Skip to content

Kada sėti paprikas: priklausys nuo to, kur jas auginsite

  • by
Kada sėti paprikas: priklausys nuo to, kur jas auginsite
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Nenumaldomai artėjant sėjos laikotarpiui, daugelį domina, kada sėti paprikas. Tai vienos pirmųjų daržovių, kurių daigams užsiauginti reikia nemažai laiko, tad paprikų sėja jau turi būti ruošiama žiemos pabaigoje. Sėkmingai užsiauginus daigų, juos dar ir reikia tinkamai sodinti, auginti ir prižiūrėti lauke ar šiltnamyje, kad rudenį džiaugtumėtės įvairiausio „plauko“ paprikų vaisiais. Čia tai ir bandysime padaryti – supažindinti jus su paprikų sėjimo ir sodinimo aspektais ir tinkamiausiu laiku šiems darbams, kurie skirsis lauke ir šiltnamyje auginamoms daržovėms.

Kaip ir kada sėti paprikas

Paprikų vegetacijos laikas ilgas, siekiantis 130–170 dienų ar daugiau, todėl jas sėti reikia gana anksti. Paprikos, kurios bus auginamos nešildomame šiltnamyje, sėjamos patalpoje nuo vasario vidurio iki kovo pradžios, o auginamus lauke – kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje. Šildomuose šiltnamiuose auginamų paprikų sėją galima pradėti netgi sausio mėnesį ir tęsti ją iki vasario vidurio.

Paprikų daiginimas prasideda nuo sėklos pasėjimo 1–1,5 cm gylyje į nedidelius vazonėlius arba sėklų lovelius su skyreliais, pripildytus drėgnu daigų kompostu. Paprikos sėklos gana daigios, tad papildomai daug jų sėti nereikia. Jos pridengiamos maišeliu ar plėvele, paliekama ant šiltos palangės ir palaikoma 21–25 °C temperatūra. Maždaug po 12–15 dienų išlindus pirmiesiems daigeliams, danga nuimama, o temperatūra kuriam laikui iki persodinimo mažinama iki 16–18 °C – taip daigeliai nepradės tįsti.

Kai daigai turi du tikruosius lapelius, jie persodinami į atskirus 7,5–9 cm skersmens vazonėlius, palaikant 20–24 °C temperatūrą. Dar geriau, jeigu paprikai pavyksta išvengti persodinimų, o yra sėjamos tiesiai į vazonėlius, nes augalai nemėgsta šaknų judinimo. Paprikų daigai auga 60–70 dienų, kartais ir daugiau.

Kada sėti paprikas

Paprikų sodinimas

Paprikas prieš sodinimą reikėtų palaipsniui apie 2–3 savaites pratinti prie lauko, o tai galima pradėti daryti, kai lauke temperatūra naktį nenukrenta žemiau +12 °C. Neužgrūdinti daigai būna jautrūs staigiam temperatūrų pokyčiui, blogai prigyja ir skursta, tad adaptacija padeda to išvengti. Prieš sodinimą į gruntą įterpiama gerai perpuvusio komposto, sodinimo vieta sudrėkinama, o daigai dieną prieš gausiai palaistomi.

Kada sodinti paprikas? Į nešildomus šiltnamius paprikos sodinamos gegužės antroje pusėje, į šildomus – balandžio pabaigoje, o lauke – gegužės pabaigoje–birželio pradžioje. Daigai turi būti su 9–12 lapų ar daugiau bei išskleidę pirmuosius žiedelius. Į gruntą paprikos sodinamos 2 eilėmis, tarp eilių paliekant maždaug 80 cm pločio lysvę. Aukštaūgės paprikos sodinamos kas 40–50 cm, o žemaūgės – kas 30 cm.

Paprikų sodinimas

Kada sėti paprikas pagal Mėnulį?

Kai kuriems sodininkams labai svarbu daržoves sėti pagal Mėnulio fazes, tai paprikų sėja taip pat gali būti derinama pagal šį kalendorių. Kadangi paprikos yra auginamos dėl vaisių, augančių virš žemės, tai jos sėjamos pilnėjant Mėnuliui. Siūlome paprikų sėjimą numatyti tokiomis 2024 metų Mėnulio datomis: 01.11–02.05, 02.20–03.07, 03.21–04.06, 04.20–05.05. Šiomis dienomis Mėnulis iš jaunaties pereina į pilnatį, todėl, jei mėgstate paeksperimentuoti, tuo metu pasėtos paprikos galbūt tikrai bus pranašesnės.

Paprikos auginimas lauke

Paprikos auginimas lauke yra įmanomas, tačiau augintų lauke be priedangos paprikų derlius būna mažas. Daržovėms reikalinga optimali augimo temperatūra yra 22–27 °C dienos metu ir 17–19 °C naktį, todėl jos gerai jaučiasi šiltnamyje, o lauke būtina pridengti plėvele. Joms parenkama šilta, gerai nuo vėjo apsaugota, šviesi vieta, nes pavėsyje augalai skursta. Šioms daržovėms reikalingas purus, humusingas, gerai sugeriantis vandenį, puveningas priesmėlio, lengvo priemolio ar durpžemio dirvožemis, kurio pH 6,0–6,6. Norint paprikas sodinti lauke, daigai į gruntą perkeliami gegužės pabaigoje–birželio pradžioje, uždengiama permatoma plėvele, kurią pageidautina laikyti nenuimtą iki birželio pabaigos.

Paprikų auginimas lauke

Kokias paprikų veisles išsirinkti?

Pirmiausia reikia nusimatyti, kokios spalvos ir formos vaisių, augalo aukščio, derlingumo, pageidaujamos vegetacijos trukmės ir kitų rodiklių norite gauti iš paprikų. Gana populiarios ankstyvosios paprikos veislės yra Whitney, Alanta, Oda, Reda, Rokita, Topepo Rosso, Red King, Rajen ir kitos. Vidutinio ankstyvumo paprikos yra California Wonder, Gloria, Rubinova, Lisička, Sakura, Garnet veislių, o vidutinio vėlyvumo veislės yra Afrodita, Ingrid.

Jeigu jums svarbiau užaugamas paprikos aukštis, tai žemaūgės paprikos yra šių veislių: Oda (iki 40 cm), Rubinova (iki 50 cm), Red King (apie 50 cm). Aukštaūgės paprikos – Reda (iki 80 cm), Turbine (iki 75 cm) ir vienos aukščiausių Komtesa (apie 90-100 cm) bei Siter (iki 100 cm).

Dar vienas itin svarbus kriterijus – paprikos derlingumas. Ypač derlingos paprikos yra Whitney, lietuviškos veislės Alanta ir Reda, Lisička, Garnet, Paradise ir kitos.

Na ir žinoma, kaipgi nepapuošus daržo ar šiltnamio įvairiausiomis paprikų vaisių spalvomis. Jų būna raudonų (Bendigo, Granova, Rubika, Komtesa, Trapez, Rajen, Red King), geltonų ar oranžinių (Rewia, Bachata, Quadrato, Afrodita, Hamik, Gourmet, Kromo), žalių (Torricello), kreminio atspalvio (Blonde, Carma, Monanta, Hallo) ir įspūdingų violetinių (Andromeda, Mavras, Oda, Zulu).

Ar galima imti ir sėti sėklas iš paprikų?

Jeigu jums kyla klausimas, ar galima išsisaugoti sėklas ir jas naudoti sėjai iš parduotuvėje pirktų paprikos vaisių, tai galima atsakyti: taip ir ne.

Paprikos sėklos

Tikrai ne vienas praktikuoja šį metodą, nes rezultatas neretai būna džiuginantis – iš „parduotuvinės“ paprikos sėklų išauga puikiausi vaisiai. Tačiau dažniau gresia ir nesėkmės. Žinokite, kad yra didelė tikimybė, jog pirktoji paprika yra hibridinė. Jos paprastai nesidaugina ir neveda derlingų vaisių, o galutinis rezultatas jus gali nustebinti, nes nebūtinai bus panašus į papriką, iš kurios sėklas ir ėmėte. Antra, dėl įvairių aplinkybių gali būti, kad tokių sėklų daigumas bus mažas.

Jeigu mėgstate iššūkius, tai galite pasinaudoti šiais patarimais:

  • Pirmiausia reikia žinoti, kad sėklas reikia išsaugoti iš prinokusių paprikų, kurios yra geltonos, oranžinės ar raudonos spalvos. Žaliosios paprikos dažniausiai iš tikrųjų yra nesubrendę vaisiai, todėl nesivarginkite jų bandyti.
  • Išsirinkite iš vaisiaus sveikas, ne per daug perdžiūvusias sėklas. Jas padžiovinkite 1–2 dienas ant popierinio rankšluosčio.
  • Kad išvengtumėte mažo daigumo, sėklų iš paprikos vaisiaus pasėkite daugiau. Vėliau menkesniais daigais galėsite lengvai atsikratyti. Toliau vadovaukitės tokiais pačiais auginimo ir priežiūros patarimais, kaip ir bet kokiai kitai paprikai.

Paprikų auginimas: nuo sėjos iki derliaus (video)

Šiame video matysite, kaip paprastai pasisėti, persodinti, auginti, prižiūrėti paprikas ir nuimti jų derlių. Daržininkas dalijasi nesudėtingais patarimais, netgi įspėjimais, ko reikėtų vengti, sėjant aitriųjų paprikų sėklas. Taip pat, nepraleiskite progos paprikas auginti ne tik šiltnamio ar lauko dirvoje, bet ir vazone.

Šaltiniai:
https://www.rhs.org.uk/vegetables/peppers/grow-your-own
https://www.mkds.lt/augalu-prieziura/darzas/paprikos
Ruzgienė R., Mackevičius A. Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas, Vilnius: Leidykla „Eugrimas“, 2010, 26-27 p.
Jurkšaitis J. Daržininko patarėjas, Babtai: Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutas, 1999, 147-149 p.
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys  J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011, 361-362 p.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *