Skip to content

Joninės 2024 metais: kokių renginių šiais metais pažers Lietuva? 

 • by
Joninių laužas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jonai, Janinos ir Rasos laukia nesulaukia kasmet birželio 24-ąją (ir išvakarių birželio 23-iąją) savo vardo paminėjimo – mat pastarosios dienos skirtos Joninėms švęsti. Iš senovės kilusi šventė, kuri adaptuota ir krikščioniškame pasaulyje, nepalieka abejingų kiekvienais metais, nes Lietuva pasiūlo vieną ar kitą trumpiausios metų nakties paminėjimo renginį. O ką žada Joninės 2024 metais? Pasidalinsime planuojamais renginiais Lietuvoje, kuriuose tikrai verta sudalyvauti, kartu priminsime, kas yra Joninės ir kuo jos ypatingos. 

Joninės 2024 metais ir anksčiau – šventės pavadinimo kilmė 

Šiai dienai žinome, kad Joninės – tai Jonų, Janinų, Rasų vardinės. Bet ar žinote, kad ši šventė turi ir platesnę prasmę bei gilesnes istorines šaknis? Tiesą sakant, iki krikščionybės įvedimo Lietuvoje, birželio paskutinę dekadą baltų kraštų pagoniai šventė vasaros saulėgrįžą, vidurvasario ir trumpiausios metų nakties šventę, tuo kartu vadinamą Kupolėmis ar Rasomis. Vėliau po valstybės pakrikštijimo birželio 24-oji sujungta su Šv. Jono Krikštytojo diena (tą dieną jis ir gimė), todėl jau tampa aišku, kodėl ši diena dabar vadinama Joninėmis.  

Joninės 2024 metais

Joninių atributai 

Senosios Joninių apeigos ir magijos ritualai visuomet apima šiuos elementus: 

 • Vanduo, rasa. Manyta, kad vanduo Kupolių naktį įgyja stebuklingų ir gydančių savybių, Gausi rasa Kupolių rytą siejama su didesniu derlingumu, o drobule surinktas vanduo tapdavo  veido skaistinimo šaltiniu. Taip pat manyta, kad prausimasis ir maudymasis upėse bei ežeruose išgydys nuo ligos, padės nuo jų apsisaugoti ateityje. 
 • Saulė. Trumpiausią metų naktį siekiama pasveikinti ir pagerbti šį dangaus kūną dėl jo suteikiamos šilumos, šviesos.  
 • Ugnis ir laužas. O kaipgi įsivaizduoti Jonines be laužo? Niekaip! Su šiuo atributu atliekama daug papročių, pavyzdžiui, žolelių (piktžolių) deginimas, šokinėjimas per ugnį, namų židinių užkūrimas Joninių laužu. Lietuvoje manyta, kad aukščiausioje apylinkės vietoje įkurto laužo šviesa suteiks laukams derlingumo. 
 • Augalai. Tai būtų ir žolelių rinkimas, ir vainikų pynimas, ir paparčio žiedo ieškojimas, ir kiti su augalais susiję ritualai. Buvo tikima, kad per Jonines surinktos žolės ir gėlės (kurios tą dieną buvo vadinamos kupolėmis) turi magiškų, gydančių savybių. Todėl moterys žolelėmis apkaišiodavo namų kerteles, virš trobų iškeldavo vainikus, įteikdavo puokšteles namiškiams, džiovindavo vaistažolėms. O šių laikų palikimas – Joninių varduvininkų sveikinimas pintais augalų vainikais. 
Žolelių rinkimas per Jonines

Kaip atrodys Joninės 2024 metais renginių sūkuryje?

Joninių išvakarėse (naktį iš birželio 23-iosios į 24-ąją) visoje Lietuvoje vyksta įvairūs renginiai. Ypač šią šventę pamini tokios tradicinės vietos, kaip Rambynas, liaudies buities muziejus Rumšiškėse, Kernavė, Šventoji, Jonava ir kitos gamtiškos vietos. Joninių laužą uždega ar nedidelius susibūrimus surengia ir vietinės kaimo bendruomenės. 

Kaip ir kasmet, taip ir 2024 metais didieji miestai ar tradiciniai Joninių organizatoriai siūlo susiburti šventei. Bet nepraleiskite progos pasidomėti ir vietiniais renginiais, kurie tradiciniu paminėjimu nenusileidžia didžiosioms Joninių švenčių vietoms. Šią dieną ketina vykti ir muzikos festivaliai. Kadangi nuo 2004 m. ši diena pripažinta valstybine (nedarbo diena), tad pasinaudokite galimybe patirti naujų įspūdžių ar pratęsti tradicijas šį laisvadienį.  

Šokimas per Joninių laužą

Joninės Vilniuje

Nieko nenustebins tai, kad vilniečiai vėl bus kviečiami švęsti Rasos šventę Verkių parke. Visgi šiais metais sostinė nori pirmauti, nes šventė numatyta įvykti jau penktadienį 21 dieną nuo 19 valandos iki kitos dienos saulėtekio. Vainikų pynimas, rateliai, laužas, vietinių folkloro ansamblių pasirodymai žadami šios šventės metu, vedėjai taip pat kviečia atsinešti lauknešėlius.

Joninės Kaune 2024 metais

Šiemet Kaunas per Jonines pasiūlys iškirtinių pramogų ir ypatingos šventės koncepcijos. Keliose Kauno vietose išsibarstę Joninių paminėjimo renginiai suburs kauniečius ne tik pajausti tikrą Joninių dvasią, bet kartu patirti ir naujoviškų įspūdžių. Pradėti švęsti Jonines organizatoriai kviečia 18 val. Čečėnijos aikštėje, nuo 19 val apsilankyti ekskursijose ir papramogauti “Parako” sandėlyje, o „suneštinį“ Joninių laužą uždegti 22 val. Žemųjų Šančių paplūdimyje. Numatomi ir susibūrimai Kauno rajone – Kačerginėje, Birštone.

Joninės Kernavėje

Kernavė kasmet išlieka ištikima pagoniškoms tradicijoms. Kas gi daugiau priartina prie tradicijų, jeigu ne viduramžių amatų kaimelis, apeigos, žolelių rinkimas ant pagrindinių piliakalnių besižiebiantys Joninių laužai ir kita veikla. Joninės 2024 metais Kernavėje taip pat nusimato tapačios ir net dar geresnės. Birželio 23-ąją nuo 12 valandos miestelio centre vyks mugė, o Rasos šventė prasidės nuo 20 valandos prie Apeiginių vartų.

Joninės Šiauliuose

Šiame mieste, Zubovų parke, 06.23 dieną nuo 21 valandos prasidės „Jonvabalių naktimi“ pavadintas Joninių renginys. Patirsite tiek tradicinius Joninių ritualus, tiek netradicinės folklorinės muzikos pasirodymus bei žybsinčio parko staigmenas. 

Vainikų pynimas per Jonines

Joninės Visagine

Šis miestas taip pat nesnaudžia ir ketina „patiekti“ šūsnį pramogų: nuo pagoniškų dievybių ir liaudiškų ratelių iki šiuolaikinių DJ’ų, ugnies šou ir roko grupių. Jonines švęsti Visagine galėsite 06.23 dieną nuo 18 valandos (arba apsilankyti mugėje nuo 13 val.) miesto paplūdimyje ar miesto prieigose (Parko g. 16). 

Joninės Molėtuose

Molėtų vasaros estradoje birželio 23 dieną nuo 20 valandos bus ką veikti tiek mažiems, tiek suaugusiems. Programoje numatytos putų patrankos ir batutai, Joninių laužas ir vainikų pynimas, lietuviškos kapelos ir estrados žvaigždžių pasirodymai. 

Joninės Rumšiškėse

Arti Kauno esantis kaimelis garsėja ne tik milžinišką plotą apimančiu liaudies buities muziejumi, bet ir įspūdingomis Joninių šventėmis. Birželio 23 dieną nuo 19 val. iki kitos dienos 05:00 ryto muziejus kviečia visus patirti tikrą sąlytį su gamta, pradedant apeigomis ir kupoliavimu, baigiant degančių laužų ir naktišokių programa. 

Jonava – Jonų sostinė

Lygių sau neturi Joninių sostine vadinama Jonava kasmet tam deleguotoje vietoje („Joninių slėnyje“) organizuoja vis įspūdingesnius renginius. Joninės 2024 metais šiame mieste žada pateikti visą kalną pasirodymų meniu. Ši šventė jau prasidės nuo birželio 23 dienos 10:00 val. ryto ir tęsis iki išnaktų. Jonava žada vyksiant ne tik tradicinius renginius, tokius kaip sūrininkų čempionatas ir amatų mugės, bet ir pasirodant šiuolaikinius muzikos atlikėjus ar tautinius ansamblius. Kaip ir kasmet, Jonava kviečia „pasimatuoti“ Jono pasą.  

Joninių amatų mugė

Joninės Šventojoje

Palangos kultūros centras 2024 metais šluosto visiems nosį: jie žada Šventojoje Jonines tęsti net tris dienas – birželio 21–24 dienomis. Čia vyks ne tik pamėgta tautodailininkų, amatininkų mugė ar tradiciniai užsiėmimai, bet vyks ir sporto varžybos, pramogos mažiesiems bei bus pažerta staigmenų. Sulauksime svečių ir iš svetur – savų lietuvių iš Argentinos! Kartu paplūdimį šokdins ir DJ’ai. 

Joninės Klaipėdoje

O štai Klaipėda Melnragėje žada kiek kitokias Jonines – visi tradiciniai Joninių atributai persipins su retro ir disco (80-ųjų ir 90-ųjų) muzikos vingiais. Taip vadiname „Jono kalnelyje“ 23 dieną nuo 19:30 valandos taip pat vyks tradicinis Joninių paminėjimas su etnožaidimais, apeigomis, burtais ir tradiciniais atlikėjais.

Joninės ant Rambyno kalno

Nors kiek toliau nuo pajūrio, bet Rambyno kalnas yra dar viena vieta, kurios neaplenkia Joninių šventė. Gana mistine, bet jaukia vieta pasižyminčios apylinkės esti viena iš autentiškiausių Joninių šventės vietų. Šį kartą Pagėgių savivaldybė kviečia švęsti 140 metų sukakties Jonines ir atvykti į Pirmąsias Pasaulines Pagėgiškių Sueituves. 

Vainikų plukdymas per Jonines

Šaltiniai 

 1. https://www.vle.lt/straipsnis/jonines/
 2. https://jkc.lt/renginys/?rid=1266
 3. https://lemu.lt/joniniu-programa/
 4. https://www.palangoskultura.lt/events/jonines-sventojoje-2024/
 5. https://www.pagegiai.lt/pagegiskiu-sueiga/
 6. https://www.pankultura.lt/2022/12/vasarvidzio-joniniu-svente/
 7. https://visaginas.lt/naujienos/jonines-2024-visagine-laukia-ugnies-sou/8994
 8. https://moletaikultura.lt/renginiai/
 9. https://madeinvilnius.lt/pramogos/renginiai/verkiu-rumu-parke-bus-svenciama-rasos-svente-bet-ne-per-jonines/
 10. https://www.kernave.lt/renginiai/rasos-svente-kernaveje-2024/
 11. https://kulturosuostas.lt/2024/06/03/jonines-klaipedoje/
 12. https://kaunas.kasvyksta.lt/2024/06/17/renginiai/kviecia-kartu-svesti-jonines/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *