Skip to content

Hortenzijos: nors nereikalauja daug priežiūros, bet rudenį vis tiek nepamirškite jų paruošti žiemai

  • by
Hortenzijos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Rudens sezonui įsibėgėjus, metas pagalvoti apie hortenzijų priežiūrą šaltuoju laikotarpiu. Šių sodo „žvaigždžių“ žydėjimo sezonas baigiasi, kai jų žiedai pradeda džiūti, o lapai nusidažo rudeninėmis spalvomis. Tam, kad hortenzijos komfortiškai peržiemotų ir kitąmet pailsėjusios vėl gausiai žydėtų, jums reikia atlikti kelis paprastus jų paruošimo žiemai darbus.

Dalis hortenzijų rūšių ištveria žiemą net ir pernelyg jomis nesirūpinant, tačiau jei norite pasiekti geriausių rezultatų ir džiaugtis vešliai žydinčiais, sveikais, išpuoselėtais hortenzijų krūmais, pasinaudokite patarimais, aprašytais šiame straipsnyje. Tik truputis pastangų bei rūpesčio ir jūsų hortenzijos bus gražiausios visoje apylinkėje. Tad pradėkime.

Hortenzijos

Rudenį tęskite hortenzijų laistymą

Nors orai vėsta, rudenį hortenzijai vis vien reikalinga drėgmė, kurią šis augalas labai mėgsta. Be abejo, jei ruduo lietingas, augalui pakaks natūraliai gaunamos drėgmės, tačiau jei ilgai nepalyja, pasirūpinkite, kad hortenzijos nestokotų vandens. Laistykite hortenziją pildami vandenį prie augalo pagrindo. Laistymas nutraukiamas prasidėjus šalčiams. Hortenzijoms svarbu, kad jos būtų pakankamai sudrėkintos prieš žiemą. Tokiu būdu, kai pavasarį žemė atšils, joms nereikės karštligiškai ieškoti vandens.

Ar reikia hortenzijas genėti?

Daugeliui hortenzijų rūšių genėjimas gali būti puikus būdas apsisaugoti nuo galimos žalos žiemos metu. Išimtis – didžialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla). Ši rūšis vėlų rudenį neturėtų būti genima. Taip yra todėl, kad ši rūšis formuoja žiedpumpurius ant senų šakelių. Jei genėsite didžialapę hortenziją praėjus pernelyg ilgam laiko tarpui po žydėjimo, nauji žiedpumpuriai jau gali būti sukrauti ir jūs rizikuosite juos nukirpti.

Likusias rūšis galima genėti rudenį arba ankstyvą pavasarį, nes jos žiedpumpurius krauna ant naujų ūglių. Genėjimas rudenį nėra privalomas, tačiau jis gali būti labai naudingas augalui. Jei žiemą bus daug sniego, hortenzijų šakos gali nulūžti nuo jo svorio. Tas pats gresia, jei jūsų hortenzijos auga šalia pastato – nuo stogo ant jų gali nukristi stambesnis sunkaus sniego gabalas ir sulaužyti šakas. Tai smarkiai nepakenks hortenzijai, tačiau augalui prireiks laiko, kol jis visiškai atsigaus.

Genint pašalinkite senas hortenzijos šakas nupjaudami jas prie augalo pagrindo. Taip pat pašalinkite visas nudžiūvusias ir pažeistas šakas, nužydėjusius žiedynus. Būkite atsargūs ir nenupjaukite sveikų jaunų šakelių, nes ant jų hortenzija pavasarį kraus žiedpumpurius. Jei jūsų hortenzijos krūmas labai didelis ir senas, nereikia jo viso išgenėti per vieną kartą, nes jauni ūgliai nepajėgs išmaitinti išsikerojusios seno augalo šaknų sistemos. Geriau genėti tokią hortenziją dalimis per kelerius metus.

Hortenzijų priežiūra

Išvalykite sodą

Rudenį prasideda sodo ir gėlynų tvarkymo darbai – sugrėbiami nukritę lapai, išravimos užsilikusios piktžolės, pašalinamos įvairios atliekos, šiukšlės. Piktžoles reikia naikinti, nes jos atima iš puoselėjamų augalų dalį vandens, be to, barsto savo sėklas, iš kurių vos pavasariui atėjus išaugs naujos nepageidaujamos žolės.

Apžiūrėkite hortenzijų ir kitų sodo augalų lapus bei šakeles – ant jų gali būti grybelinių ligų požymių. Hortenzijų miltligė – būdinga grybelinė šių augalų liga. Ją atpažinsite iš viršutinėje lapų pusėje atsiradusių baltų apnašų, o apatinėje pusėje – rusvų patamsėjimų. Deformuojasi nauji ūgliai bei pumpurai. Kitą būdingą hortenzijoms ligą – dėmėtligę – išduos purpurinės ar pilkos su purpuriniu apvadu dėmės ant lapų. Pašalinkite visas pastebėtas užkrėstas augalų dalis, kad grybų sporos nepatektų ant sveikų augalų.

Hortenzijų auginimas

Nepamirškite hortenzijų patręšti kompostu

Prieš žiemą nereikėtų tręšti hortenzijų cheminėmis trąšomis, nes tai gali paskatinti hortenzijų augimą, kuris žiemos metu nėra pageidautinas ir šiems augalams gali būti pavojingas. Vietoj cheminių trąšų rudenį rekomenduojama patręšti hortenzijas kompostu. Jis suteiks hortenzijoms reikalingų maistinių medžiagų, tačiau neskatins jų aktyvaus augimo artėjant žiemai. Įrenkite kelių centimetrų komposto sluoksnį, kad sustiprintumėte augalus ir pagerintumėte dirvos struktūrą. Galite naudoti pačių pasiruoštą kompostą arba įsigyti jo prekybos vietose.

Kaip mulčiuoti hortenzijas?

Pavasarį mulčiuojame augalus norėdami apsaugoti juos nuo piktžolių, išlaikyti drėgmę dirvožemyje, o taip pat estetiniais tikslais. Juk mulčiavimas suteikia sodui ar atskiram gėlynui tvarkingą, išpuoselėtą išvaizdą. Mulčiavimas prieš žiemą turi kitą tikslą – jis padeda apsaugoti augalus nuo stiprių šalčių.

Geriausia žieminiam hortenzijų mulčiavimui naudoti šiaudus ar sausus lapus. Jų aplink augalo šaknų zoną reikėtų pridėti apie 15 cm sluoksniu. Mulčiuoti hortenzijų krūmus patartina prieš pat šalčius. Jei tai padarysite per anksti, mulčiaus sluoksnyje gali įsikurti vietos žiemojimui ieškantys smulkūs gyviai. Sekite orų prognozes ir mulčiuokite krūmus prieš prasidedant šalčiams.

Hortenzijos žiemą

Apdenkite hortenzijas nuo šalčio ir vėjo

Jei nerimaujate, kad šalti stiprūs vėjai pakenks hortenzijų pumpurams arba pašalins iš augalų drėgmę, galite žiemai hortenzijas uždengti. Specialių augalų apsaugai skirtų maišų nesunkiai galite rasti prekyboje. Šie maišai yra medžiaginiai ir paprastai turi raištelius, kuriais pritvirtinsite juos prie augalo pagrindo. Galite apdengti hortenzijas ir namie turimomis medžiagomis – tam puikiai tiks vielinis tinklelis ar kita pakankamai tvirta medžiaga, kuri atlaikytų sniego svorį.

Apsukę augalą vieliniu tinklu, ant viršaus galite tinklą apvynioti audeklu arba į ertmę tarp tinklo ir augalo prikimšti šiaudų ar sausų lapų. Pasilikite vieną sugrėbtų lapų maišą atsargai – galėsite papildyti jais apsauginį sluoksnį, kai pirmas lapų sluoksnis susigulės. Kokiu būdu benuspręstumėte hortenzijas apdengti, įsitikinkite, kad apdangalas nespaudžia ir nelaužo krūmelio šakų, pumpurų.

Jautresnės šalčiui hortenzijų rūšys – didžialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla) ir laipiojančioji hortenzija (Hydrangea petiolaris), tad šias rūšis uždengti ypač rekomenduojama. Tuo tarpu šluotelinė (Hydrangea paniculata) ir šviesioji (Hydrangea arborescens) hortenzijos pasižymi didesniu atsparumu šaltam orui.

Hortenzija vazone

Pasirūpinkite hortenzija vazone

Nepamirškite pasirūpinti konteineriuose ir vazonuose auginamomis hortenzijomis. Vazoninių hortenzijų šaknys jautresnės šalčiams, kadangi jos yra ne dirvoje ir šalčiui lengviau pasiekiamos. Yra keli būdai vazoninėms hortenzijoms žiemoti. Paprasčiausia tiesiog įnešti jas į patalpą. Tinkama vieta laikyti šias gėles – garažas, sandėliukas ar kita vėsi erdvė. Patalpoje jų šaknims negrės sušalimas. Tačiau nelaikykite hortenzijų šiltoje patalpoje – tai išderins jų žydėjimo grafiką.

Jei neturite pakankamai didelių patalpų vazoninėms hortenzijoms, galite palikti jas lauke, bet turėsite įdėti šiek tiek papildomo darbo jomis besirūpinant. Vienas iš būdų tai padaryti – atokioje sodo vietoje iškasti duobutes ir patalpinti konteinerius į žemę. Tai užtikrins hortenzijų šaknų apsaugą. Kitas variantas – vazonus ir augalus pilnai apdengti šiaudais ir apsaugine danga.

Kaip prižiūrėti hortenzijas

Ruduo – metas sodinti ir dauginti hortenzijas

Jei nusprendėte prieš ruošiantis žiemai pasisodinti ar padauginti hortenziją – ruduo tam tinkamas laikas. Jų sodinukai sodinami į drėgną, tačiau gerai drenuojamą dirvą. Juos sodinkite iškart po įsigijimo. Pasodinti hortenzijas reikia, kol dirva neįšalusi. Prieš sodinant augalai gerai palaistomi, o pasodinus mulčiuojami.

Rudenį hortenzijos gali būti dauginamos kero dalijimu ar atlankomis, o štai auginiais šiuo metu jų dauginti negalima. Dauginimas atliekamas rugsėjo–spalio mėnesiais. Padalinti hortenzijų krūmeliai pasodinami į naujas vietas prieš tai pjūvius ant šaknų apdorojus smulkinta medžio anglimi. Kero dalijimas – paprasčiausias ir efektyviausias hortenzijos dauginimo rudenį būdas.

Jei nusprendėte dauginti hortenziją atlankomis, apačioje augančią šaką prilenkite prie žemės ir pritvirtinkite ją iš anksto paruoštoje 15 cm gylio pailgoje siauroje duobutėje. Šakos viršūnė turi likti virš žemės. Prieš prasidedant šalčiams atlanka kruopščiai apdengiama. Atėjus pavasariui duobutė atkasama ir atlanka atskiriama nuo motininio krūmo.

Hortenzijų auginimas

Paprasti žingsniai – garantuotas rezultatas

Hortenzijos – augalai, nereikalaujantys daug priežiūros. Netgi aprašyti jų paruošimo žiemai žingsniai yra pakankamai paprasti, o dalis jų sutampa su bendrais rudens darbais sode. Atlikite nesudėtingus paruošimo žiemai žingsnius ir kitą vasarą savo darbo rezultatais tikrai būsite patenkinti. Hortenzijos už rūpestį atsidėkos jums gausybe dailių žiedų.

Šaltiniai:
https://www.epicgardening.com/hydrangea-winter/
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/
https://www.botanikos-sodas.vu.lt/puslapiai/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *