Skip to content

Kada sodinti rožes ir kaip jas prisijaukinti?

Kada sodinti rožes ir kaip jas prisijaukinti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Rožės – sodo karalienės, viliojančios savo nuostabiai kvapniais žiedais. Daugybė augalų mylėtojų negali atsispirti jų kerams, tačiau sklando toks mitas, kad rožės yra labai įnoringos ir ne kiekvienas norintis jas auginti gali jas prisijaukinti. Teisingas rožės sodinuko pasodinimas yra raktas į sėkmingą jos auginimą. Tad skaitykite toliau ir sužinosite kaip ir kada sodinti rožes, kad augtų sveikos ir džiugintų nuostabiais savo žiedais.

Kada sodinti rožes?

Rožes plikomis šaknimis galima sodinti ankstyvą pavasarį, tik išėjus įšalui arba vėlų rudenį, net gruodžio mėnesį, jei dirva dar neįšalusi. Rožes, augintas vazonuose, galima sodinti bet kada šiltuoju metų laiku.

Kada sodinti rožes

Sodinuko paruošimas sodinimui

Visų pirma, apžiūrime sodinuką. Jei šakelės labai ilgos, jas pakerpame pusė centimetro virš pumpuro. Jei šaknys per ilgos (t.y. žymiai ilgesnės nei šakelės), jas taip pat galima pakirpti, dėl to rožė geriau prigis. Šaknų ilgis turėtų daugmaž atitikti šakelių ilgį. Pašalinamos pažeistos šaknys ar šakelės. Saugokime skiepo vietą – tai silpniausia sodinuko dalis. Kaip žinoma, rožių veislės skiepijamos į erškėčių sodinukus, antrųjų metų sodinukai ruošiami sodinimui. Sodinuką plikomis šaknimis reikia prisotinti drėgme, tad prieš sodindami įmerkiame jį į indą su vandeniu ir paliekame kelioms valandoms. Vandenį galime papildyti kalio permanganatu ar fungicidu dėl dezinfekcijos.

Kaip paruošti rožių sodinukus sodinimui

Tinkama vieta rožėms

Rožėms parenkame saulėtą ir apsaugotą nuo skersvėjų vietą. Numatytoje vietoje neturi būti aukštų gruntinių vandenų, nes rožės bijo užmirkimo. Nuo didelių medžių ar krūmų sodiname per didesnį atstumą, kad augalai tarpusavyje nekonkuruotų dėl maisto medžiagų. Jei planuojame rožes sodinti kartu su kitais augalais, iš pradžių pasodinkime rožes ir leiskime joms įsitvirtinti, o tik po to šalia sodinkime kitus augalus. Venkime jaunus rožių sodinukus sodinti į vietą, kurioje ilgą laiką augo rožės.

Atstumai tarp rožių

Atstumai tarp rožių priklauso nuo rožių veislės, norimos kompozicijos, beje, derlingoje žemėje tarp rožių reikėtų palikti didesnius atstumus. Geriausias atstumas toks, kai suaugusių rožių šakos vos siekia vienos kitas. Tarp parko rožių paliekama 1-1,5 metro, tarp laipiojančių iki 2 metrų. Floribundines ir poliantines rožes sodiname kas 25-35 cm, arbatines hibridines – kas 40-50 cm.

Kada sodinti rožes

Tinkama žemė rožėms

Rožėms tinka derlingas priemolis (pH 6-6,5). Sodinant pavasarį, galima įmaišyti šiek tiek komposto ar perpuvusio mėšlo. Sodinant rudenį, komposto nededame, nebent galima įmaišyti specialių trąšų – įsišaknijimo stimuliatorių.

Kaip pasodinti rožę?

Rožei pasodinti iškasame gana gilią duobę (maždaug 60/60cm), nes joje laisvai turi tilpti jos šaknys ir skiepo vieta, poskiepis turi likti 5-10 cm po žeme. Duobė gausiai palaistoma, sodinukas apipilamas žemėmis. Paspaudžiame žemę aplink jį, švelniai patraukiame sodinuką šiek tiek į viršų, kad šaknys išsitiesintų, dar paspaudžiame, paliejame, jeigu žemės sukrito, dar papildome.

Jeigu rožę sodiname rudenį, supilame aplink rožę žemių kauburį apie 30 cm aukščio, uždengdami beveik visą rožę ir paliekame žiemai kaip apsaugą nuo šalčio. Sodindami pavasarį, supilame maždaug 15 cm aukščio kauburėlį, kuris apsaugos sodinuką nuo skaisčios pavasarinės saulės ir drėgmės netekimo. Pavasarį rožėms pradėjus rodyti gyvybės ženklus, palaipsniui per kelis kartus sumažiname žemių kiekį aplink jas, tai darome apniukusiomis dienomis, kad rožės po truputį prisitaikytų prie besikeičiančių sąlygų.

Kaip sodinti rožę

Rožių sodinimas iš vazonėlių

Nusprendus sodinti rožę, augusią vazonėlyje, pirmiausia ją reikia gerai palaistyti. Išėmus iš vazonėlio, rožės šaknis reikia atsargiai išskleisti, nesodinti tokių suspaustų, kaip augo vazonėlyje. Sodinimas ir duobės dydis toks pat, kaip ir rožių, augintų grunte. Naujai pasodintas rožes, kurios prieš tai augo vazonėliuose, reikia kurį laiką apsaugoti nuo saulės, padarant joms laikiną uždangą. Rožių priežiūra po pasodinimo Pasodintas rožes reikia atsakingai laistyti, saugoti nuo kenkėjų ir ligų, ravėti piktžoles. Naujai pasodintų sodinukų tręšti nereikia, bet antroje vasaros pusėje patartina rožes patręšti kalio trąšomis, kad sutvirtėtų prieš žiemą.

Netikėkite mitais apie rožių trapumą ir lepumą, visgi daug kas priklauso nuo augintojo. Pasitikėkite savo žiniomis, ieškokite aktualios informacijos ir rožių auginimas jums teiks tik džiaugsmą, o ne nusivylimą. Dėl sodo karalienės verta pasistengti!

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex