Skip to content

Fikusas – šio augalo dėka namuose kvėpuosite švaresniu oru

  • by
Fikusas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Fikusas (Ficus) mėgiamas gėlininkų dėl savo įspūdingų, puošnių lapų, kurių sutinkama įvairiausių formų bei dydžių. Be to, šis augalas turi puikią savybę valyti patalpų orą nuo kenksmingų aplinkos medžiagų. Taigi, augindami šį augalą nušausite du zuikius vienu šūviu – ir namus papuošite, ir oro kokybę juose pagerinsite.

Gamtoje fikusas auga tropinėse ir subtropinėse klimato zonose, o pas mus auginamas kaip kambarinis augalas. Fikusas priklauso šilkmedinių augalų šeimai. Fikusų gentį sudaro daugiau kaip 800 rūšių, yra fikusų medžių, krūmų ir vijoklinių augalų. Šiltuosiuose kraštuose daug fikuso rūšių auginamos kaip vaismedžiai. Būtent ant fikusų užauga mums gerai pažįstami figų vaisiai, kurių, beje, įmanoma užsiauginti ir namuose, kambario sąlygomis.

Kiti fikusai auginami kaip pašariniai augalai, o iš kai kurių šio augalo rūšių gaminamas kaučiukas, dervos. Visos fikusų rūšys sužeidimo vietose išskiria baltos spalvos skystį, kuris gali sudirginti odą, tad rūpindamiesi šiuo augalu atsargos dėlei mūvėkite pirštinėmis.

Fikusas pagerina patalpos oro kokybę

Fikusas gali išvalyti iš patalpos oro tokias kenksmingas ir alergijas provokuojančias medžiagas kaip formaldehidas, trichloretilenas, benzenas. Formaldehidą išskiria kilimai ir baldai, trichloretileno ir benzeno yra plastike, linoleume ir gumoje. Be to, fikusai išskiria fitoncidus, kurie naikina mikroorganizmus ir prisotina orą deguonimi. Tad šis augalas – tikras oro „filtras“, kuris padarys namų aplinką švaresnę bei saugesnę. Tiktai nepamirškite, kad deguonį fikusas, kaip ir kiti augalai, gamina dienos šviesoje, o tamsoje jį sugeria. Taigi vazono su fikusu nereikėtų statyti į miegamąjį ar į vaikų kambarį. Tinkamos vietos jam – virtuvė ir kambariai, nukreipti į judrią gatvę.

Fikuso persodinimas

Fikusų sodinimas ir dauginimas

Fikusams parinkite šviesią, saulėtą vietą, tačiau venkite juos laikyti tiesioginės saulės spinduliuose. Šiems augalams labiau tinka išsklaidyta šviesa. Žemė fikusams turi būti puri, papildyta humusu. Tiks ir universali, kambariniams augalams skirta žemė.

Fikusų dauginimas priklauso nuo jų rūšies – vienos jų dauginamos atlankomis, kitos viršūnių ar lapų auginiais. Fikuso rūšys su dideliais standžiais lapais (pavyzdžiui, stambialapis, lyralapis fikusai) dauginamos lapų auginiais pavasarį. Lapus reikia nulaužti taip, kad jie turėtų gabalėlį motininio augalo žievės. Nepamirškite atskirdami lapus dėvėti pirštinių, nes pjūvio vietoje išbėgęs baltas skystis gali dirginti rankų odą. Palikite lapą per naktį, kad skystis išdžiūtų.

Tada auginiai pasodinami į žemę, lygiomis dalimis sumaišytą iš durpių ir smėlio, kiekvienas iš jų paremiamas lazdele. Kitas aštuonias savaites jie laikomi nedideliame paunksnyje, kur temperatūra siekia apie 24 oC šilumos. Kol užauga šaknys, auginiai gausiai laistomi.

Laipiojančios ir šliaužiančios rūšys, pavyzdžiui, smulkusis fikusas, augimo sezono metu dauginamos atlankomis. Ūglis atsargiai prilenkiamas prie žemės ir iki lapo pagrindo užberiamas žeme. Kai atžala išleidžia šaknis, ji atsargiai nupjaunama nuo motininio augalo.

Krūmines ir pusiau krūmines fikusų rūšis (pavyzdžiui, svyruoklinį fikusą) galima padauginti 10-15 cm ilgio viršūnių auginiais. Pjūvių vietos taip pat džiovinamos per naktį, po to auginiai sodinami į lygiomis dalimis iš smėlio ir žemės sumaišytą mišinį. Jie prižiūrimi taip pat kaip ir lapų auginiai.

Fikuso priežiūra

Fikusai netoleruoja žemos temperatūros ir skersvėjų. Jie turi būti laikomi tik aukštesnėje nei 16 oC temperatūroje, o geriausia jiems, kai temperatūra kambaryje 21 oC ir aukštesnė. Šalti skersvėjai gali fikusams pakenkti, todėl būtinai statykite juos ten, kur skersvėjai nepasieks.

Nuo balandžio iki rugsėjo fikusai turi būti gausiai laistomi. Šiam augalui reikia užtikrinti pakankamai didelį oro drėgnumą, todėl jis turi būti reguliariai apipurškiamas, karštais periodais tai reikėtų daryti net kasdien. Rekomenduojama fikuso vazoną pastatyti į drėgno žvyro pripiltą padėklą. Augimo fazės metu šį augalą reikia patręšti azotinėmis trąšomis. Blizgūs fikuso lapai laikas nuo laiko valomi drėgna šluoste.

Rudenį ir žiemą fikusai laistomi mažai, tačiau jų žemė visuomet turi būti drėgna (bet ne permirkusi). Kartais juos reikėtų apipurkšti. Ramybės laikotarpiu fikusams optimaliausia 18 oC temperatūra.

Fikuso persodinimas atliekamas kas antrus metus. Geriausia persodinėti šį augalą pavasarį, balandžio mėnesį. Fikusas persodinamas į substratą, pagerintą humusu ir lapine žeme.

Fikusų genėjimas paprastas, šiems augalams lengva suteikti norimą formą. Tam reikia reguliariai apkirpti augalą. Galima drąsiai trumpinti jo kamieną, šakas, mat fikusas gerai atauga ir greitai ima leisti naujas šakas. Taip pat genėdami dėvėkite apsaugines pirštines, kad nesudirgintumėte odos.

Fikusų dauginimas

Fikusų auginimo problemos

Norint, kad fikusai vešėtų ir nesirgtų, reikia tinkamai juos laistyti. Dėl vandens stokos fikuso lapai pagelsta ir nukrenta. Per daug laistant, lapai nuvysta, pakeičia spalvą, nukrenta, gali pradėti pūti augalo šaknys. Taip pat būtina saugoti fikusą nuo skersvėjų bei žemų aplinkos temperatūrų, kurie šiam augalui gali būti pražūtingi.

Jei fikusą užpuola voratinklinės erkės, jų galima atsikratyti padidinus oro drėgnumą arba specialiais, erkes užmušančiais preparatais. Miltuotieji skydamariai ir rudieji skydamariai nuvalomi denatūrate sumirkytu šepetėliu arba naikinami specialiu insekticidu.

Fikusų dauginimas

Skiautėtalapis fikusas – figmedis

Skiautėtalapis fikusas (Ficus carica), arba kitaip figmedis – tai viena iš fikusų rūšių, subrandinanti valgomąsias figas. Gamtoje šis fikusas užauga iki 7-10 m aukščio. Skiautėtalapis fikusas vyniojasi ant kitų augalų arba auga kaip krūmas. Turi stambius, blizgančius lapus, subrandina 3-5 cm ilgio vaisius – figas.

Figas subrandinti gali ir kambario sąlygomis auginamas skiautėtalapis fikusas. Be abejo, derlius nebus gausus, tačiau puikiai tiks pasidžiaugti egzotišku figų skoniu. Norint užsiauginti vaisių, svarbu įsigyti savidulkį figmedį. Mat gamtoje figmedžius apdulkina tam tikros rūšies vapsvos, kurių pas mus nėra.

Figmedis
Skiautėtalapis fikusas

Stambialapis fikusas

Stambialapis fikusas (Ficus elastica) – tai medžio pavidalo fikusų rūšis, kuri išsiskiria dideliais, blizgančiais lapais. Vazone užauga iki 2 m aukščio. Ant trumpų kotelių augantys ovalūs, odiški, blizgantys šio fikuso lapai siekia iki 30 cm ilgio. Įspūdingai atrodo stambialapio fikuso veislė „Decora“. Ji išsiskiria tamsiai žaliais, blizgiais lapais su dramblio kaulo spalvos gyslomis.

Stambialapis fikusas
Stambialapis fikusas

Smulkusis fikusas

Smulkusis fikusas (Ficus pumila arba Ficus repens) – laipiojanti rūšis su tamsiai žaliais, širdiškais lapais. Lapai stangrūs, 7-10 cm ilgio. Smulkieji fikusi leidžia orines šaknis. Puikiai atrodo smulkiojo fikuso veislė „Minima“, auginama pakabinamuosiuose vazonuose ar ant vidinių sienų. Tai nereiklus, kompaktiškas augalas, su nedideliais, apie 1 cm ilgio, lapais. Veislės „Variegata“ lapai didesni – apie 2,5 cm ilgio, jie išmarginti žalių ir gelsvų atspalvių dėmėmis ir panašūs į marmurą.

Smulkusis fikusas
Smulkusis fikusas

Lyralapis fikusas

Lyralapis fikusas (Ficus lyrata arba Ficus pandurata) – medelio pavidalo rūšis, turinti standžius, didelius lapus, išauganti iki kelių metrų aukščio, bute dažnai gali pasiekti net lubas. Tad šiam augalui reikia nemažai erdvės. Šie lygialapiai fikusai turi būti laikomas šviesioje, tačiau nuo tiesioginės saulės apsaugotoje, vietoje. Lyralapis fikusas atsparus sausam kambario orui, nereiklus, nereikalauja ypatingos priežiūros. Manoma, kad šis augalas ypač gerai gaivina ir valo patalpų orą.

Lyralapis fikusas
Lyralapis fikusas

Svyruoklinis fikusas

Svyruoklinis fikusas (Ficus benjamina), kitaip Benjamino fikusas ar smulkialapis fikusas, gamtoje auga kaip puošnus, smarkiai šakotas medis. O auginant vazone jo aukštis tesiekia 60-180 cm. Svyruoklinio fikuso lapai smailoki, ovalūs, jų ilgis – 10-15 cm. Į netinkamas laikymo sąlygas svyruokliniai fikusai reaguoja mesdami lapus: dėl šviesos stygiaus, staigių temperatūros svyravimų, skersvėjų ar augimo vietos pakeitimo, pavyzdžiui, valant palanges. Dėl šviesos stygiaus žiemą šie augalai iš dalies numeta lapus – tai normalus reiškinys.

Jei ieškote fikuso margais lapais, jums gali patikti svyruoklinio fikuso veislė „Hawaii“. Tai margalapis fikusas, išsiskiriantis dėmėtais, baltais pakraščiais lapais. Kitos margalapės veislės: „Reginald“ „Variegata“, „Golden King“.

Svyruoklinis fikusas
Svyruoklinis fikusas

Blizgusis fikusas

Blizgusis fikusas (Ficus retusa arba Ficus microcarpa), dar žinomas kaip smulkiavaisis fikusas, mėgstamas dėl storų, kerotų, ore leidžiamų šaknų bei dailių, smulkių lapelių. Blizgieji fikusai primena svyruoklinį. Blizgųjį fikusą būtina reguliariai tręšti. Vasarą galima jį išnešti į lauką ir auginti nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje. Ši fikusų rūšis dažnai pasirenkama norint suformuoti miniatiūrinį bonsai medelį.

Blizgusis fikusas
Blizgusis fikusas

Bonsas fikusas

Fikusai – puošnūs ir stambūs augalai. O ką daryti, jei vietos namuose nedaug ir fikuso nėra kur laikyti? Tokiu atveju, galite įsigyti fikusą bonsai (fikusą bonsą). Bonsai – tai miniatiūriniai medeliai, auginami specialiu būdu. Bonsai – tai ištisas miniatiūrinių medelių auginimo menas, atėjęs iš Kinijos ir Japonijos. Fikusai dažnai pasirenkami bonsai medelio auginimui, nes jie lengvai formuojami, gana greitai auga, nesunkiai dauginami, pasižymi lanksčia mediena. Bonsai auginimo mene fikusas simbolizuoja gerbūvį ir harmoniją, jam priskiriamos apsaugos nuo blogio galios.

Bonsas fikusas
Bonsas fikusas

Naudoti šaltiniai:
https://www.vle.lt
https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/ficus/ficus-tree-care.htm
Kambariniai augalai. Susipažinti, pažinti, sėkmingai prižiūrėti ir auginti. Vilnius, 2000
Throll A. Gėlės ant palangės. Vilnius, 2018

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex