Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada tręšti česnakus? Žieminių ir vasarinių česnakų tręšimas

Kada tręšti česnakus
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Norint sulaukti gero ir gausaus česnakų derliaus, be papildomo tręšimo neapsieisime. Tačiau svarbu žinoti, kokių trąšų jiems reikia ir kada trešti česnakus. Vegetacijos laikotarpiu česnakai tręšiami ne vieną kartą, todėl reikėtų nepraleisti tinkamo tręšimui laiko. Toliau dalinamės konkrečiais ir aiškiais patarimais, kada tręšti česnakus.

Vasarinių ir žieminių česnakų tręšimas

Vasarinių ir žieminių česnakų tręšimas iš esmės nesiskiria: jiems gerai vystytis ir geram derliui būtinos tos pačios trąšos. Taip pat tręšiama tuo pačiu grafiku.

Pagrindinis skirtumas, jog žieminiai česnakai dar turi būti tręšiami sodinimo metu rudenį. Mineralinės fosforo ar kompleksinės trąšos išberiamos prieš žieminių česnakų sodinimą ir įmaišomos į dirvą.

Tuo tarpu tokios pačios trąšos įmaišomos į dirvą ir prieš vasarinių česnakų sodinimą.

Renkantis trąšas, kurios bus naudojamos dirvai praturtinti prieš sodinimą, reikia rinktis rudeniniam tręšimui skirtas mineralines trąšas, nes jose yra mažiau azoto.

Česnakų sodinimas

Pirmasis česnakų tręšimas pavasarį

Po pasodinimo, o žieminiai česnakai po to, kai atželia, pavasarį pirmą kartą tręšiami, kai pasirodo pirmieji lapeliai, dygimo metu.

Šiam tręšimui naudojamos azoto ir fosforo trąšos. Rekomenduojama naudoti amonio salietrą (15–20 g vienam kvadratiniam metrui) ir superfosfato tirpalą (10 g 10 litrų vandens tirpalas skirtas 1 m2).

Česnakas

Kada tręšti česnakus antrą kartą?

Antrą kartą pavasarį česnakai tręšiami praėjus maždaug 3 savaitėms po pirmojo tręšimo. Kai išauga 4 lapeliai.

Antrajam tręšimui naudojama amonio salietra (10–15 g vienam kvadratiniam metrui). Taip pat šiuo tręšimu galima rinktis ir kalcioamonio salietrą, karbamidą arba amonio sulfatą. Tačiau pastarosios trąšos pasisavinamos sunkiau, todėl geriau rinktis iš kitų rekomenduojamų azoto trąšų.

Česnakų tręšimas

Tolesnis česnakų tręšimas

Vėliau česnakams tręšti naudojamos skystos kompleksinės mikroelementinės trąšos. Trečią kartą tręšiama vidutiniškai 20 dienų po antrojo tręšimo. Kai augalas išaugina 6–7 lapelius.

Šiam ir vėlesniems tręšimams patariama naudoti nitroamofoksos tirpalą. 1 m2 ruošiamas tirpalas iš 20 g trąšų, ištirpdytų 10 l vandens. Paruoštu tirpalu česnakai tręšiami per lapus.

Tokiu pačiu būdu česnakus reikia tręšti ir toliau maždaug kas 10 dienų. Gaunasi dar 3–4 tręšimai.

Česnakų tręšimas turi būti baigiamas iki birželio pabaigos.

Česnakų tręšimas

Česnakų tręšimas pelenais ir mėšlu

Pelenai – itin naudinga, natūrali trąša. Česnakų tręšimas pelenais ypač rekomenduojamas rūgščiose dirvose. Medžių pelenais galima tręšti česnakus nuo pasodinimo iki derėjimo. Rekomenduojama norma 100 g sausų pelenų 1 kvadratiniam metrui. Be to, pelenai, pabarstyti lapų apačioje, apsaugo nuo kenkėjų.

Galima naudoti ir pelenų tirpalą, kuris ruošiamas iš 200 g sausų pelenų ir 10 l vandens. Viskas sumaišoma ir paliekama 2–3 dienas nusistovėti. Tręšimui naudojama pelenų tirpalo norma: 5 litrai vienam kvadratiniam metrui.

Česnakų tręšimui galima naudoti ir perpuvusio karvių mėšlo tirpalą (150 g vienam litrui tirpalo norma vienam kvadratiniam metrui). Paukščių mėšlas česnakų tręšimui nerekomenduojamas, nes gali juos nudeginti.

Pelenai česnakams tręšti

Kokių dar maistinių medžiagų gali trūkti česnakams?

Tręšiant kompleksinėmis trąšomis, česnakai paprastai aprūpinami visomis jiems būtinomis maistinėmis medžiagomis. Vis dėlto pagal kai kuriuos česnakų augimo požymius galima spręsti, kokių konkrečių medžiagų jiems trūksta:

  • trūkstant sieros, lapus apima chlorozė: pagelsta tiek jauni, tiek senesni vidiniai lapeliai;
  • kai trūksta mangano, jauni lapai būna šviesūs, auga susisukę, sutrinka augalo augimas;
  • jeigu džiūsta lapų galiukai, o jauni lapeliai gelsta, trūksta vario;
  • trūkstant boro, ruduoja lapų galai, sustoja ropelių vystymasis;
  • cinko trūkumas pasireiškia trumpesniais, siauresniais lapais, česnakai būna žemesni.
Česnakai

Šaltiniai:

  1. https://www.epicgardening.com/garlic-fertilization/
  2. https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/garlic/feeding-garlic-plants.htm
  3. https://garlicseed.ca/blogs/growing-garlic/how-to-fertilize-your-garlic
  4. https://www.homesandgardens.com/gardens/when-to-fertilize-garlic

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *