Skip to content

Citrinmedis: tropikai ant mūsų palangės. Kaip namuose užsiauginti citrinų?

Citrinmedis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Prekybos centrų lentynos lūžta nuo egzotinių vaisių. Daugumos jų jau seniai net nebelaikome egzotiniais. Tačiau, ar žinote, kad kai kuriuos iš šių vaisių galima užsiauginti netgi namuose? Ar bent jau pabandyti tai padaryti. Namų sąlygomis galima auginti praktiškai bet kurį egzotinį augalą: citriną, kivį, mangą, ličį, datulę, figmedį, avokadą ar netgi granatmedį. Vieni yra lepesni, reikalauja daugiau priežiūros ir žinių, kiti – visiškai lengvai auginami. Užtenka tik šiek tiek pasidomėti jų priežiūra, pasisemti kantrybės ir, jeigu jums pasiseks, galėsite mėgautis pačių užsiaugintais vaisiais. Šiame straipsnyje pakalbėsime, kaip mūsų namuose gali būti auginamas citrinmedis.

Citrinmedis

Ar citrinmedis yra citrinos medis?

Ir taip, ir ne. Iš tiesų citrinmedžiu vadinami visi citrusinius vaisius vedantys medžiai, o citrinos medis – tik viena iš citrinmedžių rūšių. Tačiau šiame straipsnyje būtent jam ir skirsime visą savo dėmesį. 

Citrinmedžiai (lot. Citrus) priskiriami rūtinių (lot. Rutaceae) šeimos augalų genčiai. Jie kilę iš Pietų ir Pietryčių Azijos. Šiais laikais dauguma citrinmedžių yra kultūriniai augalai, vedantys valgomus vaisius, ir auginami visame pasaulyje tropinio bei subtropinio klimato juostose. Tai visžaliai 4–12 m (kartais net iki 20 m) aukščio medžiai bei krūmai. Lapai kiaušiniški arba lancetiški, pažastyse dažnai turi dyglių. Žiedai dvilyčiai, tad ir auginamas vienas augalas gali duoti vaisių, nepaprastai kvapnūs. Žinoma apie 30 citrinmedžio rūšių.

Apelsininis citrinmedis
Apelsininis citrinmedis

Kokios yra citrinmedžio rūšys?

Dažniausiai pasitaikančios yra šios citrinmedžio rūšys:

Tikrasis citrinmedis (Citrus limon) yra neaukštas medis dygliuotomis šakomis. Vaisius – tikroji citrina. Tikrieji citrinmedžiai pradėti auginti tik I a. po Kristaus. Europoje daugiausiai citrinų užaugina Ispanija ir Italija. 

Apelsininis citrinmedis (Citrus sinensis) užaugina mums gerai žinomus vaisius – apelsinus. Apelsininis citrinmedis užauga iki 7–12 m aukščio, žydi baltais, kvapniais žiedais. Palankiomis sąlygomis gyvena net iki 80 metų. Dera tik skiepyti augalai.

Greipfrutinis citrinmedis (Citrus paradisi) auginamas subtropinio klimato kraštuose. Užauga iki 4,5–6 m (kartais net iki 13 m) aukščio. Vaisiai vadinami tikraisiais greipfrutais. Vaisių spalva žalsva, geltona, oranžinė ar raudona. Minkštimo spalva taip pat varijuoja: gelsva, rausva arba violetiškai raudona.

Mandarininis citrinmedis (Citrus reticulata) – neaukštas (iki 3 m aukščio), gausiai šakotas medelis. Vaisius – tikrasis mandarinas. Išvesta labai daug mandarininio citrinmedžio veislių, sukurta hibridų su kitų rūšių citrinmedžiais arba kitų genčių citrusiniais augalais.

Mandarininis citrinmedis
Mandarininis citrinmedis

Kaip auginti ir prižiūrėti citrinmedį? 

Kaip minėta, natūrali citrinmedžių auginimo aplinka yra tropikai, subtropikai, paatogrąžiai, tad auginti šių medelių Lietuvos klimato sąlygomis lauke tikrai nepavyks. Tačiau tiek mandarininis, tiek tikrasis citrinmedžiai puikiai gali augti mūsų namuose ir netgi duoti vaisių. Abiejų minėtų rūšių auginimas bei priežiūra yra praktiškai identiška, vis dėlto šiame straipsnyje supažindinsime jus su tikrojo citrinmedžio auginimu bei priežiūra.

Kokia žemė yra tinkama cintrinmedžiui?

Citrinmedis ypatingas tuo, kad jam netinka durpių substratas, kurio dažniausiai ir rasime mūsų parduotuvėse. Geriausiai citrinos medelis auga derlingoje žemėje. Tinka toks mišinys: purus gruntas bei kompostas sumaišyti su rupiu smėliu santykiu 1:1. Taip pat specializuotose parduotuvėse galima rasti ir specialios žemės citrusiniams augalams auginti.

Citrinų auginimas

Kaip auginti citrinmedį iš sodinuko?

Kadangi įvairių egzotinių medelių auginimas Lietuvoje sparčiai populiarėja, rasti parduotuvę, prekiaujančią tikrojo citrinmedžio sodinukais, nebėra sudėtinga. Galima pasirinkti augalo aukštį, veislę, nusipirkti jau derantį citrinmedį. 

Auginimas iš sodinuko yra paprasčiausias būdas ir rekomenduojamas pradedantiems augintojams. Arba nekantriausiems, kadangi toks citrinmedis derės žymiai greičiau. Dažniausiai sodinukai parduodami su vazonu ir specialiai paruošta žeme, tad pirmus metus netgi nereikia augalo persodinti. Jeigu nusipirkote sodinuką, kurį reikia persodinti, geriausia tai daryti vasario pabaigoje ar kovo pradžioje. Šiuo metų laiku didžiausia tikimybė citrinos medeliui prigyti. 

Sodinimui naudojama tinkama žemė bei gilus ir platus molinis vazonas. Šiaip ar taip, juk tai medis, jo šaknys didelės, ilgos, joms reikia daug vietos augti. Pirmiausiai dedamas drenažo sluoksnis: smėlis, smulkūs akmenukai, keramzitas ar netgi medžio anglys. Tada pilama speciali žemė ir sodinamas sodinukas.

Svarbu, kad sodinuko priešaknis būtų sulig vazono kraštu ar šiek tiek žemiau jo. Pasodinus, palaistykite šiltu nusistovėjusiu vandeniu. Jei sodinukas visai jaunas, mažutis, galima jį uždengti stiklainiu ar plėvele, kad būtų apsaugotas nuo šalčio ir neprarastų drėgmės, kuri labai svarbi citrinmedžiui.

Citrinmedžio priežiūra

Kaip auginti citrinmedį iš sėklos?

Tai vienas seniausių ir populiariausių būdų. Be abejo, ir įdomiausių. Dauguma šį citrinmedžio auginimo būdą yra išbandę dar vaikystėje. Tačiau nedaugelis žino, kad net ir išaugintas iš sėklos, citrinmedis gali duoti vaisius. Tiesa, vaisių gali tekti laukti 5–10 metų, o kai kurie šaltiniai nurodo net 20 metų laikotarpį iki pirmųjų žiedų. Norint derliaus sulaukti greičiau, galima iš sėklos išaugintą citrinmedį įskiepyti šakele nuo jau derančio medelio.

Jeigu nusprendėte citrinos medelį išsiauginti iš sėklų, rinkitės tik sunokusią citriną. Iš jos išrinkite didžiausias ir gražiausias sėklas. Tuomet didžiausia tikimybė, kad sėklos sudygs. Išrinktas sėklas galima suvynioti į drėgną popierinį rankšluostį ir palaikyti tamsioje, šiltoje vietoje 2–3 dienas. Tai padidina sėklų daigumą ir paspartina dygimą. Yra rekomendacijų naudoti daigumą stimuliuojančius tirpalus, tačiau praktika rodo, kad tai perteklinė priemonė. Įprastai citrinos sėklos yra gana daigios ir sudygsta be didelių problemų.

Paruoštas sėklytes sodiname į žemę (geriausiai speciali, citrusiniams augalams tinkama žemė, mišinys). Sodiname maždaug 2 cm gylyje. Augalas sudygsta per 3–5 mėnesius. Kartais dar greičiau.

Kaip auginti citrinmedį?

Kaip tręšiamas citrinmedis?

Citrinmedis tręšiamas pavasario–rudens sezonu. Žiemą tręšti nebereikia. Tai augalo poilsio laikotarpis. Pavasarį tręšti pradedama nuo didesnės koncentracijos fosforo, azoto. Vasarą azoto reikia daugiau, kad augalas paaugtų, sutvirtėtų ir pasiruoštų žiemai. Vasarą papildomai tręšiama magniu bei geležimi.

Kaip laistomas citrinmedis?

Citrinmedžio laistymui nerekomenduojamas ir gali būti netgi pavojingas chloruotas vandentiekio vanduo. Idealiausia laistymui naudoti virintą nusistovėjusį minkštą vandenį, lietaus, šaltinio ar ežero vandenį. Neperlieti, tačiau laistyti dažnai, pagal poreikį. Geriausia laistyti į lėkštutę, o mažesnius augalus tiesiog su vazonu trumpam panardinti į vandenį. Po to gerai nuvarvinti. Prižiūrėti, kad lėkštutėje neužsistovėtų vanduo. 

Žiemą, kai patalpos šildomos ir kambariuose sausa, rekomenduojama šalia pastatyti dubenį su vandeniu arba kasdien apipurkšti minkštu vandeniu. Jei citrinmedis auga prie radiatoriaus, ant šio kasdien uždėkite drėgną rankšluostį. Kartą per mėnesį lapus reikia nuvalyti drėgna šluoste.

Citrinmedžio laistymas

Kokia yra tinkama temperatūra ir apšvietimas cintrinmedžiui?

Nors lietuviška žiema būtų pražūtinga citrinmedžiui, tačiau vasarą šie augalai puikiai jaučiasi lauke. Todėl vasaros sezonu rekomenduojama citrinmedžius išnešti augti į lauką. Tiesa, prie tiesioginių saulės spindulių pratinkite pamažu: iš pradžių reikia išnešti trumpam ir tik apniukusiomis dienomis. Vėliau sudaryti šešėlį ir tik augalui apsipratus lauke, galima leisti pasimėgauti tiesioginiais saulės spinduliais.

Prieš pirmąsias šalnas, citrinmedis turi būti parnešamas atgal į patalpą, kurioje praleis žiemą. Galbūt skamba neįprastai, tačiau citrinos medis žiemą mėgsta žemą temperatūrą. Idealiausia +5–+14 °C. Tiktų šviesus koridorius, nešildomas kambarys, vėsus žiemos sodas. 

Citrinmedžiai labai mėgsta šviesą, todėl patartina juos auginti kuo arčiau lango, idealu pietinėje namų pusėje, kad šviesos netruktų visus metus. Netgi žiemą jiems būtina gauti daug šviesos, tam tinka ir dirbtinis apšvietimas.

Tinkama temperatūra cintrinmedžiui

Citrinos – citrinmedžio vaisiai

Tinkamai auginamas ir prižiūrimas, citrinmedis turėtų derėti kasmet, o žydėti gali ištisus metus. Taigi vienu metu galite ir grožėtis kvapniais žiedais, ir skinti derlių. Tiesa, jeigu citrinmedis pražydo jau pačiais pirmaisiais metais, negailėkite ir visus žiedus nuskabykite. Antraip augalas visas jėgas atiduos žiedams ir vaisiams megzti, o po to pats sunyks. Žydėti galima leisti tuomet, kai vienam žiedeliui tenka apie 15 citrinmedžio lapų.

Siekiant kuo didesnio derliaus, žiedelius rekomenduojama apdulkinti minkštu teptuku. Jeigu norima kontroliuoti citrinos medelio aukštį, suteikti jam formą, po derliaus nuėmimo citrinmedis genimas: apkarpomos ūglių viršūnėlės.

Citrinmedžio kenkėjai ir kitos problemos

Dažniausiai pasitaikanti problema – netinkama temperatūra. Kai citrinmedžiui per karšta, jis ima mesti lapus. Kartais gali numesti visus savo lapus. To išsigąsti nereikia. Greičiausiai augalas dar gyvas ir galima viską ištaisyti tiesiog išnešus į vėsesnę patalpą. Taip pat lapus gali mesti ir trūkstant drėgmės. Nepamirškite reguliariai purkšti, o žiemą geriau laikyti toliau nuo radiatoriaus.

Citrinos medis taip pat labai jautrus geležies trūkumui ir gali susirgti chloroze. Todėl reikia parinkti tinkamas trąšas. Specializuotose parduotuvėse jau galima rasti specialiai citrusiniams augalams skirtų trąšų, kuriose yra reikiamas citrinmedžiui geležies kiekis.

Nors citrinmedžiai labai atsparūs ligoms ir kenkėjams, kartais gali užpulti amarai, skydamariai ar voratinklinės erkutės. Jeigu pastebėsite šiuos kenkėjus, augalą tiesiog reguliariai apiplaukite ūkinio muilo tirpalu, kol kenkėjai išnyks.

Citrinmedžio nauda

Citrinmedis ir jo teikiama nauda

  • Citrinos, visų pirma, yra didžiulis vitamino C šaltinis: vienoje citrinoje yra net 31 mg vitamino C, o tai atitinka 51 proc. visos šio vitamino dienos normos. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad pakankamas vitamino C kiekis gali apsaugoti nuo širdies ligų ir sumažina insulto riziką.
  • Citrinose esantys hesperidinas ir diosminas padeda reguliuoti ir sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
  • Citrinose esančios pektino skaidulos, patekusios į skrandį plečiasi, tad padeda greičiau pajusti sotumo jausmą ir tokiu būdu padėti reguliuoti svorį. Tačiau tokį efektą turi tik pats vaisius. Citrinų sultyse šių skaidulų nerandama.
  • Citrinose esanti rūgštis gali padėti apsisaugoti nuo inkstų akmenų, nes padidina šlapimo kiekį bei šlapimo pH, o tai neleidžia inkstų akmenims formuotis.
  • Naudingi ne tik citrinmedžio vaisiai, tačiau ir pats augalas. Iš jo lapų gaunami eteriniai aliejai naudojami maisto, farmacijos, kosmetikos, parfumerijos pramonėje, kvapų terapijoje. Japonų mokslininkai įrodė, kad ten, kur kvepia natūraliais citrinmedžių aliejais, dirbant kompiuteriu padaroma net iki 70 proc. mažiau klaidų. 
  • Citrinmedis iš tiesų ne paprastas augalas. Kvapnus, egzotiškas, naudingas sveikatai ir gerai emocinei būsenai. Šiek tiek žinių, kantrybės ir tropikai ne tik ant jūsų palangės, bet ir jūsų lėkštėje. 

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *