Skip to content

Sodo įrankiai: 13 būtiniausių, kurie pravers kiekvienam. Ar žinote, kaip juos tinkamai prižiūrėti?

Sodo įrankiai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Įvairūs sodo projektai gali būti įdomi ir malonumą teikianti veikla, tačiau tai gali tapti ir neįmanomu uždaviniu, jei neturėsite tam tinkamų įrankių. Kai kalbame apie sodo įrankius, turbūt ne vienas iš mūsų esame įsigiję tokių, kuriuos vargu ar kada panaudosime. Jie ne tik kainuoja pinigus, bet ir užima vietą sandėliukuose ar garažuose. Jeigu žinosite, kurie sodo įrankiai yra būtiniausi ir kaip juos išsirinkti bei prižiūrėti, galite išvengti šių problemų. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie 13 būtiniausių sodo įrankių, kurie jums padės sėkmingai įgyvendinti bet kokį sodo projektą.

Sodo pirštinės

Norint, kad sodininkystė nevirstų purvinu ir nemaloniu darbu būtinos tinkamos pirštinės. Jos turėtų būti patvarios, bet ne per daug gremėzdiškos, tai ypač svarbu sėjant sėklas ar persodinant daigus. Svarbu, kad pirštinės būtų jums tinkamo dydžio, atsparios vandeniui, bet kartu ir iš kvėpuojančio audinio, kuris padės rankas išlaikyti sausas ir švarias. Galite rinktis ilgesnes pirštines, kurios padės apsaugoti riešus nuo įbrėžimų ir neleis patekti dirvožemiui.

Sodo įrankiai

Sekatorius

Augalų genėjimas ir tvarkymas taps misija neįmanoma be rankinių genėjimo žirklių, dar vadinamų sekatoriais. Šias žirkles lengva valdyti viena ranka. Tad į sekatorių išties verta investuoti, nes jis tarnaus tikrai ne vieną sezoną.

Sekatorius

Svertinis genėtuvas

Šie genėtuvai turi ilgas rankenas, todėl naudojami sunkiai pasiekiamoms vietoms ir storesnėms šakoms genėti. Dėl šių rankenų specifikos galima nukirpti net kelių centimetrų skersmens šakas. Tiesa, šių genėtuvų rankenos būna įvairių ilgių, todėl reikėtų apgalvoti, kokios tinkamiausios jums.

Svertinis genėtuvas

Rankinis kastuvėlis

Kitas įrankis, be kurio neapsieisite, yra rankinis kastuvėlis. Jo pagalba be didelio vargo išpurensite dirvožemį, iškasite piktžolių šaknis ar duobutes naujiems sodinukams. Kastuvėliai pagaminti iš nerūdijančio plieno arba bent jau su nerūdijančio plieno galvute bus patvaresni ir tarnaus ilgiau. Kalbant apie rankenas, labiausiai vertinamos yra pagamintos iš uosio, kurios itin patvarios ir gerai sugeria smūgius bei vibraciją.

Rankinis kastuvėlis

Lenktas grėblys

Lenktas grėblys yra puikus pagalbininkas norint paskleisti kompostą, išlyginti mulčią ar dirvą. Taip pat šis įrankis pasitarnaus, kai norėsite sugrėbti įvairias šiukšles, piktžoles ir netgi šlapius ar drėgnus lapus be didesnio vargo.

Lenktas grėblys

Kauptukas

Kauptukas ir sodininkystė – tai du neatsiejami draugai. Be jo neapsieisite kovodami su piktžolėmis ar tiesiog norėdami palaikyti tvarką savo sode. Jis padės ravint sodo takelius ar darželius. Rinkitės kauptuką su jums patogia rankena – ji turėtų būti nei per ilga, nei per trumpa.

Kauptukas

Sodo žarna su reguliuojamu antgaliu

Vanduo – kiekvieno sodo gyvavimo pagrindas, todėl svarbu, kad sodo žarna galėtų pasiekti ir apipurkšti kiekvieną kampelį. Prieš pirkdami žarną, įsivertinkite kokio ilgio žarnos jums reikės. Jos ilgis turės įtakos vandens slėgiui – kuo ilgesnė žarna, tuo mažesnis slėgis. Reikėtų žinoti, kad vinilo žarnos yra lengvesnės ir pigesnės, tačiau jos lengviau susiraizgo ir nėra tokios ilgaamžės kaip guminės. Žarnas reikėtų laikyti susuktas ir apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių. Jeigu jas laikysite susiraizgiusias, gali atsirasti silpnų, pažeistų vietų.

Sodo žarna su reguliuojamu antgaliu

Laistytuvas

Laistytuvai dažniausiai būna dviejų tipų: plastikiniai arba metaliniai. Tiesa, yra šimtai variantų stilių, spalvų, dydžių ir antgalių. Plastikiniai laistytuvai yra lengvesni už plastikinius, tačiau jie tarnaus ne taip ilgai. Jei visgi rinksitės metalinį laistytuvą, jis turėtų būti cinkuotos, kad nerūdytų. Taip pat, atsižvelkite ir į laistytuvo dydį bei įvertinkite, kokį svorį galite panešti. Rankenos patogumas ne mažiau svarbus. Turėtumėte be didesnio diskomforto panešti pilną laistytuvą ir laistydami jį pakreipti. Jeigu turite ir kambarinių augalų, jums greičiausiai reikės dviejų laistytuvų: vieno didesnio su laistytuvo galvute, o kito mažesnio su ilgu kakleliu.

Laistytuvas

Karutis

Kai jūsų augalams prireiks papildomo dirvožemio, o lysvėms komposto ar mulčio, karutis bus tikras gelbėtojas, kuris padės pervežti šimtus kilogramų! Tradicinius dviejų rankenų ir vieno rato tipo karučius gali būti sunkiau balansuoti, tačiau reikia tik šiek tiek praktikos. Vienos rankenos ir dviejų ratų modelius lengviau valdyti ir jie labiau tinka sodininkams, kurių jėgos ribotos, arba soduose, kur dirvožemis labai nelygus. Karutį visada reikėtų laikyti švarų ir sausą tam, kad nepradėtų rūdyti. Taip pat tinkamai pripūskite ratus, kad būtų lengviau vežti.

Karutis

Kastuvas

Taip, geras kastuvas yra būtinas sodo įrankis. Kvadratiniai kastuvai trumpomis rankenomis yra tikri sodo darbiniai arkliai. Jais lengva iškasti duobes, pakelti velėną ar pernešti dirvožemį iš vienos vietos į kitą. Įprastas kastuvas pravers sodinant medžius ir krūmus. Tiesa, kastuvą naudosite ne itin dažnai, o jei sodininkaujate tik pakeliamose lysvėse, vazonuose arba neauginate nieko didesnio, nei pomidorai, galite išsiversti ir be jo. Šis įrankis gali būti brangesnis, tačiau geras kastuvas tarnaus kone visą gyvenimą.

Kastuvas

Dirvožemio drėgmės ir pH matuoklis

Nepriklausomai nuo to, ar esate pradedantysis sodininkas ar patyręs profesionalas, turėti šį įrankį gali būti labai naudinga. Jis padės išvengti pernelyg drėgno ar sauso dirvožemio, kuris gali turėti neigiamos įtakos jūsų augalams. Kaip žinote, skirtingi augalai reikalauja skirtingų pH lygių, todėl šis matuoklis nepakeičiamas renkantis augalus pagal dirvožemį ar tiesiog norint jį pagerinti.

Dirvožemio drėgmės ir pH matuoklis

Sodo peilis

Kokybiškas sodo peilis yra nepamainomas įrankis, skirtas įvairioms lauko užduotims, nuo stiebų genėjimo iki vaisių pjovimo ar velėnos pakėlimo. Galima rasti itin kompaktiškų peilių, kurie susilenkia per pusę, jei norite sutaupyti bent šiek tiek vietos.

Sodo peilis

Sodo įrankių krepšys

Statybinių įrankių ar panašūs krepšiai puikiai tinka mėgstamiems smulkius sodo įrankius nešiotis patogiai ar tiesiog norint laikyti juos vienoje vietoje. Šis krepšys neturi būti madingas (o jei labai norite – gali) ar įmantrus, nes juk čia svarbiausia patogumas ir funkcionalumas.

Kaip tinkamai prižiūrėti sodo įrankius?

Kaip sodo įrankiai turėtų būti prižiūrimi?

Įrankiai sodininkystėje atlieka kone sunkiausius darbus – jie kasa, pjauna, kerpa, todėl tikrai prasminga jiems skirti šiek tiek priežiūros. Ar ne? Įrankiai ne tik tarnaus ilgiau, bet ir geriau „dirbs“ bei bus saugesni. Štai kaip juos puoselėti:

Valymas. Baigę sodo darbus, prieš juos padėdami, nuvalykite ir pašalinkite nešvarumus, kurių galėjo prisikaupti. Jau sudžiūvusią žemę galite nušveisti vieliniu standžių šerių šepečiu, o drėgnus ar lipnius likučius valykite vandens ir švelnaus ploviklio mišiniu. Galiausiai, įrankius kruopščiai išdžiovinkite, kad nerūdytų. Panaudoję įrankius, visada juos padėkite į vietą.

Galandimas. Reguliariai galąskite aštrius įrankius, kad jie dirbtų pilnu pajėgumu. Atšipusius įrankius sunkiau naudoti, nes jie gali pažeisti augalus ar net sužaloti jus pačius.

Metalo priežiūra. Rūpinkitės, kad įrankių metalinės dalys būtų geros būklės, reguliariai jas patepkite aliejumi. Užtepkite ploną sluoksnį aliejaus, pavyzdžiui, sėmenų, tam kad apsisaugotumėte nuo rūdžių – tai ypač svarbu įrankiams, kurie dažnai liečiasi su drėgme ar dirvožemiu. Visada įrankius laikykite sausoje vietoje.

Rankenų priežiūra. Jei įrankių rankenos medinės, reguliariai tikrinkite, ar nėra atplaišų ar įtrūkimų. Nelygumus galite nušlifuoti, kad prailgintumėte jų tarnavimo laiką. Gumines rankenas prižiūrėkite reguliariai jas valydami.

Sandėliavimas. Laikykite įrankius vėsioje ir sausoje vietoje, kad jie nerūdytų ar nebūtų kitaip pažeisti. Apsvarstykite galimybę investuoti į oro sąlygoms atsparią sandėliavimo dėžę.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *