Skip to content

Daržo dirvos paruošimas sėjai: kaip teisingai viską atlikti, kad būsimas derlius tikrai pradžiugintų

Daržo dirvos paruošimas sėjai: kaip teisingai viską atlikti, kad būsimas derlius tikrai pradžiugintų
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kad jūsų darže užaugtų puikus derlius ir jūsų augalai būtų atsparūs ligoms, labai svarbus yra tinkamas dirvos paruošimas. Kad derlius džiugintų, jūsų augams reikia patręštos, vienalytės, purios struktūros dirvos. Tai didina oro pralaidumą, o dirvožemis ilgiau išlaiko drėgmę.

Kada pradedamas dirvos paruošimas sėjai?

Pradėti ruošti daržą ne visada reikia labai anksti pavasarį. Laikas priklauso nuo vidutinės oro temperatūros regione. Lietuvoje, dažniausiai dirvos paruošimo darbai pradedami balandžio pradžioje.

Orientuotis reikėtų pagal šiuos rodiklius:

  • Visiškas sniego nutirpimas, pastovios, aukštesnės nei 0 °C temperatūros nusistovėjimas ilgesnį laiką.
  • Pakankamas drėgmės dirvoje susigėrimas. Pėda į žemę turėtų įlįsti ne daugiau kaip 1-2 cm.

Kiekvienai sodinti ar sėti skirtai daržovei reikalingi optimali dirvos įšilimo temperatūra įsišaknijimo lygyje. Paruošti dirvą šalčiui atspariems augalams (krapams, petražolėms, salotoms, svogūnams, ridikams) galite, kai dirva 7-10 cm gylyje sieks +5 °C temperatūrą.

Esant +6 – +8 °C temperatūrai, ruoškite lysves kopūstams ir šakniavaisiams, o šilumą mėgstantiems augalams reikės aukštesnės nei +10 °C temperatūros.

Kada pradedamas dirvos paruošimas sėjai

Pavasarį, prieš pradedant ruošti lysves, patikrinkite dirvožemio būklę. Sužinosite ar jau galima ją pradėti purenti. Tai labai lengvai ir paprastai galima padaryti dviem būdais:

  • Žemės grumstą suspauskite delne. Jei jis lengvai sutrupa – dirva paruošta, jei lieka sulipęs – vadinasi dar reikia palaukti.
  • Suspaustą žemės grumstą meskite iš 1,5 m aukščio. Jei atsitrenkęs į žemę jis sutrupės, dirvą jau galima ruošti sodinimui. Jeigu nukrenta vientisas gabalas – pradėti dirvos ruošimo darbus dar per anksti.

Norint tokiais būdais tikrinti, būtina imti žemę iš 7-10 cm gylio.

Daržo ploto išvalymas

Pirmasis lysvių paruošimo etapas pavasarį – šaknų, pernykščių stiebų, lapų ir kitų panašių likučių pašalinimas iš planuojamos daržo vietos. Tokius likučius galima  susmulkinti ir iš jų pagaminti mulčią arba sumesti į komposto dėžę. Tiek mulčius, tiek kompostas daržininkystėje jums tikrai labai pravers.

Dirvos paruošimas: išvalymas

Sideratus galima sėti ir pavasarį

Klaidinga nuomonė, kad sideratus galima sėti tik rudenį. Pavasarį jie gali būti taip pat labai naudingi. Be to, kad tai nuostabi natūrali trąša, tai puikus piktžolių naikinimo būdas.

Žalioji trąša: kada ir kuo užsėti žemę, kad praturtintumėte tuščią dirvą?

Sideratus pasėkite nutirpus sniegui. Juos pakaks įterpti į žemę 1-2 cm gylyje. Tiesiog išbarstykite pasirinktas sėklas ant viršutinio dirvos sluoksnio, po to pagrėbstykite grėbliu arba pravažiuokite purentuvu.

Sunkioje dirvoje sėkite avižas arba rugius, o lengvoje, smėlingoje – garstyčias, aliejinius ridikus arba vikius. Sideratų daigai pasirodys per 7-10 dienų po sėjos. Kai jie bus apie 10-15 cm aukščio, juos kultivatoriaus pagalba, įterpkite į dirvą. Jeigu užauginsite aukštesnius, juos reikės pirma nupjauti, o tik po to įterpti į dirvą.

Kada sėti garstyčias lapams, sėkloms ir žaliajai trąšai?

Dirvos paruošimas: sideratai

Dirvos paruošimas: sukasimas ir purenimas

Jeigu rudenį daržo nesukasėte, tą teks padaryti pavasarį. Pasistenkite, kad dirvos įdirbimas būtų apie 15 cm gylio. Čia jums galės pasitarnauti kultivatorius.

Jei sklype yra daug piktžolių su giliai įsišaknijusia šaknų sistema, savo daržą turėsite sukasti kastuvu, kad viršutinis žemės sluoksnis apsiverstų.

Smėlingą, lengvą ir gerai išpurentą dirvą, jeigu ji neužteršta piktžolių šaknimis, užtenka išpurenti iki 10-12 cm gylio be viršutinio sluoksnio apvertimo.

Dirvos paruošimas: sukasimas

Dirvos tręšimas

Kad gautumėte tikrai gerą derlių, galite į savo būsimo daržo dirvą įterpti trąšų. Jos gali būti:

  • Organinės trąšos (mėšlas, humusas, kompostas). Šias trąšas galite įterpti sukasdami dirvą. Taip pat jomis galite užpildyti duobutes  ar vagas (iki 40 cm gylyje), prieš sodinant ar sėjant. Organinės medžiagos gali būti maišomos su nedideliu kiekiu kompleksinių trąšų ir medžio pelenais.
  • Mineralinės trąšos. Galite naudoti kompleksines arba vienkomponentes mineralinės trąšas. Pavasarį, ruošdami dirvą daržui, galite ją tręšti superfosfatu, amonio salietra, kalio trąšomis be chloro. Kiekvieną pavasarį, ruošiant lysves, mineralinių trąšų įterpti nereikia. Sunkiose dirvose tręškite kas 3-4 metus, o lengvose, smėlio dirvose – kas 2 metus.
Dirvos paruošimas

Pabaigai

Nepatingėkite įdėti šiek tiek triūso, kad jūsų daržo žemės paruošimas sėjai nenueitų veltui ir ruduo pradžiugintų gausiu derliumi. Patirtis byloja, kad dirvos paruošimas, jos sukasimas ir išpurenimas yra svarbesnis net už bet kokias trąšas. Jeigu žemė bus kieta, sukritusi ar akmenuota – nepadės jokios trąšos. Derlius bus niekinis.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *