Sėjos kalendorius yra grafikas arba sąrašas, kuriame nurodomos geriausios dienos ir periodai, kada rekomenduojama sėti arba sodinti tam tikras daržoves, vaisius, žydinčias augalų rūšis ar kitus augalus. Tai yra naudingas daržininkų, sodininkų ir ūkininkų įrankis. Jis yra skirtas planuoti ir optimizuoti augalų sėją, jų auginimą ir kitus priežiūros darbus.
Parsisiųsti sėjos kalendoriaus lentelę 2024 metams
Šį sėjos kalendorių 2024 metams paruošėme jums kartu su dailininke bei konsultavomės su profesionaliais sodininkais ir ūkininkais. Tikimės, kad jis jums padės planuoti savo sodinukus tiek šiais, tiek ir kitais metais. Galite sužinoti tiek kada sodinti žieminius česnakus šiemet, tiek ir kada sodinti pomidorus jau kitais metais. Šis daržininko kalendorius tikimės, kad jums bus ne tik naudingas, tačiau ir patrauklus pakabinti ant sienos ar šaldytuvo. Rašykite mums į info@derlingas.lt, jeigu turite pastabų, klausimų ar pasiūlymų. Vėliau jūsų patogumui publikuosime ir darbines lenteles, bei tinkamesnę kalendoriaus versiją spausdinimui.

Kalendorių galėsite parsisiųsti peržiūrėję trumpą reklamą.
Sėjos kalendorius sudaromas pagal įvairius kriterijus
Mėnulio fazės: Sėjos kalendoriai dažnai grindžiami mėnulių fazėmis – jaunatis, priešpilnis, pilnatis ir delčia. Kiekviena mėnulio fazė turi įtakos augalų vystymuisi ir augimui.
Žemės magnetiniai laukai: Manoma, kad žemės magnetiniai laukai gali paveikti sėjos sėkmę. Tam tikromis dienomis magnetiniai laukai yra palankesni augalų sėjimui, o kitomis – mažiau palankūs.
Astronominiai įvykiai: Tai apima įvairius astronominius įvykius, tokius kaip žvaigždžių padėtys, planetų išsidėstymas ir kiti astronominiai faktoriai, kuriuos įtraukus į sėjos kalendorių, tikimasi pasiekti geresnių augalų augimo rezultatų.
Klimato sąlygos: Skirtingi regionai turi skirtingas klimato sąlygas. Todėl sėjos kalendoriai turi būti pritaikyti prie konkrečių regioninių klimato sąlygų, kad augalai būtų pasodinti optimaliu laiku. Lietuva patenka į į tris atsparumo šalčiui zonas: 5, 6 ir 7. Visa Rytų Lietuva patenka į 5 zoną, Vidurio ir didesnė dalis Vakarų Lietuvos – 6 zonoje, o siaurame pajūrio ruože (dėl švelnesnių žiemų) turime 7 zoną.

Svarbiausias priežastis, kodėl sėjos kalendorius yra svarbus, yra ta, kad jis padeda optimizuoti augalų augimą, geriau išnaudoti jų natūralų augimo ciklą ir leidžia tikėtis gausesnio derliaus. Remiantis sėjos kalendoriumi, galima pasirinkti optimalias sėjos dienas, kada geriausia ir kokių augalų sėklas sėti, o tai gali padidinti sėkmę ir sumažinti galimas neigiamas įtakas.
Sausis
Dirvožemio analizė: Sausio mėnesį galite atlikti dirvožemio analizę, kad sužinotumėte dirvožemio pH ir maistinių medžiagų trūkumą. Tai padės jums nustatyti, kokios trąšos ir kitos priemonės gali būti reikalingos, kad geriau pasiruoštumėte sodo sezonui.
Planavimas: Sausis yra puikus laikas ateinančio sezono darbų, sode ir darže, planavimui. Įvertinkite, kaip praėjusiais metais sekėsi auginti daržoves ir kitus augalus. Susidarykite naują sėjos planą. Jei reikia, atnaujinkite savo turimą inventorių, priemones, nusipirkite naujų sėklų. Taip pat galite pradėti remontuoti tą įrangą, kuriai jau reikia priežiūros, sukalkite naujas pakeliamas lysves arba sutvirtinkite, jei reikia, senąsias.
Darbai rūsyje: Šį mėnesį reikėtų apžiūrėti kaip išsilaikė rūsyje laikomos daržovės ir augalai. Jei turite bulvių būtinai nuskabykite jų daigus. Kitas daržoves ir auginius perrūšiuokite ir išmeskite supuvusius, suvytusius ar sudžiūvusius.
Genėjimas: Sausio mėnuo taip pat puikus metas apgenėti sodo vaismedžius, norint suformuoti jų lają.
Sėja: Nors sausį lauke dar šalta ir diena labai trumpa jau galima sėti daržoves ir gėles. Tai gali būti:
- kopūstai (paprasti, brokoliai, žiediniai kopūstai);
- cukinijos, baklažanai, paprikos, aitriosios paprikos;
- agurkai, pomidorai;
- įvairios salotos, šakniniai salierai ir petražolės;
- įvairios gėlės: metinės, dvimetės ir daugiametės bei svogūninės.
Jei nuspręsite šį mėnesį pradėti sėją, išdygusius sodinukus turėsite auginti namuose arba šildomame šiltnamyje. Tokiu atveju būtinai pasirūpinkite apšvietimo lempomis. Jos turi suteikti 12 valandų dienos šviesos.
Vasaris
Sodo įrankių tvarkymas: Peržiūrėkite savo sodo ir daržo įrankius, patikrinkite jų būklę, prireikus – suremontuokite. Taip pat užtikrinkite, kad visi įrankiai būtų paruošti darbui, pavyzdžiui, aštrūs peiliai ar žirklės.
Dirvožemio pasiruošimas: Vasario pabaigoje, jei leidžia gamtos sąlygos, galite pradėti dirvožemio paruošimą. Galite sukasti dirvą ir patręšti ją kompostu ar mėšlu. Jei žiema dar nesitraukia ir žemė įšalusi, teks dar palaukti. Jeigu jau sniego nėra ir pakankamai atšilę, bet jūsų dirvožemis yra pernelyg drėgnas, palaukite, kol jis pradžius. Priešingu atveju jūsų darbą reiks vėliau pakartoti, nes šlapia dirva sukris ir taps kieta.
Darbai sode: Vasario mėnesis taip pat tinkamas vaismedžių genėjimui ir jų skiepijimui. Jei auginate vynuoges, vasarį jas taip pat galite išgenėti.
Sodo gėlės: Jei auginate dvimečius ar daugiamečius augalus, kuriuos žiemai esate iškasę ir laikote rūsyje, vasaris – tinkamas metas jų pasidauginti, dalijant šaknis. Vasario mėnesį šiuos augalus taip pat jau galite pasodinti į vazonus, o kai dirva pakankamai sušils, perkelsite juos į lauką, kur jie jus džiugins visą šiltąjį sezoną.
Sėja: Jei planuojate auginti daržoves iš sodinukų, bet sausio mėnesį dar nieko nepasėjote – galite sėkmingai tą padaryti vasarį. Tinka sėti visas daržoves, kurias planuojate vėliau perkelti į šiltnamį ar atvirą gruntą.
Sodinukų auginimas: Jei savo daržoves ir gėles jau pasėjote sausio mėnesį, nepamirškite vėdinti patalpų, aprūpinti daigus pakankama drėgme ir palaikyti 12 valandų dienos apšvietimą.
Kovas
Daržovių sėja: Galite sėti ridikėlius, pupas, žirnius, špinatus, morkas ir sodinti vasarinius česnakus. Taip pat galite sėti visas kitas daržoves, kurias norėsite vėliau persodinti į šiltnamį ar atvirą gruntą, jei dar to nepadarėte sausį ar vasarį.
Kovo mėnesį, atsižvelgiant į oro sąlygas, jau galite padalinti rūgštynių, peletrūnų ir čiobrelių kerelius ir juos pasodinti. Taip pat šis mėnuo jau puikiai tinka braškių sodinimui.
Tręšimas: Prieš sėdami sėklas ar sodindami augalus, į dirvą galite įterpti šiek tiek komposto.
Gėlės: Jei dar to nepadarėte, padalykite daugiamečių augalų kerus. Galite sodinti vasarines šakniagumbines gėles. Kovo mėnesį būtinai pasėkite veją.
Sode: Sodinkite kaulavaisius.
Genėjimas: Kovas taip pat tinkamas metas genėjimui ir medžių skiepijimui. Genėkite vynuoges, rožes, kaulavaisinius augalus, avietes ir serbentus.
Priežiūra: Laistykite jaunus sodinukus, kad išlaikytumėte optimalų drėgmės lygį. Nepamirškite vėdinti patalpų ir palaikyti apšvietimą 12 valandų, bei dažniau purenti dirvą. Jei jau tikrai šilta, visus augalus galite pradėti reguliariai laistyti.
Balandis
Sodinukų priežiūra: Balandžio mėnesį diena jau gerokai ilgesnė todėl apšvietimo jūsų sodinukams nebereikės. Svarbu nepamiršti vėdinti patalpų, įleisti gryno oro, aprūpinti daigus vandeniu ir dažniau purenti dirvą aplink augalus.
Sėja: Atsižvelgiant į gamtos sąlygas, balandį jau galite sodinti bulves, sėti artišokus, raudonuosius burokėlius, ropes, pastarnokus, žirnius, ridikėlius ir daugiametes lauko gėles.
Sodas: Balandį vis dar galite genėti, skiepyti ir sodinti kaulavaisinius augalus. Taip pat galite genėti gyvatvores.
Persodinimas: Galite persodinti trūkažoles, porus, salierus, visų rūšių kopūstus ir daugiametes gėles.
Tręšimas: Paberkite trąšų arba komposto aplink jau esančius augalus, kad paspartintumėte jų augimą.
Piktžolių ravėjimas: Jei pavasaris atėjo anksti, labai tikėtina, kad jau pasirodys ir pirmosios piktžolės, kurias reikia išrauti, kad jūsų augalai sėkmingai augtų ir vystytųsi. Piktžolių ravėjimas tai vienas iš darbų, kuris darže ir sode jus lydės iki pat derliaus nuėmimo.
Gegužė
Sėja: Sėkite agurkines daržoves, porus, salotas, špinatus, morkas, pupeles, žirnius, moliūgus, ridikėlius ir geltekles.
Priežiūra: Laistykite viską nuolat, ypač karštomis dienomis. Atsižvelgiant į gamtos sąlygas, daržovių sodinukus persodinkite į šiltnamį. Jei augalai jau pakankamai subrendę, pašalinkite nereikalingas ataugas, kad greičiau užsimegztų ir pradėtų augti vaisiai. Būtinai vėdinkite šiltnamį.
Tręšimas: Reguliariai tręškite visus augalus, kurie jau pasiekia aktyvią augimo stadiją.
Piktžolių ravėjimas: Būkite ypatingai budrūs ir nuravėkite piktžoles, kol jos nesužydėjo, nesubrandino sėklų ir nepasisėjo jūsų darže.
Sode: Gegužė taip pat dar tinkamas metas vaismedžių skiepijimui ir gyvatvorių genėjimui.
Birželis
Sėja: Jeigu neturėjote galimybės pasisėti daržovių ir užsiauginti jų sodinukų, dabar galite sėti visas norimas daržoves atvirame lauke arba šiltnamio dirvoje.
Augalų priežiūra: Reguliariai laistykite savo augalus. Ypatingai šiltnamyje. Nuolatos tikrinkite ar daržovių neužpuolė ligos ar kenkėjai: kurkliai, amarai, baltukai, sraigės ar šliužai bei kt.. Suskabykite žieminių česnakų žiedus.
Tręšimas: Tręškite augalus pagal rekomenduojamą dozę ir tręšimo grafiką (jie būna nurodyti ant trąšų pakuotės).
Piktžolių ravėjimas: Toliau ravėkite, kad neaugtų piktžolės ir augalai gautų daugiau maistingųjų medžiagų.
Liepa ir rugpjūtis
Daržovių priežiūra: Karštu oru laistykite visus savo augalus. Geriausia tai daryti anksti rytais arba vėlai vakarais. Nuolat skabykite nereikalingas ataugas nuo agurkų ir pomidorų, stebėkite ar daržovių neužpuolė kenkėjai. Prižiūrimos ir puoselėjamos daržovės jau tikrai bus užauginę jums savo vaisių.
Derlius: Liepos mėnesį, sausu oru nuimkite žieminių česnakų derlių.
Tręšimas: Tęskite tręšti pagal rekomendacijas, ypač jei augalai pradeda formuoti vaisius.
Piktžolių ravėjimas: Būkite budrūs, nes piktžolės sparčiai plinta šiltuoju metų laiku. Nuolat jas raukite ir išneškite iš daržo ar šiltnamio.
Sode: Galite genėti vijoklines rožes ir vaismedžius.
Uogyne: Jei auginate ankstyvųjų veislių braškes, rugpjūtį jau galite pasidauginti jų iš išleistų ūsų. Senųjų braškių lapus nupjaukite, kad iki žiemos spėtų ataugti nauji ir braškės nenušaltų.
Rugsėjis
Augalų priežiūra: Tęskite laistymą, ypač jei yra karšta. Toliau rūpinkitės savo augalais ir dar kurį laiką galėsite džiaugtis savo daržo ir šiltnamio derliumi.
Tręšimas: Rugsėjį dar galite tęsti tręšimą, jei augalai tebeaugina vaisius.
Piktžolių ravėjimas: Nuravėkite daržą paskutinį kartą ir išneškite piktžoles, kad kuo mažiau jų kitą pavasarį sudygtų.
Sode: Skiepykite slyvas ir vyšnias. Dauginkite daugiamečius augalus dalindami jų kerus. Sodinkite medžius ir krūmus. Ypatingai tai tinkamas laikas spygliuočiams sodinti. Galite genėti gyvatvores.
Spalis
Daržovių priežiūra: Prieš šalnas nuimkite visas daržoves, kurios dar liko darže, ir jas paruoškite laikymui per žiemą.
Dirva: Nuėmę derlių dirvą sukaskite ir paruoškite plotą žieminiams česnakams.
Gėlyne: Spalį sodinkite pavasarines svogūnines gėles, vijoklius ir rožes.
Sode: Sodinkite visus medžius, išskyrus kaulavaisius.
Lapkritis
Sodinimas: Prieš pirmuosius didesnius šalčius pasodinkite žieminius česnakus. Galima juos sodinti ir anksčiau, bet tada išlieka tikimybė, kad jie dar šį rudenį sudygs. Tai pakenktų būsimam derliui. Todėl šie česnakai sodinami kiek galima vėliau.
Sode: Jeigu ruduo gana šiltas ir ilgas galima sodinti medžius ir genėti vaismedžius.
Gruodis
Sode: Galite genėti obelis ir kriaušes.
Sėjos kalendorius Lietuvoje
Sėjimui palankus metas gali skirtis priklausomai nuo vietinio mikroklimato, aukštumos ir geografinės padėties, todėl netgi Lietuvoje vertėtų atsižvelgti į savo konkrečią gyvenamąją vietą (arčiau jūros ar aukštumos, arčiau vandens telkinio, ar miškų apsuptyje) ir jos ypatumus, vidutinį kritulių kiekį, vidutines temperatūras bei artimiausias hidrometeorologines prognozes.
Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad šio sėjos kalendoriaus gairės yra bendros. Sodininkystė ir daržininkystė yra nuolatinis procesas, todėl tik rūpestinga jūsų augalų bei daržovių priežiūra, domėjimasis šia tema užtikrins gausų ir sveiką derlių.
Mėnulio kalendorius ir jo įtaka sėjai
Mėnulio kalendorius yra sėjos kalendoriaus dalis, grindžiama įsitikinimu, kad mėnulio fazės gali turėti įtakos augalų augimui ir sėjos sėkmei. Šis įsitikinimas siejamas su tuo, kad mėnulis turi gravitacinę įtaką Žemei, ir tai gali paveikti vandenį dirvožemyje ir augalų sultis. Nors mokslininkai ir agronomai nėra visiškai vieningi dėl mėnulio įtakos augalų augimui, mėnulio kalendoriai tebėra populiarūs tarp sodininkų ir ūkininkų, kurie remiasi tradicine patirtimi ir žiniomis.
Pagrindinės idėjos, kurios yra susijusios su mėnulio kalendoriaus įtaka sėjai, apima šias sąvokas:
- Priešpilnis: Šis mėnulis atiduoda visą savo energiją augalams ir padeda jiems augti. Šiuo laikotarpiu palankūs visi darbai: sėja, sodinimas ir persodinimas. Augalai gerai prigyja ir sėkmingai auga pasodinti ar persodinti per priešpilnį. Šis mėnulis taip pat palankus ir derliaus nuėmimui. Manoma, kad šiuo laikotarpiu nuimtos šakninės daržovės, vaistažolės ir prieskoninės žolelės išsaugo daugiausiai maisto medžiagų.
- Pilnatis: Sėti per pilnatį vengiama, tačiau pasėjus iki pilnaties likus dviem ar trims dienoms, sulaukiama optimalaus dygimo. Biodinaminės daržininkystės šalininkai pataria per pilnatį sodinti bulves taip pat sėti žirnius ir pupeles
- Delčia: Per delčią šaknyse sumažėja syvų, nes jie slūgsta su dylančiu mėnuliu. Šiuo metu tinka rūpintis šakninėmis daržovėmis, genėti medžius ir dirbti žemę.
- Jaunatis: Jaunas mėnulis nepalankus jokiems darbams sode ar darže. Per jaunatį galima nebent skiepyti vaismedžius.
Zodiako ženklai: Kai kurie sėjos kalendoriai taip pat atsižvelgia į zodiako ženklus. Kiekvienam ženklui yra priskirtos tam tikros savybės ir įtaka žemės ūkio ar sodininkystės darbams. Pvz. Tam tikros daržovės geriau augs arba bus labiau apsaugotos nuo kenkėjų jas pasodinus kai Mėnulis yra po Vėžio ženklu.
Reikia pažymėti, kad Mėnulio kalendorius nėra mokslinio tyrimo arba eksperimentinio metodo rezultatas. Todėl mokslininkai dažnai teigia, kad nėra pakankamai įrodymų, jog mėnulio fazės turėtų didelę įtaką augalų augimui. Sodininkai, kurie naudojasi mėnulio kalendoriais, dažniausiai tai daro remdamiesi tradicinėmis žiniomis, kartu atsižvelgdami į kitus veiksnius, tokius kaip klimato sąlygas, dirvožemio būklę ir augalų poreikius.
Galutinis vertinimas, ar mėnulio kalendorius veikia, priklauso nuo individualių patirčių ir tikėjimo šia sistema. Nepriklausomai nuo to, ar tikite mėnulio kalendoriaus įtaka, svarbu atkreipti dėmesį į gerą sėjos praktiką, atsižvelgti į regioninius ir klimato veiksnius, kad pasiektumėte geriausius rezultatus.