Fungicidai jau tapo neatsiejama daugelio ūkių bei sodų dalimi. Dėl grybinėms ligoms plisti palankių sąlygų, norint sulaukti derliaus bei jį išsaugoti, dažnai be fungicidų pagalbos neišsiverčiama. O kas tai yra ir kada kuriuos fungicidus naudoti, dalinamės šiame straipsnyje.
Kas yra fungicidai ir kodėl jie svarbūs derliui?
Fungicidai – tai cheminės medžiagos, skirtos kovoti su grybelinėmis augalų ligomis. Tai esminė žemės ūkio priemonė, padedanti išlaikyti augalų sveikatą ir užtikrinti derliaus kokybę bei kiekį.
Grybelinės infekcijos gali sukelti didelius nuostolius, todėl efektyvus fungicidų naudojimas yra svarbus tiek dideliems ūkiams, tiek sodininkams mėgėjams.
Fungicidų tipai
Nors dėl konkretaus fungicido pasirinkimo, susidūrus su grybelinėmis augalų ligomis, gali patarti ir sodo ar specializuotų parduotuvių konsultantai, tačiau vis dėlto turėti bendrą supratimą apie fungicidų skirstymą ir jų paskirtį reikėtų kiekvienam sodininkui.
Dažniausiai fungicidai skirstomi pagal šiuos požymius:
- veikimo pobūdis;
- poveikis ligą sukeliančiam patogenui;
- patekimas į augalą ir pasiskirstymas jame.
Fungicido veikimo pobūdį nulemia jo veiklioji medžiaga. Veikimo pobūdis nurodo, kokiu būdu yra naikinamas patogenas. Dažniausiai fungicidai veikia suardydami patogeno ląstelių membraną, inaktyvuodami svarbius enzimus bei baltymus, sutrikdančius esminius ligą sukėlusio grybo gyvybinius procesus.
Pagal poveikį patogenui fungicidai gali būti apsauginio arba gydomojo poveikio:
- Apsauginio poveikio fungicidai naudojami profilaktiškai, dar iki augalo užsikrėtimo grybeline liga. Jie neleidžia sporoms sudygti ir grybui prasiskverbti į augalo audinius.
- Gydomojo poveikio fungicidai naudojami jau užkrėstiems augalams gydyti. Jie prasiskverbia į augalą ir slopina ar net sustabdo patogeninių grybų augimą augalo audiniuose.
Pagal patekimą į augalą ir pasiskirstymą jame fungicidai skirstomi į:
- Kontaktinius fungicidus, kurie purškiant patenka ant augalo lapų, tačiau neprasiskverbia į gilesnius lapo audinius. Šie fungicidai tinkami naudoti iki užsikrėtimo, nes sukuria tarsi apsauginę plėvelę ir neleidžia patogenams prasiskverbti į augalo audinius. Deja, smarkiau palijus ar laistant, kontaktiniai fungicidai nuplaunami.
- Sisteminiams fungicidams, patekus ant augalo, jie prasiskverbia į gilesnius audinius bei yra pernešami į naujai priaugančias augalo dalis. Todėl šie fungicidai dažniausiai naudojami aktyviu augalo augimo laikotarpiu (pvz., bulvėms iki žydėjimo pradžios). Sisteminiai fungicidai veiksmingi ne tik prieš užsikrėtimą, tačiau ir ligos pradžioje.
Fungicidų naudojimas
Naudojant fungicidus, labai svarbu laikytis gamintojo nurodymų ir dozavimo instrukcijų. Netinkamas fungicidų naudojimas ne tik gali sumažinti jų efektyvumą, tačiau ir sukelti neigiamą poveikį aplinkai bei žmonių sveikatai.
Dozavimas. Visuomet būtina laikytis gamintojo nurodytų dozavimo instrukcijų. Per maža dozė bus neveiksminga, o per didelė gali pažeisti augalą ir sukelti jo žūtį.
Tinkami intervalai tarp purškimų yra svarbūs, siekiant efektyvios augalų apsaugos nuo grybelinių infekcijų. Rekomenduojama pasidomėti, kuriuo metu rekomenduojama kuriuos augalus purkšti fungicidais ir kaip dažnai tai daryti.
Apsaugos priemonės. Fungicidai yra cheminės medžiagos, kenksmingos ne tik patogenams, tačiau ir žmogui. Todėl naudojant fungicidus būtina laikytis saugos reikalavimų: naudoti pirštines, akinius, drabužius ilgomis rankovėmis, respiratorius, kad išvengtumėte tiesioginio kontakto su chemikalais.
Fungicidų naudojimas augalams
Svarbu, ne tik išmanyti fungicidų tipus, tačiau ir pasidomėti galimomis grybelinėmis augalų ligomis bei žinoti kuo purkšti konkrečius augalus. Vienokie fungicidai rekomenduojami braškių ligoms, kitokie – agurkų ir pan.
Fungicidai braškėms
Braškės yra jautrios daugeliui grybelinių ligų, tarp jų – miltligei, pilkajam puviniui ir antraknozei. Siekiant apsaugoti braškes nuo šių ligų, naudojami įvairūs fungicidai.
Vienas iš efektyviausių fungicidų kovai su miltlige yra miklobutanilas. Tai sisteminis fungicidas, įsigeriantis į augalo audinius ir užtikrinantis ilgalaikę apsaugą.
Kovai su pilkuoju puviniu dažniausiai naudojami tokie kontaktiniai fungicidai kaip iprodionas ir fenheksamidas.
Braškių antraknozės profilaktikai ir valdymui rekomenduojama naudoti sisteminio veikimo fungicidą azoksistrobiną.
Fungicidai agurkams
Agurkai, kaip ir braškės, kenčia nuo daugelio grybelinių ligų. Vienos dažniausių yra miltligė ir antraknozė.
Sisteminis fungicidas triadimefonas yra veiksmingas kovoje su agurkų miltlige, nes jis įsigeria į augalo audinius ir naikina grybelines infekcijas iš vidaus.
Agurkų antraknozės prevencijai ir gydymui dažniausiai naudojami kontaktiniai fungicidai, tokie kaip chlorotalonilas arba mankozebas. Šie fungicidai apsaugo agurkus ir užtikrina sveiką derlių.
Fungicidai bulvėms
Bulvės yra jautrios tokioms grybelinėms ligoms kaip maras ir bulvinis sausgrybis. Kovai su bulvių maru naudojamas sisteminis fungicidas metalaksilas, kuris įsiskverbia į augalų audinius ir naikina grybelines infekcijas.
Nuo bulvinio sausgrybio saugo kontaktiniai fungicidai, tokie kaip mankozebas ir chlorotalonilas.
Fungicidai avietėms
Avietės, panašiai kaip ir braškės, dažniausiai nukenčia nuo miltligės ir pilkojo puvinio. Kovai su aviečių miltlige dažniausiai naudojamas sisteminis fungicidas miklobutanilas, kuris efektyviai naikina grybines infekcijas iš vidaus.
Pilkasis puvinys, kurį sukelia Botrytis cinerea, gali būti kontroliuojamas naudojant kontaktinius fungicidus, pvz., fenheksamidas ir iprodionas.
Fungicidai spygliuočiams
Spygliuočiai, tokie kaip pušys ir eglės, taip pat neišvengia grybelinių ligų. Spygliuočiai dažniausiai pažeidžiami pušų spyglių rūdies ir pušų vėžio.
Chlorotanlonilas yra plačiai naudojamas fungicidas, skirtas kovai su pušų spyglių rūdimis. Jis veikia kaip kontaktinis fungicidas ir apsaugo augalus, suformuodamas apsauginį sluoksnį ant jų paviršiaus.
Sisteminis fungicidas propikonazolas rekomenduojamas kovoje su pušų vėžiu.
Fungicidai rožėms
Rožės – tikros gėlyno karalienės: lepios ir jautrios daugeliui grybelinių infekcijų. Tačiau dažniausiai jas puola juodasis rožių dėmėtumas ir miltligė.
Kovai su juoduoju dėmėtumu naudojami fungicidai, kurių sudėtyje yra triazolų grupės veikliųjų medžiagų, tokių kaip tebukonazolas ir miklobutanilas. Šie fungicidai yra sisteminiai ir veiksmingai naikina grybelines infekcijas rožių audiniuose.
Rožių miltligei kontroliuoti rekomenduojami kontaktiniai fungicidai, tokie kaip siera ir kalio bikarbonatas, kurie apsaugo nuo infekcijų plitimo.
Fungicidai vejai
Net ir veja neišvengia grybelinių infekcijų. Vienos dažniausiai kamuojančių yra fuzariozė (sniego pelėsis) ir miltligė.
Siekiant apsisaugoti nuo fuzariozės, veją rekomenduojama purkšti fundazolu arba benlatu.
Vejos apsaugai nuo miltligės bei kitų grybelinių ligų dažniausiai naudojamas azoksistrobinas.
Fungicidai kovai su miltlige
Kadangi miltligė – viena dažniausiai pasitaikančių grybelinių įvairių augalų ligų, nuo kurios nėra apsaugotas nei vienas augalas, atskirai aptarsime, kokius fungicidus rekomenduojama pasirinkti kovai su čia liga.
Kadangi miltligės kontrolė reikalauja efektyvių fungicidų naudojimo, dažniausiai rekomenduojami fungicidai nuo miltligės yra miklobutanilas, triadimefonas ir kalio bikarbonatas. Pirmieji du yra sisteminiai fungicidai, kurie veikia grybelines infekcijas iš vidaus, tuo tarpu kalio bikarbonatas yra kontaktinis fungicidas, kuris apsaugo augalus, slopindamas grybelio sporų augimą.
Jeigu kyla abejonių dėl augalą kamuojančios ligos bei konkrečių fungicidų jai įveikti, rekomenduojama pasitarti su profesionaliu, gerai šią sritį išmanančiu konsultantu. Tinkamo fungicido pasirinkimas užtikrina veiksmingą ir ilgalaikę augalo apsaugą bei užtikrina gerą ir sveiką derlių.
Šaltiniai:
- https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/using-fungicides-in-garden.htm
- https://www.upl-ltd.com/agricultural-solutions/crop-protection/fungicides
- https://extension.msstate.edu/publications/the-plant-doctor-how-spray-fungicides
- https://yardandgarden.extension.iastate.edu/article/2018/07/fungicides
- https://www.gardentech.com/blog/pest-id-and-prevention/
- https://vegcropshotline.org/article/10-useful-rules-for-fungicide-application/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.