Hortenzijos – vieni gražiausių ir populiariausių augalų. Jos žavi savo įspūdingais žiedynais bei dydžiu. Be to, yra nereiklios, jas paprasta auginti ir prižiūrėti. Tačiau nužydėjus įstabiems žiedams, kyla klausimas, o ką daryti toliau? Kaip ir kada genėti hortenzijas? Nors hortenzijų genėjimas gali būti atliekamas ir rudenį, tačiau dažnas sodininkas palieka jas žiemai: nužydėję ir sudžiūvę žiedynai vis dar yra gana dekoratyvūs ir puošia kiemą, kai viskas jau seniai užmigę žiemos miegu.
Hortenzijų genėjimas: kada ir kodėl tą reikia daryti?
Hortenzijos genimos arba vėlyvą rudenį arba ankstyvą pavasarį. Jeigu pasilikote šiuos krūmus žiemos puošmenai, kovo pabaiga – balandžio vidurys yra pats tas metas hortenzijų genėjimui. Hortenzijos sprogsta vėlai, tad ir genėjimo nebūtina skubinti. Žinoma, reikia suspėti iki išsprogs pirmieji pumpurai. Jeigu kilo įtarimų, kad hortenzija nušalo, genėjimą reikėtų atidėti vėlesniam laikui.
Genint hortenzijas kasmet, šios žydės didesniais, stambesniais, puošnesniais žiedynais. Jeigu to neatliekame, žiedai bus smulkesni, ne tokie įspūdingi. Be to, kas 2–3 metus atliekamas ir sanitarinis genėjimas: išpjaunamos senos, pažeistos, nebeaugančios šakos.
Kaip genėti hortenzijas priklauso nuo jų rūšies. Šluotelinių hortenzijų genėjimas skiriasi nuo šviesiųjų ar nuo didžialapių. Tačiau bendra taisyklė – būtini aštrūs, kokybiški sekatoriai genėjimui. Negalima augalo pažeisti, dirbant su atšipusiais, prastais įrankiais.
Šluotelinių hortenzijų genėjimas
Svarbiausia taisyklė genint šluotelines hortenzijas – jų negailėti ir kirpti kuo daugiau. Jeigu iškarpysime tik žiedus, tai vasarą jos žydės smulkesniais žiedais.
Šluotelinės hortenzijos žiedus krauna ant pirmamečių ūglių, todėl genima negailint: pašalinamos visos šakos beveik iki pat žemės. Rekomenduojama nupjauti apie 2/3 viso ūglio, paliekant tik 2 apatinius pumpurus. Jeigu norima šluotelinių hortenzijų krūmą pamažinti, kasmet reikia pašalinti vieną arba du pagrindinius stiebus
Didžialapių ir ąžuolialapių hortenzijų genėjimas
Dažniausios šių hortenzijų nežydėjimo priežastys yra dvi: ūglių nušalimas ir neteisingas genėjimas. Jos genimos visiškai kitaip nei šluotelinės hortenzijos.
Tiek didžialapės, tiek ąžuolialapės hortenzijos žiedus krauna ant antramečių ūglių. Taigi pašalinus ūglius, žiedų nebus. Todėl ūglių jokiu būdų negenime. Prieš žiemą arba ankstyvą pavasarį nupjaunami tik šių hortenzijų žiedynai.
Didžialapės ir ąžuolialapės hortenzijos genimos kiek vėliau nei kitų rūšių: kai pradeda skleistis lapai. Genėjimo metu pašalinamos tik senos, išdžiūvusius, nušalusios, nedekoratyvios šakos.
Šviesiųjų hortenzijų genėjimas
Šviesioji hortenzija – bene, populiariausia iš visų hortenzijų rūšių. Ji mažiausiai reikli, atspari šalčiui, itin retai apšąla.
Kaip ir šluotelinės hortenzijos, šviesiosios hortenzijos žiedus krauna ant pirmamečių ūglių. Todėl jų genėjimas labai panašus. Ankstyvą pavasarį, prieš augalui prabundant, šviesiųjų hortenzijų krūmai nupjaunami labai žemai. Praktiškai iki pat žemės, paliekama tik apie 25 cm aukščio stiebai nuo žemės.
Po genėjimo
Nugenėjus hortenzijas, jas rekomenduojama patręšti daug mikroelementų turinčiomis trąšomis: kalio, fosforo ir kt. Trąšos parenkamos tokios, kurios skatintų ūglių augimą bei įspūdingų žiedų formavimąsi.
Šaltiniai:
- https://www.rhs.org.uk/plants/hydrangea/pruning-guide
- https://www.gardenersworld.com/plants/how-to-prune-a-hydrangea-in-spring/
- https://www.gardendesign.com/hydrangea/pruning.html
- https://www.marthastewart.com/1538474/how-prune-hydrangeas
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.