Skip to content

Pinigų medis: kaip užsiauginti stilingą orą valantį augalą ir, kodėl su juo reikia būti atsargiems

Pinigų medis: kaip užsiauginti stilingą orą valantį augalą ir, kodėl su juo reikia būti atsargiems
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gali būti sunku ištarti zamiokulko pavadinimą, bet patį augalą yra tikrai lengva auginti. Jis nėra lepus ir nereikalauja specialios priežiūros. Tai – pinigų medis – mėgiamas žaliojo dekoro ekspertų ir puikiai tinka pradedantiesiems gėlininkams.

Zamioculcas zamiifolia, kitaip vadinamas ZZ augalu ar Zanzibaro brangakmeniu, yra žinomas kaip pinigų medis. Dėl storų šakniagumbių jį dar vadina „storu berniuku“, o Indonezijoje – dolerių augalu. Kai kuriose pasaulio šalyse vietiniai jį naudoja medicininiais tikslais, pavyzdžiui, Malavyje vaikų ausų skausmą gydo zamiokulko lapais, o Tanzanijoje skrandžio problemoms naudoja jo šaknis. 

Pinigų medis yra viena populiariausių daugiamečių kambarinių gėlių, kurios egzotišką išvaizdą pabrėžia vešlūs bei stori stiebai ir blizgūs lapai, atspindintys saulės šviesą.

Pinigų medžio kilmė ir ypatumai

Zamiokulkas yra atogrąžų augalas, kilęs iš rytų Afrikos (teritorija apima nuo Kenijos iki pietų Afrikos). Jis priklauso aroninių (Araceae) šeimos augalų genčiai. Natūraliai gamtoje zamiokulkas auga uolėtame dirvožemyje žemumose ar aukštumų papėdėse. Jam yra būdingi bulves primenantys šakniastiebiai, kaupiantys drėgmę lietinguoju periodu – augalui tai padeda išgyventi sausros laikmetį.

Botanikoje zamiokulkas yra pripažintas dar nuo 1892 metų, tačiau jis, kaip kambarinis augalas, išpopuliarėjo palyginti neseniai, nuo 1996 metų olandų augintojams ėmusis iššūkio jį auginti.

Pinigų medžio veislės

Tai yra grakštus visžalis augalas su plunksnas primenančiais lapais. Nepaisant tvirtų ir sultingų stiebų, pinigų medis klasifikuojamas kaip žolinis augalas. Juose esančios gyslos kaupia vandenį ir maistines medžiagas. Blizgūs elipsės formos lapai yra taisyklingai išsidėstę ant mėsingų į apačią storėjančių lapkočių. Pinigų medis užauga iki 40–80 cm aukščio ir daugiau (kartais gali jis siekti iki 1,5 m). Vegetacijos metu zamiokulkas išleidžia 2-3 naujus stiebus vienu metu.   

Pinigų medžio veislės

Be klasikinio zamiokulko, yra dar keletas dėmesio vertų ir įspūdingai atrodančių šio augalo veislių:

Raven“ – viena naujausių ir dramatiškiausių zamiokulko veislių, kurios ryškiai žalios spalvos lapai bręsdami palaipsniui įgauna sodriai violetinį, beveik juodą atspalvį.

Variegated“ veislės augalai turi žalią lapiją, praturtintą kreminės baltos spalvos taškeliais. Pinigų medžiui augant prastai apšviestoje patalpoje šis margumas būna ne toks ryškus.

Zamicro“ – nykštukinė augalo versija (užauga iki 60 cm aukščio) su plonesniais lapais.

Zenzi” – dar viena žemaūgio zamiokulko veislė (aukštis siekia iki 40 cm) su mažesniais ir šiek tiek garbanotais lapais.

Pinigų medžio auginimas ir priežiūra

Pinigų medžio auginimas ir priežiūra

Zamiokulkas gerai auga šviesioje, bet nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje erdvėje arba dirbtine šviesa apšviestoje patalpoje, kur nėra langų. Augimo vietoje temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 15 °C. Vasarą pinigų medį galima laikyti lauke, bet nuo skersvėjų apsaugotoje aplinkoje.

Zamiokulkas turi storus šakniastiebius, kurie kaupia vandenį, todėl jo nereikia dažnai laistyti esant vidutiniam drėgmės lygiui patalpoje. Augalą vertėtų laikyti atokiau nuo oro kondicionavimo ar kitų šildymo įrenginių, nes dėl išsausėjusio oro gali paruduoti jo lapai. Laistyti pinigų medį reikia saikingai ir, geriausia tai daryti, išdžiūvus viršutiniam substrato sluoksniui. Žiemos mėnesiais ar prasto apšvietimo sąlygomis tai patariama atlikti rečiau – gali užtekti vieno karto per mėnesį. Šis augalas nemėgsta perlaistymo – dėl to gali supūti jo šakniastiebiai.

Šio augalo nereikia dažnai tręšti, nes maistines medžiagas jis gali kaupti savo šaknyse. Vegetacijos metu tai rekomenduojama atlikti ne dažniau nei kartą per mėnesį. Galima naudoti universalias kambarinių augalų trąšas rekomenduojamą normą atskiedžiant per pusę. Žiemą šis augalas netręšiamas.

Pinigų medžio genėti nereikia; tai neskatina pačio augalo augimo. Dažniausiai tokia procedūra atliekama geltonuojant lapams ar esant kitokiems augalo pažeidimams. Tik retais atvejais genėjimas gali pagrąžinti jo formą. Jei zamiokulkas peraugo, galima tiesiog pašalinti ištisus stiebus juos nupjaunant prie pagrindo. Norint, kad lapai būtų gražūs ir blizgūs, nuo jų drėgna šluoste reikia nuvalyti dulkes. Lapų apipurškimas vandeniu ne tik mažina dulkių kaupimąsi, bet ir pagerina saulės šviesos patekimą į juos.

Dirbant su zamiokulku patariama mūvėti pirštines – jo išskiriamos sultys gali sudirginti odą. 

Pinigų medžio persodinimas

Pinigų medžio persodinimas

Pinigų medis auga lėtai, todėl jo nereikia dažnai persodinti. Norint išlaikyti esamą zamiokulko dydį, jį persodinti užtenka maždaug kas dvejus metus atnaujinant substratą bei drenažą – pašalinus peraugusias šaknis, augalas sodinamas atgal į tą patį vazoną. Norint, kad pinigų medis augtų didesnis, persodinimui reikia naudoti didesnį indą. Augalo šaknys plinta į šonus, todėl jo paties plotis priklausys nuo vazono skersmens. Persodinimui tinka kitiems kambariniams augalams naudojamas vandeniui laidus substratas jį pratutinant kompostu su maistingomis medžiagomis ir vazono dugne padarant tinkamą drenažą.

Pinigų medžio dauginimas

Zamiokulkas lengvai dauginamas dalijant šakniagumbį – atskiriama jo dalis su bent vienu lapkočiu ir sodinama tiesiai į vazoną. Tinkamiausias tam laikas yra persodinant patį augalą.

Pinigų medį dauginti galima ir įšaknijant jo lapą. Tai atliekama ganėjant arba formuojant esamą augalą. Prie lapo patariama palikti šiek tiek stiebo dalies ir įkišti tiesiai į drėgną žemę. Tokius ūglius laikant šiltoje bei gerai apšviestoje vietoje ir retkarčiais palaistant, augalo šaknys susiformuoja per keletą mėnesių. Dar vienas dauginimo būdas – prie augalo pagrindo nupjautą stiebą laikyti pamerkus į vandenį tol, kol susiformuos šaknys, ir tada sodinti į jam skirtą vazoną.

Pinigų medžio dauginimas

Pinigų medžio auginimo problemos, ligos ir kenkėjai

Pageltę zamiokulko lapai ir parudavę bei išskydę stiebeliai dažniausiai reiškia perlaistymą. Kitas to požymis – augalas pasviręs į vieną pusę (išmirkę šaknys nebegali jo tinkamai išlaikyti). Pašalinus apgedusią pinigų medžio dalį, reikia palaukti kol substratas išdžius ir tik tada jį laistyti. Tačiau, norint išvengti šaknų puvimo, zamiokulką geriausia persodinti.

Parudavę lapų galiukai gali informuoti apie nepakankamą laistymą ar ryškią saulės šviesą. Tokiu atveju augalą reikia patraukti nuo tiesioginių saulės spindulių, o esant sausam orui, sudrėkinti jo lapus apipurškiant vandeniu.

Verta atkreipti dėmesį ir į pinigų medžio laistymo ypatumus, nes dėl per mažo vandens kieko prastai vystosi stiebai bei lapai.

Padėti ištiesinti į vieną pusę pasvirusį augalą, šiam ieškant daugiau šviesios, gali jo perkėlimas arčiau lango ar pagerinus dirbtinį apšvietimą.

Pinigų medžiui nėra būdingi kenkėjai, tačiau retais atvejais jį gali užpulti skydmariai, amarai ar voratinklinės erkės ir pan. Taip nutikus, lapus reikėtų nuplauti insekticidiniu muilu ir padengti ekologišku nimbamedžio aliejumi.

Pinigų medžio nauda

Tyrimais patvirtinta – zamiokulkas valo orą

Zamiokulkas simbolizuoja stabilumą, jis lėtai auga ir nemeta lapų. Manoma, kad pinigų medis gali gyventi amžinai, todėl kai kuriuose šaltiniuose vadinamas amžinybės augalu. Jis puikia dera bet kokio stiliaus interjere nuo retro iki minimalistinio japandi. Šis augalas subtiliai transformuoja bet kurią erdvę, suteikdamas jai elegancijos ir gyvumo.

Zamiokulką verta auginti kiekvienuose namuose, nes jis puikiai valo orą ir geriną jo kokybę išfiltruodamas ten esančius toksinus bei sugerdamas anglies dioksidą. Kopenhagos universiteto augalų ir aplinkos mokslų katedros 2014 metais atliktas tyrimas rodo, kad pinigų medis geba pašalinti lakius organinius junginius (benzeną, tolueną, etilbenzeną ir ksileną). Švaresnis oras gali padėti susikaupti, pagerinti savijautą bei miego kokybę.

Tyrimai patvirtina, kad buvimas tarp augalų ar darbas su žalumynais mažina nerimą bei įtampą ir pakelia nuotaiką. Vien tik žiūrėjimas į juos gali sušvelninti nekontroliuojamų emocijų protrūkį. Zamiokulkas patalpoje ne tik pagerins nusiteikimą, bet ir sužadins kūrybiškumą bei padidins produktyvumą. Todėl pinigų medis yra puikus kompanionas darbo vietoje.

Pinigų medžio žiedas

Kodėl pinigų medis nuodingas ir kaip atrodo jo žiedas

Zamiokulkas yra lapinis augalas. Esant palankioms sąlygoms, jis gali ir pražįsti smulkiais kreminės spalvos žiedais. Žiedynas primena kukurūzo burbuolę, užaugančią iki 7 cm dydžio.

Pinigų medis yra toksiškas dėl lapuose esančio kalcio oksalato (patekęs į organizmo vidų, jis gali sukelti vėmimą ar viduriavimą), todėl šį augalą patariama laikyti vaikams bei naminiams gyvūnams nepasiekiamoje vietoje.

Prižiūrėdami zamiokulką atrodysite jaunesni. Jeigu galite globoti augalą, reiškia, žinote, kaip rūpintis savimi ir žydėti.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt
https://www.gardendesign.com/houseplants/zz-plant.html
https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=276468
https://www.thejoyofplants.co.uk/zamioculcas-zamiifolia
https://balconygardenweb.com/zz-plant-benefits/
https://www.rollingnature.com/blogs/news/everything-you-need-to-know-about-zz-plant
https://thursd.com/articles/the-3-amazing-advantages-of-zamioculcas-zamiifolia-in-your-home

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex