Skip to content

Alksnis – medis, naudingas ne tik medienos pramonėje, bet ir liaudies medicinoje

Alksnis – medis, naudingas ne tik medienos pramonėje, bet ir liaudies medicinoje
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Alksnis (Alnus) – tai beržinių šeimos lapuočių medis arba krūmas. Jis auga vidutinių platumų miškų juostoje. Daugiausia laukinių alksnių želdinių yra šiauriniuose regionuose, tačiau kai kurios rūšinės formos auga ir Pietų Amerikos bei Azijos šalyse.

Alksniniai medžiai mėgsta mišrius miškus, kuriuose vyrauja drėgnas, maistingas dirvožemis. Jis mielai auga šalia ąžuolų ir bukų. Moksliniuose šaltiniuose alksnis vadinamas Alnus ir verčiamas kaip “prie kranto”. Ne veltui vandens telkinių pakrantėse auga daug alksnių rūšių. Šis medis labai vertinamas savo dėl medienos ir turi daug gydomųjų savybių. Kultūrinės šio alksnio rūšys puikiai papildo sodo augalų įvairovę.

Alksnio medžio aprašymas

Priklausomai nuo jo amžiaus, alksnis gali būti krūmas arba medis. Šio daugiamečio augalo šaknys yra gerai išsivystę, bet išsidėstę žemės paviršiuje, todėl aukšti medžiai praranda stabilumą pučiant stipriam vėjui. Augalui bręstant ant šakniastiebių susidaro išbrinkimai, kurie užsipildo azotą fiksuojančiomis bakterijomis. Šios bakterijos yra atsakingos už azoto įsisavinimą ir perdirbimą iš atmosferos. Dėl to dirvožemis gerokai  praturtėja. Alksnio ūglių žievė turi pilkšvai rudą atspalvį. Jaunų šakelių formavimosi vietose atsiranda raukšlių. Naujų ūglių žievė būna dryžuota, su mažomis trikampio ar širdies formos juostelėmis.

Alksnio auginimas

Ovalūs lapai turi užapvalintus galus, dantytais kraštais. Lapų šonai lygūs, raukšlės matomos aplink gyslas. Lapai išsidėstę pakaitomis ir pritvirtinti prie trumpų lapkočių. Šakos greitai netenka pažiedžių.

Alksniai sukrauna žiedynus ir pradeda žydėti gegužės mėnesį. Žiedkočiai susitelkę ūglių viršūnėse ir yra ilgų, į vikšrus panašių žiedelių viduje, nuspalvinti rusvu arba gelsvu atspalviu. Iš piestelinių žiedų susidarę kuokeliai atrodo kaip trumpi spurgučiai ir yra apatinėje ūglio dalyje. Žiedais alksniai apsipila tuo pačiu metu, kai tik pasirodo jų lapai.

Alksnių apdulkinimo procesą atlieka vėjas. Prinokę šio medžio vaisiai atrodo kaip mažyčiai kūgeliai, sudaryti iš mažų žvynelių. Rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje ant šakų galima pamatyti spurgus. Juose yra sparnuotų riešutų, kurie yra kaip subrandintos sėklos. Kai kūgis visiškai subręsta, riešutas iškrenta pro atviras sklendes. Kartais sėklos per žiemą išlieka spurgose. Vėjas ir tekantis vanduo alksnių sėklas gali nunešti labai toli.

Alksnių rūšys

Iki šių dienų alksniai buvo suskirstyti į 29 rūšis. Tačiau ši informacija yra nuolat kintanti, nes rūšis linkusi keistis ir kryžmintis su kitais medžiais ir krūmais.

Juodasis alksnis (Alnus glutinosa) arba juodalksnis
Juodalksnis

Juodasis alksnis (Alnus glutinosa) arba juodalksnis

Juodieji alksniai auga Vakarų Azijoje, Šiaurės Afrikoje ir Europoje. Šis medis pasiekia maždaug 35 m aukštį. Juodalksnio kamieno skersmuo dažnai siekia 90 cm. Piramidės formos vainiką sudaro statmenai išsidėsčiusios šakos. Didžiausią lapų ir ūglių kiekį augalas užaugina 5-10 savo gyvenimo metais. Juodalksnis vienoje vietoje, laukinėje gamtoje gali augti net iki 100 metų. Literatūros šaltiniuose minimi net trijų šimtų metų senumo šios rūšies medžiai.

Išsišakojęs šakniastiebis yra arti dirvos paviršiaus ir padengtas nedidelio skersmens gumbeliais. Lapai apskriti, pjaustyti, plunksniškomis gyslomis, gana smulkūs – iki 7 cm dydžio. Ant šakų viršūnių pavasarį pražysta geltonai rudi, maždaug 4-7 cm ilgio žiedai – spurgai. Lankstūs, piesteliniai spurgai užauga iki 2 cm skersmens, o plokšti rutuliški kūgeliai būna 3 mm dydžio ir rausvai rudi.

Raudonasis alksnis (Alnus rubra)

Tai patrauklus dekoratyvinis, daugiametis augalas, galintis užaugti iki 20 metrų aukščio. Jo pilkšva žievė yra visiškai lygi. Naujai išaugusių ūglių spalva būna tamsiai raudona. Jauni krūmai ir medžiai turi gana tankią lapiją, tačiau ilgainiui ji nunyksta. Smailėjančios lapų mentės yra pailgos formos ir ganėtinai tamsios spalvos. Išorinė augalo lapų pusė padengta raudonų taškelių sluoksniu. Žiedynai, kuriuose yra spurgai, yra blizgančios raudonai rudos spalvos. Sėklų kūgeliai yra ne ilgesni kaip 25 mm.

Pilkasis alksnis (Alnus incana) arba baltalksnis
Baltalksnis

Pilkasis alksnis (Alnus incana) arba baltalksnis

Šis augalas gerai prisitaikęs prie visų gamtos ir augimo sąlygų. Jo vainikas siauras, kiaušinio formos. Kamienas šiek tiek kreivas, skersmuo siekia maždaug 50 cm. Baltalksnio žievė išvagota briaunomis ir įdubimais. Jauni šio alksnio ūgliai greitai ilgėja. Šakniastiebis yra maždaug 20 cm gylyje. Tamsiai pilkos žievės paviršius yra šiek tiek lipnus. Lancetiniai lapai iš išorės yra gana lygūs ir odiški, o iš vidaus – kuokšteliniai. Laja yra sidabriška ir tanki. Lapai paprastai būna apie 3-10 cm dydžio. Auskarai žydi kovo-balandžio mėnesiais, prieš pat pasirodant lapams.

Alksnių dauginimas

Alksniai dauginami sėklomis, šaknimis ir auginiais. Populiariausi alksnio dauginimosi būdai – sėkla ir savaiminė sėja. Rugsėjo arba spalio mėnesį, kai pumpurai subręsta, sėklos išsibarsto ir savaime pasisėja  į atvirą dirvą. Patekę į žemę, jos natūraliai stratifikuojasi ir kitais metais, prisigėrę tirpstančio vandens, išleidžia pirmuosius daigus.

Augalų mylėtojai alksnio sėklas įterpia į žemę 3 cm gylyje ir užpila žemėmis. Iš pradžių susiformuoja nedideli ūgliai. Kai augalų šaknys sutvirtėja, daigai ima stipriai augti ir netrukus virsta išsikerojusiais krūmais, kurie kasmet užauga iki 50-100 cm ilgio.

Po kurio laiko jaunos šakos išsiskleidžia ir kasmet padidėja daugiau nei vienu metru. Pavasarį ūgliai iškasami, paliekant nepažeistą nemažą dirvos gniužulą, ir persodinami į nuolatinę jų augimo vietą.

Auginiais alksniai dauginami vasarą arba pavasarį. Nupjautų auginių ilgis turėtų būti apie 12-16 cm. Alksnių šaknys įsišaknija tiesiai atvirame grunte. Augalas geriau įsišaknys, jei auginio galas bus apdorotas augimo stimuliatoriumi. Pasodintus, alksnių auginius būtinai reikia reguliariai laistyti. Po kelių mėnesių jie sėmingai įsišaknys ir bus pakankamai stiprūs, kad galėtų savarankiškai išgyventi žiemą.

Alksnio sodinimas ir priežiūra

Alksnio sodinimas ir priežiūra

Augalų mylėtojams nėra sudėtinga sodinti ir prižiūrėti alksnius. Šie medžiai nereiklūs sklypui, kuriame jie auginamai, ir dirvožemio pasirinkimui. Šie augalai lengvai prisitaiko prie gyvenimo atvirose, saulėtose vietose. Puikia auga priemoliuose arba mažai maistinių medžiagų turinčiuose smiltainiuose, esančiuose pusdykumėse. Azoto bakterijos puikiai gali sukurti savo maistinių medžiagų sluoksnį medžio šaknų sistemai. Tačiau tokios rūšys kaip juodalksnis, gerai auga tik drėgname ir gana derlingame grunte. Juodalksniai naudojami vandens telkinių apželdinimui. Jie ne tik puošia, bet ir sutvirtina pakrančių žemės ribas.

Sodinkite šiuos medelius į neutralią arba šiek tiek šarminę dirvą. Dirvą rekomenduojama iš anksto praturtinti humusu ir mineralinėmis trąšomis, įberti kalkių. Geriausia alksnius sodinti jų vegetacijos sezono metu. Užpildykite duobės dugną drenažine medžiaga. Tam puikiai tinka smėlis arba žvyras. Alksnio sodinukas sodinamas taip, kad šaknies kaklelis būtų paviršiaus lygyje. Plotas aplink kamieną sudrėkinamas ir kruopščiai mulčiuojamas šiaudais ar durpėmis, stengiantis nepažeisti jaunų šaknelių.

Vėliau alksnio sodinuką reikia prižiūrėti labai minimaliai arba visai nereikia. Per metus jis reguliariai laistomas, tačiau laikykitės saikingo laistymo, neužmirkykite žemės. Kad šaknys gautų reikalingą deguonies kiekį, periodiškai ravėkite piktžoles. Negalima aplink alksnį dirbti žemės įvairiais įrankiais per giliai, kad nepažeistumėte šaknų sistemos.

Jaunam medeliui taip pat reikia organinių trąšų. Po metų daigai gali augti patys, jokių trąšų jiems nebereikia.

Prieš ateinant žiemai medžių nereikia specialiai ruošti, nes šie beržinių šeimos medžiai atšiauriuose šiaurės regionuose ištveria net patį didžiausią šaltį ir įšalą.

Alksnių ligos ir kenkėjai

Alksniai yra gana jautrūs grybinėms ligoms. Dėl tokių ligų pakinta lapų ir žiedų forma. Vos tik pastebėjus pirmuosius simptomus, medis purškiamas fungicidais.

Pagrindinė parazitinė grėsmė – medvarlių lervos, kurios graužia jaunų šakų žievę. Šie kenkėjai purškiami insekticidais. Jei pažeista didelė šakos dalis, ją reikia nupjauti.

Alksnių nauda ir savybės

Alksnių nauda ir savybės

Laukinių alksnių plantacijos dažnai naudojamos medienos ir baldų pramonei. Žinoma, alksnio mediena savo tvirtumu nusileidžia kitų rūšių medienai, tačiau ji vertinama dėl lengvumo, atsparumo puviniui, gana mažo įgeriamumo. Alksnio medienos kaina nėra didelė, todėl ji laikoma nebrangia statybine medžiaga. Džiūdamas alksnis nesideformuoja ir išlaiko savo formą. Medžio šerdis ir balkšva mediena yra vienodos spalvos.

Iš alksnio medienos gaminamos detalės šulinių, laivų statybai. Alksnio mediena tinka ir apdailos darbams, medžio drožybai ir kitiems smulkiems daiktams.

Alksnio malkos gerai dega, iš jų nesusidaro daug suodžių. Degant malkoms sklinda labai malonus kvapas. Dėl šios priežasties alksnis dažnai pasirenkamas kaip pagrindinė medžiaga pirtims statyti ir ugniai kūrenti.

Naudingos ir gydomosios alksnio savybės jau gana seniai įrodytos. Liaudies medicinoje alksnis laikomas tikrai labai vertingu. Alksnyje yra taninų, flavonoidų, mineralų ir net vitaminų. Juodalksnio lapų pagrindu ruošiamos tinktūros ir nuovirai, kurie padeda gydyti daugelį peršalimo ir odos ligų. Alksnio audiniuose esančios medžiagos gali stabdyti kraujavimą, malšinti uždegimą, veikti kaip atsikosėjimą lengvinanti ir žaizdas sutraukianti priemonė.

Iš alksnių spurgų taip pat gaminami nuovirai. Jų skiriama vartoti sergant kolikais, dizenterija, viduriavimu, stomatitu, periodontitu ir įvairiais kraujavimais. Alksnio tinktūros rekomenduojamos moterims, turinčioms reprodukcinių problemų ar menstruacijų sutrikimų.

Preparatai, kurių sudėtyje yra alksnio, paprastai yra saugūs daugumai žmonių, tačiau nereikėtų pamiršti individualaus netoleravimo sudedamosioms dalims. Būtina prisiminti, kad piktnaudžiavimas ir perdozavimas bet kokių vaistinių preparatų gali sukelti sveikatos problemų.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex