Skip to content

Ar žinote, kam naudingi rudeniniai lapai ir kaip lengvai juos susirinkti? Ar geriau juos sugrėbti ar nupūsti?

Lapų pūstuvas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Atėjęs auksinis ruduo džiugina toli gražu ne kiekvieną. Yra, kas tikrai pyksta ant didžiulio kiekio nukritusių lapų, kurių grėbimas atima daug laiko ir jėgų. Bet tikrai negali būti viskas taip blogai. Tereikia prisiminti, kad gamtoje nėra nieko nereikalingo. Taigi, net ir nukritę rudeniniai lapai yra kažkam naudingi. Belieka pasidomėti kam, ir kaip „neskausmingai“ juos susirinkti.

Daugiamečių augalų šaknų apsauga arba mulčiavimas

Miškuose nukritę lapai tankiu kilimu kasmet uždengia žemę, neleisdami jai įšalti. Taip jie apsaugo medžių šaknis žiemą ir gelbsti juos nuo žūties. Tą patį galite daryti ir savo sode. Juk tikrai turite augalų, kurie bijo žiemos šalčių. Būna tikrai labai liūdna, kai žūsta rožės, chrizantemos, hortenzijos ar kiti jūsų mylimi daugiamečiai augalai. Tad, jeigu rudenį savo augalus apklosite storu nukritusių lapų sluoksniu, labai tikėtina, kad tai padės jiems išgyventi šalčius.

Atėjus pavasariui būtinai pašalinkite senus lapus, kad po jais jūsų augalai nepradėtų pūti.

Rudeninių lapų kompostavimas

Lapų surinkimo įrankiai: lapų pūstuvas ar grėblys

Žinoma, senas geras grėblys dar tikrai neišėjo iš mados ir niekur nedingo, tačiau šiai dienai rudeninių lapų surinkimui galite įsigyti ir šį tą modernesnio. Pasidairykite internete ar ūkinių  prekių parduotuvių skyriuose ir tikrai rasite didelį pasirinkimą lapų pūstuvų.

Lapų pūstuvai yra nebrangūs pagalbininkai tvarkantis su rudens mums padovanotu gėriu. Be didelių fizinių pastangų ir sutaupydami begales laiko galėsite susitvarkyti aplinką, terasą, veją, o šį darbą dirbti yra netgi pakankamai smagus užsiėmimas. Tereikia tik pasidomėti ir išsirinkti pagal savo poreikius ir galimybes. Tuomet grėblį drąsiai galėsite palikti sandėliuke ilsėtis iki pavasario.

Rekomenduojame išsirinkti lapų pūstuvą iš Varle.lt: https://www.varle.lt/lapu-pustuvai/.

Lapų pūstuvas

Kitas jūsų pagalbininkas gali būti vejapjovė su mulčiavimo funkcija. Ja susmulkintus lapus galite palikti tiesiog ant vejos, nes jie puikiai tinka vejos mulčiavimui. Per žiemą lapai visiškai sunyks, suteikdami dirvai visas maistingąsias medžiagas ir gerokai pagerindami jos struktūrą.

Kompostas iš nukritusių lapų

Daugelis žinome, kad kompostui subręsti paprastai prireikia metų ar dvejų. O štai jeigu jį pagaminsite iš nukritusių lapų rudenį, jis bus paruoštas naudoti jau ateinančios vasaros pradžioje. Lapus supilkite į iš anksto paruoštą komposto duobę ar dėžę sluoksniuojant pakaitomis su mėšlu arba žemėmis.

Nutirpus sniegui savo kompostinę periodiškai laistykite vandeniu. O po 2-3 mėnesių lapų kompostą jau galėsite sėkmingai naudoti.

Lapų humusas

Patyrę daržininkai ir sodininkai lapų humusą prilygina mėšlui. Iš tiesų šios dvi trąšos yra maždaug vienodos pagal azoto ir fosforo kiekį. Pasigaminti humusą iš rudeninių lapų tikrai labai lengva. Surinktus lapus supilkite į mažus maišelius ir gausiai užpilkite vandeniu. Po to maišelius sandariai užriškite ir pradurkite  keletą skylučių vėdinimui.

Jau pavasarį jūsų lapų humusas bus paruoštas. Jį galėsite panaudoti sodindami įvairius augalus arba galėsite tiesiog sudėti į kompostą.

Rudeninių lapų humusas

Dirva sodinukams iš nukritusių lapų

Kad pavasarį nereikėtų pirkti žemių vazoniniams augalams, jas galite pasigaminti patys, panaudodami nukritusius lapus. Šis būdas ne tik jums padės sutaupyti pinigų, bet ir gautas dirvožemis bus daug sveikesnis jūsų augalams nei pirktinis.

Lapus surinkite į polietileninį maišą, į juos primaišykite žalumos. Tai gali būti nupjauta žolė ar piktžolės, bet būtinai tik lapai ir stiebai, be šaknų ir sėklų. Gautą mišinį reguliariai purenkite ir maišykite.

Kai pakuotės turinys galutinai suirs, gautą dirvožemį galėsite panaudoti ne tik kambarinių augalų persodinimui, bet ir lauko sodinukams.

Lysvių apšiltinimas nukritusiais lapais

Tokia rudeninių lapų panaudojimo technika jums padės pavasarį anksčiau nuimti daržovių derlių, pagreitins kai kurių veislių gėlių ar braškių sodinimą.

Rudenį vietoj lysvių iškaskite tranšėjas ir jas iki pat viršaus užpildykite sausais lapais. Šalia palikite sukastas žemes. Kad būtų dar geresnis efektas, griovį su lapais palaistykite dilgėlių raugu, o viršų galite apibarstyti smulkintais žalumynais (kopūstų lapais ir bulvių lupenomis).

Per žiemą tokia jūsų tranšėja nusės ir sukris. Vos tik pavasarį atšils orai, tranšėją apkaskite iš rudens šalia paliktomis žemėmis ir uždenkite plėvele. Štai ir viskas – jūsų šiltlysvė paruošta naudojimui.

Rudeninių lapų deginimas

Sudžiūvusių lapų pelenai – puiki trąša

Jeigu jūsų sklype yra daug užkrėstų medžių ir norint, kad ligos toliau neplistų, rekomenduojama tokių medžių lapus sudeginti. Žinoma, deginti galima tik laikantis priešgaisrinės saugos taisyklių ir gamtos apsaugos reikalavimų.

Sudeginus tokius lapus saugioje laužavietėje, jų pelenus labai sėkmingai galite panaudoti kaip trąšą. Ši medžiaga yra visiškai saugi jūsų augalams ir labai maistinga. Pelenuose yra kalio, kalcio, fosforo, geležies, magnio ir cinko, todėl jie puikiai tinka tręšimui.

Lapų panaudojimas drenažui

Nukritę rudeniniai lapai – puiki drenažo priemonė tose daržo vietose, kurios pavasarį būna labai šlapios. Rudenį tarp lysvių esančiuose praėjimuose paklotas storas lapų sluoksnis bus labai patogus vaikščioti pavasarį, kai nutirps sniegas. Dar vienas tokio lapų panaudojimo pliusas yra tas, kad tokiu būdu išklojus lapus tarp lysvių, dirvoje tikrai gerokai sumažės piktžolių.

Rudeniniai lapai pakeltai lysvei

Lapų panaudojimas pakeltoms lysvėms

Jei savo daržoves ar uogas auginate pakeltose lysvėse, galite jas užpildyti nukritusių lapų sluoksniu, sumaišytu su žaliosiomis atliekomis, kompostu ir dirvožemiu.

Dėl sausų lapų dirvožemis įgauna geresnę struktūrą, o ir sliekai jame lengviau dauginasi. Tokiose lysvėse daržovės ir uogos greičiau auga, o jų derlius žymiai padidėja.

Grėblys lapams grėbti

Pabaigai

Rudeniniai lapai – tai ne tik gražus ir spalvotas kilimas po jūsų kojomis. Jie jums gali padėti pagerinti jūsų sodo ir daržo dirvos struktūrą, apsaugoti augalus nuo piktžolių, šalčių ir užauginti gausesnį derlių.

Svarbu nepamiršti, kad pagrindinė nukritusių lapų vertė yra ta, kad supuvę jie virsta organinėmis trąšomis. Tačiau tai, toli gražu, ne vienintelis jų panaudojimo būdas. Kaip geriausiai panaudoti šią gamtos dovaną, žinoma, spręskite savo nuožiūra.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *