Skip to content

Orchidėjos – įspūdingo grožio kambarinės gėlės. Ar žinai, ką reikia daryti, kad jos visada žydėtų?

  • by
Orchidėjos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Orchidėjos – kerinčio grožio kambarinių gėlių karalienės. Jos sukuria aplinkoje ryškumo, elegancijos įspūdį bei įneša į namus šiek tiek egzotikos. Šios gėlės vertinamos dėl ilgai trunkančio žydėjimo, formų ir spalvų įvairovės. O ir skinti jų žiedai ilgai išlaiko šviežumą. Iš pažiūros lepios ir reiklios, iš tiesų orchidėjos reikalauja mažiau priežiūros nei gali atrodyti. Sužinokite pagrindines orchidėjų auginimo taisykles ir galėsite be vargo džiaugtis nuostabiais jų žiedais.

Orchidėjos

Didelė orchidėjų šeima

Orchidėjos – tai gegužraibinių (Orchidaceae) šeimos augalai. Dauguma orchidėjų kilusios iš tropinių bei subtropinių kraštų. Pasaulyje yra apie 28000 orchidėjų rūšių ir apie 40000 veislių. Gegužraibinių šeimos augalų sutinkama ir Lietuvos gamtoje. Pas mus auga 36 jų rūšys ir tik 6 iš jų neįrašytos į Raudonąją knygą, kitos nyksta. Ko gero, gražiausia lietuviška orchidėja – plačialapė klumpaitė (Cypripedium calceolus). Tai retas, nykstantis augalas.

Orchidėjos vazonuose populiarios visame pasaulyje, didelė paklausa skatina jų auginimą verslo tikslais. Daugiausia orchidėjų šiandien išauginama Kinijoje, Japonijoje, Olandijoje, Didžiojoje Britanijoje, Taivane. Egzistuoja daugybė orchidėjų mėgėjų draugijų, asociacijų, vienijančių šių gėlių mylėtojus ir augintojus. Na, o daugelis laukinių gegužraibinių šeimos augalų, deja, yra nykstantys. Jie įrašyti į Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją.

Orchidėjų priežiūra

Orchidėjos auginimas ir priežiūra

Natūraliai gamtoje augančios orchidėjos būna dviejų tipų: epifitinės ir augančios dirvožemyje. Epifitinės – tai orchidėjos, prisitvirtinančios prie medžių ir neturinčios tiesioginio sąlyčio su žemės paviršiumi, jos vartoja lietaus teikiamą vandenį. Orchidėjų, augančių dirvožemyje, šaknys yra žemėje. Orchidėjų išvaizda skiriasi, kadangi kiekviena iš jų išsivystė taip, kad patiktų savo konkrečiam apdulkintojui, kuriais gali būti musės, drugiai, bitės, kiti vabzdžiai ir net smulkūs paukšteliai.

Nežiūrint į tai, kad orchidėjų šeima plati, dauguma šių augalų pasižymi panašiomis savybėmis. Orchidėjos priežiūra apima tinkamo apšvietimo, temperatūros parinkimą, laistymą, drėkinimą bei tręšimą. Tad skaitykite toliau ir pasitikrinkite, ar žinote, kaip prižiūrėti orchidėją.

Orchidėja

Vietos parinkimas orchidėjoms

Orchidėjoms parenkama šviesi, tačiau apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių vieta. Nepakankamas apšvietimas lemia prastą jų žydėjimą, tai dažniausia šių gėlių nenoro žydėti priežastis. O dėl per ryškios šviesos gali nudegti orchidėjų lapai. Geriausia auginti orchidėjas ant rytinės ar pietinės palangės, tačiau pasirūpinant, kad kaitri saulė jų nesvilintų.

Tiesioginę saulės šviesą išsklaidyti padės užuolaidos ar žaliuzės. Jei auginate orchidėjas falenopsius (Phalaenopsis), parinkite joms vietą su silpnesniu apšvietimu. Šie augalai laukinėje gamtoje auga atogrąžų miško pavėsyje, tad ir namuose jiems geriausiai tinka ne tokia ryški šviesa. Gera vieta falenopsiams – rytinė arba vakarinė palangė.

Kaip atgaivinti orchidėjas

Orchidėjos dauginimas

Orchidėjos dauginamos sėklomis ir vegetatyviškai. Dauginti jas sėklomis yra sudėtinga, nes orchidėjų sėkloms reikia specifinių sąlygų, kurias sunku sukurti namuose. Dažniausiai orchidėjos dauginamos dalijant jų kerą. Jei turite subrendusią, didelę orchidėją ir norite ją padalyti į du atskirus augalus, sekite toliau nurodytais žingsniais:

  • Sudrėkinkite orchidėjos substratą, kad augalą būtų lengviau išimti iš vazono.
  • Patikrinkite, ar nėra pažeistų ar negyvų šaknų dalių, jei tokių randate – pašalinkite.
  • Atskirkite dalį šaknų su stiebais. Jei jie neatsiskirs rankomis, naudokite aštrų, sterilų pjovimo įrankį.
  • Padalintas augalo dalis pasodinkite į naują substratą ir palaistykite.
Orchidėjų auginimas

Orchidėjų žemė

Geriausias dirvožemis orchidėjoms auginti yra… jokio dirvožemio. Kambarinės orchidėjos dažniausiai yra epifitai ir įprastoje dirvoje neišgyvena. Vietoj žemės naudokite specialius mišinius orchidėjoms – be dirvožemio, su gera aeracija ir drenažu. Yra kelių tipų orchidėjų substratai: raudonmedžio, ąžuolo, eglės ar kitų medžių žievė, baltosios samanos (kiminai), medžio anglis, smėlis. Paprasčiausią mišinį orchidėjų auginimui gali sudaryti šiurkštus perlitas, eglės žievė ir kiminai.

Taip pat galima pridėti į šį mišinį anglies. Į mišinį dedama tam tikro dydžio smulkinta žievė atsižvelgiant į orchidėjos atmainą. Pavyzdžiui, falenopsiams tinka stambesnė žievė, katlėjoms – vidutinio smulkumo, o jaunas orchidėjas geriausia auginti smulkioje žievėje.

Ideali temperatūra ir oro drėgnumas orchidėjoms

Orchidėjoms raibuolėms (Paphiopedilum) reikia vėsesnės temperatūros (15–24 °C). Daugumai falenopsių geriausia temperatūra dienos metu 24–29 °C. Tačiau kai kurios raibuolės ir falenopsiai mėgsta 21–27 °C temperatūrą. Perkant orchidėją, visuomet pasidomėkite, kokia temperatūra reikalinga jūsų išsirinktam augalui. Na, o jei jau turite orchidėją, bet abejojate, kokia temperatūra jai geriausia, manykite, kad jūsų augalas priklauso vidurinei kategorijai. Naktį temperatūra patalpoje, kur auginamos orchidėjos, idealiu atveju turėtų būti 10–15 laipsnių žemesnė nei dienos metu.

Orchidėjoms reikia didelio oro drėgnumo – apie 50–70 proc. Paprastai mūsų namai nėra tokie drėgni, tad reikėtų padidinti kambario oro drėgnumą. Tam tikslui galite pasitelkti oro drėkintuvą, pastatyti šalia orchidėjų drėgnų akmenukų padėklą ar indą su vandeniu.

Naudinga kasdien apipurkšti orchidėjas. Oras kambaryje su orchidėjomis neturi būti užsistovėjęs, šių gėlių klestėjimui reikia, kad oras judėtų, todėl nepamirškite atidaryti lango (jei leidžia oro temperatūra), gerai būtų ir laikas nuo laiko įjungti ventiliatorių, kuris švelniai judintų oro srautą.

Orchidėjos laistymas

Orchidėjos laistymas

Orchidėjoms nereikia ypatingai daug vandens, nes dauguma jų turi specialius organus vandeniui kaupti. Išimtis – orchidėjos falenopsiai, kurios neturi specialių svogūnėlių vandens kaupimui, todėl jų drėkinimui reikia skirti šiek tiek daugiau dėmesio.

Augimo sezono metu laistykite orchidėjas kartą per savaitę. Laistyti reikia pakankamu kiekiu vandens – jis turi ištekėti iš vazono dugne esančių drenažo angų. Orchidėjai nustojus žydėti, galite sumažinti vandens kiekį, nes augalas po žydėjimo ilsisi. Jei jūsų orchidėja auga labai mažame vazone, augimo metu gali tekti laistyti ją du kartus per savaitę. Tarp laistymų orchidėjoms reikia leisti šiek tiek išdžiūti. Vienas iš būdų patikrinti, ar jau laikas jas laistyti – įkiškite pirštą apie 2,5 cm į vazonėlio vidų. Jei jis sausas, palaistykite gėlę, priešingu atveju dar palaukite.

Orchidėjų auginimas

Orchidėjos tręšimas

Orchidėjoms reikia trąšų, kai jos aktyviai auga ir žydi. Naudokite tirpias trąšas, specialiai sukurtas orchidėjoms. Jei jūsų orchidėjos auga žievėje, jų trąšos turi būti su didesniu azoto kiekiu. Trąšas naudokite pagal etiketėse pateiktas instrukcijas. Po žydėjimo stabdykite tręšimą iki tol, kol augalas pradės leisti naujus lapus. Augimo sezono metu orchidėjas galite tręšti kas savaitę arba kas dvi. Brandžius augalus užtenka patręšti 1–2 kartus per mėnesį.

Orchidėjų žydėjimas

Orchidėjų žydėjimo ciklai skirtingi: vienos jų žydi kartą per metus, kitos – ištisai. Dažniausiai mūsų auginamos orchidėjos žydi nuo rudens iki pavasario. Orchidėjų smulkesniais žiedais žydėjimo laikas būna trumpesnis. Geriausias būdas padėti jūsų orchidėjoms sužydėti – sudaryti tinkamas aplinkos sąlygas, įskaitant reikiamą apšvietimą, temperatūrą, oro drėgnumą, laistymą bei tręšimą.

Orchidėjų priežiūra nužydėjus nesudėtinga. Kas dvejus metus pasibaigus žydėjimui persodinkite augalą. Daugelis augintojų nukerpa stiebą, ant kurio buvo sukrauti žiedai. Jei nuspręsite šalinti stiebą, nupjaukite jį prie pat pagrindo.

Kaip persodinti orchidėją

Kaip persodinti orchidėją

Jei jūsų orchidėjos staiga nustoja žydėti, nors atrodytų, kad tam sudarytos visos sąlygos – metas jas persodinti. Orchidėjų persodinimas atliekamas kas antrus metus ar net dažniau, kad išvengtumėte šaknų puvinio atsiradimo ir padarytumėte daugiau vietos augančiai augalo šaknų sistemai. Kai  kuriems pradedantiesiems augintojams gali kilti klausimas, ar galima persodinti žydinčią orchidėją. Jokiu būdu – persodinti šį augalą reikia po žydėjimo.

Išimkite orchidėją iš seno vazono ir pašalinkite substratą nuo jos šaknų. Išpjaukite negyvas, minkštas arba tuščiavidures šaknų dalis. Patikrinkite, galbūt galėsite sodinti orchidėją į tą patį vazoną. Jei neišeina gražiai įspausti šaknų masės atgal, visgi rinkitės kitą, didesnį vazoną, kad orchidėja vazone turėtų vietos šaknų sistemai plėstis. Vazono dugne įrenkite drenažo sluoksnį. Tada įstatykite orchidėją į vazoną ir užpildykite ertmes aplink jos šaknis pasirinktu mišiniu. Pieštuku ar kitu plonu daiktu atsargiai paskirstykite mišinį tarp orchidėjos šaknų. Baigę gerai palaistykite persodintą augalą.

Orchidėjų kenkėjai ir ligos

Deja, orchidėjos nėra apsaugotos nuo kenkėjų ir ligų. Jas puola miltuotieji skydamariai, voratinklinės erkės, tripsai, amarai. Paprastai šie kenkėjai nuplaunami nuo augalo arba naikinami naudojant specialų insekticidinį muilą. Padėti gali ir nimbamedžio aliejus, kurio tirpalu purškiami kenkėjų užpulti augalai. Kalbant apie orchidėjų ligas, šios gėlės linkusios sirgti dėmėtligėmis, suodlige, rūdimis. Šioms ligoms gydyti pasitelkite specialias fungicidines priemones.

Mini orchidėja

Orchidėjų rūšys

Egzistuoja tūkstančiai įvairiausių orchidėjų atmainų. Dažniausiai auginamos yra šios: cimbidžiai (Cymbidium), dendrobiai (Dendrobium), enciklijos (Encyclia), epidendrai (Epidendrum), ertmenės (Coelogyne), falenopsiai (Phalaenopsis), kalantės (Calanthe), katlėjos (Catytleya), laišvos (Laelia), liežuvės (Odontoglossum), miltonijos (Miltonia), oncidijos (Oncidium), raibuolės (Paphiopedilum), sobralijos (Sobralia), vandos (Vanda), vyžūnės (Phragmipedium).

Falenopsių priežiūra yra, ko gero, paprasčiausia iš visų orchidėjų. Falenopsis – tinkamas pasirinkimas pradedančiajam orchidėjų augintojui. Išvesta daug įvairių falenopsių veislių, pavyzdžiui, neturintiems daug vietos namuose patiks mini orchidėja – Phalaenopsis multiflora.

Naudoti šaltiniai:
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/
https://www.thespruce.com/basic-indoor-orchid-care-1902822
https://www.vle.lt/straipsnis/orchidejos/
Throll A. Gėlės ant palangės. Vilnius, 2018

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *