Skip to content

Amarai įsisuko į jūsų augalus? Amarų naikinimas lengvomis priemonėmis

Amarai įsisuko į jūsų augalus? Amarų naikinimas lengvomis priemonėmis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Amarai yra natūrali ekosistemos dalis, tačiau jų populiaciją reguliuoja natūralūs plėšrūnai. Sutrikus šiam reguliavimui, jų populiacija gali išaugti labai greitai ir tada amarai pradės niokoti jūsų augalus. Amarų yra visur, bei visi sodininkai yra susidūrę su jų padaroma žala, tad amarų naikinimas nėra naujovė. Yra paprasti, natūralūs ir efektyvūs būdai kovai su amarais.

Sifoniniai amarai yra maži vabzdžiai, priklausantys Aphididae šeimai. Amarų kūnas yra mažas, minkštas ir dažniausiai turi pailgą formą. Jie gali būti įvairių spalvų – nuo žalių ir geltonų iki raudonų ir juodų. Amarai dažniausiai maitinasi augalų sultimis, išsiurbdami jas per savo sifoną. Taip jie sukelia žalą augalams, nes gali įnešti virusus ar bakterijas į augalus, taip pat jų masinis buvimas gali pakenkti augalo augimui ir formavimuisi. Amarai gali labai sparčiai daugintis ir greitai išplisti. Amarų yra įvairiausių rūšių, Lietuvoje jų yra net 300. Amaro rūšį nustatyti nėra sudėtinga jeigu jis yra vienanamis, tačiau su dvinamiais sudėtingiau. Vienanamiai minta vienu specifiniu augalu, dvinamiai minta daugiau nei vienu augalu. Jeigu amaras ant obelų – žaliasis obelinis arba pilkasis obelinis, amaras ant juodųjų serbentų – serbentinis, amaras ant agrastų – agrastinis ir panašiai. Amarai ant slyvų – slyvinis miltamaris, šis yra dvinaris ir vasarą maitinasi ant nendrių.

Amarų žalą nesunku atskirti: susisukę lapai, deformuoti ūgliai, pažeisti suglebę ir neišsiskleidę pumpurai.

Amarai

Gauruotieji amarai – dažni augintiniai ant kambarinių gėlių

Jei pas jus ant gėlių atsirado pūkuoti į vatą panašūs lizdeliai, vadinasi, tai gauruotieji amarai. Jie dažniau pasitaiko ant krotonmedžių, fikusų, sukulentų ir kaktusų ar ant kitų kambarinių gėlių. Norint jų atsikratyti, pirmiausiai, galima tiesiog ranka pašalinti tuos vatos lizdelius ir nuplauti lapus vandeniu, jei reikalinga, galima panaudoti visas kitas priemones amarų naikinimui, pavyzdžiui, actą.

Amarai ir skruzdės – draugystė kuri kenkia sodui

Amarai draugauja su skruzdėlėm – maitindamiesi amarai išskiria lipčių, kurį skruzdės mėgsta. Tuo pačiu skruzdės gina amarus nuo valgančių plėšrūnų, tokių kaip boružė. Dėl to amarų populiacija gali išplisti, net jei aplinkui bus daug amarais mintančių plėšrūnų. Amarų naikinimas bus daug paprastesnis, jei išnaikinsite skruzdes. Jei aplinkui yra daug boružių ar kitų amarais mintančių vabalų, gali būti, kad jie išnaikins amarus arba stipriai sumažins jų populiaciją, dėl to nereikės nieko daugiau daryti.

Amarai ir skruzdės
Amarai ir skruzdės

Amarų naikinimas yra nesudėtingas, tačiau reikalingas darbas sode

Amaras nėra mažas ir nesunkiai plika akimi pastebimas kenkėjas. Nuolat prižiūrint augalus, nesunku juos aptikti. Jeigu jau pamatėte pažeidimus, vadinasi pavėlavote, ir reikia kuo skubiau imtis veiksmų. Priemonės nuo amarų yra įvairiausios, tačiau efektyviausiai šalinti padeda pasitelkus naudojant kelis būdus: pavyzdžiui, biologinio ir ekologinio kovos būdų naudojimas kartu.

Liaudiškos priemonės nuo amarų

Vis dažniau soduose renkamasi naudoti cheminius preparatus, kurie neretai yra kenksmingi ir žmogui, ir mūsų augintiniams, bei kitiems gyviems organizmams. Todėl reikia nepamiršti liaudiškų priemonių nuo amarų naikinimo, nes jos yra sveikesnė alternatyva nei cheminės priemonės bei nekenkia ekosistemai, kuri natūraliai reguliuoja šių kenkėjų populiaciją. Žinoma jos yra silpnesnės ir reikalauja daugiau laiko, tačiau rezultatus galima pasiekti tokius pačius kaip naudojant chemines priemones, tik nedarant aplinkiniams organizmams žalos. Taigi, jeigu įmanoma, visada rinkitės mažiau kenksmingą ir kuo natūralesnę priemonę.

Amarai

Actas – puikus purškalas nuo amarų

Acto panaudojimas buityje yra labai platus – vienas iš panaudojimo būdų yra amarų naikinimas. Actas yra nebrangus ir jo galima rasti beveik visose parduotuvėse. Sumaišius 100 ml acto su 1 litru vandens gausis 1:10 santykio acto purškalas nuo amarų. Dar rekomenduojama įpilti vieną šaukštelį žalio arba paprasto muilo, kuris leis actui geriau prilipti prie augalų, tad ir poveikis bus ilgesnis. Gautu tirpalu reikėtų gausiai apipurkšti augalus iš visų pusių, nes dauguma amarų būna apatinėje lapo dalyje. Šią procedūrą vertėtų kartoti kas keletą dienų, kol amarai išnyks.

Yra ir agresyvesnis receptas. Reikia lygiomis dalimis sumaišyti vandenį ir actą bei apipurkšti augalus. Taip palikus po paros laiko nupurkšti švariu vandeniu. Ši procedūra labai tinkama, kai amarai atsiranda ant kambarinių gėlių (pvz. gauruotieji amarai) ar ant lauko gėlių, bei dekoratyvinių augalų.

Jei kyla klausimų kuo purkšti rožes, tai joms tinkami visi įprasti preparatai ir purškalai nuo amarų, kaip pvz. actas.

Vyno actas yra patvirtinta medžiaga, kurią galima naudoti ekologiniame ūkyje, Europos sąjungos šalyse. Jo efektyvumas yra patvirtintas tyrimais, dėl to jis laikomas saugia priemone.

Augaliniai užpilai – natūralus išsigelbėjimas nuo amarų

Kovai su amarais, prieš naudojant chemines priemones, visuomet verta išbandyti natūralias, žmonėms bei gyvūnams nekenskmingas liaudiškas priemones, kurias nesunkiai galite pasigaminti iš savo virtuvėje ar darže turimų maisto produktų, priemonių bei žaliavų.

Amarai

Užpilas nuo amarų iš česnakų skiltelių

500 g sutrintų česnako skiltelių užpilti 3-5 l vandens, nusunkti ir dar kartą užpylus vandeniu vėl nusunkti. Tada abi ištraukas sumaišyti viename inde ir įpilti vandens, kad bendras tūris būtų 10 l.

Dar vienas būdas: 500 g sutrintų česnako skiltelių užpilti 3 l vandens ir palikti šiltoje tamsioje patalpoje 5 paroms, po to nukošti. Sumaišyti 60 ml užpilo, 50 g muilo ir 10 l vandens.

Užpilas nuo amarų iš sausų česnako lapų ir lukštų

Ant 100-150 g sausų lapų ir lukštų užpilti 10 l vandens. Po 1 paros nukošus galima naudoti.

Užpilas nuo amarų iš žalių bulvienojų

Svarbiausia, kad bulvienojai, iš kurių ruošiatės gaminti užpilą, būtų nepažeisti kokių nors ligų. 10 l šilto vandens užpilti ant 1,2 kg žalių arba 600-800 g sausų bulvienojų ir palikti 3-4 val. Gautą užpilą nukošti, pridėti 40 g muilo.

Amarai

Užpilas nuo amarų iš svogūnų lukštų

10 l šilto vandens užpilti ant 200 g sausų lukštų. Palaikius 4-5 dienas nukošti.

Dar vienas būdas: iki pusės kibiro pridėti svogūnų lukštų ir užpilti karštu 10 l vandeniu paliekant parai. Prieš naudojant nukošti ir praskiesti per pusę su vandeniu.

Užpilas nuo amarų iš ilgalapių rūgštynių šaknų

10 l vandens užpilti ant 300 g smulkintų šaknų ir palaikyti 2-3 val. po to nukošti.

Užpilas nuo amarų iš pelyno

Ant 150 g pelyno užpilti 5 l vandens ir palikti 14 dienų. Gautą tirpalą santykiu 1:10 praskiesti vandeniu.

Šiais paruoštais užpilais amarų paveiktus augalus reikėtų gausiai purkšti iš visų pusių. Rekomenduojama purkšti 2-3 kartus kas 3-8 dienas. Užpilus naudoti tą pačią dieną kai jie buvo paruošti, nes tada geriausiai veikia. Purkšti pavakarėje ar kai nėra saulės, nes saulėje daugelis užpilų praranda poveikį.

Amarų naikinimas pasitelkiant „Coca-Cola“ – prastas sumanymas

Internete yra kalbama apie amarų naikinimą su „Coca-Cola“. Yra įvarių receptų, tačiau tai labai nepalankus naikinimo būdas augalams. Cukrus, kuris yra „Coca-Cola“ gėrime, pritrauks dar daugiau kenkėjų, kurie mėgsta cukrų. Taip norėdami padėti tik pakenksite augalui. Yra daug geresnių būdų, nei purkšti „Coca-Cola“ ant amarais aplipusių augalų.

Amarai

Žaliasis muilas naudojamas su kitom priemonėm arba vienas

Žaliasis kalio muilas, ar kitaip vadinamas „žalas sodo muilas“, yra nuo seno žinoma priemonė. Ji yra tinkama ne tik amarams naikinti, bet ir kitiems kenkėjams. Žaliasis kalio muilas yra biologiškai skaidus, todėl neteršia aplinkos. Jį galima naudoti vieną praskiedus vandeniu arba, kad būtų veiksmingiau, galima papildomai įpilti česnakų nuoviro ar kitos priemonės, kuri padeda kovoti su amarais. Šis muilas padeda kitoms priemonėms, tokioms kaip actas, česnakų užpilas ar kitoms medžiagoms prilipti prie augalo bei prailginti jų poveikį.

Kada purkšti amarus

Vieno laiko, kada purkšti amarus, nėra. Tačiau geriausiai purkšti kuo anksčiau, kai tik pastebėjote, kai amarai dar nėra spėję išplisti ir pridaryti didelės žalos. Taip pat rekomenduojama purkšti augalų kamienus ir šakas profilaktiškai pavasarį, kai augalai dar miega, nes ten žiemoja amarai. 

Boružė ir auksaakė – geriausi jūsų sodo pagalbininkai kovojant su amarais

Boružės ir auksaakės yra natūralūs amarų priešai. Jeigu šiuos vabzdžius pastebite savo soduose, vadinasi jie atlieka biologinę kontrolę nuo kenkėjų, tokių kaip amarai. Boružės yra tikros pirmūnės – jos gali suėsti net 100 amarų per parą ir ėda visų stadijų amarus. Boružes galima prisivilioti pasisodinus medetkų – jų kvapas vilioja boružes.

Nuostabu, kad boružių ir auksaakių galima nusipirkti parduotuvėje už gana prieinamą kainą. Nusipirkus belieka paleisti ir mėgautis gražiais augalais.

Amarai ir boružė

Profilaktinės priemonės nuo amarų

  • Pirmiausia – svarbu nuolat stebėti augalus – vos tik pamatę amarus, galėsite lengvai su jais susidoroti, taip užkirsdami kelią didesniam jų išplitimui.
  • Pamačius amarus ant augalų galima juos nubraukti ranka ar nuplauti vandeniu.
  • Taip pat būtina kartu kovoti su skruzdėmis, pavyzdžiui, ant medžių uždėti skruzdžių gaudykles.
  • Augalus reguliariai tręšti, laistyti, mulčiuoti bei saikingai naudoti trąšas su azotu.
  • Naudoti organines trąšas, pagamintas augalinių ekstraktų pagrindu – tuomet augalai geriau auga, vystosi, yra stipresni ir atsparesni ligoms ir kenkėjams.
  • Šalinti minkštas, pažeistas augalo dalis.
  • Nuplauti nuosėdas nuo lapų, nes ant nuosėdų gali atsirasti suodinis pelėsis kuris susilpnina augalą.
  • Ankstyvą pavasarį ar rudenį, iki pumpurams išsiskleidžiant, nuvalyti nuo šakų ir kamienų besilupančią, seną žievę, taip pat balinti kamienus – tai sumažina gyvybingų kiaušinėlių skaičių.
  • Gali padėti augalai, kurie atbaido tam tikras amarų rūšis: česnakai, svogūnai, skaisteniai. Tačiau yra ir amarų mėgstamų rūšių, kurias geriau sodinti toliau: kosmėjos, dedešvos, nasturtės.
  • Amarai labai mėgsta liepas, dėl to venkite sodinti retų ar brangių augalų šalia šių medžių.

Cheminės priemonės nuo amarų

Jeigu žala yra didelė ir nepavyksta kovoti natūraliais būdais, į pagalbą ateina cheminės priemonės. Tai nėra rekomenduojamas būdas kovoti su amarais, išskyrus tada, kai nėra kitos išeities. Šių priemonių galite įsigyti sodo prekių parduotuvėse – ten jums patars, kuris preparatas jums tinkamiausias. Žinoma visada laikykitės saugumo reikalavimų, nes cheminės priemonės dažnai būna kenksmingos sveikatai.

Šaltiniai:
https://gardenine.com
https://www.almanac.com/
https://www.thespruce.com/
https://www.mkds.lt
https://www.vle.lt/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai įvertinti
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
trackback
Sprigės – gėlės su sprogstančiomis sėklų dėžutėmis - Derlingas.lt Sprigės – gėlės su sprogstančiomis sėklų dėžutėmis
prieš 10 mėnesius

[…] dažniausiai puolantys kenkėjai yra voratinklinės erkutės, amarai, šliužai, […]

trackback
Žalčialunkis ir jo auginimas kieme: užburiantis grožis slepia pavojų - Derlingas.lt Žalčialunkis - gražus, bet nuodingas
prieš 9 mėnesius

[…] retkarčiais gali užpulti amarai, daugiau kenkėjų […]

trackback
Viksvos gėlyne ir vazonuose: paprastas auginimas, bet stulbinamas efektas - Derlingas.lt Viksvos gėlyne ir vazonuose: paprastas auginimas, bet stulbinamas efektas
prieš 9 mėnesius

[…] kenkėjų žinomi amarai. Jie gyvena prie augalų pagrindo ir paprastai nedaro didelės žalos. Amarų buvimo požymis – […]

trackback
Skruzdėlės apsigyveno su jumis? Jų naikinimas dar niekada nebuvo toks paprastas - Derlingas.lt
prieš 9 mėnesius

[…] taip pat ir nuo aplinkos sąlygų. Jos gali bendradarbiauti kartu su kitais vabzdžiais (pvz. amarais) ar augalais sudarydami su jais simbiozę. Skruzdžių mityba įvairi: sėklos, lipčius, nektaras, […]

trackback
Svarainiai. Auginimo subtilybės ir nepamirštamas svarainių sirupas - Derlingas.lt Svarainiai. Svarainių sirupas
prieš 9 mėnesius

[…] kenkėjų naujai augančius augalus gali pažeisti amarai, vabalas geltonšonis straubliukas. Svarainių paragauti mėgsta kiškiai ir […]

trackback
Rabarbarai: kaip auginti, kada skinti ir ką iš jų skanaus pasigaminti - Derlingas.lt Rabarbarai: kaip auginti, kada skinti ir ką iš jų skanaus pasigaminti
prieš 9 mėnesius

[…] kenkėjų žinomi įvairūs gyviai (rabarbinis lapinukas, runkelinė musė, runkelinė spragė, amarai, sraigės, šliužai, nematodai), kurie pragraužia stiebuose ir lapuose […]

trackback
Gluosnis – žavi kraštovaizdžio puošmena - Derlingas.lt
prieš 8 mėnesius

[…] atsiranda kenksmingų vabzdžių. Tai gali būti  – įvairūs lapų graužikai, gluosniniai amarai, voratinklinės erkutės ir […]

trackback
Difenbachija – ypatingas, bet nuodingas kambarinis augalas - Derlingas.lt
prieš 8 mėnesius

[…] difenbachijas pažeidžia voratinklinės erkės, žvyneliai, amarai, tripsai ir miltligė. Kenkėjai naikinami mechaniškai, naudojant drėgną kempinę, pamirkytą […]

trackback
Šeflera – populiari biurų gėlė, didinanti darbingumą - Derlingas.lt
prieš 8 mėnesius

[…] augalas retai serga ar užsikrečia kenkėjais. Tačiau ant šakų ir lapų visgi gali atsirasti amarų, niežų, pjūklelių ir voratinklinių erkių. Daugumą kenkėjų galima sunaikinti šiltu dušu […]

trackback
Chrizantemos: kaip užauginti vešlų chrizantemų krūmą, kad pavydėtų net kaimynai? - Derlingas.lt Chrizantemos: kaip užauginti vešlų chrizantemų krūmą, kad pavydėtų net kaimynai?
prieš 8 mėnesius

[…] pasitaikantys chrizantemų kenkėjai yra pelėdgalviai, persikiniai amarai, blakės, baltasparniai, tripsai ir voratinklinės […]

trackback
Saulėgrąža – saulės gėlė jūsų kieme. Kaip ją auginti ir kokių naudų tikėtis - Derlingas.lt Saulėgrąža: saulės gėlės auginimas ir neaprėpiama sėklų nauda
prieš 8 mėnesius

[…] ir ką tik sėklas pasėjus. Saulėgrąžų žolinę dalį, ypač jaunus augalėlius ėda amarai, sraigės ir […]

trackback
Azalija ir jos paslaptys: su tinkama priežiūra šios gėlės gali džiuginti akį dešimtmečiais! - Derlingas.lt Azalija ir jos paslaptys: su tinkama priežiūra šios gėlės gali džiuginti akį dešimtmečiais!
prieš 8 mėnesius

[…] yra virusinės ir grybelinės, tokios kaip miltligė ir šaknų puvinys. Kenkėjai, tokie kaip amarai ir erkės, taip pat gali tapti tikru iššūkiu, nes jie gali sukelti lapų deformacijas, augimo […]

12
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex