Skip to content

Bordo mišinys: viskas, ką reikia žinoti apie jo naudą ir naudojimą sodui bei rožėms purkšti

Bordo mišinys
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Bordo mišinys pasaulyje žinomas ir naudojamas jau daugiau nei 100 m. Ne svetimas jis ir Lietuvos sodininkams bei gėlininkams. Na, o tiems, kurie galbūt pirmus metus imsis sodo ar gėlyno priežiūros, trumpa Bordo mišinio apžvalga bei kada ir kam jis naudojamas.

Kas yra Bordo mišinys?

Bordo mišinys – tai vario sulfato ir kalkių mišinys. Pirmą kartą jis buvo pradėtas naudoti dar XIX a. Prancūzijoje. Bordo regione pirmieji jį panaudojo vynuogių augintojai, todėl ir gavo tokį pavadinimą. Atrastas šis mišinys buvo visiškai atsitiktinai: vario sulfatu buvo nupurkštos vynmedžių uogos, siekiant apsisaugoti nuo vagysčių. Ir buvo pastebėta, kad šis junginys puikiai apsaugo augalus nuo grybelinių infekcijų.

Vario sulfatas

Kam naudojamas Bordo mišinys?

Bordo mišiniu rekomenduojama purkšti vaismedžius, uoginius augalus bei gėles ir kitus dekoratyvius augalus. Jis apsaugo augalus nuo:

  • chlorozės (lapų, ūglių, stiebų lapų spalvos pakitimai)
  • deformacijos
  • baltų ir pilkų apnašų
  • dėmių
  • lapų kritimo ir džiūvimo
  • nekrozės

Mišinyje esantis vario sulfatas užtikrina gerą augalų sveikatą, praturtina juos mineralinėmis medžiagomis, taip užtikrinamas augalų atsparumas kenkėjams. Be to, jis veiksmingas fungicidas, sėkmingai įveikiantis daugumą grybelių bei naikinantis jų sporas. Kalkės Bordo mišinyje vaidina „klijų“ vaidmenį: jų dėka vario sulfatas prilimpa prie šakų, kamieno, pumpurų.

Bordo mišinys

Kada augalai purškiami Bordo mišiniu?

Šiuo mišiniu rekomenduojama augalus purkšti mažiausiai du kartus per metus: vėlyvą rudenį ir ankstyvą pavasarį. Tačiau jis taip pat naudojamas purkšti sodams ir vėlesniais purškimais: antruoju (prieš pat vaismedžiams pražystant) ir trečiuoju (žiedams baigiant žydėti).

Bendros rekomendacijos dėl naudojimo dažnio yra tokios:

  • vaismedžiams ir vaiskrūmiams: ankstyvą pavasarį, prieš sprogstant pumpurams (kovo viduryje – kovo pabaigoje); sukrovus žiedus, prieš pat jų žydėjimą; žiedams bebaigiant žydėti, kai pradeda kristi žiedlapiai ir vėlų rudenį, kai medžiai numeta lapus;
  • daržo augalams (braškėms, bulvėms, pomidorams ir kt.): pavasarį, prieš atželiant arba netrukus po išdygimo (maždaug nuo gegužės mėnesio); vėliau kas dvi savaites iki žydėjimo.
  • gėlėms ir dekoratyviniams augalams: prieš atželiant (tuo pačiu metu kaip ir sodus); vėliau kas dvi savaites.

Bordo mišinys sodo purškimui

Prieš purškiant sodą, reikia jį paruošti purškimui. Pirmiausiai vaismedžiai bei vaiskrūmiai apgenimi, pašalinant nušalusias, nudžiūvusias ar pasenusias šakas. Tuomet sugrėbiami ir pašalinami iš sodo visi pernykščiai lapai, nuo senų vaismedžių nuvalomos kerpės ir samanos.

Bordo mišinys paruošiamas prieš pat naudojimą. Labai svarbu, kad vanduo būtų tinkamo rūgštingumo. Tirpalui ruošti ir sodui purkšti netinkamas šarminis vanduo.

Pirmasis sodo purškimas atliekamas maždaug kovo viduryje ar šiek tiek vėliau. Svarbiausias rodiklis – tinkama paros temperatūra. Kai kelias dienas vidutinė oro temperatūra laikosi apie +10 °C, pats metas pirmajam sodo purškimui. Pasirenkama ne vėjuota, ne saulėta ir, be abejo, ne lietinga diena. Stebėkite oro prognozę: turėtų nelyti mažiausiai 2–3 valandas po purškimo. Antraip, visas darbas bus perniek. Purškimas nebus veiksmingas.

Sodo purškimui naudojamas 1 proc. Bordo mišinio tirpalas: santykis 10 l vandens su 100 g vario sulfato ir 100 g kalkių. Tirpalas turi būti ruošiamas plastikiniame kibire. Atskirai paruošiamas vario sulfato ir atskirai kalkių tirpalas. Tuomet jie perkošiami ir sumaišomi kartu. Tada jau galima purkšti sodą.

Bordo mišiniu galima purkšti kamienus, šakas, žemę vainiko plote. Taip padidėja tikimybė sunaikinti visas kenksmingų grybų sporas.

Antrasis ir trečiasis purškimai atliekami tokia pačia tvarka kaip pirmasis, išskyrus tai, kad medžių nebereikia genėti. Rudeniniam purškimui vaismedžiai paruošiami taip pat kaip pirmajam.

Bordo mišinys

Bordo mišinys rožėms

Viena dažniausių rožes užklumpančių ligų – juodasis dėmėtumas (Marssonina rosae). Augalus ši liga pažeidžia dar pavasarį, sezono pradžioje, tačiau požymiai pasireiškia liepą–rugpjūtį. Liga greitai progresuoja ir stipriai pažeidžia rožes: jos blogiau žiemoja, silpnai žydi, tampa nedekoratyvios ir apskritai trumpiau gyvena.

Norint išvengti juodojo dėmėtumo ligos, labai svarbu tinkamai pasirūpinti savo rožėmis dar pavasarį. Visų pirma, nudengus rožes, reikia jas išgenėti, iškarpyti pajuodusius šakų galiukus, smulkias, nereikalingas šakas ir negyvus stagarus bei dagius. Toliau reikia pašalinti silpnesnį ūglį, jeigu krūmo apačioje iš vienos vietos auga keli ūgliai. Jeigu dar užsilikę lapų ar kitų nešvarumų aplink rožės krūmą, juos taip pat būtina išgrėbti, pašalinti.

Rožės purškiamos 1 proc. Bordo mišinio tirpalu. Tirpalas paruošiamas, vadovaujantis nuorodomis ant pakuotės arba žr. aukščiau „Bordo mišinys sodo purškimui“. Purškiami tiek rožių krūmeliai, tiek žemė aplink juos. Taip dezinfekuojant augalai apsaugomi nuo peržiemojusių kenkėjų bei užsilikusių grybų sporų.

Toliau purškiama priklausomai nuo rožių būklės. Galima purškimą kartoti 2–5 kartus kas 2–3 savaites.

Bordo mišinys rožėms

Ką dar svarbu žinoti apie Bordo mišinį?

Kartu su Bordo mišiniu negalima purškimui naudoti geležies sulfato preparatų. Taip pat negalima naudoti pernelyg stiprios koncentracijos tirpalo purškimui, nes galima nudeginti augalus. Pasirodžius pirmiesiems lapeliams, rekomenduojama tirpalo koncentraciją mažinti per pusę.

Bordo mišinio apsauga augalams galioja maždaug 5–7 dienas. Tad vėliau galima jį įterpti tarp purškimų sisteminiais fungicidais. Taip bakterijos ar grybeliai nepajėgia prisitaikyti, tampa mažiau atsparūs ir lengviau naikinami. Labai svarbus pirmasis pavasarinis ir vėlyvasis rudeninis purškimai. Tai puiki profilaktinė priemonė, kuri veiksmingai saugo augalus nuo ligų.

Veiksmingiausias Bordo mišinys, kai tirpalu tolygiai nupurškiamos jautriausios augalo dalys. Po gausaus lietaus, purškimą šiuo mišiniu rekomenduojama pakartoti.

Bordo mišinys iš esmės neveiksmingas, kai augalą jau puola grybelinės ligos. Tai prevencinė, ne gydomoji priemonė. Purškimas ligai prasidėjus, gali tik pristabdyti šios plitimą.

Šaltiniai:

  1. https://www.nature-and-garden.com/gardening/bordeaux-mixture.html
  2. https://www.irishexaminer.com/property/homeandgardens/arid-40813974.html
  3. https://www.mcgill.ca/oss/article/you-asked/what-bordeaux-mixture
  4. https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/bordeaux-mixture

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *