Skip to content

Rudeniniai lapai: kodėl jie keičia spalvą? Kokias dekoracijas galima pasigaminti iš lapų?

Rudeniniai lapai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ne veltui poetai daug kartų yra aprašę rudenį kaip stebuklingą metų laiką. Juk tikrai negalima atitraukti akių nuo rudeninių miškų, kai medžių vainikų žalumą keičia visa paletė sodrių ir ryškių spalvų. Tai tarsi nuostabus, kasmet pasikartojantis stebuklas, kai rudeniniai lapai skirtingu laiku nusidažo auksine, violetine, oranžine, raudona ar vyšnine spalva.

Ar žinojote, kad Kanadoje, JAV, Skandinavijos šalyse ir Rytų Azijoje, kur yra daug miškų, egzistuoja net speciali turizmo rūšis? Rudenį turistai estetai keliauja į spalvingiausias šių šalių vietoves, grožisi kraštovaizdžiu, kurio didžiuliai plotai išmarginti įvairiausiomis spalvomis.

Rudeniniai lapai

Kodėl rudenį keičiasi lapų spalva?

Turbūt ne kartą pagalvojote, kodėl net vienoje medžio lapijoje vienu metu susilieja kelios spalvos. Kodėl ir kaip tai nutinka? Tam įtakos turi visas augalų gyvenimo ciklas, o už spalvinį lapų virsmą „atsakingi” specialūs pigmentai. Biologiniai pigmentai – tai skirtingos spalvos medžiagos, esančios augalų audiniuose. Pagrindinės jų grupės yra šios:

Chlorofilas. Jis yra vienas iš svarbiausių augalų pigmentų. Chlorofilas augalams suteikia žalią spalvą ir tiesiogiai dalyvauja, svarbiausiame augalams, fotosintezės procese. Turbūt prisimenate iš biologijos pamokų, kad fotosintezė palaiko gyvybę Žemėje. Vykstant fotosintezei augalai ne tik patys apsirūpina maistu, bet aprūpina ir kitus gyvus organizmus. Fotosintezės metu sugeriamas CO2 ir išskiriamas O2. O deguonis, kaip žinia, būtinas visiems organizmams, kurie kvėpuoja oru. Tarp jų ir žmogui.

Karotenoidai. Labiausiai paplitusi biologinių pigmentų klasė. Jie suteikia augalų dalims geltoną, raudoną ir oranžinę spalvą ir yra papildomi pigmentai fotosintezėje.

Flavonoidai. Pigmentai, kurie atlieka svarbų vaidmenį augalų medžiagų apykaitos procese įskaitant ir fotosintezę. Jie taip pat lemia vyšninę, violetinę, mėlyną, rausvai violetinę, o kartais ir geltonai oranžinę žiedų ir lapų spalvą.

Kodėl keičiasi lapų spalva

Kaip keičiasi medžių lapų spalva?

Medžių lapuose, išvardinti pigmentai, yra skirtingu santykiu. Tai priklauso nuo augalo rūšies ir amžiaus, jo gyvavimo fazės, net augimo vietos ir esamų oro sąlygų. O labiausiai pigmentų santykis augaluose priklauso nuo oro temperatūros ir šviesos. Pavyzdžiui, šiltuoju metų laiku daugiausiai dominuoja chlorofilas, nustelbdamas kitus pigmentus ir užgoždamas jų spalvas. Taip yra todėl, kad vasarą ilgos ir šiltos dienos.

Rudenį, kai lauko augalai ima ruoštis ramybės periodui, dienos šviesos smarkiai sumažėja ir nukrenta oro temperatūra. Tokiu metu chlorofilas lengvai suyra ir nebeturi sąlygų taip lengvai atsinaujinti kaip vasarą. Be to, rudenį lapų koteliuose susidaro korėtas ląstelių sluoksnis ir jie visai nebeįsisavina vandens ir maistinių medžiagų. Tokiu būdu vyksta pasiruošimas lapų kritimui. Iš pradžių šis procesas vyksta lėtai, o vėliau pagreitėja.

Dėl to, kad chlorofilas palaipsniui išnyksta, tuo pačiu išnyksta ir žalia spalva augalų lapuose. Tuomet išryškėja anksčiau buvę paslėpti karotenoidų grupės pigmentai, lemiantys, kaip jau žinome, įvairaus intensyvumo geltoną, oranžinę, raudoną ir kitas spalvas. Lygiagrečiai lapuose išryškėja flavonoidai, atsakingi už violetinius, rožinius, mėlynus ir violetinius atspalvius.  

Kaip minėjau, visi šie procesai tiesiogiai priklauso nuo temperatūros ir šviesos. Saulėtomis ir sausomis rudens dienomis, kai temperatūra yra apie 0 °C, lapai būna sodresnių spalvų. Tačiau jei dažnai lyja ir būna šilta bei debesuota, lapai būna neryškūs ir negražūs.

Rudeninės dekoracijos

Ką gražaus galima pasigaminti iš rudeninių lapų?

Ruduo – tai metas, kai meną mylinčius žmones kūrybai įkvepia spalvoti, po kojomis čežantys, įvairiaspalviai rudeniniai lapai. Iš nukritusių lapų, savo rankomis pagaminti dekoro elementai gali sukurti ypatingą, jaukią ar net šventinę nuotaiką jūsų namuose.

Įvairios puokštės

Paprasčiausias būdas, kaip į namus įnešti gaivią ir jaukią rudens atmosferą – sukurti gražią puokštę iš šakelių su spalvotais lapais ir įdėti ją į vazą. Šviežiai nupjautas šakeles galite pamerkti į vandenį, tačiau lapai gana greitai nukris. Todėl geriau sukurkite kompoziciją iš sausų, jau nukritusių lapų, apipurkšdami juos akriliniu laku. Tokia puokštė išsilaikys ir džiugins jus gerokai ilgiau.

Puokštes galite susikomponuoti ir iš nedidelių rožių, kurias lengvai galite pasigaminti iš lapų, juos susukdami.

Rudens puokštės

Džiovintų lapų paveikslai

Namams ar kitoms erdvėms papuošti dažnai gaminami paveikslai iš džiovintų lapų. Tokiems paveikslams galite panaudoti ir gražias, įdomiai išsiraičiusias šakeles ar net džiovintas uogas. Tokius paveikslus tikrai lengva pasigaminti net ir pradedančiam dekoratoriui. Norėdami ilgesniam laikui išsaugoti tokios kompozicijos spalvų ryškumą, padenkite ją laku.

O jei savo mėgstamą sausų lapų kompoziciją įdėsite tarp dviejų skaidrių stiklų, gausite nuostabų vitražą.

Džiovintų lapų paveikslai

Rudeninių lapų girliandos ir vainikai

Kas sakė, kad vainikai gali būti tik kalėdiniai? Sodrių spalvų vainikai iš klevo ar kaštono lapų gali nuostabiai papuošti įėjimą į jūsų namus. Nedideli, tokio pat stiliaus vainikai gali būti stiklinių žvakidžių puošmena.

Na, o jei vainikas jums per daug sudėtinga misija, reikalaujanti daug laiko, galite pasigaminti linksmas ir nuotaikingas girliandas.

Rudeniniai vainikai

Žvakių dekoravimas ryškiais rudens lapais

Dar vienas būdas, kaip gali būti panaudojami rudeniniai lapai namų puošyboje – dekoruoti jais žvakes. Jei nukritę lapai yra dar labai švieži, galite juos tiesiog pririšti prie žvakės gražia virvute ar kaspinu. Žvakių šviesoje, garuojant kvepiančiai žolelių arbatai ir obuolių pyragui ruduo gali būti tikrai labai romantiškas.

Svarbu! Kad išvengtumėte gaisro pavojaus, niekada nepalikite degančių žvakių be priežiūros.

Rudens dekoras

Indų dekoravimas nukritusiais lapais

Jeigu turite nuobodžių indų, pagamintų iš skaidraus stiklo, galite juos lengvai papuošti rudeniniais lapais. Jums tereikia prisirinkti gražių, ryškių lapų ir priklijuoti juos prie indo, kurį nusprendėte dekoruoti. Kai lapai jau bus priklijuoti, juos padenkite storu lako sluoksniu. Tada tokį indą bus galima plauti po tekančiu vandeniu.

Kiekvienas toks jūsų gaminys bus unikalus, džiugins jus ilgais rudens vakarais ir tikrai padarys įspūdį svečiams.

Atvirukai iš rudeninių lapų

Jeigu mėgstate savo draugus ir artimuosius džiuginti rankų darbo atvirukais, ruduo – puikus metas pasirinkti jiems medžiagos. Surinktus nedidelius lapelius sudėkite į senas knygas, kad jie džiūdami išlaikytų lygią formą. Kai lapai visiškai išdžius galėsite juos lengvai karpyti ir klijuoti ant popieriaus, taip sukurdami originalius atvirukus įvairioms progoms. Žinoma, būtų puiku jei tokiems darbeliams vasarą būtumėte prisirinkę ir įvairių gėlių žiedų bei juos taip pat sudžiovinę. Bet, jei to ir nepadarėte, tai nieko tokio. Gėles savo atvirukuose galite tiesiog nupiešti.

Atvirukai iš lapų

Autoriaus trigrašis

Netruks prabėgti gražioji rudens dalis ir į langus pabels šalti lietaus lašai, o, žiūrėk, ir pirmoji šlapdriba. Dienos, tokiu metų laiku, atrodo, akyse trumpėja ir širdį ima kutenti vasaros ilgesys. Kad vakarai neprailgtų ir jų neleistumėte vien tik prie žydrųjų ekranų ir ekranėlių, nepatingėkite parsinešti namo rudeninio grožio. Pasitelkus fantaziją ir į pagalbą pasikvietus pačius mažiausius šeimos narius, niūrusis metų laikas tikrai prabėgs greičiau ir bus kur kas šiltesnis.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *