Skip to content

Figmedis: Lietuvoje – kambarinė egzotika

Figmedis: Lietuvoje - kambarinė egzotika
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Figmedis (figa) – egzotinis, Lietuvoje sėkmingai auginamas kaip kambarinis augalas, randantis vietą dekoratyvinių augalų mėgėjų augintojų namuose ar oranžerijose šalia citrinų, persimonų, granatų, bananų ir kt.

Figmedis, arba skiautėtalapis fikusas (Ficus carica L.), yra vienintelis iš šilkmedinių (Moraceae) šeimai priklausančios fikusų genties, išauginantis valgomus vaisius.  Figmedžiai yra vieni seniausių žmonių auginamų medelių. Iki šių dienų jie auginami kaip labai vertingus vaisius subrandinantys augalai. Figmedžio vaisiai labai skanūs, mažo kaloringumo. Figose gausu vitaminų ir mikroelementų, taip pat organinių medžiagų: pektino ir ląstelienos.

Figmedis nėra ypatingai dekoratyvus augalas ir interjero jis labai nepapuoš. Šis augalas gausiai nežydi, bet jo pagrindinė nauda – užmezgami vaisiai. Vaisiai užsimezga lapų „pažastyse“ ir palaipsniui vis didėja, keisdami savo spalvą iš žalios į tamsiai violetinę. Tamsiai violetinė spalva rodo, kad vaisiai jau subrendę.

Natūraliai gamtoje augančių figmedžių galima rasti Gruzijoje, Armėnijoje, Viduržemio jūros šalyse, Apšerono pusiasalyje, Karpatuose ir kitur. Miesto kambariuose tinka auginti šių veislių figas: „Oglobsha“, „Purple Sukhum“, „Kedoma“, „Sunny“ ir kt. Jos lengvai išaugina malonaus skonio graikinio riešuto dydžio vaisius. Skonis yra tikrai puikus todėl daug kam norisi tokį augalą turėti namuose.

Figmedžio auginimas ir priežiūra

Figmedžio vegetacijos ciklas

Figmedžių vegetacijos ciklas trunka šešis mėnesius. Iš pradžių augalas išaugina lapus, po to šių lapų pažastyse užsimezga ir subręsta vaisiai. Tai užtrunka 3 mėnesius. Po to medis numeta lapus ir iki 3 mėnesių būna ramybės būsenoje. Esant ypatingoms sąlygoms ir geram apšvietimui, figmedis gali duoti vaisių ištisus metus. Tuomet jis ir tik retkarčiais gali numesti lapus ir trumpesnį, nei įprasta, laiką ilsėtis.

Iš tiesų labai įdomu stebėti, kaip auga figmedis. Kaip iš mažo auginio per du mėnesius išauga daug lapų turintis augalas, kuris per labai greitą laiką pradeda duoti vaisių. To negali padaryti joks kitas medis, nes jam reikia mažiausiai poros metų, kad pražystų ir duotų vaisių, ir tai tik prie geriausių auginimo sąlygų. Šiuo požiūriu figmedžiai yra unikalūs. Net jei jie nėra labai dekoratyvūs, bet jų praktiškumas ir naudingumas tai atperka.

Figmedis: kaip auginti ir prižiūrėti

Vieta kambaryje. Nors figos labai mėgsta šilumą, tačiau jos puikiai auga ir butuose, kur oras sausas, o temperatūra vidutinė. Tokiomis sąlygomis auginamą figmedį žiemos metu reikėtų perkelti prie pietinio lango, o vasarą jam tiks rytinis langas.

Dirva figmedžiams. Šiam kambaryje auginamam vaismedžiui dirvožemio galima nusipirkti sodo prekių parduotuvėje. Tinkama žemė, skirta dekoratyviniams, lapiniams augalams auginti.

Figmedžio auginimas kambaryje

Figmedžio dauginimas. Šiuos medžius labai sėkmingai galima dauginti auginiais, bei sėklomis:

  • Figmedžio auginiai su 3-4 pumpurais įdedami į vandenį arba drėgną smėlį, kad suformuotų šaknis. Po to auginiai jau gali būti sodinami į vazonus. Dauginant figmedžius tokiu būdu, jie duoda vaisių jau po  šešių mėnesių.
  • Dauginant figmedžius sėklomis, vaisius bus galima pamatyti tik ketvirtaisiais ar penktaisiais metais. Todėl figų dauginimas sėklomis yra visiškai nepopuliarus.

Figmedžio laistymas. Šis medis mėgsta saikingą laistymą, tačiau neleidžiantį dirvai išdžiūti. Žiemą laistymą galima sumažinti ir augalą laistyti tik įpilant vandens į vazono lėkštutę.

Figmedžio tręšimas. Šiuos vaismedžius tręšti patariama kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis. Tą daryti geriausia vaisių užmezgimo ir aktyvaus vystymosi laikotarpiu. Tačiau trąšos nėra būtinos figmedžio augimui ir vaisių užmezgimui. Ir be trąšų šis medelis auga ir dera puikiai.

Genėjimas. Figos yra artimiausios fikuso giminaitės, kurios užauga tokios pat aukštos ir turi vešlų vainiką, tad labai gerai toleruoja genėjimą – šiuo atžvilgiu nėra jokių apribojimų. Figmedžio vainiką galima drąsiai formuoti kiekvienam patinkančia forma.

Kaip laikyti figmedžių vaisius (figas)

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad figos labai greitai genda, todėl patartina jas suvartoti kuo greičiau. Jų praktiškai iš viso negalima sandėliuoti kambario temperatūroje. Tačiau jas galima kurį laiką bandyti išlaikyti šaldytuve, bet ne ilgiau kaip tris dienas.

Kad jas būtų galima laikyti kuo ilgiau, figas reikia džiovinti.

Šiek tiek apvytusius figos vaisius gana paprasta „atgaivinti” trumpam panardinus į verdantį vandenį. Taip pat, galima šiek tiek palaikyti garuose.

Figos maisto gamyboje - neįprastas skonis tikriems gurmanams

Figos maisto gamyboje – neįprastas skonis tikriems gurmanams

Figos labai skanios, o namuose užaugintos figos yra ypatingai naudingos. Štai keletas idėjų gurmanams, ką galima pasigaminti iš figų.

  • Iš figų labai skanūs zefyrai, uogienės, džemai, marmeladai, pyragai, saldainiai, ledai, įvairūs gėrimai ir meduoliai. Tačiau šie vaisiai puikiai dera ir su sūriu, mėsa, kiaušiniais, riešutais ir kumpiu. Netikėta, bet verta  paminėti, kad muskato riešutas, imbieras, cinamonas ir figos puikiai papildo bet kokį omletą.
  • Išmirkytas figas taip pat lengvai galite įdaryti mėgstamu įdaru. Pavyzdžiui, galite naudoti tarkuotą sūrį, kurį galima sumaišyti su kiaušiniu, cukrumi arba riešutais. Taip įdarytas figas galima kepti orkaitėje ir patiekti su augaline grietine arba lydytu sviestu.
  • Dar įdomesnis patiekalas, kurį galite išbandyti, yra figos su šonine. Supjaustykite figas ir šoninę. Viską suverkite ant medinių iešmelių ir  lengvai apkepkite.
  • Figos vertingos dar ir tuo, kad jose yra daug cukraus ir iš jų gaminamas puikus vynas. Dėl to šie vaisiai dar vadinami vyno uogomis.

Figos liaudies medicinoje

  • Liaudies medicinoje nuo seno naudojamas iš figų pagamintas nuoviras peršalimo ligoms, gerklės, dantenų ir kvėpavimo takų uždegimui gydyti.
  • Jei džiovintus figų vaisius išvirsite piene, o gautą gėrimą vartosite po 100 g tris kartus per dieną, galite gydyti viršutinių kvėpavimo takų ligas.
  • Nuoviras, pagamintas iš 2 valgomųjų šaukštų susmulkintų, džiovintų figų ir 1 stiklinės pieno arba vandens, puikiai mažins temperatūrą.
Figų nauda sveikatai

Figų nauda sveikatai

  • Figmedžio vaisiuose yra kraują skystinančių medžiagų, todėl figos veikia kaip profilaktinė priemonė nuo kraujo krešulių. Jos gali padėti sergant mažakraujyste, šlapimo takų ligomis ir susidarius inkstų akmenims. Galima teigti, kad figos gali padėti išgydyti net vėžį.
  • Iš figų  pagaminta uogienė,  gerina medžiagų apykaitą ir virškinimą. Figų uogienė, atskiesta vandeniu, gali būti naudojama kaip vidurius laisvinanti priemonė, ypač vaikams.
  • Figmedis taip pat gali būti vartojamas ne tik dėl vaisių, bet ir dėl kitų figmedžio dalių, ypač sulčių. Jomis galima atsikratyti spuogų, užgydyti žaizdas, atsikratyti pūlinukų ir net gydyti odos vėžį.
  • Šio augalo vaisiai labai pagerina inkstų ir skrandžio darbą.
  • Figos yra labai naudingos žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Šiuose vaisiuose yra daug kalio, kuris gerina širdies ir kraujagyslių veiklą, net jei per dieną suvalgote ne daugiau kaip dvi figas. Figų vartojimas gali sumažinti kraujagyslių įtampą. Jos kraujagysles ne tik atpalaiduoja, bet ir plečia. Šie vaisiai atlieka didžiulį vaidmenį, kovojant su hipertenzija ir venų nepakankamumu. Dėl šiuose vaisiuose esančio fermento ficino sumažėja kraujo krešėjimas ir ištirpsta kraujagyslių krešuliai.
  • Figos gali palengvinti stiprų širdies plakimą.
  • Ji laikoma puikia priemone nuo antsvorio, pagirių, streso sukelto kosulio.
  • Figos neleidžia cukrui organizme virsti riebalais. Tai ypač naudinga besilaikantiems dietos.
  • Figos palengvins pagirių simptomus: troškulį, burnos džiūvimą ir pykinimą.
  • Jos taip pat šiek tiek gali pakelti jūsų nuotaiką. Taip yra todėl, kad jos turi psichiniam komfortui būtinų elementų: kalio, magnio ir kalcio.
  • Iš figų pagaminti produktai yra tikrai labai naudingi. Sirupas idealiai tinka apetitui pagerinti, be to, normalizuoja vaikų virškinimo sistemos darbą.
  • Tai puikus pagalbininkas gydant, daug kam gerai žinomą, reumatizmą.
  • Figomis gydomos kai kurios moterų lytinių organų ligos.
  • Figose esančios medžiagos iš organizmo išskiria „blogąjį” cholesterolį, todėl jos laikomos puikia aterosklerozės profilaktikos priemone.

Figų šalutinis poveikis

Nepaisant figų teikiamos didžiulės naudos, šis produktas turi ir gana pavojingų savybių. Yra keletas kontraindikacijų, dėl kurių figų kai kurie žmonės turėtų atsisakyti.

  • Griežtai draudžiama figas valgyti žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, podagra ir ūminėmis uždegiminėmis žarnyno ligomis.
  • Figų geriau nevalgyti valgyti žmonėms, kuriems sveikatai pavojingas didelis kiekis skaidulinių medžiagų ir oksalo rūgštis.
  • Džiovintų figų nepatariama vartoti sergant pankreatitu ir turint suriebėjusias kepenis, nes jos gali sukelti šių ligų paūmėjimą.
  • Taip pat svarbu paminėti, kad šie vaisiai pasižymi stipriu vidurius laisvinančiu poveikiu. Todėl jų nereikėtų valgyti prieš keliones ir susitikimus.

SVARBU! Straipsnis yra tik informacinio pobūdžio. Jame pateikta informacija apie augalo gydomąsias savybes nėra skirta nustatyti diagnozei ar gydymui. Dėl vieno ar kito negalavimo, visada kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *