Skip to content

Lietuviškas augalas tiesiog trykštantis grožiu ir nauda – paprastasis putinas 

Paprastasis putinas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Turbūt kiekvienas sutiktų, kad reputaciją putinas pelnė tikrai ne dėl uogų saldumo. Nepaisant to, kad retas noriai ragautų šias raudonąsias uogeles tiesiai nuo krūmo, tačiau pats augalas yra itin gerbiamas ir netgi apdainuojamas lietuviškame folklore. Mūsų močiutės užtikrintų, jog viskas dėl putino naudos sveikatai, o joms pritartų ir šiuolaikiniai mokslininkai, nuodugniai ištyrinėję naudingas šio augalo savybes. Komplimentų putinui negaili ir sodininkai, pabrėžiantys jo dekoratyvinę vertę. Skaitykite toliau ir sužinokite kodėl paprastasis putinas yra dėmesio vertas augalas jūsų sklype.

Putinas

Paprastasis putinas: paplitimas ir bruožai

Paprastasis putinas (lot. Viburnum opulus) yra vienintelis šios genties augalas natūraliai augantis Lietuvoje. Gegužės–birželio mėnesiais jis atpažįstamas iš balto skėčio formos žiedyno, o rudenį – iš sunokusių kraujo raudonumo uogų kekių. Įdomu ir tai, kad rudenį rausvą atspalvį įgauna ir jo lapai, tad putino tikrai nesupainiosite su jokiu kitu krūmu. Pavasarį ir vasarą, lapo viršutinė dalis yra tamsiai žalia, o apatinė kiek šviesesnė. Lapų forma yra triskiautės arba penkiaskiautės struktūros.

Pats krūmas užauga iki 4-5 metrų aukščio ir gausiai dera apie 50 metų. Putinas yra itin derlingas augalas – iš vieno krūmo sezono metu galima surinkti net apie 25 kilogramus uogų! Tiesa, jos nepasižymi puikiu skoniu – yra gana karčios ir traukia burną nuo rūgštumo. Tačiau putino uogose gausu naudingų medžiagų, kurias galima vartoti gydymo tikslais. Ne mažiau naudinga yra ir putino žievė, tačiau jos nereikėtų vartoti savarankiškai. Žievėje yra itin didelis kiekis aktyviųjų junginių, kurių lengva perdozuoti. Ji naudojama kaip žaliava įvairiems gydomiesiems preparatams.

Putinas

Kanadinis putinas

Lietuvoje sėkmingai introdukuotas kanadinis putinas (lot. Viburnum lentago). Kaip ir sufleruoja pavadinimas, šis augalas natūraliai daugiausiai paplitęs Kanadoje. Izoliuotos populiacijos aptinkamas ir kai kuriose JAV valstijose: Kolorade, Vajominge, Šiaurės ir Pietų Dakotoje, Kentukyje bei Virdžinijos pietuose.

Ši rūšis šiek tiek skiriasi nuo paprastojo putino. Kanadinis putinas užauga iki 8,5 metrų aukščio, dažniausiai kaip krūmas, o kartais ir kaip nedidelis medelis. Jo žiedynai taip pat balti, tačiau kiek stambesni – formuoja 7-12 cm kekes. Lapai blizgantys, smailėjančiomis viršūnėmis. O štai sunokusios uogos yra gerokai tamsesnės, melsvai juodos spalvos. Jos taip pat valgomos ir naudojamos gydymo tikslais, ypač plačiai taikomos Šiaurės Amerikos čiabuvių liaudies medicinos tradicijose.

Sodinis putinas

Taip pat, Lietuvoje auginamas ir 1921 metais Vokietijoje išvestas sodinis putinas (lot. Viburnum lantana). Ši rūšis išsiskiria gelsvai žalia lapų spalva ir kompaktišku dydžiu. Krūmas siekia iki 1,5-2 metrų aukščio ir pločio. Sodinis putinas nokina apvalias raudonas uogas, kurios palaipsniui tamsėja iki juodo atspalvio. Šio krūmo uogos nėra valgomos, todėl jos atlieka dekoratyvinę funkciją ir džiugina paukščius iki pat žiemos šalčių.

Putino žiedai

Putinas – visiškai nereiklus augalas

Paprastojo putino krūmai auga ten, kur vargiai pasodintumėte kitą vaisinį augalą. Puikiai tiks tiek nuolat užmirkstanti vieta, tiek sunkiai vandenį praleidžiantis dirvožemis. Augalai greitai pradeda derėti, sparčiai auga, o suaugęs krūmas gali sunokinti 20-25 kilogramus vaisių, o kai kurios veislės ir daugiau. Be to, ir putinų ligų Lietuvoje pasitaiko retai. Reikėtų žinoti tiek, kad putinas turi „ištikimų gerbėjų“ kenkėjų gretose: juo pasmaguriauti mėgsta putininiai lapgraužiai, keršakandės ir putininiai amarai, o žiedus pažeidžia gumbavapsvės. Norėdami išvengti nepageidaujamų svečių, insekticidu papurkškite prieš žydėjimą, o nuo gumbavapsvių pakartotinai papurkškite žydėjimo metu.

Naudingosios paprastojo putino uogos

Jau minėjome, kad putinas sunokina gana gausų uogų derlių. Natūraliai kyla klausimas – ką su jomis veikti, jei skoniu mėgautis nepavyksta? Visais būdais bandykite išsemti jų gydančias savybes! Putinas naudojamas esant peršalimo, virškinimo ir žarnyno ligoms, bakteriniams kvėpavimo takų negalavimams malšinti, susikaupusiems skysčiams iš organizmo šalinti ir dar nuo daugelio kitų sveikatos sutrikimų. Turėkite omenyje, kad uogose yra didelis vitamino C kiekis, tad norėdami jį išsaugoti venkite apdorojimo aukšta temperatūra. Trinkite putino uogas su medumi, spauskite sultis, džiovinkite ir šaldykite. Taip pat, galite išbandyti naminės putinų trauktinės gamybą, kurios receptą tikrai rasite močiutės užrašuose.

Putino uogos

Paprastasis putinas papuoš jūsų aplinką

Putinas turtins jūsų sodo panoramą ilgiau už bet kokį kitą augalą. Pavasarį, vos tik išsiskleidus lapams pasirodo ir kvapnūs balti žiedai, kurie kvies bitutes iki pat vėlyvo birželio. Netrukus pradeda bręsti, o rudenį paraudonuoja ir uogų kekės ir putino lapai. Šiems nukritus, uogos dar ilgai laikosi ant šakų ir kviečia apsilankyti zylutes, sniegenas ir kitus žiemojančius paukštelius. Beje, pašalusios uogos praranda dalį kartumo, tad po pirmųjų šalnų galite jomis pasmaguriauti ir patys. Paprastojo putino priežiūra jūsų neapsunkins, tačiau džiugins ištisus metus – net giliausiais žiemos mėnesiais galėsite pasimėgauti šaldytomis uogų atsargomis ir prisiminti vasarą.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex