Skip to content

Kaip išsirinkti geriausią braškių veislę?

Skaniausios braškių veislės
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Braškes mėgsta visi, tačiau, kad užaugtų gražus derlius, reikia ne tik įdėti nemažai darbo, bet ir pasidomėti, surinkti nemažai informacijos apie braškių priežiūrą. Kokią veislę pasirinkti? Vertėtų atsižvelgti į vaisių sunokimo laiką ir išsirinkti vieną arba porą ankstyvųjų ir vieną/porą vėlyvųjų veislių. Tokiu būdu turėsime šviežių uogų visą vegetacijos sezoną. Skirtumas tarp ankstyvųjų ir vėlyvųjų veislių derliaus pradžios svyruoja apie dvi-tris savaites. Todėl tradicinių veislių daržą verta papildyti pakartotinai derančiomis braškėmis, taip pratęsiant vasaros skonį iki vėlyvo rudens.

Besirenkant veisles taip pat atsižvelgiame į tai, kiek jos reikalauja priežiūros. Pradedantiesiems rekomenduojama pasirinkti veisles, kurios reikalauja mažiau priežiūros bei kurios yra atsparesnės prastesnėms auginimo sąlygoms. Peržvelgsime keletą populiariausių ir daugiausia pagyrų sulaukiančių veislių.

Ankstyvosios ir vidutinio ankstyvumo braškių veislės

Braškių sezonas prasideda nuo ankstyvųjų veislių, tokių kaip „Honeoye“, „Kama“, „Flair“, „Kent“, „Anita“, „Ambrosia“ „Daroyal“, „Asia“, „Allegro“, „Christine“ ar „Rumba“. Šios braškės paprastai pradeda derėti birželio viduryje. Ankstyvųjų veislių braškes pavasarį galima papildomai apdengti agroplėvele nuo šalčio, taip pagreitinant nokimą ir apsaugant nuo šalnų.

Honeoye

„Honeoye“ braškių veislė jau daugelį metų yra viena iš geriausiai vertinamų labai ankstyvų veislių. Vaisiai aromatingi, dailios formos, raudoni ir blizgantys, gana tvirti. Tai amerikietiška veislė, pasižyminti dideliu gebėjimu prisitaikyti, todėl auginama daugelyje Europos ir kitų pasaulio šalių. Paprastai vaisius veda nuo gegužės pabaigos iki birželio trečiosios savaitės.  „Honeoye“ braškės yra aromatingos, stipraus skonio. Minkštimas tvirtas, ryškiai raudonas ir sultingas. Jos gerai išlaiko formą net ilgai transportuojamos (atrodo šviežiai nuskintos). Honeoye braškių derlius iš vieno sodinuko yra gana didelis, įskaitant didelį procentą vaisių, užauginamų pirmame derliaus surinkime.

Ankstyvosios ir vidutinio ankstyvumo braškių veislės

Flair

„Flair“ veislė irgi plačiai žinoma, labai ankstyva, maždaug 5 dienomis ankstyvesnė už Honeoye. Puikiai tinka ankstyvam auginimui po priedanga arba šiltnamyje. Vaisiai labai patrauklūs, stambūs, ryškiai raudoni ir be polinkio tamsėti, blizgantys, stipraus braškių aromato. Dėl išskirtinio grožio ir aukštos skonio vertės ši veislė labai paplitusi daugelyje Vakarų Europos šalių, kur užima didelę ankstyvųjų braškių rinkos dalį.

„Flair“ veislė labai derlinga (pvz. Lenkijoje yra plantacijų, kuriose iš vieno hektaro surenkama 30 tonų uogų), tačiau dėl silpnai išvystytos šaknų sistemos (genetinis šios veislės bruožas) reikalauja labai tikslaus laistymo ir tręšimo režimo. Mūsų klimato sąlygomis ši veislė paprastai gerai peržiemoja, tačiau be agrotekstilinės dangos yra didelė ankstyvųjų žiedų nušalimo rizika.

„Flair“ veislė pasižymi mažu jautrumu lapų ligoms, tačiau ji gana jautri šaknų sistemos ligoms, todėl nerekomenduojame jos auginti vietose, „pavargusiose“ nuo braškių auginimo, nebent po dirvos dezinfekcijos. Mažiau patyrusiems augintojams patariama pradėti nuo mažiau reiklios veislės. 

Christine

„Christine“ – tai viena iš naujesnių veislių, tačiau jau daugelio pamėgta. Uogos šviesiai raudonos spalvos, dera gausiai gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje. Vaisiai saldūs ir skanūs, stambūs, dailios formos. Atspari šalčiui ir daugumai ligų. Gerai dera mūsų klimato sąlygomis. „Christine“ labai tinka tiek perdirbimui, tiek desertinėms braškėms. Gerai derės tiek profesionaliai auginant, tiek soduose ir sklypuose.

Tuo tarpu populiariausios vidutinio ankstyvumo veislės yra „Elsanta“, „Kimberley“, „Ducat“, „Elkat“ ir „Ambrosia“.

Ducat

„Ducat“ – tai sena, patikrinta veislė. Vaisiai iš pradžių labai dideli, vėliau šiek tiek mažesni, tvirti, gana skanūs, labai patrauklūs dėl blizgios ir ryškiai raudonos spalvos. Veislė atspari pilkajam pelėsiui ir šaknų sistemos ligoms. Ypač derlinga ir nebijanti šalnų.  Vaisius užmezga praėjus 6 savaitėms po pasodinimo. Labai lengva auginti, todėl rekomenduojama pradedantiesiems sodininkams.

Ambrosia

„Ambrosia“ veislė priskiriama prie vidutinio ankstyvumo veislių. Vaisiai ledinuko formos, ryškiai raudoni, labai skanūs. Tai desertinė rūšis, viena skaniausių ir saldžiausių veislių Europoje. Dėl išskirtinio saldumo „Ambrosia“ vaisiai puikiai tinka uogienėms ir kitiems konservams gaminti. Atspari ligoms ir šalčiui veislė. „Ambrosia“ – tai licencijuota veislė – o tai reiškia, kad ja prekiauti gali tik selekcininko įgalioti medelynai.

Vėlyvosios braškių veislės

Vėlyvosios braškių veislės

Populiariausios vėlyvosios braškių veislės yra „Senga Sengana“, „Alfa“, „Vikat“, „Pandora“, „Centauri“, „Florence“, „Elegance“, „Faith“, „Magnum“ ir kitos. Vėlyvųjų veislių braškių privalumas tas, kad jos išvengia pavasarinių šalnų, tačiau šių vaisių tenka laukti gerokai ilgiau.

Senga Sengana

„Senga Sengana“ – tai aromatingos, sultingos braškės su sodriu raudonu minkštimu. Jau daugelį metų tai viena geriausių perdirbimui (šaldymui ir konservavimui) skirtų veislių. Puikiai tinka vartoti šviežias. Gausus derlius. Paprastai vaisiai skinami nuo birželio vidurio iki liepos pradžios. Vaisiai stambūs (laikui bėgant smulkesni), odelė tamsiai raudona su blizgesiu. Taisyklingo kūgio formos, su susiaurėjimu ties koteliu. Kotas labai lengvai atsiskiria nuo vaisiaus. Minkštimas tamsiai raudonas, vidutinio tvirtumo, sultingas, labai aromatingas ir skanus. „Senga Sengana“ braškės blogai reaguoja į ilgą laikymą ir transportavimą. Ši veislė atspari šaknų sistemos ligoms, šalčiui ir sausrai. Juos verta apsaugoti nuo šviesmargės (Mycosphaerella fragariae), pilkojo pelėsio (Botrytis cinerea) ir žemuoginės erkutės (Phytonemus pallidus). Ši veislė yra pamėgta profesionalų, bet puikiai tinka ir mėgėjiškam auginimui.

Florence

„Florence“ – tai veislė, kilusi iš Jungtinės Karalystės. Leidžia gerokai pailginti desertinių veislių derliaus nuėmimo laikotarpį. Vaisiai dideli ir labai dideli, nuo tamsiai raudonos iki bordinės spalvos, labai tvirti ir matiniai, labai skanūs. Tinka auginti ekologiškai, nes yra atspari lapų ir šaknų ligoms, gana atspari pilkajam pelėsiui. Atspari šalčiui ir labai derlinga. Vaisiai nebijo ilgesnio transportavimo.

Remontantinės braškių veislės

Remontantinės braškių veislės

Be tradicinių veislių, kurios duoda vaisius vieną kartą per metus, žinomos ir pakartotinai derančios braškės, jos paprastai vadinamos remontantinėmis braškėmis. Tiesa, jos dera ne taip gausiai, kaip tradicinės veislės. Jas galima atskirti pagal aiškiai pažymėtus du vaismedžių derėjimo laikotarpius: vasarą ir rudenį. Remontantinių veislių braškių derėjimo laikotarpis yra ilgesnis, nei tradicinių veislių. Esant palankioms oro sąlygoms, jis trunka iki pirmųjų šalnų.

Antrasis vaisių derlius prasideda praėjus kelioms savaitėms po pirmojo derliaus nuėmimo. Pakartotinio žydėjimo metu žiedai susiformuoja ant motininių augalų arba ant stiebagumbių, arba vienu metu ant motininių augalų ir stiebagumbių. Būdingas požymis – ant žydinčių augalų vienu metu pasirodo pumpurai, žiedai ir bręstantys vaisiai. Pakartotiniai vaisiai paprastai būna gausesni už pirmuosius, ypač jei nuimami pirmieji pavasarį išsivystę žiedai (ir atvirkščiai). Taip pat pravartu pašalinti rugsėjo antroje pusėje išsiskleidžiančius žiedus. To nepadarius, augalai išaugins mažai dauginimui skirtų daigų.

Remontantinės vaisinės braškių veislės paprastai auga ne taip energingai, tai pasakytina ir apie antžeminę dalį, ir apie šaknis. Tam įtakos turi vaisių gausa, taip pat pumpurų formavimosi, žiedų vystymosi ir vaisių nokimo procesų tęstinumas. Tokios veislės taip pat yra gana reiklios ir jautrios nepalankioms oro sąlygoms – žiemą labiau pažeidžiamos šalčio. Todėl jas verta uždengti, bet tik po pirmųjų šalnų, pavyzdžiui, šiaudų mulčiu. Joms taip pat reikia kruopštesnės priežiūros, įskaitant laistymą ir tręšimą, o svarbiausia – derlingos dirvos.

Mūsų klimato juostoje vienos populiariausių yra „Selva“, „Hummi Gento“, „San Andres“, „Malga“, „Charlotte“, „Amandine“, „Capri“ ir kitos.

Geriausios braškių veislės

Selva

„Selva“ – tai braškės, kurios vaisius veda nuo vasaros iki rudens. Veislė – su dideliais, tvirtais ir patraukliais vaisiais. Labai atspari. Puikiai tinka auginti žemėje ir kaip vijoklines ar kabančias braškes. Paprastai vaisius veda nuo gegužės pabaigos iki vėlyvo rudens (šalnų) su trumpa, maždaug 2 savaičių, pertrauka liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje. „Selva“ braškės yra didelės, kai kurios net labai didelės, patrauklios, kūgiškos, plačiai kūgiškos, širdelės formos. Odelė vienodai raudona ir blizganti. Minkštimas labai tvirtas, ryškiai raudonas. Vaisiai gerai atlaiko net ilgą transportavimą ir laikymą kambario sąlygomis, išlaikydami šviežią išvaizdą. Vidutinis derlius iš vieno „Selva“ braškių daigo yra didelis, jei vaisių derėjimo metu gausiau laistoma. „Selva“ braškės nėra labai jautrios ligoms, bet vidutiniškai jautrios žemai temperatūrai. Norint išauginti labai gerą derlių, braškes verta tręšti. Geriausia jas auginti derlingesnėse ir drėgnesnėse dirvose.

Charlotte

„Charlotte“ – tai dar viena populiari remontantinių braškių veislė. Krūmas gana tankus ir kartu kompaktiškas, todėl galima sodinti pakankamai tankiai. Uogos minkštimas labai aromatingas, sultingas, vidutinio tankumo. Charlotte pasižymi dideliu cukraus kiekiu uogose. Palyginus su kitomis rūšimis, derlius nėra ypač gausus. Dėl išties išskirtinio skonio šios veislės sodininkai bei veislių kolekcininkai negali atsisakyti, nepaisant visų jos trūkumų.

Ostara

Dar verta paminėti veislę „Ostara“ kuri nereikalauja ypatingos priežiūros, yra atspari šalčiui ir įvairiems kenkėjams. Derlius padidėja reguliariai laistant ir tręšiant. Pageidautina neutrali arba šiek tiek rūgšti dirva (pH 5,5-6,5). Daigai mėgsta saulėtas ir nuo saulės apsaugotas vietas. Daigai žydi ir duoda vaisius nuo birželio iki rudens, jų derėjimo laikotarpis ilgas.

Braškių veislių pasirinkimas yra tikrai nemažas, tad verta pasirinkti keletą veislių ir įsigilinti į braškių sodinimo ir auginimo ypatumus.

Šaltiniai:
https://fajnyogrod.pl/porady/odmiany-truskawek-w-polsce-czyli-truskawka-truskawce-nierowna/
https://extension.umn.edu/fruit/growing-strawberries-home-garden
https://naturelux.womanexpertus.com/pl/klubnika-zemlyanika/sort-klubniki-sharlotta.html
Chihura P., Soczyste truskawki. „Mam Ogród” 2014 nr 4, s. 42.
Gudarowska E., Truskawki na bis. „Działkowiec” 2014 nr 8, s. 46-47.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *