Skip to content

Kaip ir kada sodinti miskantus? Kiek šilumos jiems reikia?

  • by
Kada sodinti miskantus
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Modernaus stiliaus gyvenvietės aplinką padeda sukurti įvairios dekoratyvios žolės, o vienos iš tokių – miskantai. Šie šiuolaikiški, kartais net įspūdingo dydžio augalai traukia akį savo patraukliu stotu, linguojančiais it jūra stiebais ir šluoteliniais žiedynais. Tad nestebina, kad miskantų savo kieme norima pasisodinti vis dažniau, nes prigiję, vienoje vietoje jie augs labai ilgai. O kaip tik atšilus orams ateina etapas, kada sodinti miskantus yra idealiausia. Čia ir aptarsime, kur, kaip ir kada sodinti miskantus tiek iš naujai įsigytų sodinukų, tiek pasidauginus jau augančius augalus. 

Kada sodinti miskantus? 

Turbūt miskantai (ir soruolės) yra vieni iš paskutiniųjų augalų, kuriuos pavasarį sodiname į dirvą. Šiems augalams įsitvirtinti reikalingi šilti orai, nes jie geriau toleruoja 5–9 atšiaurumo zonos sąlygas. Tai reiškia, kad į nuolatinę vietą juos derėtų perkelti jau įsivyravus aukštesnei, kone vasariškai temperatūrai. Tokius požymius galima pastebėti jau gegužės pabaigoje po paskutinių galimų šalnų, tuomet ir reikėtų planuoti miskantų sodinimą. Idealiausia, jeigu dirvožemio temperatūra jau esti 20 °C šilumos.  

Teigiama, kad miskantų sodinimui nereikia laukti pavasario, jeigu sodinukų nusipirkote ir kitu metų laiku. Vazone auginamus miskantus sodinti galite ir ankstyvą rudenį, likus 6–8 savaitėms iki pirmųjų šalnų. Vasaros metu miskantų sodinti nerekomenduojama, nes karšti orai sukelia augalams stresą, taip pat šiuo metu reikia užtikrinti nepertraukiamą priežiūrą ir laistymą. Todėl Lietuvoje geriausia miskantų sodinimo darbą atlikti pavasarį, kad augalas tikrai spėtų įsitvirtinti ir per daug „nestresuotų“. 

Kada sodinti miskantus

Miskantų sodinimas 

Jeigu jau auginate vieną kitą miskanto kerą, tai pavasaris yra tinkamas kero atskyrimui ir padalijimui. Taip atnaujinsite pavargusius, „vyresnius“ miskantus. Paprasčiausi tereikia iškasti kerą, padalinti jo šakniastiebį į norimą skaičių dalių ir sodinti į naują vietą. 

Jeigu su miskantų auginimu dar nesate susipažinę ir perkate naujus egzempliorius, tai jų sodinimas iššūkių nesukels. Tinkamai parinkę jiems augimo vietą, vazone augintus miskantus sodinkite į dirvą. Pirmiausiai iškaskite tik šiek tiek gilesnę už augalo šaknų gniužulą, bet 2–3 kartus platesnę duobę. Jei reikia, molingą ar visai nederlingą dirvą palengvinkite ar praturtinkite kompostu. 

Išimkite šaknų gniužulą iš indo ir šiek tiek jį atlaisvinkite. Įstatykite augalą į duobę nežymiai aukščiau nei jis buvo vazone. Į duobutę sudėkite dirvožemį, apspauskite augalą ir palaistykite. Aplink sodinuką užberkite 2 cm storio mulčio sluoksnį.  

Kur auginti miskantus

Kur auginti miskantus? 

Didžiulėms dekoratyvioms žolėms reikės parinkti vietą, kurioje jie gautų daug saulės ir būtų užtikrinta erdvė. Miskantai tikrai augs ir daliniame pavėsyje, bet tai lems mažesnį žiedynų (šluotelių) skaičių ir vėlesnį atžėlimą bei vegetaciją pavasarį. Kai kurias kompaktiškesnes veisles galite auginti vazone.  

Miskantams augti reikalinga vidutiniškai derlinga, gerai drenuota, bet drėgna vieta. Juos įprasta sodinti šalia vandens telkinio (baseinėlio, tvenkinio) ar tvorų, nes iš dalies atlieka savotiškos žolinės gyvatvorės funkciją. Miskantai toleruoja daugumą dirvožemio tipų, bet pirmenybę teikia smėlingoms vietoms, o nepakenčia molingų, užmirkstančių vietų. Dirvožemio pH tinkamiausia apie 5,5–7,5. 

Jie gali augti pakankamai drėgnoje vietoje, bet įspūdingai gerai toleruoja net pernelyg sausas vietas. Atsparesnės sausrai yra miskantų veislės siauresniais lapais. 

Kada sodinti miskantus

Šaltiniai:
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-miscanthus/
https://www.gardenia.net/guide/landscaping-with-miscanthus-sinensis-japanese-silver-grass
https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/miscanthus/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *