Skip to content

Dolomitmilčiai – kokių naudų sode galima tikėtis iš šios medžiagos? 

  • by
Dolomitmilčiai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Sodininkystėje ir daržininkystėje dirvožemio ar augalų sveikatos gerinimo atvejais visada stengiamės ieškoti nekenksmingų ir natūralių priemonių. Viena iš tokių galimų medžiagų – dolomitmilčiai. Ši priemonė kone prilygsta pamėgtosioms kalkėms, nes praturtina dirvą mineralais, ją pagyviną, pakelia pH. Tad nenuostabu, kad milteliai iš dolomito populiarūs sodininkų gretose, nes jie dar ir pigūs! Panagrinėkime, kokių dar naudingų savybių turi dolomitmilčių panaudojimas darže. 

Kas yra dolomitmilčiai? 

Dolomitmilčiai, dolomito pudra ar dolomito miltai yra medžiaga, gauta sumalus dolomito uolienas. Pats dolomitas yra mineralas, sudarytas iš kalcio magnio karbonato, kurio cheminė formulė CaMg(CO3)2 arba CaCO3 + MgCO3. Mineralas, kuris gali būti baltos, pilkos arba rausvos spalvos, dažnai aptinkamas nuosėdinėse uolienose, pavyzdžiui, kalkakmenyje ir marmure.  Šiuos „akmenukus“ esate matę statybų aikštelėse ar tiesiant kelius, bet čia jo panaudojimas nesibaigia. 

Jeigu jau domina, kokia sudėtis iš tikrųjų sudaro dolmitmilčius, grynuose milteliuose yra 18,2–20 % kalcio ir 11,6–12,0 % magnio. Tuo tarpu kalcio karbonatas (CaCO3) sudaro apie 51 %, o magnio karbonatas (MgCO3) – 40 % bendros sudėties. 

Dolomitas arba kalcio magnio karbonatas

Kur naudojami dolomitmilčiai? 

Nors dolomito milteliai didelio populiarumo ir panaudojimo galimybių sulaukia sodininkystėje, visgi jie gali būti naudojami ir kitiems tikslams. Visų pirma, jie žinomi kaip: 

  • dirvožemio gerinimo priemonė, nes pagerina dirvos struktūrą ir drenažą, miltai greitai įsigeria į dirvą, puikiai pasiskleidžia. Dėl jo pagerėja naudingų mikroorganizmų dauginimasis, augalai geriau įsisavina maistines medžiagas, o tai lemia didesnį derlių; 
  • mineralinių medžiagų (magnio ir kalcio) šaltinis augalams, todėl naudojami kaip trąša įvairiems vaismedžiams ir vaiskrūmiams. Tai, galima sakyti, nepamainoma medžiaga kaulavaisių augimui pagerinti; 
  • dirvožemio pH stabilizatorius, nes neutralizuoja rūgščias dirvas ir neleidžia dirvai toliau rūgštėti. Keisčiausia ir įstabiausia, kad dolomitmilčiais galima kalkinti miškus, ežerus ir vandenį, net akvariumus ir baseinus; 
  • „užpildas“, pagrindas ar pagalbinė medžiaga įvairiose pramonės srityse, pavyzdžiui, stiklo, keramikos, geležies ir plieno, taip pat statybose, ypač kelių darbuose; 
  • vandens valymo priemonė. Vandens valymo įrenginiuose naudojami specialiai sukurti dolomito milteliai, skirti vandens pH lygiui reguliuoti ir priemaišoms šalinti, todėl vanduo tampa švaresnis ir saugesnis. 
  • sudėtinė dalis farmacijoje. Galbūt nepatikėsite, bet dolomito miltai naudojami magnio preparatų gamyboje. Taip pat jis atlieka užpildo vaidmenį muiluose ar kituose detergentuose, norint padidinti produkto kiekį. 
Dolomitmilčiai

Dolomitmilčių dozavimas – nuo neutralizavimo iki kaulavaisių tręšimo 

Dolomitmilčius galima naudoti gana universaliai, tad pasirinkite, kokio efekto norite sulaukti. 

Dirvai neutralizuoti

  • Labai rūgščiai dirvai (pH<4,5) siūloma berti 0,6–0,7 kg/m2 dolomitmilčių; 
  • Vidutinio rūgštingumo dirvai (pH 4,5–5,0) reikalinga 0,4–0,6 kg/m2
  • Dirvai su 5,1–5,5 pH pakaks 0,2–0,4 kg/ m2 miltelių. 

Augalams tręšti: 

  • Vaismedžiams nepagailėkite 2–4 kg dolomito miltų; 
  • Vaiskrūmiams reikės kiek mažiau – 0,5–0,7 kg; 
  • Durpių mišiniams paruošti prireiks 10–12 kg/m3

Visgi atkreipkite dėmesį, kokią dozuotę nurodo konkretaus produkto gamintojas, mat į dolomitmilčius gali būti įmaišyta ir kitų priedų. 

Dolomitmilčių trąša

Dolomitmilčiai: kada juos naudoti? 

Iš esmės, dolomito miltus galima įterpti į dirvožemį visais metų laikai. Tačiau sutiksite, kad veiksmingiau dolomitmilčius naudoti rudenį arba ankstyvą pavasarį, kaip ir daugumą kitų trąšų. 

Patartina rinktis tokį laiką, kad dirvožemis dar spėtų arba jau būtų pasiruošęs įsisavinti maistingąsias medžiagas. Tai reiškia, kad neturėtų būti jokios šalnų tikimybės ar orui esant žemiau nulio. Maloniau miltus barstyti giedrą, ramią dieną, kad stiprus vėjas ir lietus netrukdytų žemei įsisavinti šių medžiagų. Taip pat, dolomitą naudokite likus 2–3 savaitėms iki augalų sodinimo. Vėliau, augalams augant, pagal poreikį galite pridėti dar šiek tiek.

Šaltiniai:
https://www.saulkalne.lv/en/products/dolomite-meal-1
https://www.linkedin.com/pulse/unveiling-versatility-grades-dolomite-powder-mdxac
https://avanitalc.com/applications/dolomite-powder-applications/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *