum.php
http://www.grybai.net/valgomi_grybai.php?lt=lepsis
https://www.vle.lt/straipsnis/lepse/
https://gribnik.info/podberezovik-obyknovennyj/
https://dom-eda.com/ingridient/item/podberezovik.html
https://www.forest.lt/naujienos/a-4428/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *