Skip to content

Echinopsis – ko gero mėgstamiausias iš visų kaktusų. Ko dar nežinojote apie šį kaktusą ir jo auginimą?

  • by
Echinopsis – ko gero mėgstamiausias iš visų kaktusų. Ko dar nežinojote apie šį kaktusą ir jo auginimą?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Lietuvių namuose echinopsis sulaukia nemažo dėmesio, nes tai didžiuliais, svaigiais, dažniausiai naktį žydinčiais žiedais pasidabinęs kaktusas. Jei namuose jau sėkmingai auginate kaktusus ir sukulentus, greičiausiai galėsite be didelių problemų auginti ir echinopsį. Šie kaktusai greitai auga, jų priežiūra ir auginimas mažai kuo skiriasi nuo kitų kaktusų, bet šauniausia tai, kad vasarą juos galima drąsiai nešti laukan. Pasidalinsime ir kitais patarimais, leidžiančiais išlaikyti gražų ir gyvybingą echinosį, bei padėsiančiais sulaukti nuostabių žiedų.

Kaip atpažinti echinopsį

Echinopsis yra vienas iš gausios kaktusinių (Cactaceae) šeimos atstovų. Tai paprastai nedideli, briaunoti, apvalūs ar kiek cilindriški kaktusai su aštriais spygliais ir intensyviai spalvingais žiedais. Pagrindinis bruožas, kuris sieja visus echinopsnius, yra labai dideli, įspūdingi, kvapnūs ir ryškūs (balti, raudoni, rausvi, geltoni) žiedai. Jų forma panaši į ištįsusį piltuvėlį su ilgu vamzdeliu, padengtą plaukuotais žvyneliais. Žiedas žydi dažniausiai tik vieną dieną ir, priklausomai nuo rūšies, gali išsiskleisti dieną arba naktį. Išveista nemažai echinopsio hibridų.

Echinopsnių sistematika gana paini, dėl kurios nesutaria net patys mokslininkai. Pagal naujausius duomenis (2023 metais) echinopsių išskirta tik 20 rūšių, o dar visai neseniai gentį sudarė virš 120 narių. Jeigu vietoj Trichocereus arba Lobivia genčių pavadinimų šalia bus paminėti sinonimiški echinopsio pavadinimai, tai reikš senesnį echinopsio klasifikavimą.

Iš kur kilę echinopsiai? Šie augalai paplitę visoje Pietų Amerikoje ir gyvena įvairiose buveinėse bei klimato zonose. Tai tokios vietos kaip uolų atodangos, pamario pievos ar lapuočių miškai.

Echinopsis

Echinopsis ir jo rūšys

Kokios konkrečios echinopsių rūšys auginamos Lietuvoje, duomenų nėra, tačiau kaktusas tikrai populiarus. Vieni iš galimų įsigyti echinopsių yra:

Echinopsis oxygona – tai apvalus, briaunotas iki 8-14 cm storio ir iki 20-30 cm aukščio užaugantis kaktusas, kurio stiebas su baltai vilnotomis areolėmis. Kaktusų yra su spygliais ir be jų. Dideli baltos ar rožinės spalvos žiedai išsiskleidžia ant išilgėjusio kotelio nakties metu. Šis kaktusas veda nemažai „vaikučių“, todėl plečiasi ir sudaro kekes.

Echinopsis subdenudata dažniausiai didelis neužauga, stiebas pasiekia maždaug 5-8 cm aukštį. Kaktusas praktiškai neturi spyglių, o palei stiebo briaunas yra tolygiai išsidėsčiusių baltai pūkuotų areolių. Vėlyvą pavasarį ar vasarą šis kaktusas išaugina labai didelius baltus žiedus su ilgais stiebais, galinčius siekti net 22 cm ilgį.

Kitas labai įdomus kaktusas, kuris įtraukas į Lietuvos narkotinių augalų sąrašą yra kvaitulinis echinopsis (Echinopsis pachanoi). Šitas egzempliorius jus tikrai nustebins, nes gigantiškas kaktusas išauga iki 3-5 metrų, o 4-8 briaunas turintis stiebas yra beveik bespyglis. Kaktusas garsus tuo, kad savo sudėtyje turi haliucinogeninių medžiagų. Apie jo auginimo legalumą ir paplitimą Lietuvoje duomenų nėra.

Echinopsis aurea kaktuso dydis būna apie 10 cm aukščio ir 6-7 cm skersmens, kurio rutuliški arba trumpi cilindriški stiebai auga pavieniui arba grupėmis. Stiebas smailiai briaunotas, sudarytas iš 14-15 briaunų, o areolėse esti po 8-10 žvaigždiškų atsikišusių spyglių. Jų ryškiai geltoni, retai balti ar raudoni žiedai būriuojasi grupelėmis ant ūglių stiebo šonuose ir išsiskleidžia dieną. Jie būna iki 9 centimetrų ilgio, o skersmuo siekia 8 centimetrus.

Echinopsio auginimas

Echinopsio auginimas

Vieta ir apšvietimas. Namie auginamiems echinopsiams vegetacijos metu patinka intensyvi saulė, todėl švelnesnio klimato šalyse, tokioje kaip Lietuva, jiems reikia pilnos saulės. Jei įmanoma, vasarą augalai iš namų perkeliami į lauką, prieš tai pamažu aklimatizuojant prie tiesioginių saulės spindulių. Žiemą kaktusui augti puikiai tinka ant palangės, esančios prie šviesiausio ar į pietus nukreipto lango.

Dirvožemis. Šiam „eiliniam“ kaktusui idealiausiai tinka specializuotas, greitai drenuojantis kaktusų ir sukulentų žemės mišinys. Echinopsis unikalus tuo, kad labai lengvai prisitaiko ir prie kitokių įvairių auginimo terpių. Pirmenybę teikia žemo pH kompostui, bet vengia substratų, kuriuose gausu kalkakmenio. Dirvožemio į vazoną pripilama gana gausiai, nes kaktusai turi neblogai išvystytas šakneles.

Temperatūra. Echinopsis auga įprastoje kambario temperatūroje, o oro aplinka – sausa. Kur kas svarbiau neleisti temperatūrai naktį nukristi žemiau +10 °C. Kaktusui reikia sezoniškumo, todėl po šilto vegetacijos laikotarpio, jam reikia leisti žiemą pailsėti ir šiek tiek sumažinti oro temperatūrą.

Echinopsio priežiūra

Echinopsio priežiūra

Laistymas. Kaip ir daugelis kaktusų, echinopsiai pageidauja, kad tarp laistymų būtų paliekamas sausas periodas ir leidžiama dirvožemiui išdžiūti. Atėjus laistymo momentui, kaktusus reikia laistyti giliai. Vazono su kaktusu niekuomet negalima palikti stovėti vandenyje, o dirvožemiui – permirkti, todėl labai svarbus puikus drenažas. Žiemą laistymas pristabdomas, bet retkarčiais palaistoma. Nors kartkartėmis palaistytas kaktusas atsigauna, tačiau laikyti augalus žiemą per daug drėgnus yra pavojinga. Dėl to kyla ne tik didesnė puvinio tikimybės, bet augalai netenka poilsio, kuris būtinas dideliems ir gražiems žiedams išsiskleisti vasaros metu.

Tręšimas. Norint pasiekti geriausią rezultatą auginat echinopsį, jį reikia reguliariai tręšti. Augimo sezono metu (nuo pavasario iki rudens) echinopsiai tręšiami kaktusams skirtomis trąšomis, tačiau žiemos ramybės periodu – maitinimas pristabdomas.

Persodinimas. Echinopsis greitai auga ir plečiasi, tad jį persodinti reikia dažniau, nei kitus kaktusus. Šiltuoju metų laiku jauni kaktusiukai persodinami kasmet, o senesni – kas du metus arba pagal poreikį. Prieš persodinant kaktusą leidžiama žemei vazone išdžiūti. Atsargiai iš vazono išimto kaktuso šaknys nupurtomos, pašalinamos supuvusios ar negyvos dalys. Persodinus į naują vazoną su drenažo anga dugne kaktuso nedera laistyti maždaug savaitę laiko, kad sumažėtų šaknų puvinio rizika. Vėliau pradedama lengvai laistyti ir atliekama įprasta augalo priežiūra.

Echinopsio dauginimas

Echinopsio dauginimo būdai

Atžalomis. Echinopsis lengvai įsišaknija iš atžalų, kurie paprastai susitelkia aplink motininio augalo pagrindą. „Vaikučiai“ nupjaunami prie pat stiebo kuo siauresnėje vietoje ar paprasčiausiai atskiriami sukamuoju judesiu. Naujos atžalos pasodinamos į atskirą vazoną ir auginama įprastai.

Auginiai. Norint pasidauginti kaktusą iš auginių, jo gabalėlis atpjaunamas kuo siauresnėje vietoje.  Šviežiam auginiui leidžiama išdžiūti, kol ant pjūvio vietos susiformuoja pūslelė arba šiek tiek šiurkšti danga. Po kelių dienų auginys įsodinamas į gerai drenuojamo dirvožemio mišinį, kuris palaikomas vos drėgnas ir šiltas. Po kelių savaičių išauga naujos šaknys, tada augalas pasodinamas į vazoną kaip tipiškas kaktusas.

Sėklomis. Echinopsio dauginimas sėklomis gali tapti iššūkiu, nes daugelio šio augalo auginamų hibridų sėklos yra negyvybingos ir nevaisingos. Jeigu kolekcijoje turite ne hibridinį, o rūšinį echinopsį, tuomet dauginimas sėklomis vyksta labai paprastai. Pavasarį į vazoną su dirva pasėjamos sėklos, pridengiama stikliniu dangteliu ir daiginama 21-27 °C temperatūroje. Sėkloms sudygus (per 7-14 dienų) palaipsniui nuimamas stiklinis dangtelis. Kai tik augalas gerai įsišaknija (maždaug po 1-2 savaičių), jis laikomas gerai vėdinamoje vietoje, apsaugant daigelius nuo tiesioginės saulės spindulių.

Echinopsio ligos ir kenkėjai

Žinoma retai pasitaikanti echinopsio liga – šaknų puvinys, dėl kurios minkštos pluoštinės šaknys, ilgai laikomos drėgnai, pradeda pūti. Tinkamai laistomi, gerai drenuoti ir „vėdinami“ kaktusai šios bėdos išvengia.

Echinopsio kenkėjai praktiškai nekamuoja, bet gali užsikrėsti nuo kitų kambarinių augalų arba jie gali būti patrauklūs įvairiems vabzdžiams, dėl suprastėjusios kaktuso būklės. Nepaisant to, yra keletas kenkėjų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį: voratinklinės erkutės, skydamariai, miltuotieji skydamariai.

Echinopsis

Echinopsis: naudingas, bet ir pavojingas

Narkotikai. Jei kalbėtume apie pavojus, tai reikia paminėti kai kurių kaktusų narkotinį poveikį žmogui. Jeigu sukramtomas gabalėlis ar paruošiamas gėrimas iš džiovinto kvaitulinio echinopsio ar Echinopsis peruviana, juose esantis meskalinas veikia kaip haliucinogenas, sukeldamas 4-8 valandų reakciją.

Vaistinės savybės. Kita vertus tie patys narkotiniai kaktusai gali būti panaudoti ir kitiems tikslais. Meskalinas gali būti naudingas gydant alkoholizmą ir gerinant psichinę savijautą natūralioje arba religinėje aplinkoje. Neoficialūs duomenys teigia, kad kvaitulinis echinopsis naudojamas prieš mikrobus ar odos negalavimams gydyti, bet mokslinio pagrindimo šioms savybėms kol kas nėra.

Kita. Išdžiovintas čilinis ar kvaitulinis kaktusas naudojamas „lietaus lazdoms“ gaminti – tai toks tradicinis Čilės muzikos instrumentas, kurio garsas primena lietaus barbenimą. Kvaitulinis kaktusas gali būti panaudojamas skalbimo muilui ar milteliams pasigaminti.

Šaltiniai:
https://powo.science.kew.org/results?q=Echinopsis
https://worldofsucculents.com/how-to-grow-and-care-for-echinopsis/
https://cactiguide.com/cactus/?genus=echinopsis
http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/8376/Echinopsis_oxygona
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0028390822003537
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3550841/
https://www.thehealthboard.com/what-are-the-medical-uses-of-echinopsis-pachanoi.htm

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *