Šiuolaikinė lauko baldų pasiūla yra labai didelė, todėl gali būti sudėtinga išsirinkti geriausią variantą. Jų būna įvairiausių dydžių, formų, medžiagų, stilių ir spalvų. Perskaitę šį straipsnį sužinosite, kokie lauko baldai bus jums tinkamiausi, o tą padaryti yra išties nesudėtinga.
Keletas patarimų, kurie palengvins lauko baldų pasirinkimą
Visi šie patarimai yra skirti palengvinti mūsų pasirinkimus renkantis lauko baldus. Tai gali būti terasos, lauko, sodo ar balkono baldai. Visiems lauko baldams galioja šie paprasti patarimai:
Vieta. Pirmasis dalykas, kurį reikėtų apgalvoti, tai yra vieta, kurioje norite susikurti savo patogų, jaukų kampelį, kuriame laikysite lauko baldus. Išsirinkę vietą, įvertinkite jos sąlygas: koks turimas pagrindas (pavyzdžiui, ar bus ant žolės, žemės, ar ant kietų terasos grindų). Taip pat daug kas priklaus nuo to, ar bus stogas, o gal atvira vieta ar po medžiais.
Paskirtis. Kitas etapas turėtų būti paskirties, kuriai naudosite lauko baldus, apgalvojimas. Gal jums reikalinga valgomojo erdvė, o gal tiesiog vieta, kurioje gersite kavą ar skaitysite knygą, besimėgaudami vaizdu į savo sodą. Gali būti ir mišrus derinys, kai naudosite ir kaip valgomąjį, ir kaip vietą, kuri bus skirta atsipalaiduoti. Tokią erdvę padės sukurti daugiafunkciniai lauko baldai.
Baldų dydis. Pasirinkti teisingą baldų dydį labai svarbu. Turint mažą erdvę nepatartina jos perpildyti dideliais baldais (pavyzdžiui, nedėkite į balkoną sofos, per kurią negalėsite praeiti). Turėdami planą galime pasirinkti tinkamų išmatavimų ir formų baldus.
Lauko erdvės planavimas
Na ir vienas iš maloniausių darbų – planavimas. Pasiimkite popieriaus lapą ir nusibraižykite plotą, kuriame norėsite statyti baldus. Šis popierinis planas labai palengvins jūsų pasirinkimus ir padės išsirinkti tinkamus baldus. Svarbiausi dalykai, kuriuos reikėtų pasižymėti plane:
- Iš kurios pusės švies saulė. Juk nenorime, kad saulė šviestų į akis.
- Kur bus praėjimas, kad galėtumėte patogiai praeiti (ypač jeigu tai valgomojo erdvė. Turėkite omenyje, kad bus nešamas maistas).
- Žinoma, įsivaizduojamą baldų vietą, formą, apytikslius baldų išmatavimus.
- Jeigu įmanoma, pasilikite daugiau vietos smulkiems akcentams aplink baldus (gėlėms, žvakidėms ir panašioms smulkmenoms). Jie padės sukurti jaukesnę atmosferą.
Prie ko derinti lauko baldus?
Renkantis baldų spalvas, dizainą, reikėtų visada atsižvelgti, kaip atrodo vieta, kurioje stovės baldai. Kokios medžiagos ir spalvos vyrauja? Kokios galėtų įsilieti, o gal priešingai – pabrėžtų eksterjerą? Jeigu norite, kad baldai nepabostų, rinkitės klasikinių, neutralių spalvų baldus, kurie derės prie jūsų eksterjero. O ryškios lauko baldų pagalvės ar paminkštinimai suteiks spalvingumą, o panorėję atsinaujinti, pagalves galėsite lengvai pakeisti. Taip pat lauko baldų komplektai gali sutaupyti jūsų laiką, kai planuosite norimos erdvės vizualizaciją, nes nereikės derinti baldų detalių tarpusavyje.
Viskas, ką reikia žinoti apie lauko baldų medžiagas
Medžiagos ir jų ilgaamžiškumas yra svarbus parametras renkantis lauko baldus. Terasų baldai, sodų baldai, balkonų baldai gaminami iš tų pačių medžiagų, kaip ir visi lauko baldai. Štai populiariausios medžiagos ir jų savybės.
Plastikiniai lauko baldai
Plastikas – geras sprendimas, jei naudositės retai arba ieškote pigesnio varianto. Tačiau plastikas yra labai nepatvarus lauko sąlygoms, todėl iš šios medžiagos pagaminti baldai nebus ilgalaikiai ir juos reikės dažniau keisti.
Tekstilenas – tai lengva ir atspari medžiaga, puikiai tinkama lauko sąlygoms. Iš jos gaminamos minkštosios dalys (lauko baldų pagalvėlės, sėdmaišiai, gultai, kėdės, sofos ir panašiai). Ji yra pagaminta iš plastiko, padengto poliesteriu, atspari UV spinduliams, vandeniui ir yra tvirta.
Metaliniai lauko baldai
Metaliniai lauko baldai tvirti ir jei gerai padengti antikorozinėmis medžiagomis yra ilgaamžiai. Iš metalo pagaminti baldai būna šalti ir kieti sėdėti, dėl to reiktų medžiaginio paminkštinimo. Taip pat ši medžiaga yra sunki, todėl ir baldai bus sunkesni, nei iš kitų medžiagų.
Mediniai lauko baldai
Medis – turbūt viena iš jaukiausių ir šilčiausių medžiagų. Mediniai lauko baldai reikalauja truputį daugiau priežiūros. Jiems yra kenksmingi saulės spinduliai bei lietus. Todėl renkantis reikėtų pagalvoti, kaip juos apsaugosite nuo šių kenksmingų sąlygų. Jei yra galimybė rinktis, rinkitės tikmedžio, maumedžio ar raudonmedžio medienos baldus, nes jie yra atsparesni lauko sąlygoms. Iš medienos dažniausiai gaminamos lauko kėdės, suolai, stalai, krėslai ir panašiai.
Aliuminiai lauko baldai
Iš šios medžiagos pagaminti baldai atrodo labai šiuolaikiškai, taip pat yra lengvi ir atsparūs lauko sąlygoms. Aliuminis visiškai atsparus rūdims, todėl puikiai tinka mūsų klimatui. Kaip ir kiti metalai aliuminis yra šaltas, dėl to reikėtų pasirūpinti medžiaginiais paminkštinimais.
Iš ratano pinti lauko baldai
Ratanas – skamba gal kiek egzotiškai, bet šios vytelės panašios į Lietuvoje sutinkamų karklų ar žilvičių vyteles. Iš natūralaus ratano pinti lauko baldai nėra visiškai atsparūs lauko sąlygoms, panašiai kaip ir medis. Dėl to išrasti sintetiniai ratano baldai, kurie yra ilgaamžiai, atsparūs aplinkos veiksniams bei gana lengvai prižiūrimi. Iš ratano dažniausiai gaminami lauko krėslai, sofos, foteliai. Ratanas labai tinkama medžiaga lietuviškam klimatui. Verta paminėti, kad iš natūralaus ratano lauko baldai yra lepesni ir jų nepatartina dėti tiesiai ant žemių.
Paprasta ir lengva lauko baldų priežiūra
Lauko baldai nors ir atsparūs daugeliui išorinių veiksnių, tačiau juos taip pat reikia prižiūrėti. Lauko baldų priežiūra nėra sudėtinga. Svarbiausias dalykas yra baldus laikyti taip, kad jie nestovėtų drėgmėje, nes taip gali atsirasti pelėsis. Geriausia, jei turite galimybę, laikyti juos po stogu, o jeigu tokios galimybės nėra, galite išdžiūvusius baldus uždengti. Tam puikiai pasitarnaus lauko baldų uždangalas. Ir, žinoma, lauko baldus, kaip ir visus kitus, reikia retkarčiais nuvalyti.
Štai keletas patarimų, kaip valyti įvairias medžiagas nepažeidžiant jų:
- Plastikui užtenka vandens ar drėgnos šluostės dulkėms ir nešvarumams nuvalyti. Jeigu turite aukšto slėgio valymo įrenginį, galite ir jo pagalba nuvalyti nešvarumus, paskui liks tik išsausinti.
- Metalas valomas vandeniu su muilu. Papildomo atsparumo suteiks jei po valymo ištrinsite aliejumi. Taip pat metalas greitai įsigeria ir pakeičia spalvą nuo maisto ar gėrimų, todėl ištepę stenkitės kuo greičiau nuvalyti.
- Medžiui valyti galima pasitelkti vandenį su soda arba tam skirtus valiklius.
- Aliuminiui, taip pat kaip ir metalui, tinkamas vanduo su muilu. Po valymo patariama nusausinti.
- Rataną galima valyti minkšta šluoste ar dulkių valymui skirtais šepetėliais. Jeigu jis yra nenatūralus, galima valyti kaip plastiką.
- Tekstileną valykite šiltu vandeniu, galima ir su muilu bei švelnia kempine. Po valymo būtinai gerai išdžiovinkite.
Tad kokius baldus pasirinkti?
Taigi, perskaitę visus šiuos žingsnius bei priežiūros ypatumus, galite lengviau nuspręsti, kokie lauko baldai bus tinkamiausi būtent jums. Nepamirškite, kad tinkamai pasirinkę galite susikurti jaukų kampelį net ir savo balkone. Pagal savo balkono dydį pasirinktas lauko staliukas ir kėdė sukurs vietą, kurioje galėsite mėgautis grynu oru su arbatos ar kavos puodeliu.
Svarbiausias dalykas, palengvinantis lauko baldų pasirinkimą, tai apsisprendimas kokių konkrečiai baldų formos, išmatavimų jums reikia ir kokias sąlygas jie turės atlaikyti. Žinant šiuos dalykus, jums beliks išsirinkti kokios spalvos ir dizaino jums reikia, o iš didelio lauko baldų pasirinkimo tikrai rasite prie jūsų aplinkos derančius baldus.
Šiek tiek apie geros atmosferos kūrimą jūsų erdvėje
Jaukumą suteikiančios detalės taip pat svarbus lauko erdvės akcentas. Tokios detalės kaip apšvietimas, pagalvėlės, augalai ar gėlės, taip pat įvairios smulkmenos:
- Papildomas apšvietimas turbūt daugiausiai jaukumo suteikiantis dalykas. Tai visokios lempučių girliandos, foninis LED apšvietimas ir pan.
- Įvairios pagalvėlės, paminkštinimai suteiks patogumo, o jeigu parinksite ryškesnių spalvų – suteiks žaismingumo.
- Jeigu savo erdve naudositės šaltesniu oru, naudinga turėti lauko šildytuvą. Šis sušildys jus ir bus maloniau ilgiau sėdėti.
- Vazoninės gėlės, augalai gali pagyvinti aplinką. O jeigu turite pavėsinę arba lauko sieną, galite užleisti vijoklinį augalą, taip ir žalumos turėsite, ir natūralų pavėsį, ir šiek tiek gaivesnį orą.
- Smulkios detalės (figūrėlės, paveiksliukai ir pan.) gali pakeisti ir atnaujinti erdvę. Galite turėti teminių derinių arba tiesiog keletą, kuriuos galėsite nuolatos keisti ir kaskart džiaugtis vis nauja atmosfera pagal savo nuotaiką.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.