Skip to content

Lauko sukulentų kompozicija: kokie sukulentai gali augti lauke ir kaip juos derinti?

Lauko sukulentų kompozicija
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Sukulentai yra išskirtiniai savo išvaizda bei savybėmis augalai. Jie pasižymi storais lapais bei stiebais, kuriuose sukaupia daug vandens, todėl yra labai atsparūs sausrai. Be to, priklausomai nuo rūšies, gali būti auginami tiek namuose, tiek lauke. Taip pat skiriasi savo spalvine gama: nuo žalsvai pilkų iki rausvų, gelsvų, melsvų. Todėl labai įdomu kurti sukulentų kompozicijas. Iš auginamų kambaryje galima sukurti mini sodelį, o štai iš augančių lauke gali gautis tikrai įstabi dydžiu ir įvairove sukulentų kompozicija.

Kokie sukulentai tinkami auginti lauke?

Kadangi sukulentai yra šiltų ir sausų vietų augalai, mažai rūšių tinkamų auginti lauke. Žinoma, kai kalbame apie Lietuvos klimatinę juostą. Sukulentai paprastai nėra atsparūs net menkiausioms šalnoms, todėl lauko sukulentų kompozicijos kol kas nėra labai populiarios. Be to, lauke auginami sukulentai turi iškęsti ir didesnę drėgmę: sniegas, lietus, įvairūs kiti krituliai. Kambariuose auginamiems drėgmės kiekį galima reguliuoti. Deja, lauko sukulentai turi būti prisitaikę.

Lauko sukulentų kompozicija

Lietuvoje lauke tinka auginti šie sukulentai:

  • Visų rūšių šilokai (Sedum). Yra daugybė jų rūšių ir veislių, tad tikrai pasirinkimas didelis. Gerai auga sausose, priesmėlio, laidžioje vandeniui dirvoje. Labai pakantūs sausrai ir apskritai reikalauja labai mažai priežiūros. Šilokai – šliaužantys sukulentai, kurie pamažu sudaro „kilimą“.
  • Perkūnropės / šilropės (Sempervivum) dar vadinamos namų žolėmis. Išskirtinės savo forma ir išvaizda. Taip pat veislės ir rūšys viena nuo kitos skiriasi spalvine lapų bei žiedų gama. Auga bet kokioje dirvoje, nors labiausiai mėgsta lengvą priesmėlio dirvą. Gausiai žydi kovo–birželio mėnesiais.
  • Mudrės (Delosperma) – sukulentiniai, kiliminiai augalai. Iš kitų sukulentų išsiskiria ryškiais, įvairiaspalviais žiedais bei storais lapais. Mėgsta saulėtą vietą ir nederlingą, vandeniui laidžią , lengvą dirvą. Šlapioje vietoje neauga. Žiemai reikia pridengti.
Sukulentai

Lauko sukulentų priežiūros ypatumai

Visiems lauke auginamiems sukulentams bendra tai, kad:

  • jiems reikalinga saulėta vieta ir lengvas, laidus drėgmei dirvožemis;
  • užmirkimo nepakenčia nei vienas sukulentinis augalas;
  • geriausiai auga skurdžiame dirvožemyje, priesmėlyje arba specialioje sukulentų auginimui skirtoje žemėje.
  • sodinant paliekami tarpeliai, kad turėtų vietos augti ir plėstis;
  • laistomi tik kartą per 1–2 savaites arba dar rečiau, jeigu pasitaiko lietingas laikotarpis;
  • pavasarį ir vasarą galima tręšti kartą į mėnesį.
Sukulentai

Lauko sukulentų kompozicija

Galima sukurti iš tiesų įspūdingas kambarinių sukulentų kompozicijas. Tačiau lauke augančių sukulentų kompozicija gali būti ne prastesnė. Taip, lauko sukulentų pasirinkimas mažesnis, tačiau vien, pavyzdžiui, šilokų, yra tiek skirtingų rūšių, kad iš jų vienų gali pavykti gana graži kompozicija.

Sukulentai

Dažniausiai sukulentų kompozicija kuriama tik iš šių augalų ir dekoratyvių akmenėlių, samanų, įmaišant vieną kitą vijoklinį augalą. Derinti su kitais augalais sudėtinga, kadangi turi sutapti poreikis dirvožemiui, šviesai, laistymo bei tręšimo dažnumui.

Sukulentai labai gražiai papildo alpinariumus, gali būti įkomponuojami neįtikėčiausiose vietose: pvz., išpuvusiame rąste.

Lauko sukulentų kompozicija

Kuriant sukulentų kompoziciją, augalus reikėtų rinktis taip, kad vieni neužgožtų kitų. Pvz., šilokai linkę labai plėstis, turi didelius, mėsingus lapus, tad greitai gali užgožti mažutes perkūnropes. Šias, beje, galima derinti su įvairiausiomis samanomis. Labai gražiai atrodys tame „kilime“.

Tarpelius tarp augalų galima užpildyti dekoratyviais akmenėliais, kankorėžiais. Juos sodinti šalia didelių, įdomių akmenų. Taip pat sukulentai puikiai jausis nederlingoje žemėje. Ten, kur dažnai nenori augti dauguma gėlių.

Sukulentų kompozicija

Sukulentų kompozicija kapams

Sukulentai – vieni populiariausių augalų kapų apželdinimui. Greičiausiai jie pasirenkami dėl to, jog nereikalauja daug priežiūros, tačiau atrodo estetiškai, kukliai, neiššaukiančiai. Šiuos augalus dažniausiai renkasi žmonės, negalintys kas kelias dienas ar net kas mėnesį atvykti prižiūrėti artimųjų kapų. Sukulentai tarsi auga savaime.

Dažniausiai kapų apželdinimui renkamasi šilokai bei perkūnropės. Šilokai sukuria „kilimą“ ir taip užkloja visą žemę. Atrodo gražiai, paprastai, tuo pačiu tvarkingai. Tuo tarpu perkūnropės dailiai įsilieja į kuriamą kompoziciją. Ypač dera su šliaužiančiomis samanomis. Pagyvina ir praturtina bendrą vaizdą ir tuo pačiu neišsiskiria ryškiomis spalvomis. Perkūnropės taip pat gražiai atrodo kompozicijoje su dekoratyviniais akmenėliais ar pasodintos tarp skaldelės.

Sempervivum

Lauko sukulentų kompozicija suteikia išskirtinumo jūsų sodui, įneša naujų spalvų, formų ir derinių. Be to, galima eksperimentuoti, bandyti ir atrasti sau gražiausią variantą. O svarbiausia, pasodinus, telieka mėgautis. Ypatingos priežiūros sukulentams neprireiks.

Šaltiniai:

  1. https://kellogggarden.com/blog/gardening/can-succulents-live-outside/
  2. https://succulentsbox.com/blogs/blog/best-outdoor-succulents-for-extreme-cold-weather
  3. https://www.familyhandyman.com/list/14-tips-for-planting-succulents-outdoors/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *