Skip to content

Mėnulio kalendorius – Mėnulio fazėmis paremtas sodo darbų gidas. Pagrindinės taisyklės, ką sėti ar sodinti galima, o ko – ne

  • by
Mėnulio kalendorius – Mėnulio fazėmis paremtas sodo darbų gidas. Pagrindinės taisyklės, ką sėti ar sodinti galima, o ko – ne
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Mėnulio kalendoriumi paremtas sėjos, augalų auginimo ir kitų sodo darbų planavimas yra gana įprastas reiškinys liaudyje, bet dažnai nėra vienareikšmiškos nuomonės mokslinėje srityje. Mėnulio fazių įtaką Žemės reiškiniams tikrai galima pamatyti ir plika akimi (pavyzdžiui, potvyniai bei atoslūgiai), tačiau poveikis augalams vis dar rimtai svarstytinas ir tyrinėjamas. Visgi, kad ir kokiame moderniame pasaulyje gyventume, nenumojame ranka į senolių išmintį ir patirtį. Žemdirbystėje ir sodininkystėje vis dar atsižvelgiama į planetos ritmus, o pastaruoju metu vėl susidomėta įvairiais mėnulio kalendoriais. Daugelis laikosi senos praktikos sodinti pagal Mėnulio fazę, kad sodas būtų sveikesnis ir produktyvesnis. Šį kartą krypsime senovės išminties pusėn ir apžvelgsime pagrindines sodo darbų taisykles, kurias diktuoja mėnulio kalendorius.

Mėnulio fazės

Sėkmingas sodo auginimas gali būti iššūkis, jei reikia atsižvelgti į dirvožemio kokybę, temperatūrą, saulės ir lietaus kiekį, taip pat į įvairias augalų ligas ir kenkėjus. Vis dėlto daugelis augintojų į šį derinį įtraukia dar vieną elementą – sodininkavimą derinti pagal Mėnulio fazes.

Mėnulio kalendorius paremtas paprasčiausia mėnulio fazių išraiška Žemės metų eigoje. Mėnulis pereina pilną ciklą vidutiniškai per 29,5 dienos ir, priklausomai nuo jo padėties tarp Žemės ir Saulės, danguje atrodo skirtingai. Danguje galima matyti Mėnulio fazes – jaunatį, priešpilnį, pilnatį ir delčią – ir laikotarpį tarp fazių.

Sodininkystėje atsižvelgiama į du Mėnulio ciklo laikotarpius: laiką tarp Mėnulio jaunaties ir pilnaties (Mėnulio pilnėjimas) ir laiką tarp Mėnulio pilnaties ir jaunaties (Mėnulio dilimas). Tai reiškia, kad tam tikrų rūšių augalus geriau sodinti per Mėnulio mažėjimą, o kitas rūšis – per didėjimą.

Jaunatis – šia faze prasideda Mėnulio ciklas. Mėnulis yra nematomas, nes jis yra arčiau Saulės.

Priešpilnis – Mėnulis tolsta nuo Saulės, jo diskas yra pusiau šviesus, pusiau tamsus (apšviesta dešinioji pusė).

Pilnatis – matomas apšviestas visas Mėnulio diskas, kuris yra toliausiai nuo Saulės.

Delčia – Mėnulis artėja link Saulės ir apšviečiama kita jo pusė (matoma kairioji pusė).

Mėnulio kalendorius

Mėnulio įtaka augalams

Pagrindinis sodininkavimo pagal Mėnulį aspektas yra tai, kad Mėnulio ciklai daro įtaką augalų augimui. Mėnulio ciklas sukelia saulės šviesos atspindžio pokyčius, turi savo gravitacinę trauką, elektromagnetinį lauką ir intensyvumą, todėl šios savybės turi įtakos ir augalų „elgesiui“.

Kaip Mėnulio gravitacinė jėga geba sukelti potvynius ir atoslūgius, taip ji paveikia ir dirvožemyje esančią drėgmę. Vadinasi, sėklos sugeria daugiau vandens per Mėnulio jaunatį ir pilnatį, kai į dirvos paviršių ištraukiama daugiau drėgmės. Tai lemia geresnį sėklų išbrinkimą, kartu didesnį daigumą ir augalų prigijimą.

Kai tarp jaunaties ir pilnaties Mėnulio šviesos kasnakt daugėja, augalai skatinami auginti lapus ir stiebus. Per pilnaties etapą šviesos pradeda mažėti, o sultys augaluose ima tekėti žemyn ir šiuo laikotarpiu gerai auga šaknys.

Priešpilnis
Priešpilnis. Tekantis mėnulis

Ką sėti ir sodinti tekant mėnuliui?

Mėnulio fazių sodininkystės principas gana paprastas. Kai Mėnulis teka (iš jaunaties pereina į pilnatį), tinkamas metas sėti sėklas, kurios duoda antžeminį derlių.

Šiuo laiku sodinamos vienmetės gėlės, pomidorai, paprikos, kukurūzai, pupelės, arbūzai, cukinijos ir kiti virš žemės augantys vaisiai ir daržovės. Šis laikotarpis tinkamas žemės ūkio veiklai, tokiai kaip medžių skiepijimas, dauginimas atlankomis, derliaus nuėmimas, biodinaminių preparatų, skystųjų trąšų, repelentų kenkėjams purškimas.

Per jaunatį tinkama džiovinti ir sėti sėklas, pasirūpinti apsauga nuo sėklomis plintančių grybinių ligų, nuimti ir laikyti šieno derlių galvijų pašarui. Per jaunatį jaučiama stipri gravitacinė trauka, o šviesa stiprėja.

Prieš priešpilnį Mėnulio šviesa tampa stipresnė, nors gravitacinė trauka tampa mažesnė. Tai puikus metas sodinti daugumą daigų, ypač augalų su sėklomis viduje.

Delčia. Dylantis mėnulis
Delčia. Dylantis mėnulis

Ką reikia nuveikti sode mėnuliui dylant?

Kai Mėnulis būna po pilnaties ir dyla, metas sodinti šakniavaisius ar kitus vaisius ir daržoves, kurių valgomosios dalys yra po žeme.

Šiuo laiku sodinamos bulvės, ridikėliai, morkos, svogūnai, burokėliai, žydintys svogūniniai augalai, dvimetės ir daugiametės gėlės bei daržovės, kurios duoda derlių po žeme. Kai Mėnulio šviesos kasnakt mažėja, augalai skatinami auginti šaknis, gumbus ir svogūnėlius.

Dylantis mėnulis taip pat laikomas optimaliu laiku derliui nuimti, kai fotosintezės procesas vyksta lėčiausiai ir augale juda mažiau skysčių. Tai lemia ilgesnį laikymo terminą sandėliuose. Tuo metu patartina atlikti augalų persodinimą, genėjimą, derliaus nuėmimą, komposto gamybą, tręšimą mėšlu, bet vengiama sėklų sėjos.

 „Geriausios dienos“ pagal Zodiaką

Astrologinės „geriausios dienos“ taip pat grindžiamos Mėnuliu, tačiau jos nustatomos atsižvelgiant į Mėnulio padėtį Zodiako ženkle. Mėnulis, skriedamas aplink Žemę kintamu greičiu, skirtingu kampu ir skirtingu laiku, pasiekia pačias įvairiausias padėtis kitų planetų atžvilgiu. Taip susidaro skirtingos kombinacijos tarp atskirų žvaigždžių persidengimo (konkrečiau, Zodiako) ir Mėnulio ciklų. Todėl įprasta sodininkystės veiklą sieti su tam tikrais ženklais:

  1. Sodinimas, persodinimas arba skiepijimas – Vėžys, Skorpionas, Žuvys, Jautis;
  2. Derliaus nuėmimas – Avinas, Liūtas, Šaulys, Dvyniai, Vandenis;
  3. Statyti ar tvirtinti tvoras, sodo lysves – Ožiaragis;
  4. Kova su vabzdžiais kenkėjais, dirvos arimas arba ravėjimas Avinas, Liūtas, Šaulys, Dvyniai, Vandenis;
  5. Genėjimas – Avinas, Liūtas, Šaulys.

Pagal zodiakus dar išskiriamos ir Ugnies (Avinas, Liūtas, Šaulys), Žemės (Jautis, Mergelė, Ožiaragis), Oro (Dvyniai, Svarstyklės, Vandenis) ir Vandens (Vėžys, Skorpionas ir Žuvys) dienos.

Mėnulio kalendorius. Zodiako ženklai

Mėnulio kalendorius – ne vienas jo variantas

Kaip yra skirtingų mums įprastų Saulės kalendorių (Julijaus, Grigalijaus), taip ir pagal Mėnulį sudaryti skirtingi kalendoriai. Pagrindinį jų skirtumą lemia, kuri diena yra pirmoji Mėnulio mėnesio diena. Kai kurie remiasi pirmuoju Mėnulio pusmėnulio pamatymu, pavyzdžiui, musulmonų kalendorius, kurio laikosi didžioji dalis islamo. Kinų kalendoriuje pirmoji mėnesio diena laikoma, kai tam tikroje laiko juostoje įvyksta astronominė jaunatis. Kai kuriuose induistų kalendoriuose kiekvienas mėnuo prasideda kitą dieną po mėnulio pilnaties.

Daugelyje kalendorių, ypač sodininkystės, mėnulio fazės žymimos pagal kiekvieną 29,5 dienos ciklą. Biodinaminiai kalendoriai yra išsamesni, juose augalai suskirstyti į keturias kategorijas: šaknys, lapai, žiedai ir vaisiai, nurodant dienas ir laiką, kada ir ką sodinti. Kai kurie papildyti Mėnulio fazių padėtimis Zodiako žvaigždžių atžvilgiu.

Mėnulio poveikio augalams mokslinis pagrįstumas

Mėnulio poveikio augalams mokslinis pagrįstumas

Neginčytina, kad sėją pagal Mėnulį taikantys ūkininkai ir sodininkai pastebi reikšmingus dirvožemio sveikatos skirtumus, maisto produktų kokybę, bet tarp mokslininkų šiuo klausimu nesutariama. Jie siekia atsakyti, ar Mėnulis daro įtaką augalų augimui taip, kaip sugeba nulemti potvynius ir atoslūgius. Tyrimai pradeda rodyti teigiamą ryšį tarp skysčio judėjimo augalu ir Mėnulio gravitacinės traukos.

Yra atlikta nemažai tyrimų su įvairiomis daržovėmis. Viename tyrime nustatyta, kad šakniavaisių (ridikėlių ir morkų), pasėtų dylančio mėnulio etapu, derlius padidėjo apie 7 % ir panašus rezultatas gautas pakartotinai analizuojant trejų metų bandymų duomenis.

Kitas tyrimas parodė, kad miežių ir avižų pasėliuose, pasėtų Ugnies dieną, vidutinis derlius padidėjo apie 7 %, o morkų ir ridikų, pasėtų Žemės dieną, derlius padidėjo 21 %. Taip pat nustatyta, kad gali būti pasiektas iki 22 % didesnis produktyvumas morkas sėjant likus trims dienoms iki Mėnulio pilnaties ir jam esant Mergelės žvaigždyne. Ir priešingai – Mėnuliui esant Šaulio žvaigždyne, stebėtas mažiausias morkų derlius.

Eksperimentavimas su įvairiomis kultūromis (rugiais, bulvėmis ir krūminėmis pupelėmis) parodė, jog augalai skirtingai reagavo į Mėnulio ritmus. Dar vieni mokslininkai nustatė, kad daržovių sėja, likus dienai iki mėnulio pilnaties pasižymėjo didžiausiu produktyvumu (padidėjo 15 %), tačiau sėja per dylantį mėnulį, produktyvumą sumažino 17 %.

Belieka patikėti ne tik iš senovės atėjusiais įsitikinimais ir patirtimi, bet ir konkrečiais mokslo paremtais tyrimais. Tik asmeniniai bandymai gali parodyti, ar vadovavimas Mėnulio kalendoriumi pasiteisina, ar ne.

Šaltiniai:
https://anthroposophy.eu/w/images/e/e4/Spiess_lunar_plants.pdf
https://www.thespruce.com/moon-phase-gardening-5219263
https://www.almanac.com/content/planting-by-the-moon
https://www.tandfonline.com/doi/epdf/10.1080/01448765.2001.9754928?needAccess=true
https://www.considera.org/downloads/Published%20Papers/IJCAM-14-00536.pdf
https://www.vle.lt/straipsnis/kalendorius/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *