Skip to content

Kiaušinių dažymas: nuo augalinių dažiklių iki senovinių technikų. Kokiu būdu kiaušinius marginsite šiemet?

Kiaušinių dažymas svogūnų lukštais: nuo šviesiai rudos iki šiltai bordinės ir raudonos spalvos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kiaušinių dažymas – tai puiki proga išreikšti savo kūrybiškumą. Tiems, kurie mėgsta naujoves – tai galimybė eksperimentuoti ir išbandyti kažką naujo, o rezultatu galbūt nustebinti save ir kitus. Rekomenduojame išbandyti bent vieną naują kiaušinių marginimo būdą, kad švenčių laukimas būtų ne tik kūrybiškas, bet ir pilnas atradimų.

Toliau aptarsime, kokie natūralūs (augaliniai) dažikliai labiausiai pasiteisina bei kalbėsime apie tradicinį marginimą vašku, kiaušinių dažymą arbata, dažymą šilku bei įspūdingą ebru techniką, kurį atkeliavo iš Turkijos.

Įdomu tai, kad kiaušinių marginimas buvo praktikuojamas dar viduramžiais bei senesniais laikais ir tai ne visada būdavo Velykiniai margučiai. Gražiai išpuošti kiaušiniai būdavo naudojami įvairioms kitoms apeigoms ir magiškiems ritualams.

Kiaušinių dažymas natūraliai

Kiaušinių dažymas svogūnų lukštais: nuo šviesiai rudos iki šiltai bordinės ir raudonos spalvos

Tai turbūt paprasčiausias ir labiausiai paplitęs kiaušinių dažymo būdas, bet verta ir jį trumpai aptarti. Nuo ko pradėti marginimą svogūnų lukštais? Į puodą tereikia suberti kuo daugiau svogūnų lukštų (tinka ir geltonieji, ir raudonieji svogūnai) įdėti kiaušinius ir įpilti vandens, 2-3 šaukštus acto ir užvirti vandenį bei pavirinti bent 10 minučių. Kuo daugiau svogūnų lukštų virsite kartu su kiaušiniais, tuo intensyvesnė bus spalva. Kiaušiniai, virti svogūnų lukštuose, įgaus rudą ar net šiek tiek bordinį atspalvį.

Jei norime raudono atspalvio, reiktų pasirinkti baltus kiaušinius ir virti juos raudonųjų svogūnų lukštuose. Nepamirškite pridėti šiek tiek acto, kad spalva būtų intensyvesne.

Norėdami išgauti augalų raštus ant margučių, naudokite įvairus augalus ir gėles. Prie nuplauto, dar nevirinto kiaušinio pridėkite lapeliu, žolių ar gėlių, pritvirtinkite juos prie kiaušinio apvyniodami siūlu, o tada įdėkite į puodą su lukštais ir verkite.

Svogūnų lukštai ir jų nuovirai grožio procedūroms – negalėsite atsistebėti

Kiaušinių dažymas svogūnų lukštais: nuo šviesiai rudos iki šiltai bordinės ir raudonos spalvos

Panašų rūdą atspalvį galime išgauti naudojant kavos tirščius arba juodąją arbatą.

Svogūnų lukštų arbata – dėl neįtikėtinų naudų nuo šiol lukštų neišmesite

Kiaušinių dažymas vynu: nuo bordinės iki beveik juodos spalvos

Tai labai intriguojantis ir vertas dėmesio būdas, o rezultatas ne visada nuspėjamas, kadangi kiekvieną vyno rūšis gali nudažyti šiek tiek kitaip.

 1. Jums reikės baltų arba rudų kiaušinių, raudono saldaus vyno (gali būti ir nealkoholinis), 2 šaukštų cukraus, puodo ir popierinių rankšluosčių.
 2. Kiaušinius įdėkite į puodą, užpilkite vynų (kad kiaušiniai būtų pilnai apsemti), įberkite cukraus ir užvirinkite.
 3. Kai užvirs, sumažinkite ugnį ir leiskite kiaušiniams virti dar apie 5-10 minučių.
 4. Nuėmus nuo ugnies, kiaušinius reiktų palikti vyne dar apie 10 ar 20 valandų. Kuo ilgiau laikysite, tuo spalva bus sodresnė. Bet ir nepersistenkite – jei laikysite per ilgai, gali pernelyg suminkštėti kiaušinio lukštas.
Kiaušinių dažymas vynu: nuo bordinės iki beveik juodos spalvos

Kiaušinių dažymas ciberžole: nuo geltonumo iki oranžinės spalvos

Dažymui su ciberžole (kurkuma) rekomenduojame pasirinkti baltus kiaušinius, nes ant rudų atspalvis gali būti beveik nepastebimas.

Šis populiarus prieskonis suteikia maistui patrauklią geltoną spalvą. Tas pats atsitiks, jei kiaušinius išvirsime vandenyje su keliais šaukštais ciberžolės. Kuo daugiau ciberžolės, tuo dažytų kiaušinių spalva bus intensyvesnė ir įgaus geltoną arba beveik oranžinį atspalvį. Šį natūralų dažiklį taip pat galima šiek tiek sustiprinti įpilant kelis šaukštus acto.

Kiaušinių dažymas ciberžole: nuo geltonumo iki oranžinės spalvos

Žali margučiai: kiaušinių dažymas žolelėmis

Margučiai taip pat gali įgauti žalią spalvą naudojant vien natūralius ingredientus. Tačiau geriau nesitikėti labai intensyvios žalios spalvos.

Tiesiog išvirkite baltus kiaušinius kartu su špinatų lapais, petražolėmis, žaliąja arbata, šviežių mėtų ar dilgelių lapeliais. Nuovirą su kiaušiniais galite palikti dar kelioms valandoms pastovėti.

Žaliosios arbatos atveju patartina užplikyti jos lapelius iš anksto, o nuovirą palikti kelioms valandoms kad pritrauktų dažiklio. Taip margučių spalva taps intensyvesnė.

Rožiniai margučiai: kiaušinių dažymas burokėliais ir kinrožė

Jei mėgstate rožinę spalvą, būtinai išbandykite burokėlius. Iš kubeliais supjaustytos daržovės pirmiausia galite išvirti sultinio (vienam litrui vandens imkite bent porą burokėlių). Be burokėlių, intensyvią rausvą spalvą išgausite virdami kiaušinius kinrožės arbatoje. Į nuovirą galima įdėti kelis šaukštus acto, o spalvos intensyvumą reguliuoti pagal tai, kiek laiko kiaušiniui leisime pabūti nuovire.

Kiaušinių dažymas

Mėlyni margučiai: kiaušinių dažymas raudonaisiais kopūstais ir džiovintomis uogomis

Kobalto atspalvį lengvai išgausite naudodami raudonųjų kopūstų nuovirą. Jei norite švelniai mėlynos spalvos, ištraukite kiaušinius iš nuoviro jau po 10 minučių, o jei norite ryškesnės spalvos, palikite kelioms valandoms ar net visai parai. Jei paliekate kiaušinius mirkti ilgiau, nepamirškite išnešti puodo į vėsesnę patalpą arba įdėkite į šaldytuvą.

Be kopūstų, mėlynasis dažiklis gaunamas iš spirulinos, džiovintų ar šaldytų uogų (pvz mėlynių) arba mėlynosios balnapupės.

Naudojant bet kurį metodą, nepamirškite įpilti šiek tiek acto, kad spalva būtų sodresnė. Nudažytus kiaušinius galite patepti aliejumi, kad jie gražiai blizgėtų.

Kiaušinių dažymas - mėlyni margučiai

Turkiška Ebru techika kiaušinių marginimui

Galbūt augalinį dažymą jau išbandėte ir norite kažko naujo, iškirtinio? Ebru, arba tapybos ant vandens technika jus gali tikrai nustebinti ir sužavėti.

Ebru (arba tapyba ant vandens) – tai tradicinis turkų menas dekoruoti popierių, ant vandens paviršiaus paskleidžiant plonus dažų sluoksnius ir teptukais bei lazdelėmis kuriant raštus. Ebru yra šiek tiek magiškas ir paslaptingas menas, reikalaujantis susikaupimo. Tokiu būdu sukurtas paveikslas vėliau perkeliamas ant popieriaus lapo (arba kiaušinio). Ebru paveikslas primena marmuro paviršių (kartais ebru yra vadinamas marmuravimo technika) arba yra papuoštas įspūdingu gėlių motyvu: tulpės, gvazdiko, rožės. Ebru tapybai reikalingi specialūs dažai, indai, tirpalai, dėl to šią techniką geriausia išbandyti meno studijoje, kur siūlomos tokios dirbtuvės – margučių dažymas ebru technika.

Turkiška Ebru techika kiaušinių marginimui

Kiaušinių dažymas vašku: senovinė technika, kurią nesunkiai galima išbandyti ir namuose

Ši technika žinoma jau šimtmečius – velykiniai kiaušiniai buvo dažomi išlydytu vašku, tada dedami į svogūnų lukštų ir vandens arba ochros nuovirą, kad įgautų spalvos ir išryškėtų raštai. Kiaušinių dažymas vašku reikalauja tikslumo ir kantrybės. Šiam būdui galbūt reikės skirti šiek tiek daugiau laiko. Nuo ko pradėti?

 1. Jums reikės bičių vaško (tai turi būti natūralus vaškas), kiaušinių, dažų (gali būti pirktiniai dažai skirti kiaušiniams arba augaliniai nuovirai) bei storesnės adatos arba smeigtuko su metaline galvute. Reikės taip tat metalinio indelio kuriame švelniai kaitinsime vašką – tam galima pritaikyti žvakidę.
 2. Jei naudosime pirktinius dažus neverdant kiaušinių, prieš marginant vašku kiaušinius reiktų išsivirti.
 3. Smeigtuko arba adatėlės galiuką įmerkite trumpam į išlydytą vašką (kuris turi būti nuolat kaitinamas, kad nesustingtų, get ir neturi garuoti) ir greitais judesiais uždėkite brukšnelį ant kiaušinio. Iš tokių mažų brukšnelių yra formuojamas raštas. Po ranka galite turėti pasiruošę marginimo motyvų ir raštų.
 4. Kai užbaigsite kuriamą motyvą, įmerkite kiaušinį į dažiklį. Ištraukus reiktų jį nusausinti iš šiek tiek pakaitinus (pvz. virš žvakės) nubraukti servetėle, kad nuvalytumėte vaško sluoksnį.

Pirmą kartą marginant vašku gali kilti klausimų ar neaiškumų, dėl to geriausia į kompaniją pasikviesti žmogų kuris jus supažindins su šia technika. Taip pat galima nusipirkti jau paruoštų marginimo vašku rinkinių su instrukcijomis, arba sudalyvauti margučių dažymo vašku dirbtuvėse. Ši technika išties verta dėmesio, leidžianti kurti labai unikalius raštus.

Be to, vašku galite marginti taip pat tuščiavidurius kiaušinius. Tokiu atveju reikia būti ypač atsargiems kad per stipriai nesuspaustumėte kiaušinio lukšto.

Kiaušinių dažymas vašku: senovinė technika, kurią nesunkiai galima išbandyti ir namuose

Kiaušinių dažymas šilku: greitas procesas ir įdomus rezultatas

Tai nesudėtingas metodas, kuriam be kiaušinių (geriausia baltų) reikia taip pat šilkinio audinio atraižų (turi būti 100% šilkas). Taip pat praverstų drobės atraižos arba maistinė (arba tiesiog pakavimo) plėvelė. Taip pat reikės 2 šaukštų acto bei arbatinio šaukštelio aliejaus.

 1. Šilką sukarpykite į gabalėlius taip, kad vieno gabalėlio užtektų vieno kiaušinio apvyniojimui.
 2. Kiekvieną šilko gabalėlį lengvai sudrėkinkite, kad gražiai priliptų prie kiaušinio, apvyniokite juo kiaušinį ir sandariai suvyniokite į plėvelę (arba į drobę, bet geriau priglunda plėvelė).
 3. Keliose vietose plėvelę pradurkite smeigtuku.
 4. Kiaušinius užpilkite vandeniu, įpilkite acto ir virkite apie 15 minučių.
 5. Išimkite iš vandens – leiskite atvėsti, tada nuimkite plėvelę ir audinį.

Kiaušinius taip pat galite dekoruoti naudojant dekupažo techniką arba spalvinti kiaušinį vaškinėmis kreidelėmis, o vėliau kiaušinį šiek tiek pakaitinti kad vaškas išsilydytų. Nepamirškite taip pat nublizginti margučius, įtrinant į juos šiek tiek aliejaus bei būtinai papuoškite margučių padėklą žalumynais ar blindžių šakelėmis.

Kiaušinių dažymas

Šaltiniai:
https://artoteka.lt/veikla/kurybiniai-uzsiemimai/marguciu-dazymas-ebru-technika
https://polki.pl/dom/porady-domowe,pisanki-woskiem-malowane-jak-zdobic-jajka-woskiem
https://mamotoja.pl/rodzina/swieta-i-uroczystosci/pisanki-wielkanocne-jak-zabarwic-jajka
https://wkuchnigra.blogspot.com/2020/04/wielkanoc-2020-pisanki-jedwabiem.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *