Skip to content

Sodo įrankių namelis – ne tik įrankiams laikyti. Apie ką reikia pagalvoti prieš statant ir kaip jį dar galima panaudoti

Sodo įrankių namelis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Sodo įrankių namelis arba tiesiog sodo namelis yra neatsiejama daugumos sodininkų bei daržininkų gyvenimo dalis. Iš tiesų toks namelis praverčia ir individualių namų savininkams, turintiems veją ir nors keletą augalų, reikalaujančių priežiūros. Sodo įrankių namelis gali būti ne tik funkcionalus, tačiau ir estetiškas. Be to, jį lengva pritaikyti ne tik įrankių laikymui, tačiau ir kitoms reikmėms.

O kaip išsirinkti, patogiai įsirengti ir kam dar gali būti panaudojamas sodo įrankių namelis, kviečiame skaityti toliau.

Sodo namelio paskirtis ir privalumai

Daugelis sodininkų gana dažnai susiduria su problema, kai įvairūs įrankiai, prietaisai bei kitos sodo priežiūros priemonės kažkur pasimeta. Tad pagrindinė sodo namelio funkcija ir didžiausias privalumas – erdvės organizavimas ir estetiškas įrankių sandėliavimas.

Šis statinys padeda palaikyti tvarką sode ir darže bei kituose statiniuose, suteikia galimybę viską, kas reikalinga sodo priežiūroje, turėti vienoje vietoje. O tai ne tik sutaupo laiko, kai reikia surasti reikalingą daiktą, tačiau ir palengvina darbą, nes viskas yra vienoje vietoje ir lengvai pasiekiama.

Be to, įrankiai, sudėti sodo namelyje, yra apsaugoti nuo nepalankių oro sąlygų, todėl tarnauja ilgiau, nes nėra veikiami drėgmės bei kitų aplinkos veiksnių. Tuo pačiu brangūs (o ir pigesni, tačiau labai reikalingi) įrankiai apsaugomi ir nuo vagysčių. Rakinamas sodo įrankių namelis smarkiai sumažina šią riziką. Be to, įrankiai, paslėpti nuo pašalinių akių, nepritraukia nepageidaujamų „svečių“ ir į kitus pastatas (pvz., gyvenamąjį namą).

Sodo įrankių namelio privalumai

Įrankių namelis: į ką atkreipti dėmesį statant?

Nebūtina pirkti brangiai kainuojančių, nors ir labai dailiai atrodančių sodo įrankių namelių. Nedidelį, paprastą statinį galima nesunkiai pasistatyti ir patiems. O padailinti taip pat neprireiks didelių išlaidų. Tik šiek tiek laiko ir noro.

Nesvarbu, ar sodo įrankių namelį pirksite, ar statysite patys, svarbu įvertinti keletą aspektų.

Vieta. Geriausia vieta nameliui yra ta, kuri lengvai pasiekiama iš pagrindinės sodo dalies. Tačiau nereikėtų jo statyti pernelyg arto namo, kad nekeltų triukšmo ir netrukdytų kasdieniam gyvenimui. Tinkamai parinkus vietą, sodo įrankių namelis bus ne tik funkcionalus, tačiau ir estetiškas statinys jūsų kieme ar sode.

Dydis. Sodo įrankių namelio dydis labiausiai priklauso nuo to, kas ten bus laikoma, t. y. nuo sodo dydžio bei reikalingų namelyje saugoti daiktų kiekio. Pvz., jeigu jame planuojama saugoti ir laikyti sodo traktoriukus ar dviračius, reikės didesnio namelio negu trimeriui ir kastuvui pasidėti.

Medžiaga. Sodo įrankių namelis gali būti pastatytas iš medžio, plastiko ar net metalo. Vis dėlto dažniausiai jo statybai pasirenkamas medis dėl natūralios namelio išvaizdos ir derėjimo prie sodo aplinkos. Tačiau medinis namelis reikalaus daugiau priežiūros nei plastikinis ar metalinis. Be to, jis nėra ilgaamžis, su laiku praranda estetinę išvaizdą. Metaliniai ir plastikiniai nameliai yra ilgaamžiai, juos lengva prižiūrėti, tačiau dažnai atrodo nepakankamai natūraliai sodo aplinkoje.

Dizainas. Kalbant apie dizainą, sodo įrankių nameliui svarbu ne tik išvaizda. Ne mažiau svarbu ir jo funkcionalumas: patogios durys, geras apšvietimas, lentynos ir kiti vidiniai elementai, padedantys efektyviau saugoti ir prireikus pasiekti sodo įrankius ar kitus daiktus.

Sodo įrankių namelis poilsiui

Sodo įrankių namelis: organizavimo elementai

Gerai suplanuotas ir įrengtas sodo įrankių namelis gali ženkliai palengvinti sodo priežiūros darbus. Efektyvus įrankių bei kitų daiktų organizavimas prasideda nuo tinkamų laikymo sprendimų. Lentynos, kabliai, stalčiukai ir kiti organizavimo elementai padeda išlaikyti tvarką ir greitai rasti reikiamus įrankius.

Lentynos yra pagrindinis elementas, kuris leidžia tvarkingai sudėlioti įvairius įrankius ir daiktus. Jos turėtų būti pakankamai tvirtos ir erdvios, kad išlaikytų ir didesnius svorius bei pakaktų vietos visiems įrankiams ar kitiems priežiūros daiktams.

Kabliai puikiai tinka pakabinti įvairiems rankiniams įrankiams, tokiems kaip kastuvai, grėbliai, sodo žirklės ir pan. Tai ne tik padeda palaikyti tvarką, tačiau ir daro įrankius labiau pasiekiamus.

Stalčiukai ir dėžės yra labai patogus sprendimas mažesniems įrankiams ir priedams laikyti. Tai padeda išvengti netvarkos bei padeda lengvai surasti smulkesnius daiktus (pvz., augalų prilaikymo žiedus).

Darbo stalas, jeigu tik yra pakankamai vietos, gali būti puikus sprendimas, kai prireikia atlikti smulkesnius darbus, taisymus ar paruošti sėklas sėjai.

Sodo įrankių namelio organizavimas

Sodo įrankių namelis ne tik sodo įrankiams laikyti

Priklausomai nuo sodo įrankių namelio dydžio, jis gali būti naudojamas kur kas plačiau nei tik sodo priežiūros įrankiams sandėliuoti.

Malkos. Namelis gali tapti puikia malkine arba bent jau stogine malkoms laikyti. Tam galima skirti atskirą patalpos dalį arba pritaisyti papildomą stogelį, po kuriuo saugiai gali būti sukraunamos malkos.

Nesezoniai daiktai, tokie kaip kepsninės, lauko baldai, dviračiai, žvejybos reikmenys ar sodo dekoracijos, taip pat gali surasti vietą sodo įrankių namelyje. Tuo labiau, kad daiktai, laikomi statinyje, gali būti keičiami ir laikomi tik tuo sezonu nenaudojami daiktai.

Daiktai, kuriuos norisi paslėpti. Tokie daiktai gali būti komposto dėžė ar šiukšlių konteineriai. Tai daiktai, kurių nesinori matyti savo kieme, nors jie ir būtini. Tam tikslui galima įrengti atskirą stoginę šalia namelio ar juos laikyti už namelio užpakalinės sienos, kad nekristų į akis.

Maisto atsargos, pvz., uogienės, konservuoti produktai, kuriems kol kas nėra vietos sandėliuke ar namuose, taip pat gali įsikurti sodo įrankių namelyje. Tiesa, žiemą jų čia laikyti nepatartina dėl šalčio. Na, nebent sumanysite apšiltinti sodo namelį.

Vaikų žaislai, kurie dažniausiai mėtosi tai čia, tai ten, gali surasti savo nuolatinę vietą sodo įrankių namelyje. Tai ne tik suteiks kiemui tvarkos, tačiau ir bus saugiau: sumažės tikimybė netikėtai užkliūti už ne vietoje numesto žaislo. Čia taip pat tinkama vieta vaikų sūpynėms ar dviratukams žiemos sezonu.

Netradicinis sodo įrankių namelio panaudojimas

Gali būti, kad sodo įrankių namelis jau senokai nebenaudojamas pagal paskirtį, nes viskas ko reikia yra tik žoliapjovė, puikia telpanti garaže. O galbūt sodo įrankių namelis toks erdvus, kad jame galima įgyvendinti ir netradicinius sprendimus.

Sodo įrankių namelis – dirbtuvės

Dirbtuvės. Sodo įrankių namelis gali tapti individualiomis dirbtuvėmis, pvz., staliui ar molio žiedėjui. O galbūt įrengus tinkamą apšvietimą, čia gali dirbti ir tapytojas ar rašytojas?

Vaikų žaidimų namelis. Visi vaikai svajoja apie savo atskirą žaidimų erdvę. Tai gali būti namelis medyje ar atskiras namelis sodo pakraštyje. Svarbu, kad čia būtų tik jų erdvė, jų daiktai ir galiotų tik jų taisyklės. Tad kodėl gi nepavertus dalies sodo įrankių namelio į svajonių namą savo vaikams?

Svečių namelis. Jeigu turite nenaudojamą ar pakankamai erdvų sodo įrankių namelį, dalis jo gali būti atitverta ir perdaryta į vasarnamį, pas jus užsukantiems draugams ar giminaičiams. O galbūt ir patys norėsite išbandyti nakvynę arčiau gamtos.

Vieta jūsų kolekcijai. Esate užkietėjęs medžiotojas ar įvairių suvenyrų kolekcionierius, tačiau namuose jūsų kolekcijai neatsiranda vietos? Pagalvokite apie sodo įrankių namelį. Gali būti kad viena kita lentyna ar kablys palubėje tikrai yra laisvas ir čia gali saugiai gyvuoti jūsų eksponatai.

Poilsio oazė. Sodo įrankių namelis gali virsti ir neįprasta poilsio oaze. Čia galite įsirengti knygų skaitymo kampelį ar tiesiog vietą, kur galėsite prigulti ir ramiai pailsėti po sodo priežiūros darbų.

Sodo įrankių namelis svečiams

Sodo įrankių namelis ilgalaikiam naudojimui

Kad sodo įrankių namelis tarnautų ilgai, reikia periodiškai atlikti tam tikrus priežiūros darbus:

  • Mediniai nameliai reikalauja daugiau dėmesio: juos reikia reguliariai impregnuoti, dažyti ar lakuoti, kad būtų apsaugoti nuo drėgmės ir puvinio.
  • Metalinius sodo įrankių namelius reikia saugoti nuo rūdžių: dažyti antikoroziniais dažais.
  • Plastikiniai nameliai reikalauja mažiausiai dėmesio: juos pakanka reguliariai plauti ir valyti. Tačiau šie nameliai blunka nuo saulės šviesos.

Reikia nepamiršti ir namelio vidaus priežiūros: reguliariai patikrinti lentynas, kabyklas, kartas nuo karto viską peržiūrėti, sutvarkyti, išmesti nebereikalingus ir nenaudojamus ar pasenusio galiojimo daiktus.

Tinkamai parinktas ir gerai prižiūrimas sodo įrankių namelis taps nepakeičiamu pagalbininku kiekvienam sodininkui ar daržininkui. O galbūt netradicine poilsio erdve ar papildoma vieta svečiams apsistoti. Investicija į kokybišką įrankių namelį atsiperka ilgaamžiškumu, patogumu ir tvarka jūsų sode.

Sodo įrankių namelis vaikams žaisti

Šaltiniai:

  1. https://www.jacksgardenstore.com/blog/2010/05/what-do-you-keep-in-your-shed
  2. https://www.thisoldhouse.com/sheds/21019222/all-about-garden-sheds
  3. https://learn.eartheasy.com/guides/how-to-choose-the-best-garden-shed/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *