Man dar nėra tekę sutikti žmogaus, kuris nemėgtų šio gardaus deserto – tinginio. Tinginį mėgsta visi – ir vaikai, ir suaugę, net ir tie, kurie desertus valgo retai. Šio deserto receptų – begalės, tačiau visi pasižymi paprastumu. Juk todėl tinginys ir vadinamas tinginiu – jį gaminti galima, kai norisi kažko skanaus, bet norisi greito ir paprasto rezultato. Kviečiu susipažinti su tinginio atsiradimo istorija bei kartu pasigaminti naują tinginio versiją. Tikiu, kad šis, tinginys su vafliais, jus nustebins.
Tinginio istorija
Maždaug 1853 m. Australijoje buvo sukurtas desertas, pavadintas „Akmenuotu keliu“ („Rocky road“). Desertas buvo gaminamas iš laužytų sausainių ir šokolado, o savo pavadinimą įgavo dėl panašumo į akmenuotą kelią.
Lietuvoje tinginio gaminimo pradžia datuojama maždaug 1967 m. Tuo metu gana sunku buvo gauti tiek saldumynų, tiek maisto produktų. Šeimininkės maistą bei saldumynus gamindavo pačios namuose, receptus kurdavo taip pat pačios ir dalinosi su kitomis moterimis.
Tinginys buvo sukurtas visiškai atsitiktinai: moteris bandė virti šokoladą, tačiau įpylė per didelį kiekį cukraus į gaminamą masę. Kadangi panaudotus gamybai produktus buvo gaila išmesti, gerindama situaciją ji pabandė tiesiog į gautą masę įmaišyti sulaužytų sausainių. Gautą sausainių ir maišomos masės mišinį moteris paliko atvėsti, o vėliau ragavo. Taip ir buvo sukurtas pirmasis tinginys. Kiek vėliau šis receptas buvo patobulintas: sausainių ir šokolado masė buvo dedama į maišelius ar sausainių pakelius, o sustingus – pjaustoma gabalėliais. Na, o tinginiu desertas imtas vadinti dėl savo paprastumo ir greitumo.
Tinginys su vafliais
Šiuo metu tinginio variacijų galima rasti daugybę. Į šį desertą maišoma riešutų, guminukų, zefyrų, džiovintų vaisių. Galima rasti ir karamelinio ar varškės tinginio receptus. Kviečiu išmėginti naują tinginio versiją – tinginį su vafliais.
Aš tinginį gaminu paprastoje apvalioje tortinėje formoje. Taip nereikia vynioti masės į maišelius, patogu pjaustyti gabalėliais. Pagal nurodytą ingredientų kiekį masę dėjau į 26 cm skersmens formą. Žinoma, galite tinginio masę dėti ir į maišelius, jei toks būdas jums priimtinesnis.
- 26 cm formai (apie 16 porcijų) jums reikės:
- 260 g nesūdyto sviesto,
- 1 skardinės (apie 385 g) saldinto sutirštinto (kondensuoto) pieno,
- 560 g arbatinių sausainių (galite dėti paprastus ar kondensuoto pieno skonio),
- 90 g šokolado skonio vaflių,
- 90 g vanilės skonio vaflių,
- 120 g juodo šokolado,
- 20-25 g karčios kakavos miltelių (nebūtina, bet kakava suteikia sodresnio skonio).
Gaminimo eiga
1. Visų pirma sausainius sulaužykite gabalėliais. Nepersistenkite – trupinių čia nereikia. Bet ir nepalikite labai stambių gabaliukų.
2. Visus vaflius supjaustykite gabalėliais. Didelių gabalų nereikia, tačiau taip pat, kaip ir su sausainiais, nepersistenkite smulkindami vaflius. Juos supjaustę dėkite į indą su sausainiais ir išmaišykite.
3. Į nedidelį puodą sudėkite sviestą. Jei turimą sviestą prieš kaitindami supjaustysite mažesniais gabaliukais, šis išsilydys greičiau. Sviestą kaitinkite nustatę vidutinę kaitrą, pamaišydami.
4. Kai sviestas ištirps, į jį supilkite kambario temperatūros saldintą sutirštintą pieną ir išmaišykite. Turėtumėte gauti vienalytę masę.
5. Tuomet į gautą sviesto ir kondensuoto pieno masę sudėkite gabaliukais sulaužytą šokoladą ir nuolat maišykite. Šokoladas yra linkęs greitai svilti, tad maišydami to išvengsite, o ir šokoladas ištirps greičiau.
6. Ištirpus šokoladui, puodą galite nukelti nuo kaitros. Į gautą masę įmaišykite kakavos miltelius.
7. Viską gerai išmaišykite ir pilkite šokolado masę į sausainių ir vaflių mišinį.
8. Maišykite tol, kol matysite, kad visi sausainiai ir vafliai jau apsivėlė šokoladine mase. Kuo geriau išmaišysite, tuo skaniau bus valgyti vėliau.
9. Pasiruoškite tortinę formą (arba maišelius, jei tinginį norėsite formuoti juose). Sausainių, vaflių bei šokolado masę supilkite į formą ir išsklaidykite.
10. Jei tinginį formuojate maišeliuose, gerai suspauskite sausainių masę ir suformuokite „dešrą“. Jei, kaip ir aš, dedate masę į formą, joje gerai šaukštu sutrombuokite masę, kad viskas gerai suliptų tarpusavyje ir sustingęs tinginys būtų vientisas.
11. Pagamintą tinginį kelioms valandoms (o geriausia – per naktį) dėkite į šaldytuvą. Kartais receptuose galite rasti rekomendaciją tinginį stingdyti šaldiklyje, tačiau aš to nedarau. Šaldytuve desertas ne tik sustingsta, bet ir sausainiai bei vafliai sugeria dalį šokolado masės, išbrinksta. Stingdant šaldiklyje tinginys bus kietesnis, nes dėl žemos temperatūros tiek sausainiai, tiek ir vafliai nespės išbrinkti. Tad skaniau bus, jei šį desertą stingdysite šaldytuve.
Eksperimentuokite
Kitą kartą gamindama šią tinginio versiją vaflius pabandysiu pakeisti vafliniais vamzdeliais. Tikiu, skonis tikrai bus ne prastesnis. Tinginys tai toks desertas, kurio variacijų galime sugalvoti daugybę. Iš tikrųjų į šį desertą galime dėti bet ką, kas atrodo tinkama valgyti su šokoladu. Kaip jau minėjau, tinka ir džiovinti vaisiai, ir riešutai, ir guminukai, zefyriukai. Galima eksperimentuoti net ir panaudojant riešutų kremą ar sūrias lazdeles. Eksperimentuokite ir atraskite savo mėgstamiausią ir unikalią tinginio versiją. Skanaus!
Nuotraukos autorės.