Varlės ir rupūžės yra ne tik įdomios ir naudingos sodo gyventojos, bet ir svarbūs aplinkos gerovės indikatoriai. Varlės ir rupūžės natūraliai kontroliuoja kenkėjų populiaciją, maitindamosi vabzdžiais ir sodo kenkėjais. Straipsnyje aptarsime, kodėl šie gyvūnai yra tokie svarbūs jūsų sodui, ir pateiksime patarimų, kaip pritraukti varles bei rupūžes į savo aplinką, užtikrinant joms tinkamas sąlygas.
Kodėl varlės ir rupūžės turėtų apsigyventi jūsų sode?
Neveltui varlės ir rupūžės yra laikomos esminiais sodo ekosistemos komponentais. Varlės ir rupūžės veisiasi tik tose vietose, kuriose nėra cheminių medžiagų, kur gausu vabzdžių ir augalų, todėl jei jūsų sode gausu šių varliagyvių, tai geras ženklas.
Tiek varlės, tiek rupūžės minta daugeliu kenkėjų, pavyzdžiui, įvairiais vabalais, vikšrais, žiogais, kirmėlėmis, šliužais ir pan. Vos viena varlė per naktį gali suėsti daugiau kaip 100 vabzdžių. O per sezoną viena varlė ar rupūžė gali suėsti iki 10 000 kenkėjų. Rupūžės ir varlės dažnai kasmet grįžta į tą pačią vietą, jei tik aplinka maloni ir yra kuo maitintis.
Varlių ir rupūžių priviliojimas ir išlaikymas jūsų sode gali padėti sumažinti kenkėjų populiaciją nenaudojant jokių natūralių ar cheminių pesticidų. O jų buveinių apsauga ir populiacijų išsaugojimas yra labai svarbūs, siekiant išlaikyti biologinę įvairovę ir subalansuotą ekosistemą.
Ką daryti, kad varlės ir rupūžės norėtų gyventi jūsų sode?
Varlėms ir rupūžėms reikia pastovaus vandens šaltinio
Ne paslaptis, kad varliagyviai mėgsta vandenį ir jiems jo tikrai reikia, kad išgyventų. Kitaip nei žinduoliai, šie gyvūnai vandenį sugeria per odą, o ne geria. Rupūžės ir varlės taip pat naudoja vandens šaltinius, pavyzdžiui, tvenkinius ir upelius, veisimuisi ir kiaušinių dėjimui. Pastatykite keletą negilių indų su vandeniu pavėsyje ir bent kartą per savaitę indus išplaukite ir pripilkite šviežio vandens, kad jame nesikauptų bakterijos ir nesiveistų uodų lervos. Jei norite pereiti į aukštesnį lygį, šalia sodo galite įrengti nedidelį tvenkinį.
Patarimai, kaip įrengti tvenkinį, kuriame varlės ir rupūžės galėtų įsikurti
Varlės ir rupūžės priklauso nuo tvenkinių ir kitų vandens šaltinių tinklo, kad galėtų saugiai judėti iš vienos buveinės į kitą, todėl kuo daugiau tvenkinių jūsų kaimynystėje, tuo geriau. Štai keletas svarbiausių dalykų, kuriuos reikėtų prisiminti kuriant tvenkinį sode.
- Tvenkinį kurkite rudenį arba žiemos pabaigoje, kad jis greičiau įsitvirtintų.
- Tvenkinį statykite šiltoje, saulėtoje vietoje, kad pavasarį jis greitai įšiltų, tačiau iš dalies daliniame pavėsyje, kad jame nesidaugintų dumbliai.
- Tvenkinį įrenkite maždaug 60 cm gylio, taip jis tinks daugumai tvenkinio augalų ir gyvūnų.
- Pasirūpinkite, kad bent viena tvenkinio pusė būtų su nedideliu nuolydžiu, kad laukiniai gyvūnai galėtų saugiai įeiti ir išeiti. Jei to padaryti neįmanoma, iš akmenų ir uolų sukurkite dirbtinį nuolydį.
- Tvenkinio kraštą pridenkite augalais, akmenimis ir augmenija, kurie taps varlių ir rupūžių buveinėmis.
- Venkite į tvenkinį įleisti žuvų, nes jos minta varlių ikrais ir lėliukėmis. Jos taip pat gali padidinti maistinių medžiagų kiekį tvenkinyje, o tai skatina dumblių įsigalėjimą.
- Į tvenkinį įmaišykite įvairių augalų, įskaitant povandeninius, augalus aukštais stiebais ir plūduriuojančius augalus.
- Nesijaudinkite, jei neturite vietos visam tvenkiniui – puikiai tinka ir mini tvenkiniai iš kriauklių ar kitų didelių indų.
- Tegul varlės ir rupūžės prie jūsų tvenkinio atkeliauja natūraliai. Nesistenkite į tvenkinį atsivežti varlių ar jų ikrų iš kitos vietovės, nes taip galite platinti ligas ar įveisti invazines rūšis.
Suteikite saugų prieglobstį
Rupūžės ir varlės laukinėje gamtoje turi daug priešų. Šiuos varliagyvius žudo visi – nuo paukščių ir gyvačių iki šunų ir kačių, jei tik pasitaiko proga. Rupūžėms ir varlėms reikia ne tik apsisaugoti nuo plėšrūnų, bet ir nuo saulės. Vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti, kad rupūžėms ir varlėms būtų patogu gyventi sode, yra suteikti joms saugų ir sveiką prieglobstį. Natūralu, kad jos mėgsta įsikurti lapų krūvose, po akmenimis ir rąsteliais, kur jos gali ne tik jaustis patogiai, bet ir būti apsaugotos.
Rupūžių namus galima pastatyti vos per kelias minutes iš daiktų, kurių greičiausiai jau turite namuose. Apversti gėlių vazonai puikiai tinka rupūžėms, tik pasirūpinkite, kad jos galėtų lengvai įeiti ir išeiti. Tai galima padaryti vazoną pastačius ant plokščių akmenų arba vazone išgręžus rupūžės dydžio skyles.
Taip pat galite apversti vazoną ant šono ir pusę jo įkasti į žemę. Rupūžių namelio grindys visada turi būti dirvožemis, o pridėjus šiek tiek drėgnų lapų, rupūžės bus laimingos. Pastatykite rupūžių namelį pavėsingoje vietoje netoli sodo arba sode. Jei turite galimybę, netoliese pastatykite negilų vandens rezervuarą. Užteks paprasto negilaus indo ar nedidelio paukščių girdyklos dubenėlio ant žemės.
Jei turite vietos, taip pat galite sukurti žiemos varlių buveinę, vadinamą hibernaculum, kur jos gali žiemoti iki pavasario. Ant gerai drenuotos dirvos paviršiaus padėkite senų rąstų ar nuolaužų ir laisvai užberkite medžio drožlėmis. Tada viską užberkite iškastu gruntu, kad jame būtų šilta, o viršuje galėtų augtų žolės ir augalai.
Atsisakykite cheminių medžiagų naudojimo
Tokios cheminės medžiagos kaip pesticidai, sintetinės trąšos, herbicidai, ne tik žudo ar bjauroja pačias varles ir rupūžes, bet ir naikina natūralų jų maistą. Nepamirškite, kad varlės ir rupūžės kvėpuoja ir geria per odą. Užuot naudoję chemikalus vabzdžiams ir kenkėjams naikinti, pritraukite varles ir rupūžes į savo sodą, kad jos tai padarytų už jus!
Visiškas pesticidų, herbicidų ir fungicidų nenaudojimas yra vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti, kad ne tik pritrauktumėte į savo sodą rupūžių ir varlių, bet ir išsaugotumėte biologinę įvairovę savo kieme.
Sodinkite varliagyviams draugiškus augalus
Rupūžės ir varlės paprastai nevaikšto ant vejos, jos mėgsta gyventi tarp įvairių augalų. Augalai ne tik suteikia joms prieglobstį nuo saulės ir plėšrūnų, bet ir pritraukia vabzdžių, kuriais jos minta. Tam tikri augalai ir gėlės gali būti puikios slėptuvės varlėms ir rupūžėms bei pritraukti vabzdžių, pavyzdžiui, šliužų ir sraigių, kuriais jos gali maitintis! Toliau pateikiame kai kurių augalų, kuriuos mėgsta varlės ir rupūžės, sąrašą.
- Melsvė
- Papartis
- Laukinės gėlės
- Asiūklis
- Vandens lelijos
- Paprastoji uodeguonė
- Širdžialapė skiaustmenė
- Šiurkštusis asiūklis
Saugokite nuo plėšrūnų
Jei turite kačių ar šunų, verta pabandyti atgrasyti juos nuo artėjimo prie tvenkinio, kuriame gyvena varlės ir rupūžės. Pabandykite aptverti tvenkinį tvora arba uždengti tvenkinį dangčiu.
Taip pat, verta įsidėmėti, kad jei turite šunų, kurie mėgsta medžioti rupūžes, verčiau neskatinti varlių ir rupūžių pasilikti. Dauguma rupūžių, kaip gynybos nuo plėšrūnų mechanizmą, išskiria odos išskyras, kurios skleidžia nemalonų kvapą ir gali būti toksiškos šunims ir kitiems gyvūnams.
Įdomūs faktai apie varles
- Varlėms nereikia gerti vandens, nes jos jį sugeria per odą.
- Kai kurios varlės gali peršokti daugiau nei 20 kartų per savo kūno ilgį; tai tas pats, jei žmogus nušoktų 30 m.
- Varlės gyvenimo ciklą sudaro trys etapai: kiaušinis, lerva ir suaugėlis.
- Varlės yra šaltakraujės.
- Šiuo metu daugiau nei pusė visų varlių rūšių yra nykstančios.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Šaltiniai:
https://www.woodlandtrust.org.uk/blog/2024/03/how-to-attract-frogs-to-your-garden
https://www.reallywildbirdfood.co.uk/news/post/2023/06/23/how-to-attract-frogs
https://growagoodlife.com/frogs-and-toads