Skip to content

Lietaus vandens talpykla ne tik aplinkai tausoti, bet ir pastoviam laistymui užtikrinti

Lietaus vandens talpykla
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Lietaus vandens talpykla – neatsiejama sodininkystės dalis, užtikrinanti efektyvų vandens saugojimą ir tiekimą įvairioms reikmėms. Lietaus vandens talpykla gali būti naudojama ne tik sodininkų mėgėjų, tačiau ir pramonėje, žemės ūkyje ar buityje. Straipsnyje aptarsime, kokie yra lietaus vandens talpyklos privalumai, kaip pasirinkti sau tinkamiausią ir kodėl apskritai ją verta turėti.

Lietaus vandens talpykla ir jos rūšys

Lietaus vandens talpykla – tai didelė talpa, surenkanti lietaus vandenį, užuot leidus jam susigerti į žemę. Tokiose talpose lietaus vanduo saugomas tol, kol jo prireikia daržams, sodams ar vejai laistyti. Tai puikus būdas surinkti perteklinį lietaus vandenį ir panaudoti jį tada ir ten, kur labiausiai reikia.

Esame įpratę, kad lietaus vandens talpykla yra virš žemės. Tiesą sakant, paprastai tai būna statinė, pastatyta po lietvamzdžiu. Tačiau technologijos nestovi vietoje ir lietaus surinkimo sistemų yra pačių įvairiausių. Žinoma, pagrindinės rūšys išlieka dvi:

 • lietaus vandens talpykla, surenkanti vandenį virš žemės;
 • lietaus vandens talpykla, surenkanti lietaus vandenį po žeme.

Įprastai antžeminės lietaus vandens talpyklos ir būna mums įprastos statinės. Dažniausiai jos yra gana ribotos talpos, nes didelės užimtų per daug erdvės. Tuo tarpu, po žeme galima įrengti tikrai įspūdingo dydžio lietaus vandens talpyklas ir surinktą lietaus vandenį naudoti ne tik vejos ar daržo laistymui, tačiau ir buityje.

Lietaus vandens talpa

Lietaus vandens talpyklos privalumai

Įsigyti ar įsirengti lietaus vandens talpyklą turėtų kiekvienas sodininkas dėl šių priežasčių:

 • Ekologija. Surinkto lietaus vandens naudojimas saugo gamtą, aplinką ir mažina vandens suvartojimą.
 • Ekonomija. Laistant sodą lietaus vandeniu ar naudojant jį nuleisti tualete, galima sutaupyti net iki 40 proc. vandentiekio vandens. O tai ženkliai sumažina vandens sąskaitą.
 • Laistymo užtikrinimas net ir sausros periodais. Juk dažnai pasitaiko, jog lyja kelias dienas be pertraukos, jau žemė nebespėja tiek vandens sugerti, o paskui kelias savaites neįmanoma lietaus prisišaukti. Pasitaiko, kad išdžiūsta tiek šuliniai, tiek tvenkiniai ir nebėra iš kur vandens laistymui paimti.
 • Didelė talpa, leidžianti surinkti ir išsaugoti didelį kiekį lietaus vandens, kuris bus panaudotas, kai labiausiai reikės.
 • Galimybė išvykti kelioms dienoms ir palikti daržą, jeigu įsirengiate automatinę laistymo sistemą. Puiki sistema yra lietaus vandens talpyklos ir automatinės laistymo sistemos derinimas. Tai idealus pasirinkimas nuolat žaliuojančiai vejai.
Požeminė lietaus vandens talpykla

Ar lietaus vandens talpykla naudinga tik sode?

Lietaus vandens talpykla gali būti pritaikyta ne tik sodininkystėje, bet ir kitose srityse:

 • Pramonėje naudojamos tikrai didelės lietaus vandens talpyklos, kurios naudojamos įvairiems tikslams. Nuo aušinimo sistemų, gamybos procesų iki gaisro gesinimo atvejams pritaikytų lietaus vandens talpyklų.
 • Žemės ūkyje lietaus vandens talpykla yra nepakeičiama drėkinimo sistemose bei užtikrinant pakankamą vandens kiekį laistymui. Jos ypač svarbios ir naudingos sausros periodais. Lietaus vandens talpyklos leidžia sodininkams bei ūkininkams sumažinti priklausomybę nuo natūralių vandens šaltinių.
 • Buityje lietaus vanduo taip pat gali būti efektyviai panaudojamas, nors pas mus tai dar nėra labai populiaru. Surinktas lietaus vanduo gali būti naudojamas vejai laistyti, automobiliui plauti, tualeto nuplovimui ar netgi skalbimui. Toks lietaus vandens panaudojimas ne tik prisideda prie ekologijos, tačiau ir ženkliai sumažina sąskaitas už vandenį.
Antžeminė lietaus vandens talpa

Lietaus vandens talpyklos pasirinkimas

Prieš išsirenkant lietaus vandens talpyklą, labai svarbu įsivertinti savo poreikius ir įsigyti talpyklą, tinkamai tarnausiančią ne vienerius metus. Į ką atkreipti dėmesį renkantis talpyklą, kad tarnautų kuo ilgiau ir optimaliau?

 • Talpa yra vienas iš svarbiausių aspektų. Ypač tai svarbu, jeigu planuose įsirengti požeminę lietaus vandens talpyklą. Talpa turėtų atitikti vandens poreikį ir numatomą naudojimo apimtį. Pvz., nedideliam sodui laistyti pakaks lietaus surinkimo statinės, o norint naudoti lietaus vandenį buityje, reikalinga itin didelės talpos požeminė lietaus vandens talpykla.
 • Medžiaga. Lietaus vandens talpyklos medžiaga turi būti parinkta atsižvelgiant į naudojimo sąlygas ir aplinką. Plastikas yra viena populiariausių medžiagų: jis lengvas, lengvai transportuojamas ir atsparus korozijai. Nereikėtų rinktis metalinių talpų lietaus vandeniui surinkti, nes jas greitai pažeidžia korozija.
 • Vieta, kurioje bus įmontuota lietaus vandens talpykla, turi būti parinkta taip, kad būtų užtikrintas lengvas vandens patekimas ir prieinamumas. Be to, vieta turėtų būti tinkamai paruošta, kad būtų išvengta talpyklos pažeidimų, būtų užtikrintas jos stabilumas ir galimybė apžiūrėti, išvalyti ar pataisyti talpyklą.
 • Reguliari priežiūra užtikrina talpyklos ilgaamžiškumą ir tinkamumą naudoti. Priežiūra apima valymą, patikrinimą dėl galimų pažeidimų ir prireikus – remonto darbų atlikimą.

Lietaus vandens talpykla yra svarbus ir naudingas sprendimas tiek pramonėje, tiek žemės ūkyje, tiek ir buityje. Ji leidžia efektyviai valdyti vandens išteklius, taupyti vandenį ir saugoti aplinką. Tinkamai prižiūrima lietaus vandens talpykla gali tapti ilgaamžiu ir patikimu lietaus vandens saugojimo sprendimu.

Lietaus vandens talpykla sode

Šaltiniai:

 1. https://www.chaitanyaproducts.com/blog/rainwater-harvesting-tanks
 2. https://www.tanks.ie/what-is-rainwater-harvesting

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *