Skip to content

Gėlynas, kuriame karaliauja skinamos gėlės: kaip tokį susikurti ir kokias gėles sodinti?

Skinamų gėlių gėlynas. Skinamų gėlių darželis. Sinamos gėlės.
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vienmečių ir daugiamečių gėlių gėlynai – ne naujiena mūsų išpuoselėtuose gėlių darželiuose, įvairiausių formų, spalvų ir kvapų gėlės, džiugina ne tik mūsų, bet ir praeivių akis. Tokių gėlynų paskirtis – papuošti mūsų kiemus, atskleisti mūsų asmenybes. Visgi, jei jums norisi, kad gėlių žiedai puoštų ne tik išorinę namų aplinką, bet ir vidinį namų interjerą, vertėtų pagalvoti apie specialų gėlyną. Skinamų gėlių gėlynas, žiedais džiuginantis nuo pavasario iki rudens, gali ne tik pripildyti namų erdves kvapniais ir išsiskiriančiais žiedais, bet ir tapti papildomų pajamų šaltiniu, jei skintų gėlių puokštėmis norėsite pasidalinti su kitais.

Skinamų gėlių gėlynas. Kas tai?

Skinamų gėlių gėlynas, dažniausiai, tai plotas, skirtas vien tik sodinti ir auginti gėles, kurios bus skinamos merkimui į vazas. Neretai toks gėlynas būna atskirtas nuo pagrindinės namų erdvės, skirtos reprezentuoti namus, nes nukarpius gėlių žiedus, vaizdas ne visada žavi.

Kaip sukurti skinamų gėlių gėlyną?

Skinamų gėlių gėlyno sklypui raskite vietą, kurioje galėtumėte suformuoti kelias ilgas linijines lysves, maždaug 1 metro pločio ir 3 metrų ilgio. Vieno metro pločio lysvė yra ideali, nes joje patogu manevruoti sodinant, ravint ir skinant gėles visoje lysvėje, per daug nevaikščiojant po ją. Taip pat, pravartu atsižvelgti į tai, kad parinkta vieta nestokotų saulės. Tokio gėlyno formavimui, vieną lysvę skirkite vienmečiams augalams, kitą – daugiamečiams.

Toliau apsvarstykite galimybę lysves formuoti be kasimo. Toks formavimo metodas palankiausias dirvožemiui, o kuo geresnis dirvožemis – tuo sveikesni ir laimingesni gėlyno žiedai. Jei neturite galimybės formuoti tokių lysvių augalams, galite rinktis pakeltas lysves.

Kokias gėles sodinti į skinamų gėlių gėlyną?

Tam, kad skinamų gėlių gėlynas klestėtų, pateikiame įvairių rūšių gėles, suskirstytas pagal metų laikus ir praktiškus patarimus, užtikrinsiančius, kad gėlynas klestėtų.

Vėlyvos žiemos/ankstyvo pavasario gėlės

Eleboras (Helleborus) – ištvermingas, daugiametis augalas, sodinamas iš rudens, mėgstantis dalinį pavėsį. Eleborų žiedai skleidžiasi vasario–kovo mėnesiais, dažniau balandžio–gegužės, bet pražysta ir gruodį. Jų spalvos varijuoja nuo rausvų, raudonų, geltonų ir baltų iki tamsiai violetinių. Jie yra puikus nektaro šaltinis anksti atskrendančioms bitėms, neskleidžia jokio kvapo. Nuskinti, vazoje išsilaiko maždaug savaitę. 

Eleboras

Narcizas (Narcissus) – ištvermingas daugiametis augalas, sodinamas iš rudens, mėgstantis dalinį pavėsį. Narcizai – svogūniniai augalai, išsiskiriantys nuostabiu kvapu. Vazoje jų žiedai laikosi 4-5 dienas, tačiau jei pamerksite dar tik pumpurus sukrovusius, neišsiskleidusius jų žiedus, vazoje žiedus išlaikysite dar šiek tiek ilgiau.

Narcizai
Narcizas

Pavasario/ankstyvos vasaros gėlės

Vėdrynas (Ranunculus) – pusiau ištvermingas daugiametis augalas, sodinamas iš rudens, mėgstantis saulėtą, dalinio pavėsio vietą. Nors žiedai įspūdingi, prabangiai atrodantys, jie nekvepia. Vėdrynai žydi nuo gegužės iki liepos mėnesio. Vėdrynai puikiai išsilaiko vazose.

Vėdrynų laukas
Vėdrynas

Dekoratyvinis česnakas (Allium) – tai ištvermingas daugiametis augalas, sodinamas iš rudens, mėgsta saulėtą, dalinio pavėsio vietą. Dekoratyviniai česnakai išsiskiria savo svogūnėlių dydžiu: vieni yra maži ir smulkūs, kiti gali siekti ir kumščio dydį. Žydi nuo gegužės iki liepos mėnesio, žiedų spalva vyrauja nuo violetinės iki rausvos bei baltos spalvos. Jie yra itin mėgstami apdulkintojų. Nupjauti žiedai gali skleisti silpną svogūnų kvapą; žiedai tinkami ne tik laikyti vazoje, bet ir kuriant įvairias kompozicijas.

Dekoratyvinis česnakas
Dekoratyvinis česnakas

Tulpė (Tulipa) – tai daugiametis svogūninis augalas, sodinamas vėlyvą rudenį, mėgstantis saulėtą, dalinio pavėsio vietą. Tulpės gali tapti puikia investicija į skintų gėlių gėlyną. Nuostabių spalvų, įvairių formų žiedai, galimybė įsigyti svogūnėlių iš beveik bet kurio prekybos centro – tai tik dalis privalumų, jas sodinti. Jų žiedai puikiai išsilaiko vazose nuo 5 iki 12 dienų, jei reguliariai keisite vandenį ir patrumpinsite stiebą.

Tulpės
Tulpė

Rugiagėlė (Centaurea subgenus Cyanus) – dekoratyvus ir aukštas vienmetis augalas, nereiklus dirvai, mėgstantis saulėtą vietą. Skintos rugiagėlės puikiai išsilaiko ir be vandens, todėl yra tinkamos net vestuvinėms puokštėms. Žydi birželio-rugsėjo mėnesiais, užauga iki 80 cm aukščio. Auginant gėlyne, svarbu surasti vietą, kurioje jos nenustelbtų šalia augančių gėlių, joms taip pat reikalingos atramos.

Rugiagėlės
Rugiagėlė

Bijūnas (Paeonia) – ištvermingas ir daugiametis augalas, sodinamas tiek rudenį, tiek pavasarį, mėgsta saulėtą, nuo vėjų apsaugotą vietą. Bijūnai išsiskiria savo žiedų spalvų palete, jie būna rausvi, balti ir gelsvi. Jie žydi nuo gegužės iki liepos pradžios, ilgai išlieka pamerkti vazoje, ypač, jei nuskintas dar neprasiskleidęs žiedas.

Sodinti, persodinti ar dauginti bijūnus galima nuo antros rugpjūčio pusės iki spalio pabaigos, tačiau darant tai spalį, svarbu atsižvelgti į temperatūrą, ji neturėtų būti žemesnė nei 10 laipsnių šilumos.
Sodinti bijūnus galima ir ankstyvą pavasarį, tačiau dažniausiai persodinami būna tik pavieniai kerai, kuriems pritrūko laiko rudenį, būtina atsižvelgti ir į tai, kad bijūnai vegetaciją pradeda anksti, todėl svarbu nepražiopsoti tinkamo momento.

Bijūnai
Bijūnas

Kvapusis pelėžirnis (Lathyrus odoratus) – ištvermingas vienmetis augalas, sėjamas kovo (į šiltnamį) ir balandžio-birželio (tiesiai į lauką) mėnesiais, žydi nuo liepos iki rugsėjo. Mėgsta saulėtą vietą. Kvapusis pelėžirnis – vijoklinis augalas, todėl jam augant bus reikalinga atrama ar tinklelis, kuriuo jis galėtų šliaužti. Šis augalas žydi rausvos, baltos, mėlynos, oranžinės, violetinės ir raudonos spalvos atspalviais, kvepia saldžiai. Skintas vazoje išsilaiko nuo keturių iki penkių dienų.

Skinamų gėlių gėlynas
Kvapusis pelėžirnis

Vasaros gėlės

Aguonos (Papaver): jų būna tiek vienmečių, tiek daugiamečių rūšių. Tai ištvermingas augalas, mėgstantis saulėtą vietą.

Rytinės aguonos (Papaver orientale) – daugiamečiai augalai, gausiai žydi gegužės mėnesį iki birželio mėnesio pradžios, apie 2 savaites. Augalui sunykus, sėklos subręsta ir pasisėja pačios, vienoje vietoje gali augti iki 10 metų. Nemėgsta persodinimo, tačiau jaunas rytines aguonas galima persodinti rugpjūčio mėnesį. Peržiemoja nedengtos.

Aguonos vazoje išsilaikys iki 5 dienų, jei buvo nuskintos tuomet, kai pumpuras tik pradėjo skleistis ir ryškėti jo spalva.

Aguonų laukas
Aguonos

Didysis amis (Ammi majus): vienmetis, aukštas augalas, augantis iki 80 cm, nereiklus dirvai ir sodinimui. Didydis amis, dar vadinamas dantikrapščiu, vyskupo gėle ar netikrąja vyskupo piktžole, yra morkinių (Apiaceae) šeimos atstovas. Augalo žiedų kekės panašios į baltus nėrinius. Žydi nuo birželio iki rugsėjo mėnesio. Žiedai bekvapiai, juos galima džiovinti ir naudoti džiovintų gėlių puokštėms.

Skinamų gėlių gėlynas - didysis amis
Didysis amis

Rožė (Rosa): daugiametis, ištvermingas augalas, paprastai sodinamos pavasarį arba rudenį, o jei įsigytos su vazonu – jas galima sodinti ir vasarą. Retas gėlynas yra įsivaizduojamas be rožių, jų gausu ne tik rūšių, bet spalvų bei žiedo formų. Rožės išsikiria savo aromatu, skintos – vazoje išsilaiko apie savaitę.

Rožynas
Rožė

Juodgrūdė (Nigella) – tai dekoratyvinis, ištvermingas vienmetis augalas, mėgstantis saulėtą vietą.
Lietuvoje juodgrūdės auginamos gėlynuose, daržuose, kartais pasitaiko sulaukėjusių.

  • Darželinės juodgrūdės (Nigella damascena) žiedai dažniausiai būna pavieniai, 3,5-4 cm skersmens, stiebų viršūnėse. Jie išsiskiria dėl gražių, spalvotų taurėlapių, kurie būna mėlyni, violetiniai ar balsvi, su žalsvomis viršūnėmis ir žaliomis gyslomis iš apačios.
  • Sėjamoji juodgrūdė (Nigella sativa) – prieskoninis augalas, kurio sėklos naudojamos konditerijos gaminiams pagardinti. Žiedai – pavieniai, viršūniniai, be lapų skraistės, 5 taurėlapiai pailgai ovalūs, melsvai balti, bukomis viršūnėmis, su nageliu. Žydi birželio-liepos mėnesiais.
  • Ispaninė juodgrūdė (Nigella hispanica) yra 50 cm aukščio. Žiedai spalvingi, balti, purpuriniai, rožiniai, avietiniai, 3-5 cm skersmens.

Juodgrūdes tinka auginti grupėmis, lysvėse, žydinčiose pievelėse ir skinti. Sėklų dėžutės džiovinamos sausoms puokštėms.

Gėlynas
Juodagrūdė

Kraujažolė (Achillea): ištvermingas daugiametis augalas, sodinamas nuo rudens iki ankstyvo pavasario, bet lengvai išauginamas iš pavasarį pasėtų sėklų. Mėgsta saulėtą vietą.

Kraujažolės itin mėgstamos apdulkintojų, jų spalvos vyrauja nuo baltos iki raudonos, ryškiai rožinės ir oranžinės. Jos gali savaime pasisėti, todėl svarbu atitinkamai prižiūrėti, kad skintų gėlių gėlyne jos netaptų grobuoniškomis.

Žydi nuo birželio iki pirmųjų šalnų. Kvapo neturi, bet vazoje išsilaiko dvi-tris savaites.

Rausva kraujažolė
Kraujažolė

Medetka (Calendula) – ištvermingas vienmetis augalas, mėgstantis saulėtą, dalinio pavėsio vietą. Gėlynuose kaip dekoratyvinis augalas auginama vaistinė medetka (Calendula officinalis). Žydi nuo birželio iki vėlyvo rudens, jų žiedai oranžiniai, geltoni, kreminiai arba rausvai rudi. Medetkos taip pat gerai auga ir vazonuose, yra mėgstamos apdulkintojų. Medetkoms būdingas lengvas žemės kvapas, jos puikiai išsilaiko vazoje.

Medetkos
Medetka

Vienmetis flioksas (Phlox drummondii) – vienmetis, pusiau ištvermingas augalas, sėjamas po danga kovo-gegužės mėnesiais. Mėgsta saulėtą vietą. Vienmetis flioksas ir jo hibridai žydi ilgai ir gausiai. Augalai užauga iki 15–50 cm aukščio. Žiedai – apie 1 cm skersmens, sutelkti į žiedynus, įvairių spalvų.
Flioksai puikiai tinka skintų gėlių kompozicijoms, ilgai išsilaiko vazoje – apie tris savaites. Neturi kvapo.

Fioksas
Vienmetis fioksas

Vėlyvos vasaros/rudens gėlės

Kosmėja (Cosmos) – pusiau ištvermingas vienmetis augalas, mėgsta saulėtą vietą. Lietuvoje gėlynuose dažnai auginama paprastoji kosmėja (Cosmos bipinatus). Žydi nuo birželio pabaigos iki rugsėjo. Be tradicinių baltų, rožinių ir raudonų žiedų, galima rasti įvairių šių spalvų atspalvių, pilnavidurių graižų. Augalų aukštis – nuo 50 iki 150 ir daugiau centimetrų.

Kosmėjos
Kosmėja

Jurginas (Dahlia) – daugiametis, stambiais šakniastiebiais išsiskiriantis augalas. Jurginų stiebai tuščiaviduriai, užauga iki 2 m aukščio, žiedai susitelkę 4–20 cm skersmens graižais. Pagal augalo aukštį, graižų dydį, žiedų formą jurginai skirstomi į daug grupių, pvz., plukinius, bijūninius, rutulinius. Beveik visi kultūriniai jurginai yra hibridinės kilmės.

Jurginai gausiai žydi nuo liepos iki pirmųjų šalnų ir puikiai išsilaiko vazoje. Nupjauti jurginai skleidžia lengvą pipirų kvapą.

Jurginai
Jurginas

Rudbekija (Rudbeckia) – vienmetė, dvimetė arba daugiametė 50–300 cm aukščio žolė su liemenine šaknimi ir storais šakniastiebiais, geriausiai auga saulėtoje ar su lengvu pavėsiu, vietoje. Lietuvoje gėlynuose auginama:

  • plaukuotoji rudbekija (Rudbeckia hirta) – kultivuojama kaip vienmetis arba dvimetis augalas, žydintis liepos ir rugpjūčio mėnesiais
  • plunksnalapė rudbekija (Rudbeckia laciniata) – daugiametė gėlė, žydinti liepą, geltonais žiedais
  • žėrinčioji rudbekija (Rudbeckia fulgida) – daugiametė, žiedai ryškiai geltoni, žydi liepos – rugsėjo mėnesiais
  • juostastiebė rudbekija (Rudbeckia amplexicaulis) – rečiau auginama – vienmetė gėlė, gausiai žydinti birželio-spalio mėnesiais.
Rudbekijos
Rudbekija

Šaltiniai:
https://www.housebeautiful.com/uk/garden/plants/a38747314/cut-flower-garden/
https://www.threeacrefarm.net/blog/2024/2/7/how-to-choose-the-best-cut-flowers
https://www.gardendesign.com/landscape-design/cut-flower-garden.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *