Skip to content

Povas – sodininko draugas: kodėl ir kaip auginti karališkąjį paukštį?

Povas – sodininko draugas: kodėl ir kaip auginti karališkąjį paukštį?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Povas – tai paukštis, kuris nuo senovės laikų žavi žmones savo grožiu ir elegancija. Povų plunksnos ir spalvingos uodegos yra ne tik nuostabus gamtos kūrinys, bet ir simbolis, liudijantis apie prabangą ir rafinuotumą. Šiandien povai tebėra mėgstami sodininkų ir paukščių augintojų visame pasaulyje. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl povai yra tokie ypatingi, kaip jie gali praturtinti jūsų sodą ir kokių priemonių reikia, norint juos tinkamai prižiūrėti.

Povas ir jo istorija 

Povai yra kilę iš Indijos ir Šri Lankos, kur jie buvo laikomi karališkuose soduose ir rūmuose. Įspūdinga išvaizda ir didingos plunksnos pavertė juos karalių ir aukštuomenės simboliais. Senovės Romoje povai taip pat buvo vertinami ir dažnai puošdavo turtingųjų sodus bei vilas. Iki šių dienų povai išlieka prabangos ir elegancijos simboliu.

Povai taip pat yra žinomi dėl savo įspūdingo ir teatrališko elgesio, ypač poravimosi metu. Patinai išskleidžia savo spalvingas uodegos plunksnas, sudarydami didelę ryškią vėduoklę, kurią naudoja, kad pritrauktų pateles. Šis reginys yra ne tik gražus, bet ir parodo patino stiprumą ir sveikatą.

Povų išvaizda 

Povai yra įspūdingi paukščiai, garsėjantys savo didingomis plunksnomis ir spalvingomis uodegomis. 

Povo (patino) uodegos plunksnos gali siekti net iki 1,5 metro ilgio. Kiekviena plunksna turi akis primenančius raštus, dažniausiai žalius, mėlynus ir auksinius. Povo kūnas yra mėlynai žalios spalvos, dažnai su metaliniu blizgesiu. Krūtinė ir kaklas yra ypač ryškiai mėlyni. Paukščio galva yra maža, tačiau – su karūnos formos plunksnų kuokštu viršuje. Auga jis iki 1-1,2 metro aukščio.

Povo patelės yra kuklesnės spalvos, dažniausiai rudos arba pilkai rudos. Jų spalvos padeda pasislėpti ir apsisaugoti nuo plėšrūnų. Jų uodega yra trumpa ir ne tokia įspūdinga, kaip patinų. Patelės taip pat turi mažą galvą su karūnos formos plunksnų kuokštu, tačiau šis kuokštas yra mažiau ryškus nei patinų. Jos taip pat yra mažesnės nei patinai, auga iki 0,8-1 metro.

Jauni povų jaunikliai yra rudi ir pilkai rudi, tai padeda pasislėpti nuo plėšrūnų. Augdami jie įgauna vis ryškesnes spalvas.

Povų jaunikliai

Povų nauda sodui 

Nors povai dažniausiai vertinami dėl savo grožio, jie taip pat turi ir praktinę naudą. Povai gali padėti kontroliuoti sodo kenkėjus ten, kur jie gyvena, Jie minta įvairiais vabzdžiais, sraigėmis ir kitais sodo kenkėjais, todėl gali būti naudingi natūraliai mažinant nepageidaujamų gyvių populiaciją. Tai ypač aktualu tiems, kurie siekia ekologiškai prižiūrėti savo sodą ir vengia naudoti chemikalus.

Povas – kaip auginti sode?

Povams reikia daug vietos, nes jie mėgsta vaikščioti ir tyrinėti aplinką. Tad didelis aptvertas sodas yra ideali erdvė juos auginti. Be to, būdami laisvėje jie mis įvairiais sodo kenkėjais – vabzdžiais, sraigėmis ir kitais. Tik svarbu juos apsaugoti nuo plėšrūnų, tokių kaip šunys ir lapės.

Įrenkite pastogę arba nedidelį namelį, kuriame povai galėtų pasislėpti nuo blogo oro ir nakvoti. Rekomenduojame povus dienos metu laikyti sode laisvai, o naktį uždaryti į saugų aptvarą ar narvą. Tiesa, kai kurie sodininkai skundžiasi, kad jų povai iškapsto gėles ar daržoves, bet tai tikrai, palyginus, mažas nuostolis už galimybę grožėtis jų plunksnomis ir elgesiu.

Visgi, jei povus norite visą laiką laikyti aptvare, turite žinoti bent keletą dalykų. Povams reikia daug erdvės, todėl vienam paukščiui skirkite bent 25 kvadratinius metrus ploto. Aptvaro sienos turėtų būti bent 2 metrų aukščio, kad povai negalėtų peršokti. Siekiant apsaugoti nuo plėšrūnų ir blogo oro, aptvaras turėtų turėti tvirtą tinklinį arba kitokį stogą. Įtraukite natūralių elementų, tokių kaip krūmai, medžiai ir aukštos šakos, kur povai galėtų užlipti ir jaustis natūraliai.

Povas

Kuo lesinti povus? 

Povai minta įvairiais grūdais, daržovėmis ir vaisiais. Taip pat svarbu suteikti jiems galimybę maitintis vabzdžiais ir kitais smulkiais gyviais. 

Lesinkite povus įvairiais grūdais, tokiais kaip kukurūzai, avižos, kviečiai ir sorų kruopos. Sėklos, pavyzdžiui, saulėgrąžų sėklos, taip pat gali būti puikus priedas.

Povams naudingi švieži vaisiai ir daržovės, tokie kaip obuoliai, kriaušės, morkos, salotos, agurkai ir kopūstai. Svarbu vaisius ir daržoves gerai nuplauti ir susmulkinti, kad povai galėtų juos lengvai sulesti. Galite duoti ir smulkintų kiaušinių lukštų, smulkintų riešutų – tai svarbus baltymų šaltinis,

Šie paukščiai mėgsta šviežią žolę, liucerną ir kitus žaliuosius augalus. Tai puikus skaidulų ir natūralių vitaminų šaltinis.

Jei nepasitikite savimi ar turite mažiau laiko, povus galite lesinti ir specialiai paukščiams sukurtais lesalais. Juose yra visi būtini vitaminai ir mineralai. Rinkitės pašarus, kurių sudėtyje yra aukštos kokybės baltymai, ypač povams svarbūs augimo laikotarpiu. 

Pasirūpinkite, kad jūsų povai visada turėtų švaraus ir šviežio vandens jiems patogioje vietoje. Dažnai jį keiskite. 

Povų auginimas

Povų sveikata

Povai gali užsikrėsti vidiniais (pavyzdžiui, kirminais) ir išoriniais (pavyzdžiui, erkėmis, utelėmis) parazitais. Parazitai paukščiams gali sukelti svorio kritimą, niežėjimą ir silpnumą. Gali imti kristi plunksnos.

Natūralios priemonės nuo išorinių parazitų yra diatominė žemė (natūralus insekticidas, purkškite ant povų plunksnų ir jų gyvenamojoje erdvėje) ir eteriniai aliejai (natūralus repelentas). Atskiestus arbatmedžio eterinį aliejų ar levandų eterinį aliejų purkškite ant paukščių odos. 

Nuo vidinių parazitų gerai gina česnakai: nedidelius jo kiekius dėkite į povų vandenį, tik neperdozuokite. Taip pat susmulkintos moliūgų sėklos gali būti dedamos į lesalą kaip natūrali priemonė nuo vidinių parazitų.

Jie šios priemonės nepadeda, kreipkitės į veterinarą, geriausia tokį, kuris specializuojasi paukščių gydyme.

Povai taip pat gali sirgti įvairiomis ligomis: respiracinėmis, virusinėmis; grybelinėmis infekcijomis. Tad jei pastebite kad jūsų paukščiai švokščia, viduriuoja, meta svorį, krinta plunksnos ir – apskritai – atrodo nesveiki, skubiai kreipkitės į veterinarą, kad būtų atlikti tyrimai ir paskirtas gydymas.

Svarbu reguliariai stebėti povų sveikatą, laikyti juos švarioje aplinkoje ir užtikrinti tinkamą mitybą.

Povai

Povas pasaulio simbolikoje

Įvairiais istorijos laikotarpiais ir įvairiuose rašytiniuose šaltiniuose povas įgyja vis kitokią simboinę reikšmę.

  • Povas – tikriausiai dėl ilgos uodegos buvo laikomas saulės paukščiu.
  • Tai paukštis, ant kurio joja dievybės – budizmo tradicijoje ant jo joja pats Buda.
  • Povas su gyvate snape simbolizuoja tamsą nugalinčią šviesą, o jo plunksnų grožis aiškinamas kaip pasekmė nuodų, kurių jis prisilesė kovodamas su gyvate.
  • Antikos laikais – tikriausiai dėl gražumo – buvo laikomas Heros arba Junonos paukščiu.
  • Islame povo išskleista uodega laikoma visatos, kai kada mėnulio pilnaties ar vidurvasario saulės simboliu. Ankstyvaisiais krikščionybės laikais povas vaizduojamas kaip saulės ir nemirtingumo, taip pat džiaugsmingo pomirtinio gyvenimo simbolis. 
  • Povo uodega – kur yra visos spalvos – ezoterizmo tradicijoje simbolizuoja visumą.
  • Simboliniame viduramžių mąstyme povas įkūnija didžiąją nuodėmę – puikybę. Dėl įsidėmėtino elgesio per tuoktuves naujaisiais amžiais povas simbolizavo nepaprastą pasipūtimą. 
Povų auginimas

Kur Lietuvoje galima įsigyti povų?

Povų ir jų jauniklių galite įsigyti iš kitų paukščių augintojų, paieškoję jų interneto svetainėse. Taip pat pasiteiraukite Lietuvos zoologijos sode.

Šaltiniai:
https://nationalzoo.si.edu/animals/common-peafowl
https://www.themarthablog.com/2021/12/my-curious-and-social-peafowl.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *