Skip to content

Kada sodinami kardeliai ir kokių sąlygų reikia jiems augti?

  • by
Kada sodinami kardeliai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kardeliai, arba liaudyje vadinamos gladiolės, yra įspūdingais žiedais pasikausčiusios gėlės, kurių žiedą mokytojams dovanoja ne vienas mokinys rugsėjo 1–osios proga. Kad tokį savame gėlyne nuskintą žiedą jūsų vaikui nebūtų gėda nešti į mokyklą, reikia tinkamai ir laiku kardelius pasodinti. Tad čia kyla esminis klausimas, kaip ir kada sodinami kardeliai. O čia pateikiame paprastus, aiškius, bet esminius aspektus, kurie leis šiuos svogūninius augalus sėkmingai užsiauginti patiems. 

Kardeliai

Kada sodinami kardeliai? 

Kardeliai kiek įnoringi, nes jie nemėgsta per daug drėgnos ir šaltos žemės, todėl nuo šių sąlygų priklausys ir laikas kada sodinti kardelius. Gėlių svogūnėlius sodinkite pavasarį, kai dirva pradžiūsta, o temperatūra 10–12 cm gylyje būna apie 10–13 °C. 

Sodinti į šaltesnę dirvą neverta ir nerekomenduojama, nes gumbai nedygsta, o per ilgesnį laiką, ypač drėgnesnėje dirvoje, ima ir supūva. Sodininkai pastebi, kad pasodinus svogūnus kad ir 10–12 dienų anksčiau šaltesnėje dirvoje, jų augimas nė kiek nepagreitėja. Tačiau per aukšta dirvos temperatūra taip pat nieko gero neduoda, nes gumbasvogūniai blogai šaknijasi, o daigai auga per greitai.  

Įvertinus šiuos rodiklius, Lietuvoje geriausias laikas kada sodinami kardeliai yra balandžio antra pusė–gegužės pradžia. Kai kurie užsienio šaltiniai rekomenduoja sodinti kardelius kas 2 savaites nuo pavasario (pradėdami likus 2 savaitėms iki numatomų paskutinių šalnų) iki liepos pradžios. Taip užtikrinsite, kad žiedai „žaliuos” visą vasarą. Taip pat žydėjimo sezoną prailginti galite augindami ankstyvąsias, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvąsias kardelių veisles. 

Kada sodinami kardeliai

Kardelių auginimas – kokios sąlygos jiems tinka? 

Geriausiam kardelių žydėjimui pasiekti, žinokite ne tik kada sodinami kardeliai, bet ir kokia vieta bei dirva jiems tinkama. Sodinkite gumbasvogūnius saulėtoje vietoje, kurioje augalas gautų bent 6–8 val. saulės šviesos per dieną. Vietos turėtų nekamuoti stiprūs vėjai, kurie lengvai išvarto ir išlaužo aukštaūges gėles. 

Kardeliai auga gerai drenuotoje, vidutinio derlingumo humusingoje priesmėlio ar priemolio dirvoje, kurią būtų gerai giliai (iki 30–35 cm) įdirbti ir išpurenti. Dirvos pH turėtų varijuoti apie 6,2–6,8. Kad dirvožemis būtų tvirtesnis ir derlingesnis, į jį įmaišykite 5–10 cm sluoksnio komposto, perpuvusio mėšlo. Įvertinkite, kad į tą pačią vietą kardeliai grįžtų tik po 4–5 metų, o augimo vietą reikėtų keisti kas 1–2 metus. 

Kardeliai

Dar palaukite: kaip paruošti kardelių gumbus prieš sodinimą? 

Jeigu jau knieti pasisodinti kardelius, visgi iki jų sodinimo dar reikia pasiruošti, kad galėtumėte užtikrinti sveiką ir tolygų gėlių augimą. Pirmiausiai, likus 2–3 savaitėms iki sodinimo, nulupkite nuo gumbų išorinį lukštą. Kai jau atsirinksite sveikus ar mažiau pažeistus svogūnus, tuomet juos perliekite 0,5 % stiprumo kalio permanganato tirpalu.  

Kad kardeliai mažiau kentėtų nuo kenkėjų, jų gumbus galima beicuoti naudojant namines priemones (pavyzdžiui, česnakų ištrauką). Taip pat neprošal (bet ne kasmet) juos pamirkyti stiprinančiame mikroelementų mišinyje iš vario sulfato, boro rūgšties, kalio permanganato ir kobalto nitrato. Jeigu naudosite šį tirpalą, tuomet svogūnus nieko nelaukiant reikia iš karto ir pasodinti.  

Gyvenimiški patarimai: ankstyvesniam kardelių sužydėjimui, gumbus galima iš anksto sudaiginti arba prieš sodinimą 2–3 paras juos pamirkyti 10–20 °C temperatūros vandenyje. Gerų rezultatų duoda 6 val. mirkymas geležies sulfato tirpale, nes sutrumpina dygimą 20 dienų. 

Kardeliai

Kardelių sodinimas 

Jeigu sodindami kardelius tarp jų palaikysite tinkamus atstumus bei sodinimo gylį, tai sėkmė bus garantuota. Kardelius sodinkite eilėmis, tarp kurių palikite 20–25 cm atstumą. Eilėse gumbasvogūnių atstumai ir gylis priklauso nuo jo skersmens ir frakcijos, kur: 

  • I frakciją sudaro yra 3,2 cm skersmens ir didesni gumbai, tad jie sodinami kas 10–15 cm 8–10 cm gylyje. 
  • II frakcijos gumbai yra 2,5–3,1 cm skersmens. Juos sodinkite kas 8–10 cm 6–8 cm gylyje. 
  • III frakcijai priklauso 1,5–2,4 cm skersmens gumbai. Jiems reikia palikti 5–8 cm tarpus ir kišti į 4 cm gylį. 

Žinoma, neštis liniuotę į gėlyną nėra praktiška, tad vadovaukitės paprastu patarimu – tarp sodinimo vietų palikite tarpelius, atitinkančius dviejų gumbų skersmenį. Svogūnus sodinkite smailiuoju galu į viršų, o po pasodinimo gerai palaistykite. 

Sodinimo gylis priklausys ir nuo dirvos savybių, tad lengvesnėje priesmėlio žemėje gumbasvogūnius grūskite giliau, o sunkesnėje priemolio dirvoje – sekliau. Reikia žinoti, kad negiliai pasodinti gumbasvogūniai greičiau sudygsta ir išaugina daugiau vaikučių, bet tokius augalus sunkiau prižiūrėti (reikia dažniau laistyti, parišti). Giliau pasodinti gumbai pasižymės ilgesniu daigumu, bet bus atsparesni vėjo išvartymui ir drėgmės poreikiui. 

Šaltiniai:

  1. https://www.americanmeadows.com/content/flower-bulbs/gladiolus-flower-bulbs/
  2. https://www.almanac.com/plant/gladiolus
  3. Balčikonis P., Samsonaitė J., Tarvidas J. Kardeliai, Vilnius: Leidykla „Mokslas”, 1985. 
Kada sodinami kardeliai

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex