Skip to content

Daugiamečiai dekoratyviniai ilgai žydintys krūmai: nereiklūs ir greitai augantys

Hortenzija - žydintys krūmai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Nuo pavasario iki rudens dekoratyviniai žydintys krūmai suteiks sodui grožio ir spalvų visą sodininkystės sezoną. Ypač verta sodui rinktis ilgai žydinčius krūmus, kuriuos lengva auginti – jie nereiklūs ir gerai auga mūsų klimato sąlygomis. Jei ieškote tokių krūmų, būtinai peržiūrėkite žemiau išdėstytą greitai augančių dekoratyvinių krūmų, kurie žydi nuo pavasario iki rudens, sąrašą. Gėlių žydintys krūmai – tai geriausia puošmena prie sodybos.

Krūminė Sidabražolė

Krūminė sidabražolė (Dasiphora Fruticosa) – įdomus dekoratyvinis krūmas, žydintis nuo pavasario iki rudens. Jo žiedai pasirodo jau gegužę, o žydėjimas tęsiasi iki spalio! Daugybė šio šakoto krūmo veislių pasiekia nuo 0,5 iki 1,2 m aukštį. Sidabražolės krūmų žiedai gali būti geltoni, balti, rausvi arba raudoni. Krūminė sidabražolė yra labai vertinamas krūmas daugiausia dėl gausaus žydėjimo.

Šį krūmą galima sodinti pavieniui arba grupėmis, gėlynuose kompozicijose su rožėmis, saulėgrąžomis ar kadagiais. Jis gerai auga saulėtoje arba šiek tiek pavėsingoje vietoje, smėlingoje ir vidutinio drėgnumo dirvoje. Tačiau nepamirškite reguliariai laistyti šį krūmą, nes jis jautriai reaguoja į ilgalaikį dirvos išdžiūvimą ir per didelį karštį. Vegetacijos pradžioje patartina patręšti kompleksinėmis trąšomis, skirtomis žydintiems augalams. Šis krūmas pakenčia ir rūgštų, ir šiek tiek šarminį substratą. Krūminės sidabražolės nepuola kenkėjai ar ligos, nors jų šaknys gali supūti sunkiose, užliejamose dirvose.

Sidabražolė nereikli ir yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nenori skirti daug laiko augalų priežiūrai. Taip pat gerai atrodo gėlynuose ir alpinariumuose.

Žydintys krūmai. Krūminė sidabražolė
Krūminė sidabražolė

Alyvos smulkialapės

Smulkialapės alyvos (Syringa microphylla) „Superba” – tai nedidelis krūmas tankiais, plonais stiebais, kurio aukštis ir plotis siekia 1,5 metro. Puikiai tinka sodinti mažuose soduose, taip pat pakenčia miesto sąlygas. Jo lapai maži ir pailgi. Pumpurai yra rausvai raudoni, o išsiskleidę – alyviniai ir šiek tiek rausvi, kvapnūs ir susitelkę į žiedynus. Jų dėka smulkialapės alyvos tai gražus krūmas, puošnus nuo pavasario iki rudens.

Pirmieji gausūs žiedai pasirodo gegužės mėnesį, o pavieniai žiedai išlieka ant krūmo net iki spalio! Alyvos smulkialapės mėgsta derlingą, vidutinio drėgnumo dirvą, nuo silpnai šarminės iki šiek tiek rūgščios. Šis ilgai žydintis dekoratyvinis krūmas gerai pakenčia sausros ir karščio laikotarpius.

Žydintys krūmai. Smulkialapė alyva
Smulkialapė alyva

Raganės: žydintys krūmai – vijokliai

Dideliais žiedais žydinti raganė (Clematis) – gražus vijoklinis augalas, tinkamas sodinti prie pavėsinės, atramų ar į vietas tarp krūmų. Techniškai raganė priskiriama prie vijoklių šeimos, bet jos šakos dažnai sumedėja, todėl paminėsime ją tarp krūmų. Tokios raganės veislės kaip „Betty Corning“, „Emilia Plater“, „Gipsy Queen“ ir „Fairy Dust“ užauga iki 3 metrų aukščio ir žydi nuo pavasario iki rudens. Dėmesio verta  Žakmano raganė – žydi gausiai ir ilgai – nuo birželio iki vėlyvo rudens. Dėmesio vertos taip pat Stačioji raganė bei Tangutinė raganė, atrodančios kaip krūmas ir žydinčios ryškiais, auksinės spalvos žiedais.

Raganes geriausia auginti saulėtoje arba pusiau pavėsingoje vietoje. Būtina saugoti nuo vėjo, nes jų stiebai yra trapūs. Dirva turėtų būti derlinga, humusinga, gana lengva ir turinti nemažai kalcio (pH 6-7).

Jei raganę sodiname prastesnėje dirvoje, sodinimo vietoje reikia iškasti gilią duobę. Duobės dugnas užpilamas žvyro arba rupaus smėlio sluoksniu (jis neleis šaknims užmirkti), tada duobė užpilama žemėmis su komposto, gerai suskaidyto mėšlo ir nukalkintų durpių priedais.

Žydintys krūmai. Raganė
Raganė

Henrio Sausmedis

Henrio sausmedis (Lonicera henryi) – visžalis vijoklinis dekoratyvinis krūmas, žydintis nuo pavasario iki rudens. Šis sausmedis auga vešliai ir stipriai krūmijasi. Jis pasiekia iki 4 m aukštį, o jo metinės ataugos siekia iki 2 m ilgio! Jo vamzdelių formos, kreminės geltonos spalvos žiedai žydi nuo birželio iki spalio mėn.

Skirtingos sausmedžio rūšys reikalauja skirtingos priežiūros. Henrio sausmedis mėgsta saulėtas, šiltas, apsaugotas vietas bei humusingą, derlingą, šiek tiek drėgną, bet pralaidų dirvožemį. Pageidautina, kad dirvožemio pH būtų neutralus arba šiek tiek šarminis, tačiau šis krūmas toleruoja ir silpnesnį, periodiškai džiūstantį substratą. Šis augalas mėgsta ne per sausas ir rūgščias dirvas.

Žydintys krūmai. Sausmedis.
Sausmedis

Sausmedis raudonžiedis

Sausmedis raudonžiedis (Lonicera hecrottii) yra stipriai augantis vijoklinis dekoratyvinis krūmas, kuris ilgai žydi ir užauga iki 2-4 metrų. Nuo pavasario iki rudens jis skleidžia daugybę žiedų, kurie iš išorės yra violetiniai, šiek tiek liaukiniai, viduje geltoni ir maloniai kvepia. Pavieniai žiedai sudaro žiedynkočio formos žiedyną. Jie pasirodo nuo birželio ir žydi iki rugsėjo mėnesio. Veislė „Goldflame”- viena įdomiausių šio sausmedžio veislių – auga stipriai ir turi labai dekoratyvius karmino raudonumo žiedus. Raudonžiedis sausmedis yra labai dekoratyvus vijoklinis augalas, gerai prisitaikantis augti net labai sausose ir karštose vietose.

Budlėja – kvapni ir spalvinga gėlyno puošmena
Budlėja

Davido budlėja

Dovydo budlėja (Buddleja davidii) vadinama taip pat drugelių krūmu. Tačiau ji traukia ne tik drugelius, bet ir daugybę naudingų vabzdžių. Tai stipriai augantis, besiplečiantis dekoratyvinis krūmas, kuris ilgai žydi ir užauga iki 5 m aukščio. Tačiau, reguliariai genint, budlėja išlaiko iki 3 metrų aukštį ir tinka net nedideliems sodams.

Tarp daugybės budlėjos veislių galima rasti augalų baltais, violetiniais, rausvai mėlynais, mėlynais žiedais, kurie visi intensyviai kvepia. Žiedai susitelkę į tankius 10-30 cm ilgio žiedynus, augančius stiebų galuose. Budlėja yra dekoratyvinis krūmas, kurio žydėjimo laikotarpis ilgas: pirmieji žiedai pasirodo liepą, o paskutiniai – rugsėjį. Kai kurios budlėjos veislės, pavyzdžiui, „Nike” ir „Sungold”, žydi net iki spalio mėnesio.

Visos budlėjos veislės idealiai tinka sodinti pavieniui gėlynuose. Veislės su mažais žiedynais, pavyzdžiui, „Nanho Blue” ir „Nanho Purple”, yra daug subtilesnės. Budleja mėgsta saulėtą vietą ir yra atspari karščiui. Geriausiai auga vidutiniškai sausoje arba gaivioje, laidžioje, šiek tiek rūgščioje arba šarminėje dirvoje.

Hortenzija – krūmas, pražystantis spalvotais žiedų debesėliais
Hortenzija

Hortenzija didžialapė

Hortenzija didžialapė (Hydrangea macrophylla) užauga iki 1,5 m aukščio ir suformuoja krūminį habitą. Hortenzija yra nuostabus dekoratyvinis krūmas, žydintis nuo pavasario iki rudens, o žiedai pasirodo nuo birželio iki rugsėjo. Žiedų spalva labai priklauso nuo dirvožemio pH vertės. Tik stipriai rūgščiame dirvožemyje, kurio pH mažesnis nei 5,0, žiedai būna intensyviai mėlyni. Nupjauti vos pražydę žiedynai nepraranda spalvos ir puikiai tinka sausoms puokštėms.

Didžialapė hortenzija žiedus krauna ant praėjusių metų ūglių galų. Todėl jai nužydėjus, nupjaukite tik žiedus. Priešingu atveju hortenzija gali nežydėti. Hortenzija didžialapė geriausiai jaučiasi šiek tiek pavėsingoje arba pusiau pavėsingoje vietoje, kur yra daug drėgmės. Ji mėgsta lengvas, laidžias dirvas, kuriose gausu maistinių medžiagų.

Šaltiniai:
https://www.gardenersworld.com/plants/hydrangea-macrophylla/
https://www.bhg.com/gardening/trees-shrubs-vines/shrubs/best-flowering-shrubs-for-hedges/
https://poradnikogrodniczy.pl/krzewy-ozdobne-kwitnace-od-wiosny-do-jesieni.php
https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/pnacza/13571-wiciokrzew-henry-ego

Nuotraukos ascoiatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Dorota Skočik-Polikarpova
Esu tarpkultūrinės komunikacijos magistrė, o taip pat tekstų kūrėja, vertėja, makrame technikos instruktorė ir kūrėja. Taip pat visai neseniai visa šeima išsikraustėme iš miesto į kaimą, kur po truputį pradedame ūkininkauti, auginti savo daržoves, sodą, bitininkauti, praktikuoti gamtinę žemdirbystę, eksperimentuoti. Todėl tekstų apie sodininkavimą ir gamtą rašymas man yra širdžiai mielas užsiėmimas ir galimybė įkvėpti kitus. Džiaugiuosi galėdama auginti vaikus arčiau gamtos bei galimybe prisidėti prie skaitytojų informavimo apie augalų auginimo ypatumus bei sodininkavimo meną. Viena iš mano svajonių yra pasaulis, kur dauguma žmonių su meile augina savo daržoves, sodus, kuria naujus ūkius ir tokiu būdu prisideda prie tvaresnio gyvenimo būdo kūrimo, o taip pat ramesnio ir laimingesnio asmeninio gyvenimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *