Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Fenomenalusis hamamelis: kaip auginti šį nelepų ir žiemą žydintį medelį? 

  • by
Japoninis hamamelis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar regėjote miesto želdynuose žiemos metu pražydusius krūmus, panėšinčius į lazdynus? Tai –  hamamelis. Šis vidutinio dydžio krūmas–medelis nors ir ne itin populiarus Lietuvoje, tačiau atsparumu šalčiams ir kenkėjams pralenkia daugybę pamėgtų augalų. Jie džiugina akį plikas šakas „išpustę“ geltonais ar raudonais siūliškais kuokšteliais, o rudenį – spalvą keičiančiais lapais. Be to, veislių ir rūšių įvairovė leis išsirinkti mėgstamiausią augalą ne tik dekoratyviniams tikslams patenkinti, bet ir vaistiniu ar ekologiniu požiūriu. Taigi, ar esate pasiruošę susipažinti su hamameliu, jo įvairove, auginimu ir nauda? 

Kaip atrodo hamamelis? 

Hamamelis (Hamamelis) turi šiek tiek išvaizdos panašumų į paprastuosius lazdynus, todėl neįgudusi akis gali juos painioti. Vis dėlto išraiškingi „kuokšteliniai“ 3–4 cm skersmens geltoni ar raudoni žiedai, savitas šakotumas ir būdingas „ūgis“ leidžia įvardyti augalą kaip hamamelinių šeimos (Hamamelidaceae) atstovą. Tai dažniausiai kelių metrų (apie 3–7,5) aukštį ir plotį siekiantys pusiau krūmai–pusiau medeliai keliais kamienais. Jie turi lygiakraščius ar dantytus ovalius, gyslotus, 5–15 cm ilgio lapus, o žydi siūliškus kuokštelius primenančiais geltonais, raudonais, oranžiniais žiedais ant belapių stiebų šaltuoju sezonu. Galiausiai iš žiedų išsivysto vaisiai – medėjanti dėžutė. 

Hamameliai, natūraliai augantys 5 atsparumo zonoje JAV, Kinijoje ir Japonijoje, pamėgti ir Lietuvos dekoratyviniuose želdiniuose. Tam pagrindą suteikė neįprastas augalo žydėjimo laikas, atsparumas aplinkos sąlygoms, ilgaamžiškumas, lėtas augimas ir minimali priežiūra. 

Sodinis hamamelis: kaip jis atrodo

Hamamelio rūšys ir veislės 

Lietuvoje hamamelį platinančių medelynų visai nedaug, tačiau didžiausią pasisekimą ir paklausą turi sodinis hamamelis. Vis dėlto, unikaliomis caharakteristikomis pasižymi ir kitos rečiau auginamos hamamelių rūšys. Susipažinkime su kiekviena jų, taip pat ir kokių veislių galima įsigyti Lietuvoje. 

Tarpinis hamamelis (Hamamelis intermedia) – tai didelę dekoratyvinių krūmų pasiūlą „parūpinantis“ hibridas. Ši forma atsirado sukryžminus japoninį ir švelnųjį hamamelius, todėl turi abiejų išvaizdos bruožus ir savybes. Be to, krūmas užauga iki 4 metrų pločio ir aukščio, o žiedų ir rudeninių lapų spalva gana plati. Šis hibridas tradiciškai žydi žiemos gale ar pavasarį – vasario–balandžio mėnesiais. Lietuvoje žinomos tokios geltonų žiedų veislės, kaip „Arnold Promise“, „Pallida“ , išaukiančių raudonų žiedų savininkės „Diane“, „Rubin“, „Birgit“ ir oranžinių žiedų veislės „Spanish Spider“, „Jelena“, „Primavera“, „Aphrodite“.  

Tarpinis hamamelis (Hamamelis intermedia)
Tarpinis hamamelis Hamamelis intermedia veislė Diane

Sodinis hamamelis (Hamamelis virginiana) – tai 3–5 m siekiantis medelis-krūmas, kuris vienintelis stebina neįprastu žydėjimo laiku rugsėjo – gruodžio mėnesiais. Ši rūšis dekoratyvi ne tik dėl geltonų kuokštelinių žiedų, bet dar ir dėl rudenį pagelstančių lapų. Jo tėvynė – Š. Amerika. Neretai augalo žievė panaudojama ir liaudies medicinos žiniuonių kaip kraujavimą stabdanti, kosmetinė medžiaga. 

Japoninis hamamelis (Hamamelis japonica) – iš Japonijos kilęs medelis originaliai esti žymiai didesnis (iki 10 m), tačiau Lietuvoje auga tik iki 3–5 metrų aukščio ir pločio. Jis pasižymi blyškiai gelsvų, kvapnių žiedų pasirodymu vėlyvą žiemą ir pavasarį, o rudenį lapai nusidažo įvairiaspalve gama. 

Japoninis hamamelis (Hamamelis japonica)
Japoninis hamamelis Hamamelis japonica

Pavasarinis hamamelis (Hamamelis vernalis) – originaliai kilęs iš JAV, yra mažiausias iš paminėtų rūšių ir tesiekia 2–3 metrus. Augalas pražysta žiemos viduryje ir žydi iki ankstyvo pavasario raudonais žiedais.  

Švelnusis hamamelis (Hamamelis mollis) – tai dar vienas Azijos (konkrečiau – Kinijos) palikimas, užaugantis natūralioje aplinkoje iki 8 m aukščio (Lietuvoje iki 5 m). Jam būdingi labai kvapnūs gelsvi su raudonu pagrindu žiedai ir švelnūs, kone veltiniški lapai, rudenį pagelstantys. 

Švelnusis hamamelis (Hamamelis mollis)
Švelnusis hamamelis Hamamelis mollis

Hamamelis ir jo auginimo ypatumai 

Vieta. Norint auginti hamamelį, jam parinkite saulėtą ar pusiau pavėsingą vietą, kurios nevargina stiprūs vėjai. Idealiausia vieta šiam augalui yra užuovėja, pavieniui ar grupėse su kitais augalais. Kadangi augalai atsparūs šalčiams, kenkėjams ir užterštam orui, jis pamėgtas sodinti miestų želdiniuose, parkuose, sodybose. 

Dirva. Hamameliui augti reikia drėgnoje, šiek tiek rūgščioje arba neutralioje (pH 5,5–7), vidutinio derlingumo dirvoje. Jis netoleruoja sunkių, užmirkstančių molingų dirvų, todėl geriausiai auga puriame, gerai drenuotame, vidutinio sunkumo dirvožemyje. 

Sodinimas. Hamamelį sodinti pasiruoškite pavasarį arba ankstyvą rudenį. Iškaskite duobę dvigubai platesnę ir šiek tiek gilesnę nei augalo šaknų gniužulas, tada augalą įstatykite taip, kad šaknies kaklelis būtų dirvos lygyje ir užpilkite žemėmis. Kad išlaikytumėte drėgmę, pravartu pamulčiuoti šaknų pagrindą pjuvenomis, žieve arba durpėmis. Sodinant kelis hamamelius, rekomenduojamas atstumas tarp jų yra 2,5–4 m, o nuo kitų krūmų ir medžių   bent 2–3 m. 

Sodinis hamamelis (Hamamelis virginiana)
Sodinis hamamelis Hamamelis virginiana

Kaip prižiūrėti augantį hamamelį? 

Laistymas. Jauni ir ką tik pasodinti augalai reikalauja reguliaraus laistymo, ypač sausros metu. Suaugę krūmai laistomi pagal poreikį, kai dirva pradeda džiūti, tačiau reikėtų laistyti giliai, kad drėgmė pasiektų šaknis. 

Tręšimas. Jiems nebūtinas turtingas dirvožemis, tačiau hamamelius šiek tiek galima palepinti trąšomis. Pavasarį patręškite kompleksinėmis trąšomis su fosforu ir kaliu, o vasaros pradžioje –papildomai paberkite organinių trąšų, tokių kaip kompostas ar humusas. 

Genėjimas. Šiems medžiams tokios grubios genėjimo priežiūros praktiškai nereikia ir, tiesą sakant, net vengtina. Tačiau būtina pašalinti sausas ar pažeistas šakas, norint palaikyti sveiką krūmo būseną. Prispyrus reikalui, genėjimą atlikite pavasarį po žydėjimo.  

Kaip dauginamas hamamelis? 

Hamameliai gali būti dauginami keliais būdais: 

  • Dauginimas sėklomis yra ilgai trunkantis būdas, nes sėklos dygsta 1–2 metus, prieš sėjant, būtina stratifikacija. 
  • Auginiais – vasaros viduryje paimami pusiau sumedėję auginiai (10–15 cm), apdorojami šaknų formavimosi stimuliatoriais ir sodinami į drėgną substratą. Įsišaknija lėtai ir ne visada sėkmingai. 
  • Atlankomis – pavasarį arba rudenį žemos šakos palenkiamos prie žemės, užberiant dirvožemiu. Po metų ar dvejų įsišaknijusios dalys atskiriamos nuo motininio augalo. 
  • Skiepijimu – dažniausiai naudojama selekcijoje, skiepijant veislines formas ant rūšinio poskiepio. Metodas mėgėjui sodininkui sunkiai įkandamas, reikalaujantis įrankių, žinių ir įgūdžių. 
Hamamelis dauginimas

Hamamelio ligos ir kenkėjai 

Sudaryti sąrašą hamamelio kenkėjų bemaž nepavyks, nes šis medelis tokios problemos neturi. Kartais gali pasitaikyti galus ant lapų formuojantys amarai. 

Kita vertus, hamamelio krūmus kamuojančių ligų įvairovė neduos ramybės kiekvienam juos auginančiam sodininkui. Bene būdingiausios ligos yra susijusios su grybeliais, atsiradusiais dėl netinkamos dirvos ir šaknų drėgmės rėžimo. Jam pasitaiko susirgti lapų dėmėtlige (Cercospora ir Phyllosticta grybai), miltlige, šaknų puviniais. 

Hamamelis naudingas ir žmogui, ir gamtai 

Sakytume, kuo gi dar galėtų būti naudingas hamamelis, neskaitant jo dekoratyvios išvaizdos ir žiemą žydinčių žiedų? Visgi galima pasidalinti ir daugiau naujienų, kuo šis augalas patrauklus tiek žmogui, tiek gamtai 

Kalbant ekologine prasme, hamamelis iš tiesų yra medingas augalas, suteikiantis maisto dar „neužmigusioms“ bitėms ir kitiems vabzdžiams. Taip yra dėl augalo netradicinio žydėjimo laiko ankstyvą pavasarį ar vėlyvą rudenį. 

Nukritę lapai gali natūraliai tręšti dirvą, taip prisidedant prie jos gerinimo. Be to, augalo šaknys padeda išlaikyti dirvožemio stabilumą. 

Tęsiant hamamelio naudos žmogui temą, galima pabrėžti sodinio hamamelio gydomąsias savybes. Jo žievė žinoma dėl antiseptinių ir priešuždegiminių savybių, padedančių gydyti odos pažeidimus, spuogus, egzemą. Patinimus ir dirginimą mažinančios savybės leidžia jo ekstraktus dažnai naudoti kaip natūralią priemonę po skutimosi ar saulės nudegimų. Taip pat, hamamelio vanduo vartojamas esant venų varikozei ar sumušimams. 

Hamamelis nauda

Šaltiniai 

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/hamamelis
  2. https://www.botanikos-sodas.vu.lt/puslapiai/augal%C5%B3-gentys/hamamelis
  3. https://www.rhs.org.uk/plants/99236/hamamelis-x-intermedia-diane/details
  4. Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011. 

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *