Pavasarį planuojame ne tik būsimą daržą, bet skiriame laiko ir kambariniams augalams. Jiems reikia atsigauti po žiemos, tad tinkamas persodinimas yra gyvybiškai svarbus etapas, kuris padės augalams geriau augti. Turbūt pritarsite, kad ankstyvas pavasaris yra tas laikas, kada persodinti kambarines gėles yra geriausia. O užbėgant už akių ženklams, kada augalus persodinti jau tampa būtinybė, užkirsite kelią negandoms. Tad dalinamės patarimais kambarinių gėlių persodinimo klausimais.
Ženklai, kada persodinti kambarines gėles
Gėlių persodinimas nėra tik vazono pakeitimas – persodinant augalą taip pat palaikysite ir jo sveikatą. Be abejo, greičiausiai augalą persodinsite, kai jo vazonas taps nebetinku interjero fone, bet yra ir kitų priežasčių, kada persodinti kambarines gėles jau kone būtina. Atkreipkite dėmesį į šiuos požymius, kai:
- sulėtėja augalo augimas
- gėlės šaknys akivaizdžiai „veržiasi“ iš vazono per drenažo angą
- augalui darosi ankšta, o šaknys stumia jį iš vazono
- augalo antžeminė dalis tampa per sunki, kuri gali nusvirti ir nukristi su visu vazonu
- įtariate, kad gėlė sueikvojo visas maistingas medžiagas iš dirvos
- augalas nebesugeria vandens ir jis stovi vazono lėkštelėje
- dirva dažnai išlieka pernelyg išdžiūvusi ir byranti
- nuo paskutinio persodinimo praėjo keli metai
Netgi kai augalui nereikia pakeisti vazono į didesnį, vis tiek naudinga persodinti augalą, kad šis atsinaujintų. Persodinimas užtikrins, kad ilgainiui susikaupusios druskos ar trąšų likučiai nedarytų žalos.
Laikas, kada persodinti kambarines gėles yra geriausia
Kambarinius augalus galima persodinti bet kuriuo metu nuo kovo iki rugsėjo, tačiau geriausia sodinti anksti pavasarį. Kai kambariniai augalai po ilgo žiemos miego vėl atbunda naujai vegetacijai, pačioje aktyvaus augimo sezono pradžioje verta juos šiek tiek paruošti.
Tad pavasarį susiplanuokite, kada persodinti kambarines gėles. Tuo metu dienos šviesa ima ilgėti, nusistovi ir per daug nesvyruoja temperatūra, padidėja ir oro drėgmė, nes baigiasi šildymo sezonas.
Daugumai augalų persodinimo reikės kasmet, nes taip užtikrinama galimybė ir toliau jiems augti bei plėstis, atnaujinti maistines medžiagas dirvoje. Jaunas ir stipriai augančias gėles gali tekti persodinti kas 6 mėnesius, o pasyviai augančius augalus (kaktusus ir sukulentus) gali persodinimo palaukti ir kelis metus.
Gėlių persodinimas: žingsnis po žingsnio
Vadovaudamiesi įprasta instrukcija, nesunkiai persodinsite kambarines gėles. Dažniausiu atveju jums reikia atlikti šiuos žingsnius:
- Vazoną su augalu paverskite ant šono, o jo dugną švelniai padaužykite delnu, kad šaknys ir dirva šiek tiek atsipalaiduotų. Plastikinį vazoną galima šiek tiek suspausti ir paridenti.
- Išimkite augalą iš vazono ir paguldykite. Švelniai atpainiokite susipynusias pagrindines stambias šaknis, truputį atlaisvinkite susispaudusias šonines šakneles.
- Leiskite nubyrėti daliai dirvožemio, bet viso jo pašalinti nereikia.
- Jei reikia, į vazono dugną berkite drenuojančios medžiagos (perlito, vermikulito ar kita), o vėliau pridėkite trečdalį naujo substrato gėlėms.
- Įstatykite augalą taip, kad jis vazone atitiktų reikiamą lygį. Laikydami augalą pripildykite vazoną iki viršaus likusiu dirvožemiu ir gėlę švelniai apspauskite.
- Galiausiai augalą palaistykite.
Atsakymai ir patarimai, kaip ir kada geriausia persodinti kambarines gėles
Daugeliui kyla klausimas, kaip persodinti tam tikras gėles, pavyzdžiui, orchidėjas, kaktusus, pinigų medį, bonsą ir kitus augalus. Matyt manoma, kad šie augalai yra jautresni ar reiklesni persodinimams, todėl kyla abejonių. Štai ką naudinga žinoti:
Kada persodinti gėles pagal Mėnulį? Specialistai pataria persodinimą planuoti tada, kai Mėnulis yra besileidžiantis. Pagal Mėnulio kalendorių ir fazes vadovaukitės, kai nusimato žiedų dienos ir Mėnulio šviesos didėja (tarp jaunaties ir pilnaties).
Kaip persodinti pinigų medį? Kadangi šis kambarinis augalas auga lėtai, jį užtenka persodinti kas 2 metus atnaujinant substratą bei drenažą. Nuo vazono dydžio priklausys ir augalo dydis, tad tam pačiam ūgiui palaikyti nekeiskite vazono dydžio.
Kaip persodinti orchidėją? Orchidėjos atrodo iš pažiūros lepios gėlės, tačiau iš tikrųjų jų priežiūra nėra neįprasta. Paprasčiausiai iš vazono ištraukite augalą, pašalinkite nesveikas šaknis. Tada tarą pripildykite nauju vazonų mišiniu ir įsodinkite orchidėją. O ar galima persodinti žydinčią orchidėją? Nors ir knietėtų žiedais apsipylusį augalą perkelti į naują vazoną, visgi tai šiukštu nerekomenduojama – taip gėlei sukelsite papildomą stresą.
Kaip persodinti kaktusą? Persodinant su kaktusais susiduriama su problema, jog dažnu atveju jie badosi. Tad persodinant būtina pasirūpinti savo rankų apsauga – pirštinėmis. Taip pat svarbu žinoti, kad kelios dienos prieš ir po persodinimo kaktusų laistyti nerekomenduojama.
Kaip persodinti bonsą? Dar vienas dažnas gėlių augintojų galvos skausmas – bonsų persodinimas. Laimei, šis unikalus medelis persodinimo neprašo kelis metus (nuo 2 iki 5 metų), bet ilgainiui šį etapą būtina atlikti. Svarbiausia nepersistengti su vazono dydžiu, suspėti bonsą persodinti iki sprogstant pumpurams ir parinkti specialų dirvožemį šiems augalams. Išėmus augalą iš vazono, perteklinę dirvą atsargiai pašalinkite mediniu pagaliuku ir apkarpykite peraugusias šaknis.
Šaltiniai:
https://hortology.co.uk/blogs/guides-to-greenery/repotting-houseplants
https://dennis7dees.com/repotting-indoor-plants/
https://www.bloomandwild.com/the-blog/how-to-repot-a-plant
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.