Skip to content

Aeratorius – būtinas įrankis vešliai ir išpuoselėtai vejai. Kada ir kaip aeruoti veją?

Aeratorius
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Prižiūrėta, išpuoselėta ir sveikai atrodanti veja suteikia bet kuriam sklypui tvarkingumo ir netgi prabangumo. Tačiau norint turėti veją lyg iš paveikslėlio, tenka įdėti ir nemažai pastangų. Pavasaris – tas metas, kai būtina pasirūpinti savo vejos išvaizda po žiemos. Tam pirmiausia būtinas grėblys ir aeratorius. O kam pastarasis reikalingas ir kodėl reikia aeruoti veją, skaitykite toliau.

Aeratorius: kas tai ir kada naudojamas?

Pirmas darbas vejos priežiūroje, kurį reikia atlikti po žiemos, yra jos grėbimas. Tam puikiai tinka paprastas grėblys. Juo tiesiog pašalinami lapai, šakos, šiukšlės ar žolės likučiai. Trumpai tariant, veja nugrėbiama, nuvaloma ir paruošiama tolesniems priežiūros darbams.

Kai veja nugrėbta, į pagalbą pasitelkiame aeratorių arba skarifikatorių. Pastarasis būtinas ne visuomet. Ar reikės skarifikuoti veją priklauso nuo šios būklės ir amžiaus: kuo senesnė, kuo daugiau samanų, žolės kuokštų, taip pat kuo tankesnė veja, tuo didesnis skarifikatoriaus poreikis.

Tuo tarpu aeratorius būtinas kiekvieną pavasarį. O esant sausai vasarai, ir rudenį. Aeratorius – tai specialus įrenginys, kuris vejos dirvožemyje padaro nedideles skylutes ar įpjovas. Taip padedama šaknims geriau pasisavinti deguonį, drėgmę, trąšas ir mineralines medžiagas.

Aeratorius

Kodėl svarbus vejos aeravimas?

Vejos aeravimas – tai savotiškas jos dirvožemio vėdinimas, kurio pagalba šaknis pasiekia daugiau deguonies, vandens bei joms lengviau pasisavinti naudingąsias medžiagas. Be to, aeravimas paskatina organinių medžiagų irimą ir tuo pačiu veja dar ir patręšiama. Aeruotame dirvožemyje šaknims lengviau augti, jis papurenamas, tad dirva tampa puresnė, lengvesnė, šaknys geriau įsitvirtina, tampa stipresnės. Tad ir žolė auga stipresnė, vešlesnė, atsparesnė sausroms, karščiui ar kenkėjams.

Aeratorius: kaip pasirinkti tinkamą?

Aeratoriai gali būti kelių rūšių, priklausomai nuo vejos dydžio ir jūsų poreikių:

  • Rankinis aeratorius gali būti įrankis, panašus į grėblį, taip pat specialūs antbačiai. Tai pigiausi įrankiai, primenantys šakių spyglius. Tačiau jie tinkami nedidelėms vejoms prižiūrėti arba toms vejos vietoms, kur sunku prieiti su didesniais elektriniais aeratoriais. Rankinis aeratorius, nors ir nebrangus, tačiau reikalauja daug fizinių jėgų.
  • Elektrinis aeratorius palengvina darbą, nebereikia įdėti tiek savo jėgos. Dirba tyliai, ekonomiškai ir nepertraukiamai. Tačiau nėra patogus didelėms teritorijoms, kadangi veikimo spindulį riboja į elektrą pajungtas laidas.
  • Akumuliatorinis aeratorius pasižymi tais pačiais privalumais, kaip elektrinis, tačiau juo galite pasiekti net toliausius sklypo pakraščius – darbinio atstumo neriboja laidas. Minusas tik tas, kad reikia nepamiršti laiku pakrauti akumuliatoriaus.
  • Benzininis aeratorius yra pats galingiausias. Juo galima aeruoti didelius vejos plotus. Tačiau jis veikia garsiau, yra sunkesnis, tad reikės įdėti daugiau pastangų jį stumiant. Be to, reikės pasirūpinti pakankamomis kuro atsargomis, o sudegintas benzinas teršia orą.
  • Aeratorius – skarifiktaroius atlieka dviejų įrenginių funkciją vienu metu: ir aeruoja ir skarifikuoja veją. Labiausiai tinkamas dideliems ir sąlyginai lygiems, vienodiems vejos plotams prižiūrėti.
Rankinis aeratorius antbačiai

Vejos aeravimas

Vejai aeruoti palankiausias metas yra pavasarį, kai pasibaigia šalnos ir / arba rudenį prieš prasidedant šalnoms.

Keletas svarbiausių patarimų, kaip teisingai aeruoti veją:

  • Negalima aeruoti labai sausomis ar labai karštomis dienomis, nes karštis gali pažeisti žolės šaknis.
  • Aeruojamas tik sausas dirvožemis, tad po žiemos reikia palaukti, kol jis pakankamai pradžius.
  • Aeruojama veja neturėtų būti aukštesnė nei 2–3 cm. Jeigu reikia, žolę nupjaukite.
  • Rankiniu aeratoriumi skylės turėtų būti padaromos kas 10–15 cm. Elektriniai bei benzininiai aeratoriai viską atlieka patys, tad tereikia jais apvažiuoti visą vejos teritoriją.
  • Po aeravimo vejos ir dirvožemio likučius reikia sugrėbti ir tinkamai kompostuoti arba išmesti į žaliųjų atliekų konteinerį.
  • Galiausiai veja palaistoma, patręšiama ir atsėjami išplikę vejos plotai.

Aeravimo rezultatas – atgijusi, ryškesnės spalvos, tankesnė ir atsparesnė veja.

Vejos aeravimas

Šaltiniai:

  1. https://lawnlove.com/blog/how-to-aerate-a-lawn-by-hand/
  2. https://www.fantasticgardeners.co.uk/lawn-care/what-is-lawn-aeration-why-when-and-how-to-do-it/
  3. https://lawnlove.com/blog/why-when-and-how-to-aerate-your-lawn/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *