Skip to content

Tujų tręšimas: kada tai atlikti ir kokias trąšas naudoti?

  • by
Tujų tręšimas – kada tai atlikti ir kokias trąšas naudoti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kiemo aplinkoje (ypač gyvatvorėse) tujos konkuruoja dėl turimų maistinių medžiagų, todėl joms gali prireikti trąšų. Kaip tik pavasarį reikėtų suklusti ir įvertinti savo tujų būklę, nes pagrindinio (įsitikinsite, kad ir vienintelio) jų tręšimo imamasi būtent šiuo laikotarpiu. Taip pat aptarsime niuansus, kaip atrodo tujų tręšimas sodinimo metu bei po jo. Pasikaustykite žiniomis, kaip ir kada tręšti tujas ir kokios trąšos joms tinka geriausiai.

Tujų tręšimas – ar tai reikalinga?

Bendrai tariant – tujoms nereikia tiek maisto medžiagų, kaip kad daugeliui lapuočių medžių, vaismedžių ar vaiskrūmių. Negausus jų patręšimas nepakenks, o kartais ir esti gyvybiškai reikalingas, jeigu tik pastebimi maisto trūkumo požymiai. Jei tuja jūsų kieme pasodinta viena kaip akcentinis, dekoratyvinis medis tokiam augalui trąšų neprireiks. Jei jūsų medžiai kovoja dėl maisto medžiagų su kitais augalais, ypač augantys tujų gyvatvorėse, jiems gali prireikti trąšų. Tai parodo jų lėtas augimas arba išryškėjantys nesveikumo požymiai.

Tujų tręšimas – ar tai reikalinga

Kaip ir kada tręšti tujas?

Vieni dažniausiai rūpimų klausimų yra kada tręšti tujas pavasarį, rudenį ir po pasodinimo. Tai svarbu išsiaiškinti, nes netinkamu laiku atliekamas tujų tręšimas gali sukelti augalui problemų.

Tręšti tujas turėtumėte vegetacijos sezono metu, t. y. nuo pavasario iki liepos vidurio. Jeigu naudojate lėto veikimo granuliuotas mineralines tujų trąšas, jas užteks patręšti vieną kartą kovo–balandžio mėnesį. Jeigu naudosite skystas greito poveikio trąšas, jomis galima maitinti tujas ir dažniau, bet ne ilgiau nei vasaros vidurys. Visgi dažniausiai patyrę sodininkai ir profesionalūs augintojai pataria tujas tręšti tik kartą metuose – ankstyvą pavasarį, kai oras sušyla bent iki +10 °C.

Rudenį tręšia ne visi tujų augintojai, tačiau teigiama, kad šis tręšimas padeda augalui didinti atsparumą prieš žiemą. Jeigu prisidėsite prie šių gretų, tuomet pasirinkite trąšas be azoto arba su itin mažu jo kiekiu kompleksinėse kalio ir fosforo trąšose. Tai svarbu, kad naujai išaugę ūgliai spėtų sutvirtėti, o ne augtų toliau. Nustokite tręšti augalus likus mėnesiui iki pirmųjų šalnų.

Kaip ir kada tręšti tujas

Tujų tręšimas sodinimo metu ir po jo

Jeigu tujas sodinate varginoje, nederlingoje žemėje, ją praturtinkite organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip kompostas. Kol tujos įsitvirtins, joms pakaks tiek maistingų medžiagų, kiek gaus iš komposto ir mulčio. Po pavasarinio pasodinimo pirmąjį tujų sodinukų tręšimą atidėkite iki kitų metų pavasario. Augalui reikia laiko įsitvirtinti, todėl pirmus metus tujas geriausia palikti ramybėje. Trąšomis tik paskatinsite jį augti, kai jis tam dar nėra visiškai pasiruošęs. Sodinimo metu galima naudoti įsišaknijimo priemones, jeigu tik norite kažkiek padėti tujoms įsitvirtinti.

Trąšos tujoms

Bene labiausiai dauguma specialistų pataria rinktis organinės kilmės trąšas tujoms. Jeigu  naudosite mulčą, jo visiškai užteks tujoms pamaitinti. Kitu atveju galite naudoti komercines organines trąšas. Dar vienas neblogas pasirinkimas, kurį rekomenduoja specialistai – universalios arba spygliuočiams ar visžaliams augalams skirtos lėto poveikio granuliuotos mineralinės kompleksinės trąšos.

Kada tręšti tujas

Kaip tręšiamos tujos?

Norint teisingai patręšti tujas, tereikia laikytis paprastų nurodymų. Visuomet vadovaukitės trąšų pakuotės nurodymais, nes kiekiai, koncentracijos ir pritaikymas skiriasi tarp gamintojų ir produktų. Norėdami tręšti medžius, rekomenduojamą trąšų kiekį tolygiai paskleiskite šaknų zonoje, o dar geriau – jas šiek tiek įterpti į žemę. Trąšas berkite ar pilkite atokiau nuo augalo kamieno zonos. Baigę tręšti , gerai palaistykite dirvą po medžiu, kad trąšos greičiau ištirptų ir pradėtų veikti.

Kalbant apie trąšų normas, jaunoms tujoms reikia maždaug 40–50 g/m2 mineralinių kompleksinių lėto poveikio trąšų, o suaugusioms – 70 g/m2, bet tinkamiausias normas visgi nurodo konkrečių trąšų gamintojas.

Šaltiniai:
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/arborvitae/fertilizing-arborvitae-trees.htm
https://www.whiteflowerfarm.com/how-to-grow-thuja

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *