Šiandien daug kalbama bei rašoma apie kanapes. Populiaru skanauti kanapių turinčius maisto produktus, puoštis kanapių atributika. Iš kitos pusės, kanapės asocijuojasi su narkotinėmis medžiagomis ir svaiginimusi. Ką iš tiesų žinome apie šį augalą ir kiek legalu yra jį auginti bei naudoti? Šiame straipsnyje pamėginsime tai išsiaiškinti.
Kanapės – ar legalu jas auginti?
Dar neseniai kanapes auginti draudė įstatymai, tačiau šiuo metu kanapių auginimas po truputį laisvinamas, liberalizuojamas. Nuo 2014 m. Lietuvoje leista auginti pluoštines kanapes. Nuo 2021 m. leista prekiauti ne tik pluoštinių kanapių sėklomis ir pluoštu, kaip iki tol, bet ir produktais, gautais iš kanapių lapų, žiedynų, stiebų, kitaip tariant, iš visų augalo dalių.
Kanapių auginimas yra kontroliuojamas valstybės – prižiūrima, kad būtų auginamos tik tos augalo veislės, kuriose THC kiekis neviršija 0,2 proc. THC (tetrahidrokanabinoliai) – tai psichoaktyvios medžiagos, randamos antžeminėse kanapių dalyse. Iš daug THC turinčių kanapių dervos gaminamas hašišas, o sudžiovinti moteriškieji tokių augalų žiedynai vadinami marihuana. Abi šios medžiagos laikomos narkotikais. Tačiau jei THC kiekis kanapėse neviršija nustatytos 0,2 proc. ribos, kanapės laikomos pluoštinėmis ir jas leidžiama auginti. Pluoštinėse kanapėse esančių THC kiekis pernelyg mažas, kad jomis galima būtų svaigintis.
Patiems pagal išorinius augalo požymius nustatyti THC kiekį kanapėse sudėtinga, todėl kanapių sėklos turi būti perkamos tik iš sertifikuotų pardavėjų. Kanapių augintojai Augalininkystės tarnybai turi teikti informaciją apie planuojamą pluoštinių kanapių auginimą, deklaruoti pasėlius, pranešti apie šių augalų žydėjimą.
Sodininkystės tikslais kanapes galima auginti tik atvirame grunte, būtina sėti tik sertifikuotą sėklą, rinktis tik įteisintas veisles. Pluoštines kanapes savo reikmėms galima auginti ne didesniame nei 0,1 ha žemės plote. 0,01 ha plote galima sėti ne daugiau nei 20 kanapių vienetų. Be to, reikia Augalininkystės tarnybai pranešti apie kanapių pasėlius ir pridėti sėklų pakuotės etiketes, taip pat turi būti pildomas specialus registracijos žurnalas. Tarnybą reikia informuoti ir apie kanapių žydėjimo pradžią.
Taigi, kaip matome pluoštinių kanapių auginimą lydi tam tikros pareigos bei atskaitomybės procedūros. Tad susiruošus auginti kanapes, reikėtų plačiau pasidomėti apie augintojų pareigas ir būtinus atlikti veiksmus, kad netektų susidurti su teisiniais nemalonumais.
Kaip atrodo kanapės
Kanapė yra vienmetis žolinis augalas, skirtingos jo atmainos užauga nuo 0,6 iki 3,5, ar net 6 m aukščio. Jos stiebas gausiai šakotas, apačioje truputį medėjantis. Visi žinome kanapės simbolį – iš penkių skilčių susidedantį jos lapą. Tačiau būna kanapių, kurių lapai susideda ir iš kito dalių skaičiaus, jie gali turėti nuo 3 iki 9 skilčių. Visas kanapės augalas yra apaugęs šiurkščiais plaukeliais. Kanapės vaisius (sėkla) – mažas, 3-6 mm ilgio ir 2 mm pločio, pilkas ar rusvai pilkas riešutėlis. Šios sėklos aliejingos, jose yra 30-35 proc. aliejaus.
Kokių būna kanapių
Kanapė (Cannabis) yra vienas seniausiai žmogaus sukultūrintų augalų. Ji priskiriama kanapinių augalų šeimai. Vieni botanikai išskiria tris kanapių rūšis: Cannabis sativa, Cannabis indica, Cannabis ruderalis. Kiti įvardija tik vieną rūšį – Cannabis sativa, o likusias dvi atmainas laiko Cannabis sativa porūšiais.
Cannabis sativa, arba sėjamoji kanapė, yra paplitusi visame pasaulyje, nuo seno ji auginama ir Lietuvoje. Ši kanapė užauga iki 3-3,5 m, o kartais net iki 6 m aukščio. Sėjamoji kanapė pasaulyje auginama dėl savo sėklų, universalaus pluošto ir THC.
Cannabis indica, arba indinė kanapė, daugiausiai paplitusi Cannabis Indijoje, Pakistane. Ji auginama dėl sėklų, THC. Jų aukštis siekia iki 1,8 m.
Cannabis ruderalis, arba šiukšlyninė kanapė, auga Šiaurės Europoje bei Rusijoje. Tai neaukštos kanapės, užauga tik apie 0,6 m. Auga kaip piktžolės.
Kaip auginamos kanapės
Jei susitvarkę visus būtinus formalumus, nusprendėte užsiauginti kanapių savo sode, jums bus pravartu susipažinti su kanapių auginimo sąlygomis.
Rinkitės kanapių veisles su trumpesniu vegetacijos ciklu, kad mūsų klimato sąlygomis jos spėtų subręsti iki įsibėgėjant rudeniui. Palankiausia temperatūra kanapėms augti yra 15-25 oC. Žemesnė nei 5 oC temperatūra kanapėms pražūtinga. Didelių karščių jos taip pat nemėgsta, 30 oC ir karštesni orai slopina kanapių augimą.
Sodinkite kanapes saulėtoje vietoje, atokiau nuo skersvėjų, vėjuotų vietų. Šiems augalams reikalinga vandeniui pralaidi, organinėmis medžiagomis turtinga dirva, tinka juodžemis, durpės, priemolis. Tinkamiausias dirvos rūgštingumas – pH 7,1-7,6. Į tą patį plotą kanapės sodinamos po 2-3 metų.
Kanapės sėjamos kuo anksčiau pavasarį, dirvai įšilus iki 8-10 oC. Jos sudygsta per 8-10 dienų. Sėklos sėjamos į 3-4 cm gylį. Jei užsilaiko sausi orai, kanapes reikia laistyti. Geriausia tai daryti ryte, kad augalai gautų vandens atsargų prasidedančiai dienai. Kanapių dirva tręšiama mėšlu iš rudens, mineralinėmis medžiagomis – pavasarį. Kanapes auginant biomasei, tinka jas gausiai tręšti azoto trąšomis, auginant pluoštui ar sėklai – reikia naudoti mažiau azoto trąšų.
Kada nuimti kanapių derlių
Jei kanapės auginamos sėkloms, jų derlius nuimamas, kai sėklos subręsta gėlyno šluotelės viduryje. Auginant kanapes pluoštui, jos nuimamos žydėjimo metu arba jo pabaigoje. Kai kanapės auginamos tiek sėklai, tiek ir pluoštui, jų derlius nuimamas, kai sėklos subręsta apatinėse gėlyno šluotelėse, praėjus maždaug vienam mėnesiui po žydėjimo.
Kanapės – begalė panaudojimo būdų
Kanapės – išties universalus produktas. Priskaičiuojama virš 25000 būdų, kaip galima šiuos augalus panaudoti žmonių labui. Jų dalys naudojamos maistui, įvairiems produktams pagaminti ar papildyti. Lietuvoje kanapės maistui, vaistams ir pluoštui buvo auginamos nuo seno, jų sėklų archeologai yra radę tyrinėtose neolito gyvenvietėse. Daugiausiai kanapių auginta XV-XVIII amžiuose, tame tarpe ir eksportui. Kanapių pluoštas plačiai naudotas virvėms vyti, maišams austi, tinklams gaminti, iš sėklų spaustas aliejus, jos vartotos skrudintos.
Turintys daug celiuliozės kanapių stiebai naudojami popieriaus gamyboje. Pirmasis popierius, išrastas Kinijoje, buvo pagamintas būtent iš kanapių. Ant kanapinio popieriaus užrašyta ir garsioji JAV Nepriklausomybės deklaracija.
Kanapių plaušai labai tvirti, be to atsparūs vandens poveikiui, todėl seniau jie plačiai naudoti laivyboje. Iš šių augalų pluošto gaminami siūlai, audiniai, špagatas. Kanapių audiniai savo savybėmis panašūs į lino, tačiau kanapės daug lengviau ir ekologiškiau auginamos. Iš kanapių pluošto gaminamos pakuotės, statybinės izoliacinės medžiagos, biokompozitai automobilių pramonei, jos naudojamos aviacijoje, laivų statyboje. Kanapių pluoštas gali tarnauti kaip plastiko pakaitalas.
Kanapės randa savo vietą ir kosmetikos pramonėje. Pagamintos šių augalų pagrindu kosmetinės priemonės pasižymi drėkinančiomis, minkštinančiomis, lyginančiomis odą savybėmis.
Kanapės – aukštos maistinės vertės produktas
Kanapės – vertingas maisto produktas. Jų sėklose gausu baltymų, aminorūgščių, skaidulų, B grupės vitaminų, vitamino E, magnio, geležies, kitų mineralų.
Pagrinde maistui naudojamos kanapių sėklos bei iš jų spaustas aliejus. Kanapių sėklas galima naudoti įvairiai. Galite jomis pagardinti savo mėgstamus patiekalus, pavyzdžiui, vištienos, žuvies patiekalus, keptas daržoves, makaronus. Saujelę įberkite į salotas, sausus pusryčius, trintą vaisių kokteilį.
Iš kanapių lapų ekstrakto gaminamas ir CBD aliejus, skirtas vartoti kaip maisto papildas.
Teigiamą poveikį žmogaus organizmui daro kanapių arbata. Ji stimuliuoja imuninę sistemą, gerina miegą, detoksikuoja, gerina virškinamojo trakto bei širdies veiklą.
Šiuo metu rinkoje galima atrasti daugybę produktų, kuriuos gaminant naudojamos kanapės. Tai įvairios užtepėlės, makaronai, traškučiai, padažai, miltai, saldainiai, gėrimai. Kanapės taip pat gali būti naudojamos alaus gamyboje vietoj apynių.
Naudoti šaltiniai:
https://www.wikipedia.org
https://www.vle.lt
https://www.zur.lt/ka-svarbu-zinoti-pluostiniu-kanapiu-augintojams-ir-ju-produktu-tiekejams
https://www.lammc.lt/data/public/uploads/2019/02/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Pingback: Kanapių arbata – vienas seniausių natūralių vaistų - Arbatos Nauda