Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Sodo paruošimas žiemai: 10 esminių žingsnių, kurių nevalia pamiršti

Sodo paruošimas žiemai: 10 esminių žingsnių sveikam pavasariui
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Artėjant šalčiams, tinkamas sodo paruošimas žiemai yra labai svarbus, siekiant, kad augalai pavasarį pasitiktų sveiki ir stiprūs. Šis išsamus 10 žingsnių sodininkystės vadovas padės tinkamai paruošti daržovių, žolynų, uogų lysves, daugiamečius augalus, rožes, medžius ir krūmus šaltajam sezonui.

Daržovių derliaus nuėmimas ir laikymas

Pirmas žingsnis ruošiant sodą žiemai – daržovių derliaus nuėmimas ir tinkamas jų laikymas:

  • Šalčiui jautrios daržovės, tokios kaip pomidorai, cukinijos, žirneliai, pupelės, moliūgai ir cukinijos, turi būti nuimtos prieš prasidedant šalnoms. Nuėmus šias daržoves, išrinkite visas augalų liekanas ir sudeginkite arba išmeskite, jei jos yra užkrėstos ligomis. Svarbu nepalikti užkrėstų augalų komposte, nes ligos gali išplisti kitais metais.
  • Šalčiui atsparios daržovės, tokios kaip Briuselio kopūstai, lapiniai kopūstai ir špinatai, gali išgyventi net ir stipresnes šalnas. Dalis jų netgi tampa skanesnės po pirmųjų šalčių, tad palikite jas žemėje, bet uždenkite šiaudais arba lapais, kad galėtumėte jomis mėgautis ilgiau.
  • Pusiau atsparios daržovės, tokios kaip kopūstai, bulvės, ropės ir morkos, turėtų būti nuimamos iki pirmųjų šalnų. Vis dėlto šios daržovės puikiai laikosi vėsiai ir drėgnai per žiemą, iki pat pavasario. Idealu jas tinkamai sandėliuoti rūsyje ar kitoje panašioje vietoje, kur jos išliks tarsi šviežios ir galėsite šiomis daržovėmis mėgautis visą žiemą.
Daržovių derliaus nuėmimas ir laikymas

Prieskonių paruošimas žiemai

Skirtingi prieskoniniai augalai reikalauja skirtingų priemonių, kad galėtų išgyventi šaltąjį sezoną:

  • Šalčiui atsparūs prieskoniai, tokie kaip šalavijas ir čiobrelis, puikiai žiemoja be specialių priemonių. Prieš prasidedant šalnoms, nukirpkite kelias šakeles ir išdžiovinkite, kad galėtumėte naudoti per žiemą.
  • Rozmarinas, būdamas jautrus šalčiui, gali būti perkeliamas į šiltesnę patalpą, ypač šalto klimato zonose. Tad Lietuvos klimato sąlygomis idealu rozmarinus susodinti į vazonėlius ir perkelti į namus, kad galėtumėte mėgautis jo aromatu ištisus metus.
  • Petražolės atsparios lengvoms šalnoms, tačiau žiemos pradžioje uždenkite jas, kad išliktų šviežios kuo ilgiau. Jei norite, galite auginti petražoles vazonėlyje ir perkelti į vidų.

Lysvių paruošimas žiemai

Rudenį, prieš žiemą, rekomenduojama lysves padengti maistinių medžiagų sluoksniu, kuris per žiemą taps puikia trąša:

  • Prieš užšąlant žemei, užpilkite komposto arba mėšlo sluoksnį, kad žemė galėtų pasisavinti maistines medžiagas. Po to padėkite lengvą šiaudų arba mulčio sluoksnį, kuris apsaugos dirvą nuo erozijos ir piktžolių plitimo.
  • Kitas variantas – žaliųjų trąšų sėjimas, pvz., sėti žieminius rugius, kurie pagerina dirvos struktūrą ir padeda išlaikyti drėgmę.

Uogynų paruošimas

Uogakrūmiai, tokie kaip avietės ir braškės, taip pat reikalauja priežiūros ir rūpesčio prieš žiemą:

  • Avietės: Nupjaukite vasarą derėjusias aviečių šakas, palikdami tik stipriausius stiebus. Rudenines aviečių veisles galima nupjauti iki pat žemės.
  • Braškės: Uždenkite braškių lysves šiaudais, kad apsaugotumėte šaknis nuo šalčio ir užkirstumėte kelią piktžolių plitimui.
Sodo paruošimas žiemai: uogynų paruošimas

Daugiamečių augalų paruošimas

Norėdami užtikrinti, kad daugiametės gėlės atlaikytų žiemą ir gražiai žydėtų pavasarį, turite pasirūpinti ir tinkamu jų žiemojimu:

  • Laistymas: Gerai palaistykite daugiametes gėles rudenį, nes žiemos metu jos gauna mažai drėgmės.
  • Žieminis mulčiavimas: Paskleiskite storą mulčio sluoksnį aplink šaknų zoną. Augalams, kuriuos reikia genėti, palikite apie 10 cm ilgio stiebelius.

Rožių paruošimas žiemai

Rožės reikalauja daug dėmesio ir ypatingos priežiūros visais metų laikais. Tai tikros sodo karalienės. Norėdami užtikrinti, kad rožės būtų apsaugotos nuo žiemos šalčio ir kitais metais vėl džiugintų ir svaigintų savo žiedų grožiu bei aromatu:

  • Nustokite tręšti rožes likus maždaug šešioms savaitėms iki numatomų pirmųjų šalnų.
  • Prieš užšąlant žemei, apklokite rožes storu mulčio sluoksniu arba apkaskite jų šaknis žemėmis. Tai padės apsaugoti nuo šalčio sukelto pažeidimo.
  • Taip pat vėlyvą rudenį nepamirškite jų tinkamai nugenėti, o po to uždengti krūmelius, kad šiltai peržiemotų ir sveikos sulauktų pavasario.
Rožių paruošimas ir genėjimas žiemai

Medžių ir krūmų apsauga

Pasirūpinkite medžiais ir krūmais, kad jie atlaikytų žiemą:

  • Negenėkite medžių ir krūmų prieš žiemą, nes šaltas oras gali pažeisti šviežias žaizdas.
  • Apsaugokite jaunus vaismedžius nuo jais smaguriauti mėgstančių žinduolių (pvz., kiškių, stirnų) apvyniodami kamieną specialia apsaugine plėvele arba tinklu.

Laistymo sistemų išjungimas

Prieš prasidedant šalnoms, būtinai išjunkite visus laistymo įrenginius. Jei naudojate žarną ar automatinę laistymo sistemą, prieš žiemą būtinai pašalinkite visą vandenį iš jų, kad apsaugotumėte nuo užšalimo ir galimų pažeidimų.

Pagalba sodo gyventojams

Neleiskite paukščiams ir kitiems mažiems gyvūnams likti be maisto per šaltąjį sezoną. Žiemą įrenkite šėryklas, kuriose būtų aukšto kaloringumo maisto, pvz., riebalų plytelių, ir pasirūpinkite, kad jų niekada nepritrūktų.

Bendrieji sodo priežiūros darbai

Prieš žiemą tenka pasirūpinti ne tik augalais bei lysvėmis, tačiau ir visu sodu: nameliu, dekoracijomis, lauko baldais, sodo įrankiais ir pan.

Pasirūpinkite savo sodu iki žiemos, kad išvengtumėte pavasarinių rūpesčių:

  • Ištuštinkite lauko vazonus ir apverskite juos, kad apsaugotumėte nuo įtrūkimų.
  • Sutvarkykite darbo įrankius ir laikykite sausoje vietoje. Galite juos patepti aliejumi, kad apsaugotumėte nuo rūdžių.
Sodo paruošimas žiemai reikalauja šiek tiek laiko ir žinių

Šie paprasti patarimai padės paruošti sodą žiemai, užtikrindami, kad jis išliks sveikas ir pasiruošęs klestėti atėjus pavasariui.

Šaltiniai:

  1. https://www.almanac.com/10-tips-preparing-your-garden-winter
  2. https://www.marshalls.co.uk/gardens-and-driveways/blog/how-to-prepare-your-garden-for-winter
  3. https://miraclegro.com/en-us/projects-planning/how-to-prepare-your-garden-for-winter
  4. https://www.nationaltrust.org.uk/discover/gardening-tips/gardening-tips-for-winter

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *