Diatominė žemė dar mažai girdėtas, tačiau kitose šalyse sparčiai populiarėjantis produktas. Nors produktu ją vadinti būtų netikslu. Diatominė žemė ir yra žemė. Tačiau kuo ji ypatinga ir kaip ją galima naudoti sodininkystėje? Apie tai ir skaitykite šiame straipsnyje.
Diatominė žemė: kas tai?
Diatominė žemė, arba diatomitas, yra natūrali mineralinė medžiaga, sudaryta iš mikroskopinių diatomų – smulkių, vienaląsčių dumblių fosilijų. Šie mikroskopiniai organizmai gyveno vandenynuose, ežeruose ir kituose vandens telkiniuose prieš milijonus metų.
Diatominė žemė susidarė, kai šių organizmų liekanos kaupėsi vandens telkinių dugne, formuodamos storus sluoksnius. Laikui bėgant šie sluoksniai tapo kieta uoline medžiaga. Diatominės žemės kasyklos yra tose vietose, kur prieš milijonus metų telkšojo dabar jau išnykę ežerai. Tokių kasyklų yra, pvz., JAV vakaruose.
Diatominės žemės išvaizda
Diatominė žemė yra smulkūs, baltos arba pilkos spalvos milteliai. Nors atrodo kaip švelnūs milteliai, tačiau iš tiesų sudaryti iš mikroskopinių, labai aštriomis briaunomis cilindrų. Ji taip pat pasižymi absorbcinėmis savybėmis.
Chemiškai diatominė žemė sudaryta daugiausiai iš silicio dioksido (SiO2), tačiau joje gali būti ir kitų mineralų bei organinių medžiagų pėdsakų.
Kur naudojama diatominė žemė?
Diatominė žemė gali būti panaudota įvairiose srityse. Galbūt skamba net kiek keistai ir neįtikėtinai, tačiau ji naudojama net sveikatos priežiūroje kaip maisto papildas.
Diatominė žemė sodininkystėje ir žemės ūkyje
Diatomitas vis plačiau naudojamas sodininkystėje ir žemės ūkyje apskritai. Diatominės žemės panaudojimas yra dvejopas:
- Insekticidas. Diatominė žemė gali būti naudojama kaip visiškai saugus ir nekenksmingas bei natūralus insekticidas, skirtas vabzdžiams naikinti. Mikroskopinės diatomų skeletų dalelės yra labai aštrios, todėl pažeidžia vabzdžio virškinimo ir judėjimo sistemas. Tokiu būdu sukeldami jo dehidrataciją ir mirtį. Diatominė žemė – saugus ir ekologiškas būdas kovoti su įvairiais kenkėjais, įskaitant skruzdėles, erkes, tarakonus, blusas. Pastaruoju metu ji taip pat sėkmingai ir veiksmingai naudojama kovose su sraigėmis ir šliužais.
- Dirvožemio gerinimas. Diatominė žemė gali pagerinti dirvožemio aeraciją (vėdinimą) bei drenažą. Be to, ji padidina dirvos gebėjimą išlaikyti drėgmę ir kaupti maistines medžiagas.
Tačiau diatominė žemė lygiai taip pat gali pakenkti ir naudingiems vabzdžiams (boružėms, drugeliams, bitėms). Todėl rekomenduojama ją naudoti aplink tuos augalus, kuriuos labiausiai puola kenkėjai. Vengti barstyti aplink gėles.
Naudojimas: diatominė žemė paskleidžiama kuo plonesniu sluoksniu apie augalus, kuriuos „mėgsta“ kenkėjai. Nebarstyti storo sluoksnio, nes tokio vabzdžiai vengia ir naudos nebus.
Diatominė žemė namų ūkyje
Kadangi diatomitas yra saugus bei ekoligiškas būdas kovoti su kenkėjais, jis puikiai gali būti naudojamas ir namų priežiūroje.
- Namų valymas. Diatominė žemė gali būti naudojama kaip natūrali valymo priemonė. Dėl savo abrazyvių savybių ji idealiai tinka įvairių paviršių valymui, veiksmingai pašalina dėmes, riebalus ir kitus nešvarumus.
- Kvapų kontrolė. Diatominė žemė pasižymi absorbcinėmis savybėmis. Todėl efektyviai sugeria kvapus. Gali būti naudojama šaldytuvuose, šalia šiukšliadėžių, naminių gyvūnų kraiko dėžėse. Beje, diatominė žemė tinka ir gyvūnams, kurie prausiasi maudydamiesi smėlyje (pvz., šinšiloms). Ji puikiai padeda jiems apsivalyti nuo nešvarumų ir parazitų.
Diatominė žemė sveikatos priežiūroje
Sveikatos priežiūroje diatominė žemė naudojama kaip maisto papildas. Teigiama, kad ji padeda detoksikuoti organizmą, pagerina virškinimą, stiprina plaukus, nagus bei odą. Taip pat padeda pašalinti iš virškinamojo trakto susikaupus toksinus bei bakterijas, šalina parazitus iš organizmo.
Vis dėlto moksliniai tyrimais ši diatominės žemės nauda nėra patvirtinta, todėl ją vartoti sveikatos gerinimo tikslais reikėtų atsargiai ir atsakingai.
Diatominė žemė pramonėje
Diatomitas taip pat sėkmingai gali būti panaudotas ir pramonėje:
- Filtravimas. Diatominė žemė yra puikia filtravimo medžiaga, kadangi yra labai porėta. Ji naudojama filtravimo procesuose gaminant alų, vyną, maistinius aliejus bei kitus skysčius.
- Izoliacija. Dėl savo šilumą izoliuojančių savybių diatominė žemė naudojama aukštos temperatūros izoliacijai įvairiose pramonės šakose.
Atsargumo priemonės, naudojant diatominę žemę
Nors diatominė žemė yra natūrali ir iš esmės saugi priemonė kovoje su kenkėjais bei gali būti veiksmingai panaudota kitose srityse, tačiau vis tiek reikia atkreipti dėmesį į saugumą ją naudojant:
- Įkvėpimas. Kadangi diatominė žemė sudaryta iš mikroskopinių, labai abrazyvių dalelių, jos įkvėpimas gali sudirginti plaučius ar net pažeisti kvėpavimo takus. Todėl naudojant diatominę žemę, ypač jeigu ji naudojama uždarose patalpose, patariama naudoti respiratorius arba kaukes.
- Maistinė ir ne maistinė diatominė žemė yra paruošiamos skirtingai. Į tai labai svarbu atkreipti dėmesį ją įsigyjant. Maistui skirta diatominė žemė yra apdorota taip, kad būtų saugi vartoti. Tuo tarpu ne maistinė diatominė žemė gali turėti sveikatai kenksmingų priemaišų.
Diatominė žemė yra universali medžiaga, kurios panaudojimas yra labai platus.: nuo žemės ūkio ir sodininkystės iki namų ūkio ir net sveikatos priežiūros. Tačiau labai svarbu diatominę žemę naudoti pagal paskirtį ir laikantis visų atsargumo priemonių bei vadovaujantis instrukcijomis.
Šaltiniai:
- https://www.almanac.com/what-diatomaceous-earth
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1531/diatomaceous-earth
- https://www.healthline.com/nutrition/what-is-diatomaceous-earth
- https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/pesticides/diatomaceous-earth-insect-control.htm
Nuotraukos aosciatyvinės © Canva.